zamknij

Biznes

Usiądź wygodnie i sprawdź swój PIT. Urząd Skarbowy sprawdzi go za Ciebie

Od dzisiaj, czyli 15 lutego możesz usiąść wygodnie i sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, które wypełnił za ciebie urząd. Nie musisz szukać ubiegłorocznych PIT-ów, by sprawdzić kwotę przychodu. Pomoże ci Profil Zaufany.

Reklama

e-PIT to twoje zeznanie podatkowe (PIT-37 lub/i PIT-38). W tym roku – po raz pierwszy – wypełni je za ciebie i udostępni urząd skarbowy. Nie musisz składać żadnego wniosku w tej sprawie. Od 15 lutego wypełnione zeznanie będzie na ciebie czekało na stronie www.podatki.gov.pl.

Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, musisz się zalogować. Jak to zrobić? Do wyboru masz dwie drogi: krótszą i dłuższą. Którą wybierasz? 

Idź na skróty

Krótszą drogą jest Profil Zaufany. Trzeba go założyć, najlepiej już dziś. – Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w Internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. To stosunkowo łatwe. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  – Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut. Pozwala na załatwianie wszystkich spraw z jednego miejsca – z domu – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

Po pierwsze – przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musisz już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Po drugie – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. 

Krok 3:  odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty. Pełna lista punktów potwierdzających – TUTAJ

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

Po co mi ten Profil?

Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw. Pamiętaj, bez wychodzenia z domu. W pełni online! Jakich? To tylko kilka przykładów:

• Złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego
• Zarejestrujesz online narodziny dziecka
• Sprawdzisz swoje punkty karne
• Sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu)
• Złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
• Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
• Zgłosisz utratę dowodu osobistego
• Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
• Uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego…
• … i dziesiątki innych spraw.

Dłuższą trasą

Wróćmy do e-PIT. Gdybyście na początku naszej drogi, wybrali jednak tę dłuższą, oto jak możecie się zalogować, by sprawdzić rozliczenie. Potrzebujecie:
• PESEL lub NIP i datę urodzenia, 
• kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017, 
• kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.

Artykuł pochodzi z portalu Śląski Biznes.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~citizen50 2019-02-15 10:26:35

  Jak już pisałem (tylko ktoś bezczelnie usunął), portal nie działa!

  10 11
 • ~~flaszka0.49 2019-02-15 11:10:51

  Poczekaj parę dni. Może w niedzielę. Jeżeli, wg szacunków, naraz kilka milionów osób chciało wejść i sprawdzić ile musi dopłacić podatku albo ile otrzyma zwrotu kasy, to tego nie wytrzyma nawet serwer google. A jak nie pasi, to zawsze może rozliczyć się jak dotychczas: czyli elektronicznie składając swój pit i papierowo.

  18 5
 • ~citizen50 2019-02-15 11:59:36

  Właśnie dzięki takiej mentalności jak @flaszka0.49 to państwo wygląda jak wygląda i działa jak działa. Coś niby robią. Propaganda sukcesu idzie w kraj. Ale co tam, jak znowu nie wyjdzie, to zawsze można powiedzieć - jak się nie podoba, nie pasi itp. to wypad, wyp...aj, wyprowadź się itd., itp. Zero konsekwencji i odpowiedzialności.

  11 26
 • ~Abisall 2019-02-15 12:13:14

  Jeśli zamierzacie zostawić rozliczenie US a macie dochody z więcej niż 1 stosunku pracy/ umów zleceń itd to sprawdzajcie czy na 100% macie prawidłowo uwzględnione koszty uzyskania i składki

  3 3
 • ~KSnake 2019-02-15 13:06:40

  Chyba mają DoS spowodowany zbyt dużą liczbą chętnych do wypróbowania tego cuda :D

  5 0
 • ~rekin59 2019-02-15 17:45:00

  A 1% z definicji na Rydzyka?

  6 14
 • ~rzyt 2019-02-16 12:08:32

  "Usiądź wygodnie i sprawdź swój PIT. Urząd Skarbowy sprawdzi go za Ciebie". Kto to pisał o co chodzi? To kto w końcu będzie to sprawdzał?

  21 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać podatek od psa?
Oddanych głosów: 1178