Już w przyszłym roku widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2. W woj. śląskim nowy standard będzie dostępny od maja 2022 roku. Aby oglądać programy, telewizor musi być wyposażony w system DVB-T2. UOKiK podpowiada, jak sprawdzić odbiornik.
Nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2.
Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień. Jeśli masz wątpliwości czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta. W przypadku gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box” tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.
Pomóc może też poradnik na stronie gov.pl/CyfrowaTV, gdzie podano listę funkcji telewizora potrzebnych do odbioru w DVB-T2/HEVC.
Pomocny jest też poniższy filmik:
- Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:
odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3
Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.
Jeśli widzowi zależy na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:
odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4
Nie będzie konieczna zmiana anteny - programy telewizyjne będą odbierane w taki sam sposób, jak do tej pory.
Przystosowanie odbiornika do nowego standardu można też sprawdzić wykonując test odbioru próbnych emisji DVB-T2/HEVC. Na terenie województwa śląskiego już teraz nadawane są nowe wersje programów Telewizji Polskiej (na kanale 27, z nadajników w Mysłowicach, Klepaczce i na Skrzycznem) oraz TVN (kanał 38, Mysłowice). Jak przeprowadzić taki test na swoim telewizorze opisuje instrukcja na stronie gov.pl/CyfrowaTV.
Jeżeli ustalimy, że sprzęt nie jest dostosowany do DVB-T2/HEVC, a chcemy nadal korzystać z telewizji naziemnej, konieczny będzie zakup dodatkowego dekodera albo zupełnie nowego telewizora.
Od kiedy ten system będzie działał na Śląsku? Jakie kanały będzie można oglądać? Czytajcie na: www.slaskibiznes.pl
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,wchodzi-dvb-t2-czy-twoj-telewizor-nadaje-sie-do-ogladania-dalej-telewizji-naziemnej,wia5-4-5450.html
Tagi: DVB-T2, nowy standard telewizji naziemnej, telewizja naziemna 2022, DVB-T2/HEVC, DVB-T2/HEVC śląsk, telewizor DVB-T2
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
47255Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29958Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26276Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24210W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22088„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1647
~tesla 2021-10-13
10:21:36
Im więcej osób straci dostęp do telewizji, tym lepiej. Wyjdzie to na dobre nie tylko w/w, ale i reszcie społeczeństwa... :)