Toksyna botulinowa to najczęściej wykorzystywany preparat w medycynie estetycznej. Nazwą handlową toksyny botulinowej jest botoks, który posiada wiele zastosowań. Preparaty toksyny botulinowej służą przede wszystkim do likwidacji zmarszczek mimicznych. Dzięki nim można usunąć zmarszczki w okolicy oczu, wokół ust, zmarszczki palacza, zmarszczki królicze czy zmarszczki poprzeczne czoła. Ponadto, toksyna botulinowa wstrzyknięta w problematyczne miejsca sprawdza się w leczeniu nadmiernej potliwości.
Toksyna botulinowa jest to inaczej jad kiełbasiany. Za wytwarzanie tej neurotoksyny pochodzenia naturalnego odpowiadają bakterie Gram-dodatnie
Clostridium Botulinum i dochodzi do niego podczas tak zwanej fermentacji beztlenowej. Aktualnie wymienia się aż 8 serotypów toksyny botulinowej, aczkolwiek jedynie neurotoksyna typu A jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Na rynku dopuszczone do użytku są 3 preparaty toksyny botulinowej: Botox, Dysport, Bocouture.
Neurotoksyna znalazła zastosowanie w medycynie estetyczniej, ponadto jest stosowana w porażeniu mięśniu. Toksyna botulinowa niezależnie od swojego rodzaju ma dosyć podobne działania, gdyż blokuje przekazywanie impulsu nerwowego z synapsy do mięśni. Dzieje się tak przez zatrzymanie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów z nerwów do mięśnia. Przez to dochodzi do tymczasowego porażenia skurczu mięśni.
Poprzez rozluźnienie i zrelaksowanie mięśni zmarszczki mimiczne zostają widocznie wygładzone. Zastosowanie toksyny botulinowej daje znakomite efekty. Należy pamiętać, iż działanie toksyny botulinowej po pewnym czasie przemija. Dzieje się tak, gdyż z czasem tworzą się nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, a więc mięśnie odzyskują utraconą sprawność. Toksynę botulinową powinno się więc regularnie wstrzykiwać.
Zabiegu botoksem można się poddać w takich przypadkach jak:
- zmarszczki mimiczne poziome czoła,
- zmarszczki mimiczne pionowe czoła między brwiami („lwia bruzda”),
- zmarszczki mimiczne w okolicy kącików oczu ( „kurze łapki”)
Można go też używać w celu:
- uniesienia brwi,
- redukcji uśmiechu dziąsłowego,
- uniesienia kącików ust,
- leczenia nadpotliwości okolicy pach, dłoni i stóp.
- leczenia bruksizmu (nawykowego zaciskania lub/i zgrzytania zębami).
Co ciekawe, jad kiełbasiany sprawdza się nie tylko w przypadku zmarszczek. Znane jest też zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu migreny.
Cała procedura toksyną botulinową ma na calu zazwyczaj wygładzenie zmarszczek mimicznych. Terapia ta polega na szeregu iniekcji preparatu z jadem kiełbasianym. Specjalistą wykorzystuje do tego cienką igłę. Zabieg trwa do kilkunastu minut w zależności od obszaru zabiegowego i ilości wstrzyknięć.
Znieczulenie jest przeważnie zbędne, ale dla wygody pacjentów stosuj się często specjalny krem znieczulający aplikowany na obszar zabiegu. Efekty po podaniu toksyny botulinowej utrzymują się przez ok. 3-6 miesięcy. Zabieg toksyną botulinową w Warszawie należy powtarzać co ok. 6-8 miesięcy, ale nie częściej niż co okres 5-6 miesięcy. Miejscowe iniekcje skóry są bezpieczne, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, aczkolwiek są one przejściowe i zazwyczaj bardzo szybko przemijają.
Procedura toksyną botulinową nie wiąże się z bólem, natomiast sam moment wkłucia igły przypomina ugryzienie komara. Wiele oczywiście zależy od indywidualnej wrażliwości na ból u pacjentów. Ta procedura medycyny estetycznej nie wymaga znieczulenia, czasem jednak podawany jest krem znieczulający.
Po zabiegu jadem kiełbasianym pacjent nie powinien przez 4 godziny schylać głowy ani się kłaść. Przez 2-3 dni nie należy korzystać z siłowni i baseny, a przez 14 dni nie wolno korzystać z sauny, kriokomory i solarium. Nie powinno się również zbyt intensywnie ćwiczyć, wykonywać zabiegów kosmetycznych na twarz i opalać się. Przez 2 miesiące nie należy masować obszarów, a których znajduje się toksyna botulinowa ani przyjmować środków z retinolem.
Stosowanie botoksu wbrew złym opiniom nie powoduje tak zwanego efektu maski. Umiejętne podanie toksyny botulinowej daje znakomity i naturalny rezultat. Zabieg ten jest przede wszystkim sposobem walki ze zmarszczkami mimicznymi. Pozwala między innymi na eliminację kurzych łapek, redukuje linie marionetki czy usuwa zmarszczki czoła. Co ważne, podanie toksyny botulinowej nie wiąże się z długim okresem rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej mogą pojawić się niewielkie krwiaki, zasinienia i zaczerwienienia, aczkolwiek znikają one po paru dniach. Efekty działania jadu ukazują się po ok. 3-10 dniach, jest to więc kwestia indywidualna i zależy od obszaru iniekcji.
Jad kiełbasiany po pewnym czasie zostaje zneutralizowany, a więc konieczne jest powtórzenie terapii. Przeważnie toksyna utrzymuje się w skórze przez ok. 3-6 miesięcy, niekiedy aż do 8 miesięcy.
Do głównych przeciwwskazań zalicza się:
- ciąża oraz okres laktacji,
- nadwrażliwość na składniki środka,
- zakażenia grzybicze, bakteryjne, wirusowe,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego,
- infekcje skóry w miejscu iniekcji,
- przyjmowanie następujących leków z grupy minoglikozydów czy aminochinolonów, D – penicylamina, galamina tubokuraryna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn, sukcynylocholina.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych przez siebie lekach, problemach zdrowotnych, schorzeniach. Składniki preparatu w odpowiedniej ilości są dla organizmu w pełni bezpieczne. Stosowanie jadu pozwala na widoczne odmłodzenie skóry.
Tagi: toksyna botulinowa, botoks
Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25437Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25131Brat pobił swoją siostrę, kobieta zmarła. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie
21595Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
20971Prosto przez rondo i w płot. Młody kierowca zrobił zamieszanie na obwiedni (wideo)
15657Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+239 / -23Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+206 / -35Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+148 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+307 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
20Akcja #STOPLidl w Rybniku. "Nie pozwolimy na zniszczenie świętego miejsca" (zdjęcia)
20Grzegorz J.: "komuś zależy na zniszczeniu mojej osoby". Ruszyło postępowanie odwoławcze byłego posła PiS
18Poseł, były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś znacznie przekroczył prędkość. Został zatrzymany do kontroli
18Szpital w Żorach zamyka porodówkę i nie tylko! Przyszłe mamy będą jeździły m.in. do Rybnika
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert