Udany listopad Polonii Rybnik

2008-12-08, Autor:
W listopadzie zawodnicy Polonii Rybnik brali udział w wielu zawodach rangi krajowej i międzynarodowej.

W pierwszy weekend listopada (01-03.11 2008 r.) odbył się w Szwecji Puchar Świata Seniorów. W zawodach tych wystartował najlepszy senior Polonii - Ariel Kuśka. W kategorii wagowej do 60 kg zdobył wysokie VII miejsce.

Pierwszą walkę stoczył z Adam Einsteinem (Szwecja) i wygrał na wazari i dwa yuka. Następnie spotkał się z Sergio Pessoa (Kanada). Jak się później okazało mistrzem swojej wagi. Rybniczanin przegrał nieznacznie na kokę. W repasażach w 39 sekundzie rzutem na ippon wygrał z Nadirem Sadikovem (Dania), a następnie przegrał z Mistrzem Polski Markiem Kręcielewskim, z którym również przegrał w finale MP Seniorów. To druga przegrana Kuśki z tym zawodnikiem w ostatnim czasie.

8 listopada w Bytomiu odbył się Międzynarodowy Turniej Judo „Liberty” z udziałem ekip z Litwy, Czech, Dani oraz z całej Polski. Doskonale spisali się zawodnicy Polonii, którzy stoczyli równe i zacięte walki uzyskując wyniki (wg kategorii wagowej):

Ania Borowska w kategorii wagowej do 48 kg - III miejsce

Dawid Kuwaczka w kategorii wagowej do 55 kg - III miejsce

Piotr Kuczera w kategorii wagowej do 55 kg - V miejsce

Szymon Bury w kategorii wagowej do 60 kg - I miejsce

Ania Porwoł w kategorii wagowej do 70 kg - II miejsce

W zawodach wystąpili również Bartek Kochaniewski (zajął VII miejsce)  oraz Piotr Żyro, który przegrał pierwszą walkę i niestety odpadł z turnieju. W turnieju tym nie startował Adrian Wala lecząc kontuzję łokcia i barku.

W ten sam weekend nieco starsi zawodnicy startowali w Pucharze Polski Juniorów i Juniorek. W sobotę wystąpili Juniorzy, niestety bez naszych reprezentantów. W niedzielę natomiast wystąpiły:

Agata Perenc w kategorii wagowej do 57 kg - I miejsce

Nicole Kukuczka w kategorii wagowej do 78 kg - V miejsce

Perenc w walce finałowej pokonała na ippon odwieczną rywalkę Fatimę Mohamed-Seghir z SGKS Wybrzeże Gdańsk. Dla Perenc to kolejny sukces, którym potwierdziła swoją doskonałą dyspozycję. Obecność na każdym treningu oraz stosowanie się do wskazówek trenera Artura Kejzy przyniosły jej tak doskonały wynik.

Należy zaznaczyć, że Kukuczka jest Juniorką Młodszą, a już kwalifikuje się do Pucharu Polski Juniorek i to duże dla niej osiągnięcie.

Sukcesy Perenc zostały zauważone przez Ministra Edukacji Narodowej, który przyznał rybniczance stypendium. Uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku jest członkiem kadry narodowej juniorek, zajęła III miejsce w Pucharze Europy w Judo, III miejsce w Mistrzostwach Polski w Judo, I miejsce w Pucharze Polski w Judo.

W dniach  15-16.11.2008 r. w małej miejscowości Jezierzyce koło Słupska odbył się Puchar Polski Juniorów Młodszych (bez ostatniego rocznika 92). Zawody zostały rozegrane na trzech matach w pięknej hali sportowej z trybunami na 700 miejsc. Po wcześniejszych eliminacjach nasz klub reprezentowało pięciu zawodników:

NICOL KUKUCZKA (w kategorii wagowej +70 kg)

ANIA PORWOŁ (w kategorii wagowej do 70 kg)

KAROLINA WOJCIECHOWSKA (w kategorii wagowej do 48 kg)

ADRIAN WALA (w kategorii wagowej do 46 kg)

DAWID KUWACZKA (w kategorii wagowej do 55 kg)

Rewelacyjnie zaprezentowały się dziewczyny, wszystkie trzy zdobyły medale. Kukuczka pojechała jako faworytka i nie zawiodła - zdobyła złoty medal. Niespodziankę sprawiła Porwoł, która jechała na zawody z pewną dozą niepewności swojej formy, ponieważ przed samymi zawodami rozchorowała się mając wymuszoną przerwę w treningach. Wszystkie walki w drodze do finału wygrała przed czasem. W finale spotkała się z odwieczną rywalką z sąsiedniego miasta - Weroniką Czempik. Niestety w finale nie sprostała swojej rywalce i zakończyła zawody na doskonałym drugim miejscu. Wojciechowska biorąc przykład ze swoich koleżanek dwie pierwsze walki wygrała przed czasem. Trzecią walkę o wejście do finału przegrała z późniejszą mistrzynią swojej wagi. Nie załamało to jednak walecznej zawodniczki Polonii i w walce o trzecie miejsce pewnie wygrała zostając brązową medalistką. Dzięki tak dobrej postawie dziewczyn w klasyfikacji medalowej klubów Polonia Rybnik zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich występujących klubów z województwa śląskiego.

Chłopcom poszło tym razem gorzej i nie udało się im zdobyć medalu. Adrian Wala w pierwszej walce przegrał w dogrywce z wicemistrzem swojej wagi. Następną walkę wygrał rzutem na ipoon, a trzecie starcie przegrał przez szido (ręka Wali na samym początku walki ugrzęzła w rękawie przeciwnika). Rybniczanin ciągle atakował, ale przeciwnik schodził do parteru i jak chciał kontynuować walkę w parterze, sędzia przerywał. Sytuacja ta trwała ponad 3 minuty. Niestety nie udało odrobić się straty. Ostatecznie Wala zajął 7 miejsce. Dawid Kuwaczka również nie miał szczęścia do losowania, bo w pierwszej walce spotkał się z mistrzem swojej wagi - o dwa lata starszym od siebie Konradem Feligą. Przegrał na ippon. W drugiej walce z kolei spotkał się brązowym medalistą Przemysławem Skulikiem. Również musiał uznać jego wyższość. Po dwóch przegranych walkach Kuwaczka odpadł z turnieju. Należy jednak zauważyć, że Kuwaczka był najmłodszym zawodnikiem w swojej wadze i jego postawa rokuje duże nadzieje w przyszłych latach. Poza zdobyczami medalowymi każdy zawodnik do siódmego miejsca uzyskał dofinansowanie na obóz z kadry makroregionu (całkowity koszt, jaki ponosi zawodnik, to 4 zł/na dzień).

W kolejny weekend tj. 22-23.11.2008 r. w Sobótce koło Wrocławia w równie ładnej hali sportowej odbył się Puchar Polski Młodzików i Młodziczek. W zawodach tych wystartowali zawodnicy z roczników 94 i 95. Z naszego klubu wystartowali w sobotę młodzicy zajmując odpowiednio miejsca (wg kategorii wagowej):