zamknij

Biznes

Czyżby szykował się Tescoexit? Tesco po cichu wychodzi z Polski i Rybnika

Wygląda na to, że Tesco podjęło decyzję o opuszczeniu Polski. Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do informacji, że w reprezentującym brytyjską sieć banku Barclays zostały złożone oferty na zakup spółki Tesco Polska.

Reklama

Scenariusz wyjścia z Polski sieci zarządzającej tu blisko 350 supermarketami i hipermarketami wydaje się bliższy realizacji, niż można byłoby przypuszczać.

Tesco zamyka sklepy i e-zakupy

Tesco już od miesięcy ogranicza liczbę placówek. Pod młotek szły zarówno największe hale sprzedażowe, np. Tesco Extra w Europie Centralnej, jak i mniejsze, które nie były rentowne.

Mało tego, koncern ogranicza też działalność swojego sklepu internetowego. Po 24 listopada zakupów z dostawą do domu nie będą mogli już zrobić mieszkańcy Bydgoszczy i Torunia. Sprawdziliśmy też losowo dostępność usługi e-zakupów w Tesco w Silesia City Center w Katowicach, czy w Tesco Extra w Rybniku. W obydwu sklepach ta możliwość nie istnieje.

Polacy zmieniają nawyki zakupowe

Tesco argumentowało rezygnację z hipermarketów zmianą nawyków zakupowych Polaków. W oficjalnym serwisie prasowym Tesco jest nawet informacja, że o wynikach badań wykonanych przez SW Research na zlecenie sieci. Wynika z nich, że ponad 60% klientów najczęściej robi zakupy w dyskontach, supermarketach i małych sklepach osiedlowych w pobliżu miejsca zamieszkania.

- Zmiany zachodzące w polskim Tesco są konsekwencją wszystkich tych trendów. Firma postawiła na cieszące się rosnącą popularnością wśród konsumentów mniejsze hipermarkety kompaktowe i supermarkety. Sama gama produktów we wszystkich sklepach została uproszczona. Jako klienci cenimy swój czas, dlatego najchętniej wybieramy te sklepy, w których szybko i sprawnie kupimy znane produkty. Tym potrzebom najlepiej odpowiadają mniejsze sklepy Tesco – wyjaśniał Michał Sikora z biura prasowego sieci.

Tesco tnie koszty

Można jednak wysnuć przypuszczenie, że jest to wygodny zabieg PR mający przykryć niewygodną prawdę o cięciu kosztów przez sieć. Portal wiadomoscihandlowe.pl podał, że w całym ubiegłym roku fiskalnym Tesco wygenerowało w Polsce sprzedaż rzędu 10,51 mld zł, w porównaniu z 11,69 mld zł rok wcześniej. Straty netto Tesco sięgnęły 230 mln zł. Restrukturyzacja miała nie przynieść spodziewanych rezultatów, dlatego koncern podjął próbę sprzedaży swojej spółki w Polsce.

Jako pierwszy o sprzedaży aktywów w naszym kraju napisała w październiku agencja Bloomberg. Podała wówczas, że całkowite wyjście sieci z polskiego rynku było jednym z rozważanych scenariuszy. Obecnie wygląda na to, że to już nie wariant, a wytyczony cel.

Tesco: nie komentujemy spekulacji

Tesco Polska niczego nie potwierdza, ale też niczemu nie zaprzecza.

- Nie komentujemy spekulacji rynkowych i medialnych dotyczących zmian właścicielskich na polskim rynku detalicznym – odpowiada portalowi ŚląskiBiznes.pl. Biuro prasowe Tesco Polska.

Zadaliśmy też pytanie, czy zmniejszenie dostępności sklepu internetowego ma związek z wycofywaniem się sieci z Polski. Na to biuro prasowe odpowiedziało:

„Ograniczenie obszaru dostępności serwisu Ezakupy wynika z aktualnych i planowanych zamknięć pojedynczych sklepów, z których realizowane są dostawy produktów.”

Można więc wysnuć przypuszczenie, że wspomniane dwa obiekty na Śląsku również będą zamknięte. Z informacji wiadomoscihandlowych.pl wynika, że sprzedaży Tesco Polska można się spodziewać w lutym 2020, wraz z zamknięciem roku budżetowego w sieci. Niewykluczone, że część obiektów przejmą Kaufland i Aldi.

Będzie Wam brakować Tesco w Polsce?

Oceń publikację: + 1 + 100 - 1 - 174

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~kred 2019-11-25 09:51:46

  Kiedyś do tesco jeździłem co weekend. Od kilku lat już bardzo rzadko, bo oferta sklepu bardzo się pogorszyła w stosunku do konkurencji (głównie przez wejście Auchana do Rybnika), likwidacja Praktikera też temu nie pomogła. Wg mnie managiero od siedmiu boleści pomylili przyczynę ze skutkiem. Mam nadzieję że nowy właściciel tych sklepów będzie miał na nie lepszy pomysł i sklep w Rybniku nie skończy jak wcześniej wymieniony Praktiker.

 • ~Benett 2019-11-25 09:58:33

  Tesco nie wycofuje sie ze wzgledu na sytuacje w Polsce a swoje problemy w wielkiej brytanii. Od kilku lat jest jasne, ze to kolos na glinianych nogach. Ludzie po kryzysie zaczeli sie przekonywac do dyskontow (ale nie az tak jak w Polsce - dyskont w UK to pogardliwe okreslenie) ale przede wszystkim potega amazonu dala w kosc Tesco. Jednodniowa dostawa i sprzedaz swiezej zywnosci - ktora testuja w wiekszych miastach dobije tesco.

  46 10
 • ~Lateks 2019-11-25 10:09:02

  Normalna kolej rzeczy, przy takiej ilości dużych sklepów w mieście to samo czeka inne. Auchan przecież też jest w 3/4 pusty. Parking przy sklepie mógłby być o 2/3 mniejszy i nie miałoby to żadnego znaczenia dla ilości klientów. Niech tylko aldi, kaufland, lidl skończy z kredytami to też będą sklepy zamykać. Co do samego Tesco to chyba był jedyny sklep gdzie można kupić cukier bez limitu ilości.

  48 18
 • ~x.treme 2019-11-25 10:09:42

  Nie jeżdżę od chwili pojawienia się kas samoobsługowych na Żorskiej. Są fajne przy zakupie max 5-10 produktów. A w tej jednej Kasie 'z człowiekiem' kolejka na 20 m i czekania na 40 min

  84 7
 • ~psyche09 2019-11-25 10:35:46

  Redakcjo, jesteście nieco do tyłu z info...

  36 4
 • ~Onyx01 2019-11-25 11:42:27

  Z Tesco dzieje się to samo co działo się z Realem. Na początku 3/4 rybnika tam jeździło bo było czysto, był bogaty asotyment, świeże produkty i atrakcyjne ceny. Później wszystko po kolei zaczęło siadać. Konkurencja nie śpi. Dzisiaj wyznacznikiem jest przede wszystkim świeżość. Ludzie wolą nadłożyć kilometrów i trochę dopłacić niż ryzykować zakupem śmierdzącego mięsa czy zepsutych warzyw. Nie pomógł im również nieszczęsny wyjazd z którym od 13 lat nie potrafili sobie poradzić.

  65 3
 • ~sympatykrybnika 2019-11-25 11:47:48

  Szkoda, że nasz polski, rodzimy kapitał handlowy nie wypełni powstałej luki po „Tescoexit”.
  Czynnikami determinującymi lokowanie inwestycji handlowych w Polsce są wielkość rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarczą Polski, dlatego zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim rynkiem nieruchomości handlowych nie słabnie. Polska przyciąga zagranicznych inwestorów.
  Nasz polskiego kapitału na rodzimym rynku inwestycyjnym oscyluje wokół 2%. Jego potencjał jest znacznie większy. W kraju nie brakuje firm, które chcą tutaj inwestować. Jedną z nich jest Metropolitan Investment - spółka, która specjalizuje się w realizowaniu nieruchomościowych projektów handlowych, głównie w małych miejscowościach (do 50 tys. mieszkańców) na terenie całej Polski. Tylko w ciągu trzech lat zrealizowała 16 projektów nieruchomościowych, angażując przy tym polski kapitał.
  Czy nasz Rybnik, ani mały, ani duży, taki sobie średniej wielkości (ok 140 tyś mieszkańców), ani biedny, ani bogaty, taki sobie średni (wg GUS - dochodach budżetów na 1 mieszkańca: 6 712,42) czasem nie popada w pułapkę średniego rozwoju?
  Jeżeli Praktikera nikt nie chce, to może i na TESCO-extra nie będzie chętnych?

  33 11
 • ~pprywatne 2019-11-25 14:09:01

  Przestaliśmy tam robić zakupy od czasu wprowadzenia samoobsługowych kas, a przemieszanie towarów tak aby nic nie można było znaleźć tylko utwierdziło nas w tej decyzji.

  56 3
 • ~bartezz 2019-11-25 15:29:22

  Pamiętam otwarcie dużego Tesco na Żorskiej w grudniu na Mikołaja w 2006 roku było tyle narodu, że nie można było się tam dostać a potem wyjechać nie wspominając o miejscu parkingowym. Zbyt duża konkurencja jest dziś u nas w mieście a jeszcze nowy market w tym roku powstał na Zebrzydowickiej. Nie był tanim sklepem ale zawsze z bardzo bogatym asortymentem. Do dziś tam jeszcze zajrzę do Tesco z sentymentu.

  35 2
 • ~Don C. 2019-11-25 18:03:28

  @bartezz- tak było przez długie lata że ciężko było na parking wjechać. To było wtedy jak @Arteks stwierdził że ta inwestycja zmieniła oblicze ziemi rybnickiej i sąsiednich powiatów czyli wiochmenów bo u nich już miało nigdy nic nie powstać.Potem za kilka lat (jednak) postawiali merketów nawet w takich pierdziszewach jak Radlin czy Rydułtowy i teraz przyszedł ZONK. A jeszcze nie tak dawno @Arteks twierdził że Tesco likwidują tylko w upadłych lub zapyziałych miastach . Ciekawe... :-))

  34 13
 • ~sympatykrybnika 2019-11-25 18:40:49

  ~bartezz, ~Don C.
  Konkurują o handel kapitały zagranicznych inwestorów, a inwestycje zmieniają oblicze miejscowości, lepiej gdyby to były inwestycje z technologii innowacyjnych, przemysłu 4.0 (Kopalnia Paruszowiec nie jest taką inwestycją).
  Nie obrażajmy Radlina, czy Rydułtów. Może właśnie te miejscowości będą się rozwijały, gdyż im nie będzie zagrażać pułapka średniego rozwoju.
  Pozdrawiam Panów

  17 6
 • ~Weronika Szymiczek 2019-11-27 15:15:55

  moglibyście napisać sami artykuł, jest praktycznie skopiowany z wiadomości handlowych..

  13 1
 • ~Arteks 2019-11-28 18:21:11

  @Don_C - chyba ci się coś pomyliło bo ja zawsze chwaliłem obiekty pokroju Plazy, Focusa, Agaty czy nawet Merkurego i Galerii Śląskiej. Ale Tesco to jest tani i kiepskiej urody obiekt ze zwykłej blachy - nigdy jakoś mnie nie rajcował swoim wyglądem. Możliwe, że jedynie wyraziłem opinię, że lepsze to Tesco niż te brzydkie magazyny jakie tam były wcześniej.

  2 19
 • ~marekm71 2019-12-04 02:12:10

  Zwijają się jak większość zagranicznych sieci handlowych, którym kończy się okres preferencji podatkowych. Każda taka sieć swego czasu za to że będzie w Polsce handlować miała 10 lat zwolnienia z podatków, potem zmienili coś w nazwie i znów 10 lat. Jak to się już nie udawało to sieć sprzedawano innej. Tak było z Plusem, Realem, teraz z Tesco. Jak przychodzi do płacenia wszystkich danin to nagle się nie opłaca.

  9 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3477