zamknij

Wiadomości

W Rybniku powstanie dzienny dom seniora. W którym miejscu?

2015-07-27, Autor: bf, UM Rybnik
W miniony wtorek (23 lipca) Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie dziennych domów seniora w ramach rządowego programu wieloletniego „Senior-Wigor”. Placówka powstanie także w Rybniku.

Reklama

Zgodnie z zamysłem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Domy Seniora WIGOR będą miejscami, w których seniorzy będą mogli się spotykać oraz aktywnie spędzić czas. Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. 

W tym roku dofinansowanie na realizację zadania otrzyma 119 samorządów z całej Polski. W województwie śląskim i wielkopolskim powstanie po 14 placówek, po 11 w podkarpackim i mazowieckim, po 9 w małopolskim i dolnośląskim. W sumie samorządy otrzymają na ten cel ponad 25,3 mln zł.
 
Dofinansowanie na realizacje programu – w wysokości 256 tys. zł – otrzyma także Rybnik. - Dzienny Dom Seniora w naszym mieście powstanie w byłym przedszkolu w Rybniku-Popielowie (ul. Stanisława Konarskiego 49). Obiekt zlokalizowany jest na zadrzewionej i ogrodzonej działce (jednym z warunków konkursu było posiadanie ogrodu) – wyjaśniła Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.

W ramach programu Senior-WIGOR zaproponowana w konkursie rybnicka placówka zostanie zorganizowana i odpowiednio wyposażona. Seniorom udostępniona zostanie  infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu. Istotne będzie także zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego. - Zgodnie ze zgłoszonym w konkursie wnioskiem, Dzienny Dom Seniora w Rybniku będzie świadczył usługi dla 30 seniorów, średnio po 8 godzin dziennie. W placówce znajdzie się pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek – dodała Anna Kolenda.

W ramach działalności placówki planuje się m.in.: zajęcia edukacyjne (biblioterapia, wykłady, pogadanki), terapię zajęciową, zajęcia usprawniające ruchowo, zajęcia rekreacyjne; organizację imprez kulturalnych, współpracę z: rodziną, placówkami medycznymi, instytucjami mającymi wpływ na poprawę życia seniorów, organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie wspierania osób starszych.

Nabór do Dziennego Domu Seniora będzie się odbywał poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe oraz Rybnicką Radę Seniorów.

>>Więcej informacji o programie na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

>>Wyniki otwartego konkursu ofert w ramach rządowego programu wieloletniego "Senior-Wigor" na lata 2015-2020 - Edycja 2015

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~frbro 2015-07-27 08:39:42

  Oooooo do Popielowa na Konarskiego jeździ aż jeden autobus! Genialna lokalizacja! Ale zaraz zaraz, skąd to jest nasz prezydent?

  40 0
 • ~jolaw2 2015-07-27 09:00:17

  My idealiści ślepo wierzymy , ze wykorzystywanie w jakikolwiek sposób stanowiska jest poniżej godności. Ale cóż każdy wierzy w to co chce :)

  13 0
 • ~grzesnick 2015-07-27 09:30:11

  Oczywiście marzeniem każdego prezydenta jest mieć dom dla seniorów pod oknem ;) Matko, co za nacja tu komentuje. Jak znam życie, nawet jakby tam nic nie jeździło ośrodek będzie pełny. A tych autobusów to chyba jest coś więcej, co marudy?

  2 0
 • ~ 2015-07-27 15:45:22

  Tak zgadza się Pan Prezydent jest z Popielowa ale co ma igła do wiatraka Seniorów w Rybniku przybywa a miejsc w których mogli by spędzać czas bardzo mało albo można powiedzieć że nawet brak a jak ktoś ma się do czegoś doczepić to i tak się doczepi Brawo dla Naszej Rady Miasta oraz Rady Seniorów na czele Z P. Prezydentem Oby więcej takich inwestycji w Rybniku

  0 5
 • ~Stanik 2015-07-27 16:00:07

  Prezydent jest tak jak my z Rybnika a dom seniora powinie być na uboczu nie w centrum.Popielów to dobre miejsce.

  0 5
 • ~frbro 2015-07-27 16:24:41

  Chodzi o to że od początku jest to nie przemyślana inwestycja. Miasto zbuduje dom do którego nie ma się jak dostać i będzie świętowało sukces. Pierwsze takie miejsce powinno być w łatwo dostępnym punkcie, a nie gdzieś na zadupiu, gdzie raz że nie ma jak dojechać, a dwa że emeryci są rozproszeni we własnych domach na rozleglym obszarze. W mojej opinii taki punkt powinien powstać np na nowinach lub ewentualnie w boguszowicach - gdzieś gdzie jest w miarę gęste zaludnienie. Rozumiem że prezydent chce zrobić coś dobrego dla sąsiadów, ale chyba nie tedy droga. Zrobić punkt w centrum który odniesie sukces, a następnie w innych dzielnicach, wtedy dopiero np w popielowie.

  16 0
 • ~grzesnick 2015-07-27 19:00:01

  ~frbro - niby słuszna logika, ale za 250 tysięcy dotacji to można chyba wybudować tylko domek na działce. W tym sęk. Ile miejskich obiektów, w dobrym stanie, i to z ogrodem jest w tym mieście?

  2 0
 • ~ 2015-07-27 20:10:53

  Program rządowy, przed wyborowy ;-) Bardziej pożyteczną rzeczą było by otwarcie ośrodków całodobowych dla osób wymagających opieki, a nie "przedszkoli" dla dorosłych.
  Inicjatywa dobra, aczkolwiek dla mnie taką samą ideę mają Uniwersytety III Wieku.
  Nie znalazłam na stronie MOPS'u kryteriów przyjęć- bo jeżeli będzie więcej osób chętnych niepracujących, powyżej 60 r.ż. (miejsc jest 30)- to rozumiem, że będą kierować się regułą, kto pierwszy ten lepszy?
  Lokalizacja w żaden sposób nie zachęca. Takie miejsca by integrowały osoby starsze z młodszym pokoleniem, powinna znajdować się w centrum miasta, a do Popielowa komunikacja jest uboga.

  4 0
 • ~wulec 2015-07-27 20:31:09

  Jak to czytam to mnie szlag trafia. Na Nowinach od 15 lat funkcjonował Klub Seniora (jestem jego członkiem) przed wakacjami pani dyr Zielinska oznajmiła nam,że w nowym sezonie czyli od wrzesnia mamy sobie poszukac nowego lokum MDK jest dla młodzieży a nie dla seniorów.Klubem opiekuje się Rada Dzielnicy ,ale interwencje u Prezydenta i w Radzie Seniorów podobno nie przyniosły skutku. W Klubie jest ok 60 członków. Pytam pana panie Prezydencie jak sie mają pańskie deklaracje do rzeczywistości Spotkaj się z nami a parę ciekawych rzeczy się pan dowie.No ale w Popielowie będzie Klub a na Nowinach nie Zbilansowało sie. Dodam tylko że MD to na Nowinach jedyne miejsce gdzie moglismy się spotkac Życzę władzom miasta i pani Zielinskiej dobrego samopoczucia.

  22 0
 • ~Kaziaaa 2015-07-27 21:31:31

  ludzie takie domy od dawna istnieją już w Gliwicach i taki ośrodek ma swój transport, najlepiej postawić w centrum Rybnika, polakowi zawsze źle nie ważne co zrobią i tak źle. Ogarnijcie trochę temat z wiedzy co w takim ośrodku się robi i kto tam trafia najczęściej.

  0 2
 • ~Arteks 2015-07-27 23:25:54

  Akurat frbro słusznie zwrócił uwagę, że dostępność transportu publicznego w przypadku takiego domu jest bardzo istotna - dla samych seniorów, jak i tych którzy chcą ich odwiedzić, np. wnuków. W Niemczech taki dom seniora powstałby 1) gdzieś gdzie jest blisko park lub las 2) w okolicy jest jakiś dom kultury 3) w okolicy jest przystanek kolejowy... U nas pusta szkoła jest jedynym argumentem za powstaniem domu opieki na takim odludziu jakim jest Popielów... Uważam pomysł za chybiony.

  7 0
 • ~spzoo 2015-07-28 12:12:01

  Arteksie - to nie jest dom opieki. I lokalizacja nie jest idealna, tak chyba nikt nie twierdzi. Za to jest realna.

  0 3
 • ~Arteks 2015-07-28 12:50:22

  @spzoo - no właśnie w tym sęk że to ma być dom seniora, a seniorzy XXI wieku to teoretycznie ludzie aktywni którzy nie są przyspawani do łóżek! Umieszczanie ich na zadupiu miasta gdzie w okolicy niczego nie ma a linia 22 "Bergera" kursuje z Konarskiego średnio co 2-3 godziny to dowód że nikt tego nie przemyślał? Owszem, linie i rozkłady dałoby się zmienić (gdyby prezydenci nacisnęli na nasz mierny ZTZ) ale lokalizacja i tak jest bardzo, bardzo kiepska. Jakoś w Rybniku nie łączyło się przez lata umieszczania różnych placówek w kontekście możliwości dojazdu do nich. To samo dom na Żużlowej i... brak w okolicy jakiegokolwiek przystanku, a i z tego który jest w dalszej okolicy za dużo autobusów nie jeździ... No ale najważniejsze dla ZTZ jest stała dotacja, brak kontroli ze strony miasta, 28 mln w budżecie, parasol ochronny dla Bergera, jego rodziny i znajomych... Wczoraj widziałem autobus na pl. Wolności linii 3 z tablicą zrobioną na bazie płyty pilśniowej i ręcznym napisem "3"... dosłownie skansen z czasów PRL. Przy czym te autobusy codziennie zajeżdżają pod biura ZTZ i nawet to nie powoduje ze strony tej instytucji jakieś kontroli. W zeszłym tygodniu był reportaż w Radio 90 w którym ludzie skarżyli się na brak klimatyzacji w autobusach mimo że co chwilę władze miasta i ZTZ chwali się zakupami nowych autobusów. A to wszystko wynika, że UM nie dbał o interesy pasażerów w poprzednich kadencjach i nie dba obecnie - nic się nie zmieniło.

  5 0
 • ~spzoo 2015-07-28 15:51:33

  Arteks - nie dyskutuję z tym, że komunikacja w Rybniku jest kiepska. Czytając to co piszesz mam wrażenie, jakby tych ludzi siłą tam umieszczano. A dobrze wiesz, że chętnych nawet z dzielnic dookoła da się nazbierać. Poza tym konkurs ma swoje warunki, dostajesz pieniądze na określony cel.. Ty wymyślasz inną instytucję. Może takie inne też w Rybniku powstaną. I moje pytanie - gdzie zrobiłbyś taki punkt z ogrodem za 300 tyś?

  1 0
 • ~ 2016-03-19 23:51:12

  jestem opiekunem medycznym i raczej z doswiadczenia wiem że osoby starsze lubią bliskosc natury i spokój.Posiedziec na ławce w zaciszu,uciec od miasta...pozdrawia3m

  0 0
 • ~ 2016-03-19 23:59:12

  jestem opiekunem medycznym i raczej z doswiadczenia wiem że osoby starsze lubią bliskosc natury i spokój.Posiedziec na ławce w zaciszu,uciec od miasta...pozdrawia3m.chciałam tylko dodac że moze bardziej przydałby się dom dziennego pobytu seniora dla osób chorych,wykluczonych ze społeczeństwa,ale cóż na to nie ma kasy.obecnie pracuję w stowarzyszeniu i Pis cofnał dotacje rządową dla stowarzyszen.seniorzy zostali ...samotni,zamknięci w czterech scianach i tak w samotnosci czekaja na koniec.rodziny osób chorych muszą zrezygnowac z pracy,bo osoby po udarze i innymi chorobami nie mogą same funkcjonowac.Asos dostalismy-dotacje do 2020 roku i co?trzeba zamknąć bo jako stowarzyszenie nie mamy szans sie utrzymac.chce mi sie po prostu płakaac:(

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1116