zamknij

Wiadomości

Dom bocianów z Palowic zagrożony. Na miejscu byli strażacy z Rybnika

2020-05-05, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Strażacy pomagają małym i dużym. Dzisiaj na przykład jechali do Palowic. Na kominie budynku przy ul. Szerokiej zawaliła się platforma. Swoje gniazdo mają tam bociany. Dzisiaj akcja już się zakończyła, pomoc dla ptaków jeszcze nie.

Reklama

Obecność bociana w okolicy zawsze niesie ze sobą optymizm i zaciekawienie. Te ptaki lubią wracać na swoje „stare śmieci”. Tak też było w przypadku boćków z Palowic. Niestety, miejsce, w którym miały gniazdo nie wytrzymało próby czasu.

Jak mówi nam . bryg. Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy PSP w Rybniku, zwaliła się platforma, na której bociany założyły sobie gniazdo. Na miejscu byli strażacy z Rybnika.

- Akcja już się zakończyła. Nie potrafimy pomóc tym bocianom. Jest obawa z naszej strony, że przestraszą się naszej interwencji i odlecą, a w gnieździe są jajka. Administrator budynku przy współudziale ekspertów podejmie się próby naprawy platformy – mówi nam Bogusław Łabędzki.

Strażacy zakazali jednak używania pieca centralnego ogrzewania ze względu na bezpieczeństwo ptaków, jak i ludzi znajdujących się w środku budynku.

- Być może warto spróbować jakość przetrwać ten czas do jesieni. Kiedy małe zostaną odchowane można przystąpić do próby naprawy platformy. Trudno powiedzieć, co będzie się tam dalej działo – dodaje strażak.

O problemie w Palowicach została powiadomiona Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Piotr Czaja 2020-05-05 16:00:56

  Strażacy zawsze w gotowości niesienia pomocy.Ludziom ,zwierzętom i połamanym drzewom.Robią to co do nich należy.Robią to co dobre i pożyteczne.Dzięki chłopaki!

  64 0
 • ~obserwathor 2020-05-05 16:35:05

  a gdzie wpisy o "kopcących kominach", kto pierwszy ?

  13 23
 • ~arkussinus 2020-05-05 18:28:35

  Jak mnie pamięć nie myli z wycieczek rowerowych, to naprzeciwko tamtejszej restauracji stoi taki dziwny słup z jakimś kołem, czy platformą (okrągłą), czyli chyba ze 100 m w linii prostej od tego komina. Czy nie warto spróbować tam je przenieść jakby nie udała się naprawa starego gniazda(ono jest dla bocianów najważniejsze), o ile to coś nadawałoby się na bocianie gniazdo? Może jakiś palowiczanin się wypowie?

  5 5
 • ~Arteks 2020-05-05 20:26:28

  @obserwathor - jak już o kominach czy bocianach. Czemu w innych regionach Polski w tym np. na Mazurach, Kujawach czy Kaszubach tak wiele bocianów robi sobie gniazda na kominach domostw? Bo latem nie kopcą. Tylko na zacofanym, westernowym Śląsku niektórzy podgrzewają wodę jak w jakby świat się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu i nie poznał gazu czy prądu. ;) Dlatego dla bocianów z naszego regionu pozostają tylko i wyłącznie takie nieużywane jak ten.

  16 24
 • ~obserwathor 2020-05-05 20:52:44

  liczyłem na wypowiedź "eksperta" i nie zawiodłem sie :)
  w artykule czytamy "Strażacy zakazali jednak używania pieca centralnego ogrzewania ze względu na bezpieczeństwo ptaków, jak i ludzi znajdujących się w środku budynku."
  gdyby było tak jak piszesz, nie musieliby tego robić
  poza tym pominąłes fakt, że mamy tu nie znienawidzone przecz Ciebie budownictwo jednorodzinne, a "jedynie słuszne" wielorodzinne, wychodzi na to, że oni tez moga palić poza okresem zimowym
  przy okazji skąd bierze się ciepła woda w Twoim mieszkaniu ? czy nie przypadkiem z "westernowego" spalania węgla, tyle że na większą skalę ? no chyba, że jesteś w tej mniejszości, która ma "junkersa"

  18 5
 • ~Arteks 2020-05-05 21:25:54

  @obserwathor - nie wiem czemu nielubiane uważasz za znienawidzone. Uważam, że na Śląsku bardzo zaniedbano w ostatnich dekadach budownictwo jednorodzinne i o ile kolonie industrialne są rewitalizowane, osiedla termomodernizowane to niestety budownictwo jednorodzinne stało się synonimem zacofania by nie powiedzieć obciachu. Czemu w innych regionach węgiel jeśli jest używany to tylko w okresie kiedy jest zimno? U nas prawie każdy pali do końca maja, a niektórzy nawet w lecie - co jest już nie tylko porażką cywilizacyjną. To jest jakaś forma... patologii i coś kompromitującego dla regionu który kiedyś słynął z rozwoju i nowoczesności.

  5 21
 • ~obserwathor 2020-05-05 22:10:27

  bardzo fajnie "rewitalizuje i modernizuje" się za nie swoje środki, przykładem niech będzie chociażby ostatnia inwestycja w Boguszowicach polegająca na wymianie źródeł ciepła w miejskim budownictwie jednorodzinnym, która mogła sie dokonać tylko dlatego, że ponad 90 % kosztów to środki z zewnątrz, a nie właściciela, gdyby nie to, miejskie budownictwo wielorodzinne jest 100 % symbolem jak to okresliłeś "synonim zacofania by nie powiedzieć obciachu" co miało miejsce dotychczas przez wiele lat , bez środków z zewnątrz, w odróżnieniu od tego, budownictwo wielorodzinne cały czas ewoluuje ulegając nieustannym modernizacjom, odbywa się to niejednokrotnie powoli, na miarę środków właściciela, bo nie ma on mozliwości spektakularnego zastrzyku środków z zewnątrz, co ma miejsce we wspomnianym budownictwie wielorodzinnym, stąd nie dostrzegasz tego procesu, lub wybierasz selektywnie tylko przykłady pasujące do Twoich teorii
  a czemu ktoś pali latem ? zapytaj go zamiast wrzucać wszystkich do jednego worka

  11 1
 • ~arkussinus 2020-05-06 08:46:01

  arteks i obserwathor ja prosiłem o wypowiedź palowiczan, a nie dwóch d e b i l i licytujących się na śmierdzące kominy, gaz, prąd...pod artykułem o bocianach

  10 4
 • ~Arteks 2020-05-06 12:14:23

  @arkussinus - ładnie zwracasz się do innych komentujących, a jak ktoś zruga twój bełkot to od razu zarzucasz, że ktoś cię obraża... Akurat napisałem na temat. Dla mnie te bociany są bardziej inteligentniejsze od tych którzy używają pieców do ogrzewania wody w lecie... @obserwathor - a dlaczego nie dbać o swoje i poprawić estetykę swojego otoczenia? Przecież przez to rośnie wygoda, satysfakcja i wartość nieruchomości. A jak popatrzysz z góry na śląskie miejscowości wiejskie lub dzielnice chałupowe to dosłownie jest zgroza... Albo nieruchomości są zaniedbane, albo rozbudowywane w sposób januszowy, albo stawiane w tak przypadkowy sposób jakby spadały z kosmosu. Ludzie z bloków spółdzielczych to pojęli i sami domagają się remontów elewacji - za co oczywiście płacą potem w czynszach. Nikt też nie robi jakieś dobudówki w bloku. Stoją tak jak je zaprojektowali architekci i ustawili urbaniści! A ci z jednorodzinnych chałup zatrzymali się w czasie i jeszcze mają pretensję jak się im zwróci uwagę. Odnośnie postindustrialnych osiedli dobrze, że to robią samorządy - alternatywą byłoby ich burzenie.

  0 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3937