zamknij

Kultura i rozrywka

Złota Lira: główne nagrody trafiły do Jastrzębia i Raciborza

Na rybnickim rynku po raz dwudziesty trzeci zabrzmiał hejnał Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Impreza rozrasta się z roku na rok.

Reklama

W tym roku w ramach festiwalu „Złota Lira” zaprezentowało się 16 orkiestr dętych oraz 23 zespoły taneczne z Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Grecji, Węgier oraz Polski. W ramach imprezy odbyły się konkursy orkiestr oraz mażoretek o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczną „Lirę” zdominowali nasi najbliżsi sąsiedzi. Grand Prix w konkursie orkiestr wywalczyło Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne „Zofiówka” z Jastrzębia-Zdroju (dyrygent Ryszard Wachtarczyk), zaś w konkursie mażoretek zwyciężyła grupa „Tęcza III” z Raciborza (choreograf Aldona Krupa-Gawron).

>> Dni Rybnika 2014: przez rynek przemaszerowały orkiestry i mażoretki

PROTOKÓŁ XXIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ORKIESTR DĘTYCH „ZŁOTA LIRA” RYBNIK 2014

W dwudziestej trzeciej edycji Festiwalu zaprezentowało się 16 orkiestr dętych z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Litwy, Grecji i Polski.

W przesłuchaniach konkursowych o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jury przesłuchało 11 orkiestr.

Jury Festiwalu w składzie:
1.  Alojzy Kopoczek /Polska/ - Przewodniczący
2.  Adam Hudec /Słowacja/ 
3.  Tadeusz Folwarczny /Niemcy/
4.  Petr Ciba /Czechy/
5.  Jorgos Minas /Grecja/
6.  Marian Wolny /Polska/
na posiedzeniu w dniu 13 czerwca 2014 roku postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I.  NAGRODY I WYRÓŻNIENIE INDYWIDUALNE

1. Wyróżnienie Specjalne Jury: Dyplom oraz instrument trąbka „Wisemann” z zestawem akcesoriów ufundowaną przez FIRMĘ MEGA MUSIC z Sopotu  otrzymuje:

Fanfares of Lviv – dyrygent Andriyan Leskiv /Ukraina/ za wykonanie programu konkursowego i pokaz musztry paradnej

2. Wyróżnienie Specjalne Jury: Dyplom oraz KUPON RABATOWY o wartości 900 złotych, ufundowany przez FIRMĘ SOSNAMUSIC  otrzymuje:

Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dyrygent Karol Pyka

3. Wyróżnienie specjalne: Dyplom Uznania otrzymuje:

· Yulian Leskiv Fanfares of Lviv /Ukraina/ za wykonanie partii solowej na puzonie w utworze „Wesoła polka na puzon i orkiestrę” Ojakjajera w opracowaniu Vahutynskiygo

· Zorka Mrvova Festival Orchestra Bratislava “FOR Bratislava” /Słowacja/ za wykonanie partii solowej na flecie picollo w utworze „Picollo polka” Adama Hudeca

· Deborah Jendruchova Festival Orchestra Bratislava “FOR Bratislava” /Słowacja/ za wykonanie wokalne utworu „Ave Maria” Gulio Cacciniego w opracowaniu Vladimira Dianiški

· Lenka Krompolcova Městský Dechový Orchestr Kopřivnice /Czechy/ za wykonanie wokalne utworu „Sous le ciel de Paris” Huberta Girauda

4. Wyróżnienie specjalne: Dyplom Uznania i Statuetkę „Złotej Liry 2014” dla najlepszego solisty festiwalu otrzymuje:

· Mindaugas Akelis Brass Band „Sklepučini” /Litwa/ za wykonanie utworu „Bravura” Petera Grahama

II.  NAGRODY I WYRÓŻNIENIE ZESPOŁOWE

1. Dyplom za udział i realizacje programu konkursowego otrzymują: 

· Orkiestra Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego Śrem – dyrygent Szymon Ratajczak /Polska/ - 54,1 pkt.

· Děrničanka – dyrygent Antonín Schindler /Czechy/ - 57,5 pkt.

· Blowing` in the Wind – dyrygent George Babarakos /Grecja/ - 59,1 pkt.

2. Brązowe Pasmo zdobyła orkiestra:

· Orkiestra OSP Szczerców – dyrygent Tomasz Kozubowicz /Polska/ - 60 pkt.

· Fanfares of Lviv – dyrygent Andriyan Leskiv /Ukraina/ - 64,1 pkt.

3. Srebrne Pasmo zdobyły orkiestry:

· Esztergomi Ifjùsàgi Fùvòszenekar - dyrygent Remènyi Làszlò /Węgry/  75,8 pkt.

· Městský Dechový Orchestr Kopřivnice – dyrygent Pierre Scotto /Czechy/ 79,1 pkt.

4. Złote Pasmo zdobyły orkiestry:

· Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dyrygent Karol Pyka /Polska/ - 82,5 pkt.

· Brass Band „Sklepučini” dyrygent Vilmantas Vapsva /Litwa/ - 85,8 pkt.

· Festival Orchestra Bratislava “FOR Bratislava” dyrygent Vladimír Dianiška /Słowacja/ - 86,6 pkt.

5. Złote Pasmo „SUMMA CUM LAUDE”

Grand Prix Festiwalu PUCHAR  MINISTRA KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO ZŁOTĄ LIRĘ 2014 otrzymuje:

Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne „Zofiówka” dyrygent Ryszard Wachtarczyk /Polska/ - 92,5 pkt.



PROTOKÓŁ JURY KONKURSU MAŻORETEK O PUCHAR MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – V OTWARTY MIĘDZYNARODOWY PUCHAR POLSKI MAŻORETEK „ZŁOTA LIRA RYBNIK 2014”


W dwudziestej trzeciej edycji Festiwalu zaprezentowały się 23 zespoły taneczne z Czech, Ukrainy, Litwy, Węgier oraz Polski.

 Dyplom za udział w Festiwalu otrzymuje zespół:
· Mażoretki „Salida” z Litwy – choreograf: Asta Jonušienė
· Mażoretki “Enigma” Rybnik-Niedobczyce – choreograf: Michalina Michalik-Newe
· Mażoretki “Baby balet” Rybnik-Niedobczyce 2 grupy – choreograf: Karolina Janużyk

W V Otwartym Międzynarodowym Pucharze Polski Mażoretek „Złota Lira – Rybnik 2014” wzięło udział 19 zespołów – 9 w kategorii młodszej i 10 w kategorii starszej.

Jury Konkursu w składzie:
1. Ryszard Kozłowski (Polska) – przewodniczący jury
2. Elżbieta Podejko-Duda (Polska)
3. Kamila Charvatová (Czechy)

na posiedzeniu w dniu 13 czerwca postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

DYPLOM ZA UDZIAŁ otrzymują:

W kategorii młodszej:

· Mażoretki  “Fantazja II” Dobrodzień - choreograf: Małgorzata Prowda
· Mażoretki  “Arabeska II”  Zawada Książęca - choreograf: Aldona Krupa-Gawron
· Mażoretki  “Reflex” gr.”C”  Strażów - choreograf: Kinga Muroń
·  Dziecięcy zespół taneczny “Zez” Jastrzębie-Zdrój – choreograf: Grażyna Gregorczyk
· Mażoretki “Axel” Krapkowice – choreograf: Daria Reimann, Katarzyna Cieśla
· Mażoretki “Fantazja” gr. młodsza Ogrodzieniec – choreograf: Agata Barteczko

W kategorii starszej:

· Mażoretki „ARABESKA I”  Zawada Książęca - choreograf: Aldona Krupa-Gawron  
· Mażoretki „REFLEX” gr. „A” Krasne - choreograf: Kinga Muroń  
· Majoretki „ILUZJA”  Knurów - choreograf: Paulina Przesdzing  
· HOLDFÉNY MAZSORETT CSOPORT – Sátoralijaújhely (WĘGRY) - choreograf: Ujjné Schneider Hedvig  
· Mażoretki  „FEYERIYA” Lwów (UKRAINA) – choreograf: Oksana Kvasnytsia   
· Mażoretki  “Fantazja I”  Dobrodzień - choreograf: Małgorzata Prowda
· Mażoretki   “Eksplozja” Żory - choreograf: Kaja Skórska

 

Wyniki konkursu w V Otwartym Pucharze Polski Mażoretek „Złota Lira” Rybnik 2014: wszystkie nagrodzone zespoły otrzymują nagrody specjalne ufundowane przez Zakład handlowy „Zosia” z Ciasnej – sklep internetowy tanecznestroje.pl

III MIEJSCE W KATEGORII STARSZEJ
Mażoretki  „ASTRA I” Rybnik-Niedobczyce – choreograf Monika Góralska

II MIEJSCE W KATEGORII STARSZEJ
Mażoretki „TĘCZA I” Racibórz – choreograf: Aldona Krupa-Gawron

I MIEJSCE W KATEGORII STARSZEJ
nagrodę specjalną ufundowaną przez sklep internetowy tanecznestroje.pl
oraz komplet pałeczek mażoretkowych wraz z torbą twirlingową ufundowane przez sklep internetowy mazoretka.pl
otrzymuje zespół:
Mażoretki „Mały Zygzak” Czerwionka-Leszczyny – choreograf: Katarzyna Grzegorzek

III MIEJSCE W KATEGORII MŁODSZEJ
Mażoretki „ASTRA II” Rybnik-Niedobczyce – choreograf: Monika Góralska

II MIEJSCE W KATEGORII MŁODSZEJ

Mażoretki  „TĘCZA IV”  Racibórz – choreograf: Paulina Miłkoś, Justyna Zimny

I MIEJSCE W KATEGORII MŁODSZEJ oraz 
GRAND PRIX – PUCHAR MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ZŁOTĄ LIRĘ 2014
nagrodę specjalną ufundowaną przez sklep internetowy tanecznestroje.pl
oraz komplet pałeczek mażoretkowych wraz z torbą twirlingową ufundowane przez sklep internetowy mazoretka.pl
otrzymuje zespół
Mażoretki  „TĘCZA III”  Racibórz – choreograf: Aldona Krupa-Gawron

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać zakaz spalania węgla?




Oddanych głosów: 4142