Wywiady

To był przełomowy moment

– Jestem bardzo zaskoczony. Jadąc tutaj w ogóle się tego nie spodziewałem. Bardzo miło odebrać taką nagrodę w mieście, w którym mieszkam

– mówi Człowiek Roku Rybnik.com.pl w kategorii Sport, Mariusz Prudel.

Kilkadziesiąt minut temu został Pan Człowiekiem Roku Rybnik.com.pl w kategorii Sport. Jest Pan zaskoczony decyzją kapituły?

Bardzo miło odebrać taką nagrodę w mieście, w którym mieszkam. Wiadomo, siatkówka plażowa nie jest za bardzo popularna, ale udało mi się dostać wpierw do grona nominowanych, a później kapituła zadecydowała, że to ja wygrałem. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w zdobyciu tej nagrody.

Czy często otrzymuje Pan tego typu wyróżnienia?

Styczeń i luty to zawsze okres podsumowań. Drugi raz jestem na gali konkursu Człowiek Roku Rybnik.com.pl. Dwa razy byłem też na gali Siatkarskie Plusy organizowanej m.in. przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Dziś jednak pierwszy raz wygrałem i to zupełnie inne odczucie niż podczas poprzednich imprez.

W 2008 roku został Pan Mistrzem Europy w siatkówce plażowej. Wtedy to był Pana największy życiowy sukces. Co się zmieniło do tego czasu?

To był przełomowy moment. Mistrzostwa Europy do lat 23 to była ostatnia impreza w wieku młodzieżowych. Po niej zostały już tylko zawody seniorów i walka z wszystkimi najlepszymi na świecie. Nam udało się bez problemów przejść z wieku młodzieżowca do seniora. Między innymi dzięki temu jestem dziś tutaj i mogłem odebrać nagrodę przyznawaną przez portal rybnik.com.pl.

A jakie osiągnął Pan sukcesy sportowe?

Zdobyliśmy pierwszy raz złoty medal Mistrzostw Polski, jak to powiadają „do trzech razy sztuka”. Obroniliśmy piąte miejsce na Mistrzostwach Europy seniorów. Zdobyliśmy siódme miejsce na Pucharze Świata w Starych Jabłonkach. Świetna impreza. Do dziś wspominam kibicującą nam 4-tysięczną publiczność.

Jakiś czas temu wspominał Pan, że jest szansa na udział w IO Londyn 2012. Czy coś się zmieniło w tym temacie?

Systemu kwalifikacji do olimpiady jeszcze nie znamy. Za niedługo powinniśmy się dowiedzieć szczegółów. Jeżeli zostałaby dotychczas znana nam forma kwalifikacji, to jest 24 najlepsze drużyny świata minus jedna drużyna gospodarzy i jedna z kontynentu afrykańskiego, to myślę, że byłaby duża szansa. Na dzień dzisiejszy bylibyśmy w granicach 21-22 pary świata. Jesteśmy w stanie utrzymać tę pozycję, bo do tej pory nie graliśmy nawet we wszystkich turniejach. Jest to wynik spokojnie do zrobienia. Oczywiście jeśli pozostanie stary system. Słyszeliśmy jednak, że ma być bardziej skomplikowany. Pożyjemy, zobaczymy.

Czy w tym roku będziemy mogli zobaczyć Pana na jakimś meczu siatkówki plażowej w Rybniku?

Z czasem u mnie bardzo ciężko. Wyjeżdżam na różne obozy. W przyszłym tygodniu już mnie nie będzie i wrócę na trzy dni na święta. Potem jadę na pierwszy World Tour i tak z miejsca na miejsce. Wyląduję w Rybniku końcem sierpnia. Może wtedy uda się coś zorganizować w Rybniku.

Za rok też Pan zdobędzie tytuł Człowieka Roku Rybnik.com.pl?

Ciężko powiedzieć. Będę robił wszystko, by ponownie przekonać kapitułę do swojej osoby.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Adam Doliba.

Mariusz Prudel – urodził się w 1986 roku w Rybniku. Absolwent II LO w Rybniku. Student wychowania fizycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.

W siatkówce halowej był zawodnikiem Górnika Radlin i TS Volley Rybnik.

W 2008 roku w siatkówce plażowej razem z Grzegorzem Fijałkiem wywalczył tytuł Mistrza Europy do lat 23 oraz 5. miejsce na mistrzostwach Europy seniorów. Wcześniej zdobyli srebrny medal Mistrzostw Europy do lat 20 (2005 r.). W 2005 roku razem z Grzegorzem Jarugą wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów. W 2007 razem z Patrykiem Foglem został z wicemistrzem Polski seniorów. Razem z Fijałkiem osiągnął również najlepszy wynik w historii Polski w zawodach zaliczanych do World Tour. W 2009 roku zdobył upragniony złoty medal Mistrzostw Polski seniorów.

W 2009 roku zwyciężył w plebiscycie urzędu miasta na Sportowca roku Miasta Rybnika. W 2010 roku otrzymał nagrodę Człowieka Roku Rybnik.com.pl w kategorii Sport.

Rybniczanin. Obecnie większość czasu, prócz wyjazdów na turnieje, spędza w Łodzi, gdzie mieści się baza treningowa kadry narodowej. W wolnych chwilach prócz uprawiania sportu lubi spotykać się z przyjaciółmi, posłuchać dobrej muzyki i obejrzeć ciekawy film.