zamknij

Biznes

Wyburzają kamienicę obok bazyliki. Będzie tam hotel

2021-01-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj przed godziną 13.00 ruszyło wyburzanie starej kamienicy obok Bazyliki św. Antoniego. W niedalekiej przyszłości ma tam powstać 4-gwiazdkowy hotel.

Reklama

Opuszczone rudery (był tam też bar) miały zniknąć w październiku 2020 roku, dzieje się to jednak kilka tygodni później. Dzisiaj po południu ruszyła rozbiórka starej kamienicy, stojącej przed bazyliką i Placem Jana Pawła II. Baru już nie ma.

Jak Was wcześniej informowaliśmy, w miejsce pustostanu ma pojawić się czterokondygnacyjny budynek z 40 pokojami i restauracją. Ma mieć 1800 m kw. powierzchni użytkowej. Zajmie on również sporą część sąsiedniej, zarośniętej obecnie działki, którą przyszły właściciel hotelu odkupił od osoby prywatnej.

Póki co, inwestycja dotyczy rozbiórki budynku. Ruszyła z przytupem, czego byliśmy dzisiaj świadkami. Budowa hotelu ma ruszyć jesienią tego roku.

Oceń publikację: + 1 + 62 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Karol Kuśka 2021-01-08
  13:51:41

  85 82

  Nadal nie umiem się pogodzić, że inwestor dostał pozwolenie na rozbiórkę kamienicy. Nie mam nic przeciwko samej inwestycji, ale czy naprawdę nie można było zachować części budynku jako integralnej części projektu? Tym bardziej, że mówimy o budynku z XIX wieku ....

 • ~Anna Ryż 2021-01-08
  13:58:34

  96 7

  Oj taki hotel jaki powstał na Placu Wolności. Już czekam na Sheratona rybnickiego.

 • ~Arteks 2021-01-08
  14:20:17

  71 90

  Z wielką nadzieją będę obserwował tą inwestycję. Rybnik i cały region potrzebuje dobrej klasy hotelu. @Karol - naprawdę nie każdy budynek jest godny tego aby dalej stać, nawet jeśli jest z XIX wieku.

 • ~spirit-of-the-town 2021-01-08
  14:24:49

  49 67

  Kiedy uroczyste poświęcenie w intencji budowy i msza? :)))

 • ~tesla 2021-01-08
  14:34:39

  75 22

  @Karol Kuśka - tym razem wyjątkowo @Arteks ma rację w kontekście tej kamienicy. Sam wiek budynku nie kwalifikuje go do przyjęcia miana świętej, nietykalnej krowy. Już jeden taki potwór jest - ucięty komin browaru przy wjeździe na parking do Fokusa. Wygląda to komicznie. Tą kamienicą od dawna nikt się nie interesował i nie była architektoniczną perełką. Budynek jakich wiele. Zostawiać, ale z głową.

 • ~marys76 2021-01-08
  14:47:28

  86 3

  Tam będzie taki hotel jak ten po zburzonej kamienicy przy 3 Maja 1 - sieć hoteli WIDMO

 • ~piotrstruzik 2021-01-08
  15:01:29

  67 9

  Nie wiem czy ktoś pamięta ale w tej kamienicy był kiedyś na parterze zakład fotograficzny w którym kupiłem swój pierwszy aparat fotograficzny Kodaka......

 • ~Anna Ryż 2021-01-08
  15:03:03

  59 7

  Zapomniałam dodać o super ośrodku w Stodołach i hotelu na wodzie Pana K. Proszę podać kto jest odpowiedzialny za tak lipne przetargi.

 • ~Karol Kuśka 2021-01-08
  15:07:43

  45 16

  @tesla no właśnie co do stwierdzeń "budynek jakich wiele" jestem bardzo sceptyczny, bo im częściej takie myślenie będzie się pojawiało w naszych głowach, tym szybciej pozbędziemy się historycznej tkanki miejskiej. Nie jestem zwolennikiem byle projektu, byle nie ruszać "nietykalnej krowy", ale uważam że spokojnie można byłoby przygotować taki projekt, aby "potwór uciętego komina" nie zjawił się pod Bazyliką ;)

 • ~Bernard Jona 2021-01-08
  15:10:28

  63 6

  Każda inwestcja w Rybniku powinna cieszyć.
  Oby doszła do skutku, nie tak jak przy Placu Wolności, gdzie w samym centrum miasta zamiast hotelu który miał tam powstać od lat rosną tylko chwasty.

 • ~cyd 2021-01-08
  15:25:29

  35 17

  To ja już nic nie rozumiem. Przecież ostatnio tu czytałem, że kamienice trzeba ratować za wszelką cenę i urządzać tam mieszkania komunalne bo wszędzie blisko.

 • ~sympatykrybnika 2021-01-08
  15:28:05

  51 3

  Czy ktoś wie, co poszło nie tak z tą inwestycją przy Placu Wolności?

 • ~jose_23 2021-01-08
  17:11:57

  33 6

  dobrze, że od razu wyburzają a nie obiecują, kombinują i skończyło by sie na tym że jest kiepski stan i i tak trzeba wyburzyć

 • ~rzyt 2021-01-08
  20:43:03

  20 6

  @sympatykrybnika, od jakiegoś czasu handel stalą i węglem stał się dla niektórych firm nieopłacalny i dlatego ta inwestycja na Placu Wolności nie ruszyła.

 • ~bartezz 2021-01-08
  21:31:24

  70 9

  Inwestorowi z całego serca życzę aby hotel dobrze prosperował, tylko patrząc przez ostatnie lata jak Rybnik podupada zaczynam mieć wątpliwości czy biznes pójdzie tak jak powinien.
  Nie trzeba daleko szukać od tego miejsca, jeden taki biznes stoi zamknięty już od dobrych kilkunastu lat niedaleko Pl. Wolności.
  Rybnik był fajnym przyjaznym miastem jeszcze 10 lat temu, niestety od kilku lat szczególnie stał się "toksyczny" i coraz gorzej się w nim żyje, znikła z centrum zieleń, wszędzie beton, pozabierane wolne miejsca parkingowe, wszędobylskie menelstwo, zardzewiałe donice na Kościuszki psujące obraz tej reprezentacyjnej ulicy, wysokie ceny utrzymania nieruchomości (cena wody jedna z najdroższych w Polsce), smog w całym mieście i okolicach, zero alternatyw dla młodych - chodzi mi o brak konkretnej pracy i brak dobrych uczelni. Wiem, że zaraz wyskoczy Arteks i zacznie prawic mi morały, że przecież jest w Rybniku kilka firm z branży IT i to jest super propozycja! - tak może i jest łącznie dla kilkudziesięciu osób. Firmy z tej branży nie zatrudniają tyle osób co jedna firma produkcyjna, która niekoniecznie musi "topic i formować śmierdzący plastik". Rybnik nie ma nawet jednej strefy ekonomicznej gdzie Żory mają je aż trzy. Nie bez powodu młodzi z tego miasta wieją jak najdalej, tam gdzie jest przyszłość i zarobek. Płace w Rybniku na start zatrzymały się mentalnie w latach 2000 gdzie wówczas oferowano najniższą krajową na początku - ta polityka do dzis jest praktykowana w wielu rybnickich firmach, nic od tamtych czasów się nie zmieniło z tą mentalnością. Gliwice 25 km od Rybnika a już jest inny świat, inne życie, praca, zarobki, nie wspominam już o takim Bielsku - bo to przepaść w porównaniu z tym co oferuje nasze miasto. Zrozumie to ten co to przeszedł lub ma kogoś bliskiego rozpoczynającego karierę. Sorry ale Rybnik się skończył pod wieloma względami.

 • ~Henryk Szulik 2021-01-08
  23:11:26

  30 5

  Deweloper w Rybniku może wszystko-zwykły obywatel musiałby wyremontować pod nadzorem konserwatora zabytków. Może ktoś wyjaśni dlaczego deweloperów w Rybniku nie obowiązują żadne przepisy?

 • ~zak 2021-01-08
  23:36:33

  21 11

  @Henryk - bo mają dojscia i tyle , to starczy . Popatrz jak budują , gdzie uda się kupić mały skrawek ziemi zaraz mały bloczek. To nic , ze innym zasłania swiat , że miejsca na parking nie ma , byle postawić , byle zarobić . A miasto na to żadnego pomysłu nie ma . Dlaczego nie ma wyznaczonych dzielnic do zabudowy , dlaczego nie ma określonych warunkow zabudowy , bajzel , bajzel , bajzel . Nie lubie Niemców , ale jeśli o to chodzi to jesteśmy wieki za nimi.

 • ~smr 2021-01-09
  16:23:35

  9 4

  Taaa hotel, serdecznie zapraszamy w zimowe smogowe weekendy buhahaha

 • ~Arteks 2021-01-09
  17:25:39

  8 25

  @bartezz - trzeba się bardzo cieszyć z takich inwestorów. Nie tylko inwestują w centrum ale w dodatku w miejsca pracy które są domeną miast turystycznych. Wspomniałeś o Bielsku. Nie ma tam jakichś spektakularnych wieżowców - biurowców, nie ma już znaczącego przemysłu, a w dawnych fabrykach włókienniczych przeważnie są sklepy meblowe. Bielsko ma za to dużo miejsc pracy w turystyce i w małych kilkuosobowych firmach bo to miasto słynie z przedsiębiorczych ludzi. Z pewnością nie jeden bielszczanin jednak trochę zazdrości Rybnikowi miejsc pracy w prawdziwym przemyśle... A co do Żor to proszę cię... Te wszystkie strefy łącznie nie dają do dzisiaj tyle miejsc pracy ile w Żorach było kiedyś w czasach jak funkcjonowała kopalnia czy Fadom. No i drugi problem - zauważ, że nawet w naszych forumowych dyskusjach ludzie powtarzają, że w takich zakładach "nie da się zarobić". To po co nam one? Lepiej niech inwestują w Rybniku w biurowce, branżę turystyczną, rozrywkową - będą jeszcze ciekawsze miejsca pracy. Ciekaw jestem czy pamiętasz pewien ciekawy fakt. W Gliwicach Hotel Qubus zainwestował w momencie największego bezrobocia w tym mieście kiedy plajtowała huta, a Opla i strefy jeszcze nie było. Przewidzieli, że warto. U nas pewnie też ta inwestycja przeszła różne analizy i uznano, że warto. Bardzo się cieszę, że w takim miejscu powstanie prestiżowy kilkugwiazdkowy hotel. :) Zgodzę się z tobą, że przez złe powietrze Rybnik ma zepsutą opinię - ale tu jest jakaś nadzieja na poprawę. Nawet już jest poprawa w stosunku do tego co było jeszcze z 5 lat temu. Głowa do góry. :) Poradzymy. :D

 • ~ 2021-01-09
  19:04:37

  23 2

  @ Arteks
  nie bede sie odnosil do calosci twojego wywodu, bo mi sie nie chce, ale na przyszlosc, prosze cie sprawdz sobie to o czym piszesz, albo daj komus do przeczytania. Ze Bielsko niby zazdrosci Rybnikowi przemyslu? A niby jaki mamy? - kopalnie czyli prymitywne rycie bez zadnej wartosci dodanej i kilka montowni, Ryfamy juz nie. Bielsko to przemysl samochodowy - tak tam tego w cholere jest, bielsko to Bielski Okreg Przemyslowy. nie podaje zrodla, ale skopiuj to wygooglujesz "Na jego terenie rozwija się przemysł maszynowy i samochodowy, jak również włókienniczy, metalurgiczny i spożywczy. Dodatkowo, zakłady przemysłowe położone są w Komorowicach, w Wapienicy, nad rzeką Białą i w okolicach ulic Piekarskiej i Komorowickiej. Tutaj prym wiodą takie firmy jak Fiat Auto Poland, Eaton Automotive Systems, Adler Polska, Magneti Marelli, Techmex, Fiat-GM Powertrain Polska, Finnveden Polska, Cooper-Standard Automotive Polska, Hutchinson Poland, Philips Lighting Polska, Teksid, Klingspor, Bulten, Aqua S.A., Adolf Ahlers AG, Avio Polska, EnerSYS, GE Power Controls czy Electropoli-Galwanotechnika."

  Mnie interesuje cos innego, na jednej z forografii jest w tle ta stara zniszczona kamienica w stylu art deco, jest naprawde piekna, zawsze ciarki mnie przechodza gdy ja mijam. Niestety tam mieszka chyba nieciekawe towarzystwo i popada w ruine. Czy ktos cos wie na jej temat??? - To jest ta z iglica na dachu.

 • ~Arteks 2021-01-09
  19:40:32

  6 20

  @benett - aut w Bielsku nie produkuje się już z 20 lat bo zakłady przeniesiono do Tychów. Natomiast odpowiedniki tych zakładów znajdziesz w Rybniku (Rettig, Aksel, Hydrotech, Ice-Group, Lubar, Messer, ZSChiM, Tesko Steel, Doosan Babdock, Greif Poland, Ecol i wiele innych). Natomiast w Bielsku już nie ma takich "molochów" typu elektrownia, kopalnie, Tenneco, DB Schenker, PKP Cargo - a u nas to dalej jest (nawet jeśli się komuś nie podoba - to jest to kwintesencja przemysłu, a nie jakieś udawanie). I to miałem na myśli. Czytaj uważnie, a jeśli googlujesz w sprawie Bielska to... naucz się tej sztuki także w przypadku Rybnika, jeśli dawno nie byłeś. Ciężko zliczyć firmy znajdujące się na Podmiejskiej, Lipowej czy Mikołowskiej. Czasami przypadkowo dowiaduje się, że w Rybniku są firmy które hostują IBM czy robią grafikę do... Blika - najpopopularniejszego systemu płatności. Uwielbiam Bielsko - ale za coś innego, za przedsiębiorczość mieszkańców. Przemysł to tam był 25-30 lat temu. Rybnik tak naprawdę nie doświadczył nigdy prawdziwego strukturalnego bezrobocia i mam nadzieję, że nie doświadczy - z pomocą transformacji i dużych środków EU na jakie kiedyś nie mogły liczyć Łódź, Wałbrzych, Bytom czy Bielsko.

 • ~ 2021-01-09
  19:54:18

  16 3

  Samochodow sie nie produkuje, ale produkuje sie czesci samochodowe jesli produkujesz fotele samochodowe czy baterie samochodwe to jest to przemysl motoryzacyjny anie tapicerstwo i elektronika. Tego tam sa tony. Ja sam poszukujac dan koreanskich w Polsce unikam centrow duzych miast a googluje koreanskie fabryki (motoryzacyjne i nie tylko) bo tam zawsze jest jakas restauracja dla managementu i sa najbardziej autentyczne dania zrobione nie pod europejskie gusta i tam sa!!!

 • ~ 2021-01-09
  20:03:11

  17 3

  Firmy zajmujace sie hostingiem czy grafika komputerowa to przemysl, czy uslugi? Ecol to uslugi. Tesko Steel - uslugi transportowe. Greif - opakowania troche produkcja ale w zasadzie uslugi dla przemyslu. DB schenker - uslugi, PKP Cargo - uslugi.... Takze fact checking Arteksie...

 • ~Arteks 2021-01-09
  20:43:57

  6 14

  @benett - ale ty też pomieszałeś usługi, a nawet dołączyłeś do Bielska Texid ze Skoczowa(!). Nie chce mi się sprawdzać innych - ten zakład akurat znałem. Więc jest remis. Mi raczej chodziło o wielkość zakładów. Czy są jakieś zakłady w Bielsku zatrudniające powyżej 1000 osób? I dlatego się zawsze dziwię - o co chodzi komentatorom z tymi zakładami skoro właśnie Rybnik powinien być nadal pokazywany jako miasto przemysłowe. Słusznie zauważyłeś - Cargo czy DB to transport - ale to są też duże i ciekawe zakłady jakich nie ma w każdym mieście, a na pewno nie w Bielsku. A chyba bycie maszynistą jest samo w sobie dość ciekawym i specjalistycznym zawodem, także dobrze płatnym. :D Prawda, że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma? Kiedyś np. chwaliłeś UK, a ostatnio napisałeś coś, że chciałbyś się przenieść do Portugalii.

 • ~ 2021-01-09
  20:59:17

  11 2

  @arteks
  Skoczow do Bielska to to samo co dla na Zory czesc Bielskiego Okregu Przemyslowego.
  UK jest OK do zarabiania ale ma nieciekawa pogode, takze emerytura jak najdalej.
  Portugalia - byc moze na emeryture, aczkolwiek brexit stworzyl pewne okienko mozliwosci otoz brytyjczycy majacy tam wille a nie mieszkajacy tam na stale nie beda mogli sobie latac w te i wewte tylko beda tam mogli mieszkac 180 dni w polroczu, potem wyjechac i potem wrocic na 180 dni - czyli przez pol roku te domy beda puste - a to juz dla osoby pracujacej w branzy hotelarskiej jest okienkiem mozliwosci :-)

 • ~artefaks 2021-01-09
  21:04:50

  14 8

  Postawią ******** 8 gwiazdkowy

 • ~psyche09 2021-01-10
  12:38:03

  14 2

  Mieszkań jak na lekarstwo bądź za horendalne sumy, a kolejny hotel będzie stawiany? Co Rybnik oferuje, że kolejny hotel będzie? Smogowe powietrze do inhalacji? Atrakcje wiecznie zakorkowanego miasta? Dobre sobie...

 • ~vlad 2021-01-11
  18:12:55

  9 1

  Wyburzając kamiennice Rybnik upodobni się do Jastrzębia,które jeszcze kilkanaście lat temu było zapadłą wiochą.Zostaną bloki i nowoczesne budownictwo.Przykład Warszawy świadczy o tym jak słabo wypada na tle innych europoejskich stolic.Dobrze że chociaż Stare Miasto odbudowali w starym stylu

 • ~Arteks 2021-01-11
  18:27:59

  4 8

  @vlad - Jastrzębie nie ma ani jednej kamienicy. U nas jednak jest ich trochę. Mamy parę perełek, ale ta wyburzona raczej do nich nie należała. Warszawa na tle Budapesztu wygląda słabo jeśli chodzi o kamienice ale jeśli chodzi o wieżowce dogania zachodnie stolice, poza tym MDM mimo, że PRL też jest bardzo ciekawy.

 • ~vlad 2021-01-11
  18:52:16

  9 1

  Zgadza się.W Rybniku jest trochę kamiennic ale wydaje mi się że jest ich za mało żeby tak łatwo się ich pozbywać na rzecz nowoczesnego budownictwa.Już kiedyś padły kamiennice na Dworku.Wiem że często taka przedwojenna zabudowa kojarzy się z patologią np.Bytom gdzie w każdej bramie czai się zło.Mnie osobiście najbardziej podobają się miasta typu Praga gdzie starówka zajmuje większą część miasta

 • ~Danuta Kwiatek 2021-01-11
  21:56:55

  2 10

  wow ,bedzie hotel koło Bazyliki ,a co na to nasi prawi bi bez skazy księża

 • ~Arteks 2021-01-11
  22:37:16

  6 2

  @vlad - bardzo mi szkoda tych niezamieszkałych koło Plazy które grożą zawaleniem. Ładne kamienice, szkoda, że doprowadzono je do tak przerażającego stanu.

 • ~jaro_t 2021-05-26
  23:20:57

  0 0

  Na razie wyburzyli i zwinęli się. Nie ma tam żadnej budowy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.