zamknij

Wywiady

Policjantki łagodzą obyczaje

  - Większość policjantów, w tym kobiet, służbę rozpoczyna w wydziałach prewencji, a więc pełni m.in. służbę patrolową. To bardzo dobre doświadczenie dla początkujących funkcjonariuszy. Oznacza jednak bezpośredni kontakt zarówno z ofiarami, jak i przestępcami, a więc element ryzyka jest bardzo duży

 

– opowiada Aleksandra Nowara - rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

 

Red.: Ile policjantek pracuje w rybnickiej komendzie?

 

Aleksandra Nowara: Nie licząc pań pracujących w administracji, na 419 policjantów mamy 24 kobiety.

 

Czy motywacja kobiet szukających zatrudnienia w policji jest inna niż mężczyzn?

 

Nie wiem do końca jaka jest motywacja mężczyzn. Wydaje mi się, że kobietami zatrudniającymi się w policji z jednej strony kieruje atrakcyjność i nieprzewidywalność tej pracy, z drugiej stabilność zatrudnienia, jaką daje etat w służbie mundurowej.

 

A jak to było w Pani przypadku?

 

Jako absolwentka resocjalizacji miałam kilka możliwości. Brałam pod uwagę pracę w ośrodkach wychowawczych, resocjalizacyjnych, ale również i policję. Jednak 19 lat temu nie tak chętnie przyjmowano do pracy w policji kobiety, tak jak ma to miejsce teraz. Poszłam jednak na rozmowę do komendanta Hanaka i jego zastępcy - komendanta Kokota, no i znalazło się dla mnie miejsce w rybnickiej komendzie.

 

Czemu dziś kobietom łatwiej jest znaleźć pracę w policji? Co się zmieniło?

 

W opisywaniu stanowisk i zapotrzebowania istnieje większe równouprawnienia. W postępowaniach konkursowych nie zwraca się uwagi na płeć kandydatów, a ich kompetencje.

 

Czy testy na egzaminach do szkoły policyjnej są takie same dla kobiet i dla mężczyzn?

 

Tak, przy czym wymagania na egzaminach sprawnościowych są dostosowane do płci.

 

Policjant, to jeden z tych zawodów, gdzie ryzyko utraty życia lub zdrowia jest bardzo wysokie. Czy to ryzyko w takim samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn, tzn. czy kobiety w policji pracują również w „ryzykownych” wydziałach i sekcjach?

 

Oczywiście. Większość policjantów, w tym kobiet, służbę rozpoczyna w wydziałach prewencji, a więc pełni m.in. służbę patrolową. To bardzo dobre doświadczenie dla początkujących funkcjonariuszy. Oznacza jednak bezpośredni kontakt zarówno z ofiarami, jak i przestępcami, a więc ten element ryzyka jest bardzo duży.

 

Szczęśliwie jednak w ostatnich latach nie mieliśmy w Rybniku przypadku utraty życia przez policjanta...

 

Rzeczywiście, takich przypadków nie było. Zdarzają się jednak przypadki zamachu na nietykalność policjantów. Na przykład, jakiś czas temu jeden z policjantów został dotkliwie pobity i pogryziony przez osobę, która była nosicielem wirusa HIV.

 

Jaki moment w pani 19-letniej pracy był najtrudniejszy?

 

Takim momentem były poszukiwania Mateusza Domaradzkiego. Nie tylko dlatego, że wtedy na mnie, jako rzeczniczce prasowej, skupione były kamery wszystkich telewizji w Polsce, ale dlatego, że sprawy dzieci kończące się negatywnie są trudne i bolesne.

 

Wracając do roli kobiet w policji: w jakich działaniach kobiety sprawdzają się lepiej niż mężczyźni?

 

Trudno tu generalizować. W związku z tym jednak, że kobieta łagodzi obyczaje, obecność pań w służbie patrolowej często powoduje, że osoby agresywne, w stosunku do których policjanci podejmują czynności, łagodnieją i spuszczają z tonu. Czasami jednak jest zupełnie odwrotnie i część mężczyzn wychodzi z założenia „Co? Kobiecie nie dam rady?”.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał Wacław Wrana

 

Aleksandra Nowara – absolwentka I LO w Rybniku, resocjalizacji na Uniwersytecie Śląskim i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (1996). Od 19 lat pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku. Rzeczniczka prasowa rybnickiej policji.

Rodzina: 15-letnia córka. Hobby: kino, jazda na nartach i na rowerze.

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~eljot13 2012-03-08
    14:45:48

    0 0

    no tak 19 lat temu to szmat czasu...stąd mały błąd - Kogut nigdy nie był zastępcą komendanta Hanaka...chodziło raczej o p. Kokota..a Kogut był ale komendantem w Gliwicach...to tak dla przypomnienia p. Aleksandrze...

  • ~predkront 2012-03-08
    14:52:00

    0 0

    "Czy testy na egzaminach do szkoły policyjnej są takie same dla kobiet i dla mężczyzn? Tak, przy czym wymagania na egzaminach sprawnościowych są dostosowane do płci." Haha, to jest dobre! Wyobrazcie sobie taka sytuacje, ze policjantka goni jakiegos zlodzieja i juz go prawie zlapala, ale ten jednak byl troche szybszy i uciekl, na co policjantka mowi temu okradzionemu, ze przykro mi ale szybkosc z jaka biegam jest w normie i jest dostosowana do mojej plci i nic mnie nie interesuje ze pan nie odzyska swojej wlasnosci :D

  • ~norton 2012-03-08
    15:30:30

    0 0

    Oczywiście, że Kokot i to jeszcze miał takie imię na H.
    A Kogut był w Chorzowie - zresztą nadal działa w jakimś komitecie obrony ofiar przestępstw

  • ~admin 2012-03-08
    18:42:11

    0 0

    Oczywiście naszej rozmówczyni chodziło o komendanta Kokota. Popełniłem błąd na etapie redagowania tekstu. Przepraszam za pomyłkę. W. Wrana

  • ~ 2012-03-08
    20:15:08

    0 0

    Czy Pani Nowara też zaczynała pracę w policji od prewencji ? Czy od razu została rzecznikiem ?

  • ~qwerty 2012-03-08
    22:21:02

    0 0

    Pani rzecznik ma chyba nowa fryzure/kolor ;)

  • ~ 2012-03-11
    12:12:02

    0 0

    I patologią w Polsce jest to ,że przykładowo rzecznik prasowy w mundurze policjanta ma takie same przywileje emerytalne jak ci szeregowi policjanci biegający pieszo w 20 stopniowym mrozie za bandytami, użerający się z pijanymi bezkarkami z siekierą w ręku narażający zdrowie przy różnych akcjach. Równouprawnienie w Policji polega na tym,że kobiet nie wysyła się do trudniejszych akcji........Takie to równouprawnienie.

  • ~werkk 2012-03-13
    18:00:23

    0 0

    Trzeba się było uczyć na generała to byś nie biegał po 20 stopniowym mrozie.

  • ~ 2012-03-14
    15:01:13

    0 0

    Tylko żebyś werkk kiedyś nei krzyczał, że ci samochód ukradli, albo mieszkanie obrabowali ale nikt z Policji nie przyjedzie bo za zimno jest. Jesteś jak krzyczący gimnazjaliści z hasłami JP i CHWDP, którzy pierwsi z płaczem i krzykiem leca na policję bo im ktoś rower ukradł albo odtwarzacz MP3, taki z ciebie kozaczyna.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5527