zamknij

Wywiady

Potrzeb jest bardzo dużo i pewnie nigdy nie zostaną w pełni zaspokojone

- Musimy utrzymać złoty środek, by w jakiejś części spełnić potrzeby mieszkańców odnośnie samych budynków. Potem trzeba zadbać o infrastrukturę, a więc np. parkingi i place zabaw. Potrzeb jest bardzo dużo i pewnie nigdy nie zostaną w pełni zaspokojone – powiedział Marek Newe, Zastępca Prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Od kiedy Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi termomodernizację swoich budynków?

Ocieplanie bloków trwa już od paru lat, tylko nie było one wcześniej wykonywane z takim natężeniem. Od zeszłego roku zaczął się boom – zmodernizowaliśmy 24 budynki, a w tym roku - 34. Prowadzimy kompleksową termomodernizację z dociepleniem wszystkich ścian łącznie z wymianą stolarki i ślusarki. W nie wszystkich, ale w znacznej ilości przypadków jest to również docieplanie dachów.

A w przyszłym roku ile budynków doczeka się termomodernizacji?

Na chwilę obecną planujemy ocieplenie 25 bloków. Chcielibyśmy to jak najszybciej zakończyć. Do tej pory modernizacja objęła około 35 procent naszych zasobów. Operując liczbami: na 237 budynków, 83 są w tej chwili docieplone.

Jaki jest ogólny koszt całej tej inwestycji?

W tym roku koszt przekroczył 16 mln złotych, czeka nas wydatek jeszcze kilkudziesięciu milionów złotych, co będzie uzależnione od sytuacji na rynku i ceny robocizny. Nie jest to zadanie, które może być zrealizowane w jeden rok czy dwa lata, a już na pewno bez pomocy środków zewnętrznych.

W tym roku doszło do zmian we władzach RSM? W jakiej kondycji zastaliście spółdzielnię?

Kondycja finansowa była dobra, natomiast pojawiły się kwestie tempa realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Chcąc prowadzić termomodernizację w bardzo szybkim czasie, trzeba byłoby się wesprzeć w dość znacznym stopniu pozyskiwaniem środków z zewnątrz, które z kolei generowałyby sytuacje zmuszające nas do podwyżek opłat czynszowych.

Zdecydowany opór dali temu mieszkańcy podczas walnych zgromadzeń, które odbyły się w tym roku. To było z resztą przyczyną zmiany Zarządu RSM. Mieszkańcy nie chcieli ponosić dodatkowych kosztów. Wiadomo, w większości lokatorzy nie są ludźmi super zamożnymi, których byłoby stać na comiesięczne, dodatkowe wyrzeczenia w zakresie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych. Dlatego też zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko podwyżkom opłat, które mogłyby przyśpieszyć działania modernizacji.

Jak wysoki kredyt chciała pozyskać Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa?

Poprzedni zarząd planował wziąć kredyt w wysokości kilkunastu a nawet ponad 20 mln złotych. Na to nie było zgody i oparliśmy się na własnych środkach. Pozyskaliśmy jedynie kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie części termomodernizacji budynków znajdujących się w dzielnicy Nowiny.

Pozostańmy jeszcze w temacie pieniędzy. Jak wygląda kwestia finansowa u lokatorów zmodernizowanego budynku. Płacą mniej czy więcej?

Różnie to wygląda w różnych miejscach. W pewnej grupie budynków przeprowadzono ankietę dotyczącą chęci partycypowania w kosztach, a związku z czym – wcześniejszego wykonania termomodernizacji.

Jak na poczcie: nadajesz przesyłce priorytet – musisz zapłacić więcej?

Dokładnie. Priorytetową robotą w tym momencie byłaby modernizacja budynku, której lokatorzy wyrazili chęć dopłacenia i związku z tym przyśpieszenia inwestycji. Na tego typu rozwiązanie zdecydowało się kilka bloków, a ich lokatorzy mają czynsz nieco podwyższony w zależności od ogrzewania: piecowego lub centralnego.

Wróćmy jeszcze do modernizacji priorytetowych: mieszkańcy zgodzili się podnieść czynsz, a prace zostały przyśpieszone. Czy po zakończonych robotach wrócił on do poprzedniego poziomu?

Jeszcze żadnej budynek nie spłacił się do końca. Choć blok już docieplony, to spłata trwać może do pięciu lat w zależności od kosztów i środków o które został powiększony czynsz.

Jest jednak forma oszczędności oparta na centralnym ogrzewaniu. Budynki przed dociepleniem mają swoją energochłonność – potrzebują określoną ilość ciepła na ogrzanie. Oczywistą rzeczą jest, że po modernizacji ta energochłonność spada o 15-20 procent. W tym momencie zostają rezerwy w opłatach na centralne ogrzewanie, przez co dokonuje się przesunięcia środków wpłacanych kwot na centralne ogrzewanie do funduszu remontowego. Z tego zostaje spłacona część potrzebnych pieniędzy na dokonanie całej termomodernizacji.

Ocieplanie budynków to jedna kwestia, pozostaje do zrobienia wiele innych rzeczy. Czy RSM otrzymuje sygnały czym trzeba się zająć w przyszłości? Jakie potrzeby mają lokatorzy mieszkający na zasobach spółdzielni?

Potrzeb jest bardzo dużo i pewnie nigdy nie zostaną w pełni zaspokojone. Udało się nam już uporać z remontem pokryć dachowych, bo to był spory problem. Zostały już nieliczne budynki, u których należy dokonać modernizacji dachu. Następnie musimy zakończyć termomodernizację, bo to pociąga za sobą pociąga spadek energochłonności, a także nadaje walory estetyczne. Wiadomo, każdy raczej woli mieszkać w budynku o ładnej elewacji.

Kolejna sprawa dotyczy samych wnętrz bloków – czyli malowanie klatek schodowych, które często są już zniszczone, a ściany popisane. Palącym problemem jest infrastruktura towarzysząca budynkom, czyli miejsca parkingowe, których deficyt bardzo odczuwamy.

RSM myślał o budowie np. parkingu wielopoziomowego?

Na chwilę obecną tego typu pomysł jest jedynie mrzonką. Środki finansowe na budowę takiego obiektu są gigantyczne, a naszym priorytetem jest doprowadzenie części mieszkalnej do lepszego stanu. Ważniejsze jest to, gdzie ludzie mieszkają, a nie gdzie stawiają samochody. Niemniej powiększamy miejsca do parkowania, lecz zawsze zostajemy krok w tyle za potrzebami, bo liczba samochodów diametralnie rośnie.

Kolejnym ograniczeniem jest brak terenów należących do RSM. W niektórych rejonach nie ma nawet gdzie budować takiego parkingu. Bloki były w dawnych latach tak stawiane, by upchnąć jak najwięcej miejsc mieszkalnych, ale o parkingach mało wtedy kto myślał. Teraz to odbija nam się czkawką.

A co z nowymi placami zabaw?

Jest problem, nie da się ukryć, że społeczeństwo nam się starzeje i są takie budynki, w których głównie mieszkają ludzie starsi. Oni wręcz nie lubią placów zabaw, bo dzieci bawiące się w tych miejscach zakłócają ciszę i ich spokój. Place zabaw staja się wręcz kością niezgody, bo zarzuca się nam, że postawiliśmy jakieś urządzenia, zrobiliśmy jakieś boisko a odpocząć się nie da.

Myślałem, że wesołe krzyki dzieci napawają jakąś radością i optymizmem…

Nie zawsze tak jest. Z placami zabaw jest o tyle problem, że dawne urządzenia nie mające atestów zdążyły się już zniszczyć. Teraz jeżeli chodzi o przepisy dotyczące takich obiektów są dosyć zaostrzone. Wszystkie place mają być ogrodzone, podłoże powinno być wyłożone odpowiednim materiałem, urządzenia muszą posiadać atest. Wszystko to jest dosyć drogie.

Musimy utrzymać złoty środek, by w jakiejś części spełnić potrzeby mieszkańców odnośnie samych budynków. Potem trzeba zadbać o samą infrastrukturę, a więc np. parkingi i place zabaw.

Dziękuję za rozmowę.

Z Markiem Newe rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz

Marek Newe - Zastępca Prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~ 2014-11-07
    22:29:29

    0 0

    kto to?

  • ~Tomek_81 2014-11-08
    13:09:38

    9 0

    Przez lata temomodernizacja w RSM prawie nie istniała bo decydujący o tym ludzie w kwestiach technicznych zatrzymali się w czasach tow. Gomułki i uważali to za fanaberię. System informatyczny zaczęto wdrażać w ....2013 r. Niestety po mimo (powolnych) zmian RSM na tle innych spółdzielni ( że nie wspomnę i innych zarządcach nieruchomości) nadal jest skansenem.

  • ~ 2014-11-08
    18:23:13

    11 0

    Obiecanki i nic więcej ! !
    ul, Dąbrówki bloki dalej obite płytami AZBESTOWYMI (teraz się wzięli za jeden blok do remontu ) Chabrowa traktowana jak 13 dzielnica .
    Obiecanki o parkingach . Zrobić na blokach i w klatkach monitoring nie będzie może dewastowania klatek schodowych . tych co nie płacą eksmitować (albo niech odrabiają czynsz mycie klatek , koszenie trawy, odśnieżanie ) . W Żorach bloki ocieplają bez dyskusji, SM Nowa ociepliła całe budynki. Kominiarze powinni wyczyścić przewody kominowe od parteru do 10pietra . Jeszcze dużo by tu pisać .

  • ~ZbigMa 2014-11-08
    21:43:17

    0 0

    To nieprawda, że ocieplanie bloków trwa w RSM od paru lat. Mieszkam w bloku przy ul. Wyzwolenia blisko biurowca spółdzielni. Nasz blok ocieplono jako jeden z pierwszych w Rybniku jeszcze w latach 90. za rządów prezesa Jerzego Gorczycy. Ale wicepreze to młody człowiek i ma prawo o tym nie wiedzieć.

  • ~Kurz 2014-11-09
    22:51:43

    7 0


    Niech mandatem tego
    Władza poczęstuje,
    Kto skwery zieleńce
    Autem dewastuje.

    Jest miejsce na parkingu,
    Lecz to bydlę głupie,
    Tam swój złomek stawia
    I wszystkich ma w ..... .

  • ~rzyt 2014-11-10
    15:56:32

    12 0

    Panie prezesie; między wierszami wyczytałem to o czym dużo się mówi na mieście, że istnieje poważny plus na koncie w rozliczaniu za ciepło. Lokatorzy płacą dużo więcej za ciepło spółdzielni niż spółdzielnia elektrociepłowni. Tak bez trików wystarczyłyby dwie pozycje księgowe dla wyjaśnienia potwierdzone przez biegłego badającego bilans...

  • ~niuti 2014-11-12
    11:38:46

    3 0

    "Ocieplanie bloków trwa już od paru lat, tylko nie było one wcześniej wykonywane z takim natężeniem. Od zeszłego roku zaczął się boom" - lol, od paru lat? chyba po 2 ściany, żeby od ulicy ładna elewacja była. Jak wszystkie spółdzielnie i WM ocieplili budynki i skończyły się dopłaty do kredytów to RSM "wystartował".
    "W nie wszystkich, ale w znacznej ilości przypadków jest to również docieplanie dachów" - chyba podstawa, co z tego że ściany jak dachem ciepło odparowuje
    "W tym momencie zostają rezerwy w opłatach na centralne ogrzewanie, przez co dokonuje się przesunięcia środków wpłacanych kwot na centralne ogrzewanie do funduszu remontowego." - o jakich rezerwach mowa? Przecież za CO płacą mieszkańcy a nie SM z "chmury". Jeśli jest spadek zapotrzebowania to zmniejszają się opłaty za zużyte ciepło i zamówioną moc, co powinno się przekładać na zmniejszenie opłat "czynszowych" i ewentualny zwrot mieszkańcom. Tak bez pytania się przesuwa coś??

    Jak się ludziom nie pokaże wyników audytu, wniosków, nie wytłumaczy to nie dziwne, że nikt nie chce kredytów i wzrostu czynszu (pytanie o ile jeszcze). Może warto zorganizować spotkanie z mieszkańcami i wytłumaczyć że wrośnie im czynsz o 20% ale za rok spadnie im zużycie co o 20% i suma sumarum wyjdą na zero. W innych SM /WM są kredyty i ludzie "żyją".

  • ~Daro77 2016-11-13
    09:16:41

    0 0

    Wracając do parkingów, przy Chabrowa 20 był utwardzony drobnym kamykiem parking na ok 15 aut .Po remoncie dróg z 2015 na Chabrowej pozostała kupa ziemi pomieszanej z bergą kopalnianą i betonem z rozbiórki.Ktoś wesoły tanio rozwiązał problem ,był parking ,jest teraz zjazd na sanki z wystającymi płytkami(nawet tego nie zahumusowano)Przy tym samym bloku postawiono dwa znaki zakaz zatrzymania ale zabrakło już pieniędzy żeby dołorzyc 2 małe tabliczki od 7 do 18 .W nocy nikt z dojazdu do drzwi hali nie korzysta bo to budynek administracji już 6 stanowisk mniej na noc. Szybko i tanio wywiezienie mixu beton ziemia kamień kosztuje, 2 tabliczki też kosztują ,chyba w adm będą premie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5342