zamknij

Sport i rekreacja

TS ROW Rybnik: prezes Tomasz Kieczka komentuje odejście trenera

2020-09-01, Autor: 

Na oficjalnej stronie TS ROW Rybnik pojawił się list Tomasza Kieczki do kibiców. Prezes klubu komentuje obecną sytuację w rybnickiej drużynie, w tym m.in. odejście trenera Łukasza Wojtali.

Reklama

Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie TS ROW Rybnik awansował do ekstraligi kobiet.

Najwyższa klasa rozgrywkowa to spore wyzwanie, o czym już w pierwszych meczach sezonu 2020/21 przekonały się rybnickie piłkarki. W czterech spotkaniach doznały czterech porażek. Po ostatniej z nich, z Olimpią Szczecin, z funkcji trenera zrezygnował Łukasz Wojtala. O jego odejściu i nie tylko pisze prezes klubu Tomasz Kieczka, którego list do kibiców prezentujemy poniżej.

Drodzy Kibice.

Pisze te słowa, ponieważ sporo z Was jest z nami od lat i jak pokazują Social Media, wielu z Was żyje tym jak radzi sobie nasz klub.

W ostatnią niedzielę trener poinformował dziewczęta po meczu, że rezygnuje z pracy w klubie. Nie mnie to oceniać czy jest to rozsądne w takim momencie, ale to jego autonomiczna decyzja. Wszystkie jego decyzje dotyczące drużyny były autonomiczne przez te lata. Nie inaczej było w niedzielę.

Sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna. Przegraliśmy 4 mecze z 22. Wiec wszystko przed nami. Mamy dobry zespół, który musi uwierzyć po tym wszystkim w siebie i zagrać tak jak każda z nich była szkolona przez lata. Bez taktyki przekraczającej możliwości tej drużyny.

Mamy w składzie sporo dziewcząt które są reprezentantkami swoich krajów aktualnie lub w przeszłości. Mają ogromne możliwości. Potrzeba im pewności i wiary w ich umiejętności. Wykorzystania ich potencjału. Myślę, że złośliwe uwagi i przekreślanie ich to nie droga do oczekiwanego przez nas wszystkich happy endu.

Przed sezonem podkreślałem, że naszym celem jest utrzymanie i taki cel nam nadal przyświeca. Jestem realistą i twardo stąpam po ziemi. Mamy jeden z najmniejszych budżetów w lidze i nie stać nas na fajerwerki a mimo to uważam, że udało nam się zbudować solidną drużynę. Nie przegrywamy meczy z byle kim i byle jak. Zawsze po walce. Nieuprawnione są komentarze, że dziewczęta są nieprzygotowane do sezonu. W meczach z Bydgoszczą, Katowicami czy w Szczecinie dziewczęta pokazywały, że chcą walczyć do końca i zawsze w końcówce to one stwarzały sobie więcej sytuacji niż przeciwnik. To podważa uwagi , że motorycznie są słabe.

Zespołowi potrzebne jest przełamanie i nowe spojrzenie na grę. To musi i przyniesie efekty. Dziś po spotkaniu wieczornym przedstawię Wam pomysł na najbliższe tygodnie. Nie będzie rewolucji a ewolucja.

Jednocześnie chciałbym ostudzić głowy krytyków, którzy na różnych forach piszą o marnowanych publicznych pieniądzach. Klub od początku opierał się na pieniądzu prywatnym i pozyskanym. Pieniądze miejskie dotychczas były dodatkiem. Nie dlatego, że taki jest nasz wybór, a dlatego że takie otrzymujemy wsparcie. Przypomnę. Przez 5 ostatnich lat otrzymaliśmy z Urzędu Miasta 500 000 zł. Otrzymujemy te pieniądze jak każdy inna organizacja NGO ( pozarządowa) która musi wygrać konkurs. Średnio zatem wychodzi 100 tysięcy na rok. W tym roku budżet klubu to przeszło 500 tysięcy zł. Zatem średnioroczne wsparcie miasta stanowi niespełna 20% . Bywały przecież lata bez dotacji. Nie otrzymaliśmy jakiś dodatkowych nagród za awans. Opieramy się o wsparcie nas na poziomie I ligi. Przypominam, że w czasie kiedy otrzymaliśmy łącznie 0,5 miliona, trzy razy awansowaliśmy. Byliśmy mistrzem i drugim wicemistrzem Polski w hali. Wyczyn, którego nie dokonał żaden klub w sporcie drużynowym w tym mieście w 100-letniej historii sportu w Rybniku. Gro tych pieniędzy pochłania sport młodzieżowy. Przypominam od 3 lat w ocenie Ministerstwa Sportu jesteśmy bezapelacyjnie najlepiej punktującym klubem na Śląsku, a w kategorii łącznej, szóstym klubem w Polsce za ubiegły rok. Zdobywamy medale mistrzostw Polski tak w hali jak i na trawie. Regularnie gramy od czterech lat w najwyższej lidze Juniorek CLJ. Jeden wyjazd na mecz ligi juniorek np. do Łęcznej to minimum 7000 zł. Jeden wyjazd. Wyjazdów tylko w tej lidze mamy 9. Uczestniczymy w 4 ligach na trawie, do tego sezon halowy. Klub generuje koszty i wsparcie Miasta jest w mojej opinii jego obowiązkiem. Nikt na forach nie kwestionuje, nie pisze, że coś dzieje za jego (podatnika) pieniądze w Domach Kultury, ośrodkach osiedlowych czy socjalnych, gdzie też prowadzony jest proces wychowawczy, a pieniądze na to są niewspółmiernie wyższe niż na sport. Sport kole w oczy, jednak żeby coś krytykować, warto posługiwać się liczbami. Jeśli ktoś z oponentów ma uwagi co do transparentności klubu, zapraszam na biuletyn BIP, tam są dokładne rozliczenia z wydawanych środków publicznych, lub bezpośrednio do mnie, postaram się rozwiać wszystkie niedomówienia.

Puentując. Teraz potrzebujemy Waszego wsparcia. Potrzebują Was dziewczyny.

Zapraszam w sobotę na stadion Rymera. Gwarantuję walkę do końca. My się nie poddajemy i nie poddamy się do ostatniego meczu tego sezonu. Jestem przekonany, że jest to pierwszy i nie ostatni sezon TS ROW Rybnik w ekstralidze

Pozdrawiam
Tomek Kieczka

Najbliższy mecz TS ROW Rybnik – Rolnik Biedrzychowice odbędzie się w sobotę 5 września o godzinie 17:00 na stadionie Rymera w Niedobczycach. Bezpłatne wejściówki można rezerwować przez klubowego e-maila [email protected].

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~extraliga_2 2020-09-01
  21:04:19

  10 15

  "Jednocześnie chciałbym ostudzić głowy krytyków, którzy na różnych forach piszą o marnowanych publicznych pieniądzach" - chyba jest wręcz odwrotnie. Piłkarki cieszą się większą sympatią niż piłkarze i żużlowcy. Jest coś innego - awanse do najwyższej ligi w kobiecej piłce są tak jak w żużlu - wystarczy chcieć bo reszta zespołów gra bo gra. Potem jednak jest nieco inny świat...

 • ~Tomek Kieczka 2020-09-02
  07:36:54

  13 17

  ~extraliga_2 zgodzę się z Panem , że mamy bardzo pozytywny oddzwięk na to co robimy. List był do tych którzy krytykują dla samego krytykowania. Nie ma Pan racji co do awansu w kobiecej piłce. W tym sporcie gra aktualnie 50000 zawodniczek . Samych żeńskich klubów jest 300. NIe jest tak prosto jak się wydaje, a klubów ktore na dziś ogranizacyjnie są przygotowane na ekstraligę jest z 20. Problemem jak w kazdym sporcie jesr pieniądz. Jesli my zdecydowalibyśmy się wyłacznie na seniorki , to te 500 tys ktore mamy wystarczy nam na srodek tabeli i co najmniej 6 dodatkowych dobrych zawodniczek. My jednak od zawsze stawiamy na szkolenie. Dlatego gramy w CLJ, , dlatego taka wysoka pozycja w szkoleniu. Dlatego w Szczecinie pojawiły się na boisku 4 zawodniczki , ktore u nas uczyły się wielkiej piłki. Fala naszych wychowanek dopiero nadchodzi. Maja dziś 13-14 lat. To niedługo będzie siła zespołu. Ministerialna punktacja w szkleniu nie kłamie. Jestesmy na 6 miejscu w Polsce. Te sport jak tutaj opisałem robimy nie w oparciu o fundusze miejskie a przy miejskim wsparciu. Chcielibyśmy, żeby środki te były podobne jakie mają sporty drużynowe męskie. Nie chcemy nikomu nic odbierać. Chcemy, żeby sport był w tym mieście traktowany jak każdy inny środek wychowawczy. Można sprawdzić jakie środki miasto przeznacza na Domy Kultury a jakie na sport. Różnica jest taka, że my nie mamy dla pracowników etatów, większość z nas w sporcie pracuje społecznie lub go sponsoruje. Samorządy robią kulturę i ją finansują. Sport robią pasjonaci, a nadal wielu krytykuje sport za otrzymywane w konkursach środki, nie widząc jakie strumienie pieniędzy idą w inne wydatki, bo to się dzieje bez publicznych konkursów. Cały czas walczymy. Dziewczyny na treningach ja w poszukiwaniu srodków w biznesie na wsparcie. Jestem przekonany że będzie dobrze. Właśnie dlatego, że wiemy, że mamy bardzo dobry odbiór społeczny. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz

 • ~extraliga_2 2020-09-02
  13:18:16

  8 5

  Co do awansów nie przekonał mnie Pan. Niech mnie Pan poprawi ale z tego co widzę to w ligach począwszy od najniższej do zaplecza ekstraligi mamy drużyny, w których grają ogólnie określając zawodniczki jako "nastolatki, licealistki i maturzystki" w 1 lidze. Jeżeli do takiej drużyny dołączymy 2-3 "kobiety" to wtedy właśnie mamy "wystarczy chcieć". To nie sprawia, że o awans nie trzeba walczyć. Trzeba jak najbardziej bo w takiej 1 lidze znajdą si,ę 3-4 drużyny, które też mają w składzie kilka kobiet. Ale po awansie do ekstraligi trzeba do drużyny sprowadzić jednak 5-6 "kobiet". Jest tak, że składem którym wygrywa się 1 ligę nie ma najmniejszych szans grać ligę wyżej. Nie wiem jak długo istnieje ten klub ale stworzenie drużyny w oparciu o swoje wychowanki to proces trwający nawet w piłce kobiecej dobrych kilka lat. Juniorskie sukcesy nie są żadną gwarancją sukcesów w wieku starszym.
  P.S. Porównywanie finansowania sportu i Domów Kultury to nie najlepsza droga.

 • ~Tomek Kieczka 2020-09-02
  15:24:07

  8 5

  Ja Pana doskonale rozumiem, że trzeba po awansie wzmocnić zespół. Dlatego pojawiło się 9 nowych nazwisk. Dziewcząt z doświadczeniem ekstraligowym , ba w kadrach narodowych. Zostało to okupione nie małym wysiłkiem finansowym. . Niestety Miasto nie było zainteresowane wsparciem nas po awansie. Generalnie tak samo jak po medalach MP ktore zdobywaliśmy. Nikt nie pisał, że sukcesy juniorskie są gwarancją powodzenia w seniorach, ale sukcesy w juniorach są podstawą do tego, żeby malkontentom pokazać, że klub nie jest nastawiony na robienie wyłącznie sportu kwalifikowanego. Klub prowadzimy tak, żeby dawać scieżkę rozwoju od dziecka po seniorkę. Dlatego o tym piszę Jesli zestawiamy sport jako organizacja czasu wolnego dla młodych, to pod uwagę trzeba brać wszystkie wydatki o podobnym charakterze , ktore dają młodym ofertę. Nie widzę tutaj problemu w tego typu zestawieniu. Wiele miast rozumie, że sport jest elementem wychowawczym. U nas mam wrażenie, że Magistrat tego typu wydatki traktuja jak zło konieczne.. Na dziś mamy takie wyniki , na jakie stać budżet klubu. NIe zrezygnujemy ze szkolenia, z gry w ligach juniorskich, żeby wydawac na sport seniorski. Bo nie ma sportu seniorskiego bez juniorskiego ... ale i odwrotnie. Problemem jak zawsze są pieniądze

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1485