zamknij

Wywiady

Czy Lewica w Polsce jest passé?

Powoli opada kurz po wyborach parlamentarnych. O wynikach wyborów, a przede wszystkim o przyczynach sromotnej porażki Lewicy pisze dla nas Łukasz Kohut, który na liście Zjednoczonej Lewicy zdobył najwięcej głosów w regionie.

Na początku chciałbym serdecznie podziękować za duże poparcie, jakie otrzymałem w wyborach do Sejmu. 5397 głosów to dla mnie duży zaszczyt i motywacja do dalszej działalności społecznej dla naszego regionu. Jestem zadowolony z samej kampanii i z wielu spotkań z ludźmi z naszego okręgu. To było kapitalne doświadczenie i nauka na całe życie.

Jestem także zadowolony z moich cząstkowych wyników w poszczególnych miastach. Niestety Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica w skali kraju nie osiągnął progu wyborczego i nie udało mi się zdobyć mandatu. Uzyskałem prawie 2000 więcej głosów z drugiego miejsca niż Pan z Kosela z Głogowa, startujący z jedynki i namaszczony w ostatniej chwili przez Warszawę. Cieszy mnie to, bo uważam, że posłowie powinny być wybierani ze swoich okręgów, tylko wtedy mają kontakt z lokalną rzeczywistością.

Gratuluję zwycięzcom, choć wizja państwa PiS jest mi kompletnie obca. Wielka szkoda, że młodzi ludzie dali się uwieść populistom i skrajnej prawicy. PiS ma w rękach pełnię władzy, nie potrzebują żadnej koalicji do rządzenia państwem - tym bardziej liczę, że wywiąże się ze swoich obietnic wyborczych. Choć może nie z wszystkich, bo nie chciałbym, żeby Polska stała się krajem ksenofobii i rewanżyzmu. PiS odrobił lekcje z poprzednich lat i zrobił dość dobrą kampanię w Internecie przekonując do siebie młodych, którzy nie mogli pamiętać rządów premiera Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobro. PO z kolei z Niesiołowskim, Kamińskim i Giertychem zrobiła wszystko, by tych wyborów nie wygrać.

Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego, który była dla koalicji wyższy - 8% niż dla partii 5%, nie mniej jednak ponad 1 100 000 ludzi w całej Polsce zdecydowało się zagłosować na ten projekt. Słabszy niż spodziewany wynik to na pewno nie wina Barbary Nowackiej, która wszędzie budziła bardzo pozytywne reakcje. Można jedynie gdybać co by było gdyby pozostali liderzy partyjni wcześniej zdecydowali się powierzyć jej przewodnictwo projektu.

Błędem było postawienie w wielu okręgach na spadochroniarzy, ludzie powinni startować ze swoich rodzimych okręgów, tylko wtedy mają szerokie rozeznanie na problemy i oczekiwania mieszkańców. Nasz okręg parokrotnie był w ten sposób traktowany przez polityków warszawskich i mam nadzieję, po raz ostatni.

Uważam, że na obecnej scenie politycznej podział lewica - prawica stracił na znaczeniu. Wiele lewicowych postulatów przejął PiS, który przecież nie jest partią lewicową. PO z kolei zagospodarowała wiele kwestii światopoglądowych, którymi wcześniej zajmowała się lewica. Myślę, że bardziej adekwatny obecnie jest podział na siły konserwatywne i postępowe.

Co dalej z Lewicą na Śląsku? Do końca roku dojdzie do wielu spotkań podsumowujących kampanię wyborczą i ustalimy co dalej. Nasz region potrzebuje nowych twarzy w polityce, którzy bez kompleksów będą walczyć o Ślązaków w Warszawie. Jesteśmy trochę inni niż Kaszubi, mieszkańcy Sosnowca czy Warszawy, dlaczego mamy dawać pełnię władzy partii, której Prezes określał nas jako ukryta opcja niemiecka? Musimy zdecydowanie walczyć o nasz region, nikt tego nie zrobi za nas. Gdziekolwiek mieszkałem, czy to w Skandynawii czy nawet na dalekich Filipinach opowiadałem o Śląsku, pokazywałem zdjęcia okolic i naszych pięknych Ślązaczek. Nigdy by mi do głowy nie przyszło, żeby mówić na zewnątrz o Śląsku w ruinie, chociaż mam świadomość, że kolorowo nie jest. Wystarczy spojrzeć na brak perspektyw dla młodych ludzi w regionie, dyskryminację osób w podeszłym wieku w naszych szpitalach czy choćby skalę smogu w okolicznych miastach, żeby zrozumieć, że siły postępowe i zmiany w polityce są konieczne.

I przede wszystkim kadencyjność funkcji publicznych. To klucz dla wielu pozytywnych zmian, nowych ludzi w polityce i bicz dla ,,zawodowych" polityków, którzy znani są tylko z tego, że są znani.

Łukasz Kohut - z wykształcenia politolog, z zamiłowania fotografik. Polityk, szef regionalnych struktur Twojego Ruchu. Podczas wyborów do Sejmu z 25 października 2015 r. z listy Zjednoczonej Lewicy uzyskał najlepszy wynik.


 

Zgadzacie się z przemyśleniami Łukasza Kohuta dotyczącymi wyników wyborów? Zapraszamy do dyskusji!

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~templariusz 2015-11-06 18:29:04

  Ten Pan uzyskał najlepszy wynik, bo ma parcie na wszystko. Jak to było? "Z Palikotem to choćby pod płotem". Twój Ruch to nie SLD czy ostatnio ta nowa partia Razem. Znam osobiście dużo ludzi z SLD i ze struktur lewicy i jakoś nie byli zachwyceni tym panem. A pochodzą z różnych miast regionu. Tak więc Panie Kohut, raczej na SLD nie masz Pan co liczyć. No, chyba że znajdziesz Pan coś nowego. Odpowiedź jest jasna: lewicy to raczej już nie będzie. Komunistycznej partii Razem także.

  13 1
 • ~Bernusia 2015-11-06 19:36:09

  Pan Kohut pisze - Niestety Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica w skali kraju nie osiągnął progu wyborczego i nie udało mi się zdobyć mandatu. Co by to było gdyby Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica w skali kraju przekroczył próg wyborczy ? Pan Kohut i tak by się nie dostał, ponieważ okręg i tak nie przekroczył progu. Boże chroń nas od takich Pali-tyków

  16 0
 • ~Kajzer 2015-11-06 22:07:21

  Ja osobiście mówiłem ,że pan Kohut to żadna Lewica . Mimo że mnie tu wycinano kiedy krytycznie pisałem o Kohucie . Napisze tym razem pozytywnie .. To facet z głową na karku bardzo dobrze prowadzona kampania wyborcza etc. Pewnie znajdzie swoje miejsce polityczne na scenie politycznej i nie będzie to SLD czy inna lewica.. Życzę sukcesów szczerze bo doceniam człowieka.

  0 9
 • ~reksio 2015-11-07 00:41:41

  ~templariusz ja osobiście żadnych ludzi z SLD nie znam, ale z tego co słyszałem to raczej nie chciałbym być z nimi wiązany, więc dla pana Kohuta chyba lepiej, że nie ma co na SLD liczyć. Zresztą kto być chciał być wiązany z post-pzpr'owską partią, może to i dobrze że SLD już w parlamencie nie będzie, a to że TR, SLD i inne podmioty postanowiły się skonsolidować to już inna sprawa. A co do partii Razem to tylko można przyklasnąć, że młodzi, inteligentni ludzi postanowili coś oddolnie stworzyć. Może są jak dla mnie zbyt socjalistyczni, ale raczej uczciwi, więc życzę im powodzenia. Inna sprawa to taka, że lewicy gospodarczej mamy aż nadto w przyszłym parlamencie, czy dobrze czy źle....nie wiem, PIS tyle naobiecywał, że aż lepiej aby części tych obietnic nie spełnił. Trochę szkoda,że ideologicznie będzie zbyt nacjonalistycznie
  Co do pana Kohuta to jak na razie nie widzę żadnych negatywów, nie okradł mnie, nie oszukał, ma swoje pasje, ma jakiś pomysł, chce się realizować jako polityk, to niech się realizuje.... aaa i posprzątał plakaty :), a mnie to zawsze ten syf wku...... :P

  0 10
 • ~reksio 2015-11-07 00:50:37

  ~kajzer Lewica nie lewica, chodzi o jakiś konsensus pomiędzy lewicowymi, centrowymi a prawicowymi poglądami gospodarczymi, bo na poziomie ideologicznym to nigdy nie będzie zgody. Ja bym raczej oczekiwał świadomego społeczeństwa, jakieś 80-90% frekwencji, zniósł próg wyborczy, może wtedy by każdy miał swoich przedstawicieli. A teraz wygląda na to że wszystko zawłaszczy "prawica" w postaci PISu mając wyborcze poparcie 19-20% społeczeństwa.

  13 0
 • ~reksio 2015-11-07 01:04:28

  ~Bernusia weź użyj argumentów, co to znaczy, że Bóg ma nas chronić od "Pali-tyków" WTF? Pisząc "Niestety" stawiasz się tutaj po stronie ZL...SLD jak mniemam, w czym w takim razie SLD jest lepsze od TR? Jeśli był to sarkazam i jesteś poglądów prawicowych to rozumiem tą "argumentację". Pan Kohut wydaje się spoko gościem i naprawdę nie trzeba wzywać Boga na pomoc ;)

  0 7
 • ~JoannaB1981 2015-11-07 01:25:48

  Pan Lukasz Kohut zdacydowanie zasluzyl na szacunek. Od lat jest wrazliiwy na piekno Slaskiej ziemi, fotografujac jego ziemie i zakamarki. Wielka szkoda ze w dzisiejszym parlamecie zabrakcie takich ludzi jak on sam, czy Barbaba Nowacka. Ludzi pelnych pasji i wizji jednolitego spoleczenstwa. Obawiam sie ze obecne rzady przyniona wiele komprominujacych sytuacji, szczegolnie na szczeblu miedzynarodowym. Powodzenia za 4 lata Panie Lukaszu! Oby tak dalej.

  0 14
 • ~charlie 2015-11-07 07:38:06

  Właśnie o to chodzi, że PiS to lewica. To taka lewica przypominająca tą latynoską, południowoamerykańską lewicę. Dużo tutaj gadania o Bogu, religii no i te socjalistyczne postulaty dt. gospodarki, które ją po prostu mogą jedynie dobić. Ile razy PiS i SLD w ostatniej kadencji głosowało tak samo? Im mniej lewicy w parlamencie tym lepiej dla wszystkich. Swoją drogą wolę lewicę PiSowsą, SLDowską niż tą wręcz komunistyczną z RAZEM. Jestem wręcz zdumiony i załamany jak w kraju gdzie tzw. komuna doprowadziła go do katastrofy, takie partie jak RAZEM mogą mieć w ogóle jakiekolwiek poparcie. Kolejną sprawą to ta kadencyjność funkcji publicznych. Jak o takich głupotach może pisać demokrata? To się w głowie nie mieści. Nie widzę powodu dla którego dobry poseł, polityk nie mógł nawet kilkudziesięciu kadencji w parlamencie spędzić. Ten postulat to po prostu ograniczanie demokracji. I aż dziwi mnie to, że ja jako antydemokrata, wręcz brzydzący się nią, musiał ją bronić. A to, że do parlamentu dostają się ciągle te same, mierne osoby to jest wina kiepskiej, niesprawiedliwej ordynacji wyborczej.

  9 0
 • ~biuro@. 2015-11-07 13:48:14

  lewica sama w sobie nie jest pase , tylko politycy którzy ja reprezętują to prawdziwe dziadostwo..

  7 0
 • ~ 2015-11-07 14:18:06

  Mam przyjemność znać Łukasza, to inteligentny, ambitny i świadomy świata człowiek. Podziwiam jego zaangażowanie, oraz wrażliwość na otaczający go świat. Żałuję, że nie udało się zdobyć mandatu Poselskiego tak wspaniałej osobie.

  0 22
 • ~ 2015-11-08 21:25:44

  Cały tekst bardzo fajny, gdyby nie to wyjeżdżanie na ideowe dzieci Romana Dmowskiego nazywając ich "skrajną prawicą". Ja uważam że to pan Kohut jest skrajną lewicą "i co mnie Pan zrobisz?!". Ani trochę nie czuję się zarażony "prawicową skrajnością" i uważam, że przydałoby się, aby jednak bliżej zapoznać się z Romanem Dmowskim i jego dziełami, że każdy Polak powinien wiedzieć więcej niż to co p. Michnik czy inny Lis napiszą na jego temat. Kończąc wypowiedź, może dość przewrotnie. Cieszę się że moje pokolenie zaczyna działać politycznie, byłoby mi dużo lepiej gdyby jednak nie stosował Pan, panie Łukaszu retoryki jakiej używano w latach 1945-1989. Pozdrawiam serdecznie!

  8 0
 • ~rakrak 2015-11-09 07:49:40

  Człowiek zagadka, który robi wokół siebie dobrą aurę. W czasie kampanii nie dowiedziałem się dwóch kilku rzeczy. Gdzie Pan Kohut pracuje?Ma w ogóle stałą pracę? W tym wieku z ponoć takim dorobkiem (nauka i praktyka) i na garnuszku rodziców (dyrektorzy) to jest zastanawiające. Proszę napisać chociaż jeden przykład tego co Pan Kohut zrobił dla Rybnika? Robić ładne zdjęcia każdy może, stawać pod drzewem w koszulce Śląska też.

  17 0
 • ~ 2015-11-09 09:17:55

  Dzięki za wszystkie komentarze, nawet te mało przychylne. @Bernusia wielka szkoda, że nie startowałaś w wyborach, jak wiesz byłem tego orędownikiem i na pewno z Twoim rezultatem ZL miałaby lepszy wynik. @kajzer - doceniam, dzięki! @charlie01 - mam inne zdanie na temat kadencyjności, uważam, że w kraju, w którym demokracja jest dopiero na etapie rozwoju jak najwięcej ludzi powinno czynnie brać udział w życiu publicznym. @loginzF Warto rozmawiać :) Nie jestem, żadną skrajną lewicą, też się cieszę, że coraz więcej młodych ludzi interesuje się polityką. Pozdrawiam! @rakrak Prowadzę własną działalność gospodarczą, zawsze warto trochę poszperać w necie. Chciałbym także rozpocząć wkrótce doktorat, jestem już po słowie z jedną uczelnią. Miłego dnia!

  0 15
 • ~ 2015-11-09 09:21:47

  @reksio dobra propozycja z tym progiem, ale najpierw musielibyśmy faktycznie mieć społeczeństwo, które w 80% lub więcej bierze udział w wyborach. @Joanna1981 na pewno będę dalej działał i próbował swoich sił.
  Pozdrawiam raz jeszcze, Łukasz Kohut

  0 16
 • ~emu11 2015-11-09 18:21:36

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~ 2015-11-11 09:16:06

  Panie Łukaszu Kohut - gratuluję Panu dobrego wyniku w wyborach. Z jednej strony jest to wynik kilku aspektów, zaś z drugiej ma Pan w Rybniku rozpoznawalne już nazwisko. Jak będzie dalej - zobaczymy. Proszę zauważyć jednak, że lewica - czy powiedzmy ogólnie SLD jako zlepek lewicowych organizacji - w Polsce nie rządzi już od 10 lat. Słaby wynik tej formacji w ostatnich wyborach nie jest więc spowodowany faktem że obywatele wystawili tej formacji rachunek. Rachunek tego, by nie było lewicy w ogóle w parlamencie jest wystawiony raczej jako całokształt. Przecież przez ostatnie 8 lat w Polsce rządził ktoś inny mając pełnię władzy i przy tym zupełnie nie dotrzymując obietnic. Jest Pan absolwentem Szkoły Liderów w Warszawie (ja jestem absolwentem i asystentem Szkoły Liderów z 2005) - i to jest wspólny mianownik. Czy dziś jest jeszcze szansa na prawdziwą lewicę - ja uważam że tak, jednak wpierw musi się zmienić mentalność ludzi. Przecież sam Józef Piłsudski wywodził się z PPS (Frakcja Rewolucyjna), istniał przecież Centrolew, tylko to po wojnie komuniści wypaczyli ideę lewicy. Zawsze jednak można zorganizować debaty by nie tylko o tym porozmawiać.

  0 16

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3909