zamknij

Wywiady

Nie wierzmy w stereotypy

- Pokutujące w regionie negatywne opinie o Boguszowicach nie mają żadnego znaczenia. Tutejsza młodzież nie powinna mieć żadnych kompleksów

 

- mówi Cezary Kaczmarczyk – dyrektor Domu Kultury w Boguszowicach.

 

Czy prowincjonalne usytuowanie Boguszowic i pewien stereotyp traktujący tą dzielnicę jako „trudną” przeszkadzają w pracy panu i pracownikom domu kultury?


Nasze usytuowanie bywa pewnym problemem w przypadku imprez skierowanych do szerokiej rzeszy odbiorców. Na przykład młodzi ludzi narzekają na kłopoty z dojazdem do Boguszowic, nie wspominając o tym, że również artystom ciężko do nas trafić.

Natomiast pokutujące w regionie negatywne opinie o tej dzielnicy nie mają żadnego znaczenia. Przychodząca do nas młodzież nie różni się niczym od tej z centrum miasta. Ba, nie wiem nawet czy nie jest lepsza. Świadczą o tym sukcesy jakie odnoszą nasze dzieci w przeglądach teatralnych, tanecznych, czy wokalnych. Przykład: na zakończonym Festiwalu Kultury Szkolnej nasze zespoły wygrały w trzech kategoriach. Nie mówię tego po to, by chwalić się naszą działalnością, ale aby uwypuklić potencjał i zdolności tej młodzieży. Nie chcę kogoś przekonywać, że w Boguszowicach nie ma sytuacji patologicznych, bo jest to miejsce specyficzne, ale twierdzę, że tutejsza młodzież nie powinna mieć żadnych kompleksów.


Co Dom Kultury w Boguszowicach oferuje tutejszej społeczności?


Prowadzimy zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne i teatralne. Te ostatnie prowadzone są dla kilku grup wiekowych: od maluchów po dorosłych. Z teatrem u nas to w ogóle jest ciekawa sprawa. Kiedyś rodzice przyprowadzali dzieci na zajęcia z teatru, które trwały godzinę. W tym czasie rodzice nudzili się czekając na swoje pociechy. Kiedy instruktorka zapytała czy nie chcą sami tworzyć teatru, chętnie na to przystali i postanowili przygotować przedstawienie bajki. Prezentowane przez rodziców spektakle do dnia dzisiejszego za każdym razem zapełniają naszą salę widowiskową.


Jakie imprezy skierowane do szerokiej publiczności uznaje pan za „wizytówkę” Domu Kultury w Boguszowicach?


Z imprez cyklicznych są to wydarzenia dla dzieci i młodzieży: Boguszowickie Dni Młodych i Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złota Kotewka”. Ponadto w ciągu roku odbywają się różne ciekawe koncerty lub spektakle teatralne. Przymierzamy się do organizacji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.


Jakiś czas temu reaktywowało się również kino „Zefir”. Jak radzi sobie to kino w dobie multipleksów?


Planując działanie kina oczywiście braliśmy pod uwagę silną konkurencję w centrum miasta. Dlatego nasz pracownik Robert Pior, który jest kinomanem, przygotowuje repertuar ukierunkowany na kino ambitne, offowe, na filmy, które niekoniecznie można zobaczyć w multipleksie. Te seanse nie przynoszą nam zysków, ale pokrywają koszty, tak więc widzimy sens wzbogacenia naszej oferty właśnie o to kino. Dochodowe są natomiast seanse szkolne. Ostatnio wyświetlaliśmy film „Popiełuszko...”, niedługo rozpoczniemy seanse „Generała Nila”.

Odbywają się też u nas imprezy łączące niezależne kino, muzykę, czy teatr.


Ile osób pracuje w Domu Kultury w Boguszowicach?


Mamy do dyspozycji 13,5 etatu, który dzielimy na 20 osób. 10 z nich to pracownicy merytoryczni.


Od 2 lat działa przy domu kultury Telecentrum. Jakim cieszy się zainteresowaniem?


Dosyć dużym. Od godziny 8.00 do 20.00 jest tu ciągły ruch. Ciekawym efektem działania Telecentrum jest fakt powstania nowego koła komputerowego dla dorosłych. Wzięło się to stąd, że do Telecentrum przychodziło dużo osób po 50. roku życia, które miały kłopoty z opanowaniem obsługi komputera. Nasi pracownicy wpadli więc na pomysł, aby zorganizować odpowiedni kurs. W marcu zakończyliśmy pierwsze trzymiesięczne szkolenie dla 15 osób, niedawno rozpoczęła się 2. edycja kursu również dla 15 osób.


Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał Wacław Wrana


Cezary Kaczmarczyk – urodził się w 1965 roku w Rybniku. Absolwent Liceum nr 2 w Rybniku (dawniej im. Hanki Sawickiej) oraz animacji społeczno – kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie, 2002 r.). Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 16, gdzie pracował do 1995 roku. Później pracował w Zespole Ognisk Wychowawczych. W 2000 roku został dyrektorem Domu Kultury w Boguszowicach.

Działacz społeczny – prowadzi w Boguszowicach niezależne drużyny harcerskie, współzałożyciel Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Ślady”.

Rodzina: żonaty od 17 lat, 8-letnia córka Klara.

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~werkk 2009-05-07
    16:33:44

    1 0

    Proszę podać ile interwencji policji jest miesięcznie na Osiedlu Boguszowice ta opinia z znikąd się nie bierze Pod względem przestępczości to najgorsza dzielnica w Rybniku i nie ma się co obrażać bo takie są fakty.

  • ~AlicjaeR 2009-05-07
    18:44:50

    1 0

    Gdyby swego czasu rządzący Rybnikiem nie wysiedlali całych plewów rybnickich z Wawoka i tym podobnych , o Boguszowicach nie było by teraz takiej opinii .Z całym szacunkiem pracujący od lat w Domu Kultury i to nie tylko terazniejsza ekipa ,ale także za czasów pana B. Kucza , starali się aby dzielnica ŻYŁA w pełnym tego słowa znaczeniu ... wspaniały nasz artysta pan Marian Rak ze swoją żoną Barbarą znają naszą dzielnicę nie od dziś i wiele dobrego mogą powiedzieć .W Domu Kultury było Kółko Baletowe , sekcja fotograficzna której uczestnicy zdobywali nagrody ...
    Narzekania na dojazd ... wcale nie jest on taki zły ...wystarczy spojrzeć na rozkład jazdy

  • ~tommi 2009-05-08
    06:20:21

    0 0

    Maciek oby tak dalej,

  • ~Arteks 2009-05-08
    09:47:39

    1 0

    My w Rybniku mamy trochę inne wzorce stąd dla nas Boguszowice czy Piaski to dzielnice drugiej kategorii. Tymczasem gdyby wziąść pod uwagę cały Śląsk i Zagłębie to okazałoby się, że te nasze dzielnice to oazy szczęścia i dobrobytu. No bo nie wiem czy ktoś był lub czytał np. o tak patologicznych dzielnicach jak katowickie Szopienice czy Załęże albo bytomski Bobrek czy świętochłowickie Lipiny??? Tam sprawy doszły tak daleko, że różne instytucje próbują interesować EU aby wsparła te dzielnice całymi programami resocjalizacyjnymi, społecznymi, antyalkoholowymi itd. A może był ktoś w Nowym Porcie w Gdańsku albo na Szmulkach w Warszawie - tam to można oberwać w biały dzień... Natomiast Boguszowice są trochę dzielnicą drugiej kategorii ze względu na usytuowanie i ze względu na degradację górniczą. W skali Rybnika być może jest tam mniej bezpieczne niż w okolicy zalewu czy w Popielowie ale ja bym nie przesadzał z tymi negatywnymi skojarzeniami. Nie zauważam aby była to dzielnica zapomniana czy zaniedbana a działalność Domu Kultury jest pozytywnym przykładem, że placówki kulturalne mogą nieźle funkcjonować także daleko od centrum miasta. Pewną dobrą cechą wyróżniającą Boguszowice spośród innych dzielnic Rybnika jest w miarę dobra komunikacja miejska. Od pewnego czasu autobusy kursują dużo częściej niż kiedyś.

  • ~krokoss 2009-05-08
    19:59:57

    0 0

    druga kategoria? z centrum rybnika do boguszowic jest raptem 9km, 20 minut jazdy autobusem. a autobus do boguszowic odjeżdża praktycznie co 15-20 minut. nie ma problemów żeby osoby z b-c spędzały czas w centrum, więc czy można tu mówić o jakichś różnicach kulturalnych?
    nie rozumiem określenia 'nasza młodzież' i 'młodzież z centrum' - te kilka kilometrów tak różni ludzi? rozumiem, że jak ktoś mieszka przy cmentarzu w starych boguszowicach to juz jest 'naszą młodzieżą', natomiast mieszkający 500m dalej jego kolega z raszowca już mieszka w centrum

  • ~liesel 2009-05-08
    22:00:51

    2 0

    Mieszkam w Boguszowicach od urodzenia i nie wiem w czym są one lepsze od np Centrum Rybnika z Osiedlem Nowiny, z całą Chabrową,i np. Chwałowicami. Na Nowinach straszą kilkunasto piętrowe bloki a w Boguszowicach co najwyżej 4 pietra. W Chwałowicach też jest kopalnia i familoki. Mamy hale sportową, komisariat w centrum osiedla,wkrótce basen, dom kultury bezpieczne boiska oddalone od głównych dróg, jest bardzo czysto na osiedlach Północ i Południe oraz Stare Boguszowie, dobra komunikacja miejska, 2 ośrodki zdrowia, apteki i 4 markety i własny targ. 4 przedszkola, 2 podstawówki, 2 gimnazja, bank.....KTóRA DZIELNICA TAK MA?

  • ~michal03 2009-05-09
    12:03:55

    0 0

    Moim zdaniem Boguszowice to ładna i zadbana dzielnica. Boguszowice Stare oraz "Manhattan" znam dobrze i nie mogę o nich nic złego powiedzieć. Kilka razy byłem i na "Pekinie" i również nie ma tam źle. Jak "liesel" wymieniła jest tam sporo instytucji oraz "krokoss" komunikacja jest wręcz wspaniała w porównaniu z innymi dzielnicami. Jest tam gdzie pojeździć na rowerze, gdzie pójść na spacer - według mnie bardzo dobra dzielnica

  • ~tymon3 2009-05-09
    20:05:38

    0 0

    Interwencje policji są adekwatne do tego jaką mamy mlodzierz bo w większości to ona decyduje o tym czy są powyzsze intrwencje policji czy też nie. Chodzi przedewszystkim o alkochol i inne wspomagacze. Może by ta mlodzierz zainteresować bardziej sportem. Mieszkam tu prawie 30 lat i sądzę ,że zbyt malo sportu powoduje to że piją i palą juz dzieci....nadodatek nawet nie ma tu prawdziwego boiska a inne dzielnice mają mają ze sztuczną nawierzchnią, brak dofinansowania do silowni na hali sporotwej gdzie straszy siłownia PRL-em ,przyklady mozna mnożyć....

  • ~AlicjaeR 2009-05-09
    21:07:11

    0 0

    Tymon 3 ...a co to ma do Domu Kultury ??????????


    Mała dygresyjka , jedno co można by poprawić to ogłaszanie imprez na terenie DK . Np w piątek 8 maja był koncert grup Sari Ska Band i Jumanji ...ogłoszeń na osiedlu nie było

  • ~tymon3 2009-05-09
    23:19:45

    0 0

    Co ma do domu kultury???? to proste nie samą kulturą czlowiek żyje.....cos dla ducha ,a co dla ciała??? Jak myślicie czym ciekawiej i szybciej zająć młodzież kulturą czy sportem?? Jestem za tym drugim nieumniejszając w pewnym stopniu tej pierwszej.

  • ~AlicjaeR 2009-05-10
    00:02:44

    0 0

    No to ruszaj do Rady Dzielnicy , z tymi ludźmi tam można się dogadać , może wspólnymi siłami dało by się coś zrobić ... trzeba tylko popróbować różnych sposobów ... warto .

    A uwierz , lata lata wstecz na boisku gdzie teraz stoi Wisienka i dom mieszkalny było boisko i rozgrywano mecze ;)
    Co do dofinansowania sportu jestem jak najbardziej za ...tylko tutaj nie rzucajmy zobowiązań w stronę DK ... moze nasz prezydent miasta zamiast na odbudowe płotu wokół bazyliki pomoże w zaopatrzeniu w sprzęt ;)

  • ~kedlaw 2009-05-10
    16:19:00

    0 0

    Do tymon3. jeżeli poprawi Ci to humor to boisko piłkarskie ze sztuczną trawą będzie jeszcze w tym roku przy SP 18. I jest szansa na coś więcej coś co powinno zaspokoić twoje potrzeby.Po więcej informacji ruszaj tak jak podpowiada Ci AlicjaeR do Rady Dzielnicy lub na stronę www.boguszowice.pl

  • ~deuter 2009-05-12
    01:35:31

    1 1

    Wystrarczy przejechać się autobusem z Rybnika do Boguszowic. Jedzie tam zawsze taka "elita" że strach się bać. To mi wystarczy żeby wyrobić sobie zdanie na temat tych slumsów.

  • ~AlicjaeR 2009-05-12
    08:17:30

    0 1

    ~deuter
    to strasznie bojaźliwym typem jesteś ...to się leczy ;) ...jakoś często jeżdżę autobusami po regionie i akurat w tej materii nie zauważyłam żadnego odstępstwa od normy , ludzie jak na każdej innej trasie . No ale tak już jest jak ktoś chce znaleźć dziurę to i całym ją wypatrzy ;/.
    Tymczasem raz jeszcze ukłony w stronę DK.

  • ~thedcn 2009-05-12
    12:43:40

    0 0

    www.boguszowice.pl

  • ~ 2009-05-13
    23:58:41

    0 0

    werkk, OK. Ale rozłóż to w procentach na ilośc mieszkańców dzielnicy, wtedy możesz porównywać.

  • ~majkaaa 2009-06-02
    17:09:12

    0 0

    pozdrowienia dla szanownego dyrektora

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?





Oddanych głosów: 323