zamknij

Sport i rekreacja

Wiśniowiec do przebudowy. To ma być raj dla rowerzystów!

2020-05-14, Autor: 

Park Wiśniowiec to ulubiona miejscówka rybnickich rowerzystów wyczynowych. Już wkrótce będą oni mogli cieszyć się przebudowanym torem rowerowym oraz trasą rowerową MTB. Co się tam zmieni?

Reklama

Ta inwestycja to projekt ogólnomiejski budżetu obywatelskiego 2019 Północ – centrum sportów olimpijskich. Wiśniowiec dla przyszłych mistrzów!"na realizację którego przeznaczono 1 mln zł. Zgodnie z założeniami wnioskodawców Wiśniowiec ma stać się centrum sportów olimpijskich, takich jak kolarstwo górskie, bmx, skateboarding.

- Park, zlokalizowany pomiędzy ulicami Gliwicką a Leopolda Janiego, znany jest dziś głównie z istniejącego tu od wielu lat toru rowerowego, z przeszkodami terenowymi oraz skate parku. W śnieżne zimy, z pagórkowatych terenów chętnie korzystają saneczkarze – przypomina Piotr Kuczera prezydent Rybnika.

 

- W koronach rosnących na wzniesieniu, parkowych drzew niejednokrotnie można było spotkać amatorów podglądania meczy czy koncertów, odbywających się na pobliskim stadionie miejskim – dodaje z uśmiechem prezydent.

Teraz to miejsce zyska poważne, profesjonalne oblicze. Na Wiśniowcu wybudowana zostanie nowa trasa rowerowa MTB, a istniejący tor będzie przebudowany. Dodatkowo planowany jest montaż urządzeń małej architektury w postaci barierek, tablic informacyjnych, pomostów drewnianych, głazów, itp., stanowiących integralną część tras rowerowych.

Trasa rowerowa MTB jest wąską dróżką, ścieżką dla rowerzystów uprawiających kolarstwo górskie, która ma szerokość w przybliżeniu odpowiadającą rowerowi. Jest to ścieżka o nawierzchni całkowicie naturalnej (mineralnej), w przeważającej większości trasy wręcz ścieżka gruntowa (wytyczona w naturalnym terenie bez prowadzenia jakichkolwiek robót budowlanych). Na długości ścieżki (trasy) zostaną zabudowane przeszkody w postaci: bali drewnianych układanych w różnych konfiguracjach, naturalnych kamieni układanych pojedynczo lub w skupiskach, podestach drewnianych, nasypach ziemnych, itp., mają one imitować naturalne przeszkody spotykane w górskim terenie.

Trasa rowerowa Four Cross / tor Mountainboard to szeroka ścieżka gruntowa o nawierzchni naturalnej (mineralnej) ze specjalnie wyprofilowanymi bandami ziemnymi oraz pagórkami w formie nasypów ziemnych.

Wiśniowiec, jako projekt z budżetu obywatelskiego, który miał zostać zrealizowany w 2019 roku, miał do tej pory pecha w kwestii wyłonienia wykonawcy zadania oraz przygotowania projektu. Dlatego jego realizacja jest przewidziana dopiero w tym roku – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

 

– Przetarg, pod nazwą "Centrum sportów olimpijskich Wiśniowiec – budowa trasy rowerowej MTB, przebudowa toru rowerowego" został właśnie ogłoszony, a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na 29 maja – dodaje.

Bliskie sąsiedztwo kąpieliska Ruda, stadionu żużlowego oraz stadionu lekkoatletycznego, a także Parku Ruda czy wielopolskiej tamy sprawia, że miejsce to będzie idealnym uzupełnieniem rekreacyjnej oferty tej części miasta.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Arteks 2020-05-14
  12:59:05

  23 66

  Uwierzę w dobre intencje władz - jeśli zlikwidują parking w Parku Wiśniowiec i na stałe uniemożliwią tam wjazdu aut - za wyjątkiem tych związanych z inwestycją i zielenią miejską. To plama na honorze naszego miasta. Jedyny chyba park w Polsce w środek którego można wjechać autem i zaparkować... Drugiego takiego nie spotkałem, zresztą nie tylko w Polsce ale i w czasie moich eskapad po Europie.

 • ~ 2020-05-14
  13:20:00

  47 11

  Arteks, nawet jak byś się w gacie z........ł, to parking będzie, do póki będą auta :-)

 • ~ 2020-05-14
  13:27:29

  44 7

  Zrozum, nikt z innego miasta nie przyjedzie pociągiem, z rowerem na plecach, po to aby przetestować, i skorzystać z tego zachwalanego toru. Najpierw szuka, czy da się zaparkować samochód, to niestety wygoda. Masz gdzie spocząć, zjeść coś itp, chyba nie używasz samochodu tylko do tego aby przebyć drogę od A do B.
  Arteks, bardzo dużo sportowców ma busy, kampery, a to trzeba zostawić blisko miejsca gdzie się trenuje, tylko , ze Ty tego niestety nie zajarzysz.

 • ~Arteks 2020-05-14
  13:29:41

  12 40

  @goliat - parking może być np. przed Kąpieliskiem Ruda czy z drugiej strony parku koło jednej z bram cmentarza - ale nie w parku. Parking w parku jest tak samo na miejscu - jak palarnia dla palaczy w metanowej kopalni. ;P

 • ~Arteks 2020-05-14
  13:39:48

  11 34

  @goliat - jeśli z rowerem nie da się przyjechać pociągiem to widać, że żaden z ciebie rowerzysta bo ja mając kilkanaście lat już jeździłem rowerem wspomagając się właśnie pociągami. A jeśli ktoś przyjedzie autem z rowerem w środku to jakimś totalnym przegięciem byłoby aby musiał za parkować w środku parku! Może stanąć na innym parkingu i podjechać sobie na rowerze. Akurat wokół Wiśniowca jest z 5 różnej wielkości betonowych parkingowych placów. Zjeść w aucie - no chyba jakieś kanapkowe darmusy tylko tak uzasadnią przyjazd autem. Normalny człowiek w czasie takiej wycieczki podjedzie sobie gdzieś do knajpy i zje coś w kulturalnych warunkach, a nie w oparach stęchłego i przegrzanego wnętrza auta.

 • ~aartek 2020-05-14
  14:01:37

  18 1

  @Arteks, może jeszcze nie ma tym etapie rozbudowy parku, ale docelowo na pewno znacząco ubędzie tam miejsc parkingowych. Jeżeli powstanie ujęty w planach tor bmx racing, oraz doczekamy się skateparku z prawdziwego zdarzenia, to na parking aktualnych rozmiarów po prostu nie będzie tam miejsca. Na pewno celem jest żeby to był przede wszystkim park, a nie parking.

 • ~ 2020-05-14
  15:29:22

  23 3

  Arteks, jeśli znasz naszego najlepszego zawodnika w BMX Bartosza G, to zapytaj go, czy do Bielska i Szczyrku, aby sobie pośmigać na rowerze wybiera pociąg ? Przypuszczam, ze śmiechem Ci odpowie. Jeśli chcesz, to możemy się ścignąć , tylko powiedz gdzie i kiedy!

 • ~ 2020-05-14
  17:30:15

  10 13

  To oni na tych rowerach nie przyjadą do skate parku?!
  Są czerwone pasy więc, niech śmigają! Arteks ma 100% racji.

 • ~Arteks 2020-05-14
  18:01:16

  3 20

  @goliat - możesz go zapytać. Czasami jedynym problemem jazdy z rowerem pociągiem jest... zbyt duża liczba chętnych. Mnie najbardziej rozbawiłeś tym uzasadnieniem przyjazdu autem z powodu jedzenia tam posiłków... Rozbiłeś tym argumentem bank... ludzkiego skąpstwa. ;) Zapytaj jakiegoś licealisty - czy będzie wolał jechać z kolegami pociągiem z rowerami czy poniży się do tego aby poprosić mamusię aby go przywiozła na taką atrakcję? A zakładam, że wśród wielbicieli takiej atrakcji dominować będą młodzi ludzie. @aartek - liczę, że jednak wizja miasta które sponsoruje to przedsięwzięcie będzie bardziej zdecydowana. Parki nie są dla aut. Mam pytanie do ciebie jako osoby zorientowanej. Jak chcecie rozwiązać kolizyjność trasy dla rowerów z trasami spacerowymi dla pieszych? Będą jakieś kładki czy jakoś obydwa "ruchy" będą od siebie odseparowane. Zauważyłem, że tor ma przebiegać praktycznie wokół całego obwodu parku.

 • ~ 2020-05-14
  19:27:04

  10 5

  jak ta informacja ma się do treści innego artykułu pt "Finansom miast grozi zapaść! Rybnik stracił już miliony" ?

 • ~kociubinka 2020-05-14
  20:55:42

  18 6

  Czy ktoś z UM wpadł może na pomysł, by w ogłoszonym przetargu zawrzeć warunek jak najmniejszego wpływu na istniejący drzewostan?
  Czy znowu nas czeka radosna wycinka?

 • ~aartek 2020-05-14
  21:03:20

  5 0

  @Arteks, na wzór sprawdzonych rozwiązań na innych tego typu trasach, w miejscach przecięcia ścieżek będą szykany dla pieszych, żeby nie wpadali pod koła. Dla rowerzystów również. Na szczęście miejsc przecięcia jest niewiele, więc dla nikogo nie powinno to być uciążliwą przeszkodą.

 • ~artefaks 2020-05-15
  10:07:32

  11 1

  ~Arteks 2020-05-14 18:01:16

  @goliat - możesz go zapytać. Czasami jedynym problemem jazdy z rowerem pociągiem jest... zbyt duża liczba chętnych. Mnie najbardziej rozbawiłeś tym uzasadnieniem przyjazdu autem z powodu jedzenia tam posiłków...

  @Arteks. Nawet nie wiesz do kogo bijesz :)Często skracałem sobie tam drogę przechodząc na cmentarz przez wyłom. Prawie zawsze spotykałem tam na końcu parkingu spożywających posiłki i odbywających chwile relaksu młodych mundurowych siedzących w srebrnych samochodach z niebieskimi elementami...

 • ~loczek1 2020-05-15
  16:32:37

  9 2

  Czemu w Rybniku nie ma porządnego skate parku jaki jest w Żorach?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846