Właściwe decyzje trenera

2008-01-29, Autor:
Po dłuższej przerwie związanej z Mistrzostwami Śląska i feriami zimowymi, Rybnicka Amatorska Liga Koszykówki wznowiła rozgrywki.

W niedzielę odbyły się mecze trzynastej kolejki ligi. Zgodnie z oczekiwaniami drużyny z czołówki tabeli wygrały swoje spotkania bez specjalnych emocji. Natomiast pierwszy i ostatni mecz kolejki przyniosły dużo ciekawych akcji, zaciętych pojedynków oraz czasami wiele emocji i niepotrzebnych czasem starć. Jako pierwsi wyszli na parkiet podopieczni trenera Czesława Grzonki, czyli drużyna ARX Rybnik, której przeciwnikiem byli koszykarze WSHEWodzisławia. Mecz rozpoczął się od szybkich akcji z obydwóch stron, ale sześciopunktową przewagę po pierwszej kwarcie zdobyli zawodnicy ARX. Po pierwszej połowie ich przewaga wzrosła o kolejne siedem punktów i wydawało się, że losy spotkania są już przesądzone. W drugiej połowie meczu obraz gry uległ jednak zmianie i to wodzisławianie doszli do głosu i zaczęli odrabiać straty. Już w trzeciej kwarcie w postawę obydwu drużyn wkradła się nerwowość, co poskutkowało niepotrzebnymi komentarzami i w następstwie karami technicznymi. Ta część meczu zakończyła się jednopunktowym zwycięstwem Wodzisławia. Do czwartej odsłony koszykarze WSHE przystąpili z jeszcze większą determinacją, czując szansę na odniesienie końcowego sukcesu. I gdyby nie doświadczenie znanego rybnickiego szkoleniowca, pewnie tak by się stało. Właściwe decyzje i w odpowiednim momencie poczynione działania pozwoliły drużynie ARX, mimo przegrania czwartej kwarty, odnieść końcowy sukces.

Prowadząca w tabeli drużyna MNTR, oraz druga drużyna ligi Primo ROW, zgodnie z oczekiwaniami, wygrały swoje mecze z niżej notowanymi przeciwnikami, systematycznie od początku meczów uzyskując wyraźną przewagę. Trzeci faworyt, drużyna z Katowic, odniosła miażdżące zwycięstwo nad ósmą drużyną tabeli, przewyższając swoich rywali we wszystkich elementach koszykarskich umiejętności. Wynik 59:118 mówi sam za siebie.

Najbardziej interesujący i obfitujący w ciekawe sytuacje, a czasem nie pozbawiony dużych, choć czasem niepotrzebnych emocji był pojedynek dwóch ostatnich drużyn ligi. Po przegranej drużyny z Żor wiadomo było, że zwycięstwo w ostatnim niedzielnym meczu przesunie drużynę na ósme  miejsce. W pierwszym meczu tych drużyn zwyciężyli koszykarze z Czerwionki, co tym bardziej zmotywowało drużynę KKS Rybnik Płn. Mecz rozpoczął się od ataków na obydwa kosze przy niezbyt energicznej grze w obronie. Efektem takiej gry buła trzypunktowa przewaga drużyny rybnickiej i tylko siedem przewinień osobistych obu drużyn. W drugiej kwarcie drużyny dalej grały „kosz za kosz”, a ponieważ wynik ciągle oscylował wokół remisu, w szeregach tak jednej, jak i drugiej drużyny pojawiła się nerwowość. W kolejnych akcjach to „iskrzenie” doprowadziło do ukarania zawodników przewinieniem niesportowym, później dyskwalifikacją zawodnika oraz karą techniczną dla ławki. Działania sędziów dały rezultaty i choć gra dalej była zacięta, a czasem nawet agresywna, to jednak prowadzona w sportowej atmosferze zgodnie z przepisami. Po pierwszej połowie siedmiopunktową przewagę mieli rybniczanie. Druga połowa to również zacięte pojedynki o każdą piłkę. Drużyna SKOK-u uzyskuje w trzeciej kwarcie bardzo dobrą skuteczność w rzutach wolnych. Na osiem rzutów trafia sześć. Rybnicznie na dziesięć trafiają tylko trzy, ale są bardziej skuteczni w rzutach z gry, co pozwala im powiększyć przewagę po trzech kwartach do dwunastu punktów. W czwartej kwarcie rybniczanie, dalej grając z dużą determinacją dokładają kolejne punkty. Za pięć przewinień osobistych opuszcza parkiet dwóch rybnickich koszykarzy i trzech z Czerwionki. Mecz kończy się zwycięstwem rybniczan.

Za tydzień kolejne mecze w sali MOSiR-u w Rybniku, natomiast piętnasta kolejka RALK odbędzie się w gościnnej hali sportowej w Czerwionce. Szczegóły za tydzień.

WSHE Wodzisław – ARX Rybnik 79:81 (18:24, 16:23, 22:21, 23:13)

WSHE: M.Heliosz-31, D.Atłachowicz-17, D.Szwankowski i R.Kozielski po 11, K.Kruczek-6

ARX: J.Chołuj-23, M.Grzonka-19, Ł.Gawron i Z.Wranik po 13, A.Kisiel-7.

MNTR Rybnik – Chrobry Jastrzębie 86:67 (28:14, 21:13, 20:24, 17:16)

MNTR: K.Kaczmarczyk-21, P.Bednarek i J.Rduch po 17, B.Napierała-12, P.Rajnhold-11

Chrobry: P.Jasiński i K.Harlak po 22, S.Kicka-10, K.Janiszewski-8.

Primo ROW Rybnik – Undertakers Knurów 100:67 (27:14, 21:16, 25:23, 27:14)

Primo: J.Marciniak-35, T.Grzybek-22, J.Muras-15, R.Kudzia-11, R.Pietrasik-10

Undertakers: Ł.Poręba-28, P.Student-12, Ł.Furmanek-11, A.Wesołowski-10, M.Burski-6.

Bat Boys Żory – Longman Boys Katowice 59:118 (16:34, 6:29, 22:28, 15:27)

Bat Boys: K.Franczuk-21, K.Nogowski-17, P.Sajdyk-9, T.Nowakowski-6, Ł.Połeć-4

Longman: Ł.Krawiec-39, O.Cieślik-32, J.Świercz-18, M.Węglarski-16, M.Suliński-7.

SKOK Ziemi Rybnickiej – KKS Rybnik Płn. 76:93 (16:19, 21:25, 18:23, 21:26)