zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Szybki test na koronawirusa? BioStat i Śląskie Perły kupili sprzęt dla szpitala

2020-04-01, Autor: bf

Firma BioStat z Rybnika zakupiła z własnych środków sprzęt dla małych pacjentów z rybnickiego szpitala. Na ten krok następnie zdecydowały się Śląśkie Perły, które prowadziły zbiórkę pieniężną wraz z posłem Maciejem Kopcem i europosłem Łukaszem Kohutem. Nowe analizatory mogą pomóc w walce z koronawirusem.

Reklama

Na pomysł zakupu sprzętu wpadła firma BioStat z Rybnika. 

- Szybkie testy na SARS-CoV-2 oraz aparat Finecare na rybnickim oddziale Pediatrii. Postanowiliśmy w imieniu całego zespołu BioStat wesprzeć rybnicką pediatrię sprzętem do diagnostyki - w tym diagnostyki w kierunku #koronawirusDzięki nowemu sprzętowi i testom będzie można przeprowadzić badanie w 10 minut, bez kontaktu z zakaźnym materiałem. Do badania wystarczy próbka krwi - mówi dr Ewa Tkocz-Piszczek z BioStatu.

Z kolei Śląskie Perły  też zakupiły wczoraj analizator Finecare Meter Plus wraz z zestawem odczynników i dyspenserem z przeznaczeniem dla małych pacjentów trafiających na Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

- Czekamy na skompletowanie zestawów przez dostawcę i ustalenie z Oddziałem Pediatrii terminu szkolenia personelu medycznego. Dostawca zapewnia, że aparaty znajdą się w Rybniku w przyszłym tygodniu. W interesie nas wszystkich jest uruchomienie go jak najszybciej, by zaczął służyć pacjentom. Dziękujemy bardzo wszystkim darczyńcom i jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę wpłaconą na ten szczytny cel – mówią Śląskie Perły.

Zarówno poseł Maciej Kopiec jak i europoseł Łukasz Kohut włączyli się w zbiórkę pieniężną Śląskich Pereł.

Akcja jednak się nie kończy. Podstawowy pakiet testów zakupionych razem z urządzeniem na pewno szybko się wyczerpie, dlatego zawczasu trzeba pomyśleć o zakupie kolejnych zestawów (jeden zestaw 25 testów to koszt 1250 zł).

- Nadal gorąco prosimy — wspierajcie akcję poprzez https://zrzutka.pl/cr2ejf Uprzedzając komentarze sceptyków informujemy, że i personel medyczny, i my zdajemy sobie sprawę, że szybkie ilościowe testy immunofluorescencyjne nie rozwiążą definitywnie problemu testowania rybniczan. Ale będą przydatne dla lekarzy jako wstępna pomoc przy diagnozie, a na dalszych etapach rozwoju choroby mogą być wykorzystywane do sprawdzania, czy u pacjenta wytworzyły się przeciwciała (czy pacjent przeszedł chorobę). Nie wyrażajmy wątpliwości, pozostawmy swobodę działania i swobodę wyboru lekarzom. To personel medyczny działa na pierwszej linii frontu – dowiadujemy się.

Czym jest Analizator FINCARE PLUS? Umożliwia wykonanie szerokiego wachlarza testów, w tym szybkiego testu na koronawirus SARS-CoV-2. Jest w stanie usprawnić pracę lekarzy nie tylko w czasie zagrożenia epidemicznego, ale i poza nim, w normalnym trybie pracy placówki medycznej. Do oceny pacjenta potrzebna jest analiza CRP. Podstawowa procedura oceny, czy zgłaszający się do szpitala pacjent jest zarażony wirusem, czy bakteryjnie, jest stresująca i bardzo długa — pobranie krwi z żyły, wysłanie do laboratorium i oczekiwanie na wynik trwa około 3 godzin. Natomiast podstawowy test wykonany za pomocą analizatora (próbka krwi pobrana z palca) trwa ok. 10 sekund, a długość procedury od pobrania krwi do uzyskania wyniku skraca się do 10 minut!

Oceń publikację: + 1 + 80 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~rosthost1 2020-04-01 12:57:12

  Ok. Biostat był pierwszy brawo ! - a Perły zbierały na maseczki i fartuchy - i co nie udalo się kupić?? Mam nadzieję że przynajmniej Śląskie Perły będą aktywnie wspierać szpital kupując testery bo 1szt kosztuje ok 50zł. Na Nasz szpital przydałoby się ok 1000 takich testów na dziś!!!

  33 9
 • ~Mateus4 2020-04-01 13:15:20

  Brawo dla wszystkich zaangażowanych!

  28 3
 • ~Franek7 2020-04-01 13:44:08

  A czy wiecie jak pisiory robią biznes na wirusie?

  BIZNES W CZASACH ZARAZY

  Ciekawa sytuacja miała miejsce w Grudziądzu:

  1. Rząd zmienił tamtejszy Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu na szpital zakaźny do walki z COVID-19

  Źródło: Puls Medycyny
  https://pulsmedycyny.pl/lista-19-szpitali-przeksztalcanych-na-zakazne-do-walki-z-covid-19-985029

  2. Z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów na zwalczanie koronawirusa dla 4 szpitali z regionu kujawsko-pomorskiego zostały uruchomione środki w wysokości 5.6 mln zł.

  http://tylkotorun.pl/szpitale-w-regionie-dostaly-ponad-5-5-mln-zl-na-walke-z-epidemia-koronawirusa/

  3. Oprócz dofinansowania z ministerstwa szpital ma obiecane 1,6 mln zł z Orlenu

  https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/koronawirus-bydgoszcz-torun-i-kujawsko-pomorskie-relacja-poniedzialek-23-marca/gyk4x8w

  4. Szpital ogłosił przetarg na termometry bezdotykowe, które chciał zakupić za 945 zł/szt. Problem w tym, że na rynku takie termometry sprzedają się za nieco ponad 200 zł.

  Kiedy sprawa trafiła do dyrekcji - unieważniono przetarg.
  https://pomorska.pl/skandal-termometry-po-blisko-tysiac-zl-za-sztuke-kupic-mial-szpital-w-grudziadzu/ar/c1-14880207

  5. Firma krzak ma adres w tym samym miejscu i zajmuje sie tym samym co firma, która zniknęła z rynku. Regon 101639818 wykreślony, co można sprawdzić tu:
  https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx

  6. I tu wchodzi najlepsze!

  PiS w projekcie ustawy antykryzysowej w Art 15w. zawarł zapis:
  "Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 231 lub art. 296 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. –Kodeks karny, deliktu dyscyplinarnego ani czynu, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, kto w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nabywając towary lub usługi niezbędne dla zwalczania tej epidemii narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące w tym zakresie przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, zaś bez dopuszczenia się tych naruszeń nabycie tych towarów lub usług nie mogłoby zostać zrealizowane albo byłoby istotnie zagrożone."
  Str. 34: http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-124-2020/$file/9-020-124-2020.pdf

  BUM! ☢️☢️☢️

  To w jawny sposób wygląda na próbę legalizacji lewych przetargów.

  Nie wierzę w przypadki!

  Czy są na sali jeszcze osoby, które twierdzą, że prywatnie jest drożej niż państwowo? Jak tak to proszę mi pokazać prywatny ośrodek, który frajersko wydaje 4x więcej na zakupy niż cena rynkowa.

  Ministerstwo Zdrowia i NFZ należy sprywatyzować!

  Dziękuję.

  38 37
 • ~~rekin59 2020-04-01 13:54:16

  Uwaga! Na portalu działa oficjalna agentura SokuzBuraka. Niejaki hejter: franek7/piotr czaja/jan r/ - dostaje do wklejania teksty szerzące publicznie mowę nienawiści. Jako zaKODowany wszystko odwraca do góry nogami. Kłamie wciąż, notorycznie/natrętnie i z premedytacją!! Większość tych tekstów można wcześniej przeczytać na niemieckich portalach (onet/interia/wp). tzw. „fake newsów”, których zadaniem jest dezinformacja społeczeństwa, sianie paniki i wywoływanie chaosu Uwaga: nie karmić tego trolla – „sam zdechnie”.

  38 32
 • ~rosthost1 2020-04-01 14:23:01

  Franek7 - gotowy materiał dostałeś od Schetyny czy kogoś innego?? A ile Śląskie Party kupiły testów?? Jeżeli szpitale maja teraz robić przetargi to wcześniej zginiemy tak jak zginęło albo zniknęło 2 mld złotych kiedy PO czyli KO przenosiła NASZE pieniądze z OFE do ZUS!!

  30 25
 • ~ 2020-04-01 14:36:40

  Myślałem, że koszt takiego urządzenia przekroczy 100 000 zł. A tu raptem 1 250 zł. Prowadząc jednosobową działalność gospodarczą wprowadzę w koszty i odliczę podatek i vat, to będzie kosztowało mnie ok. 750 zł. Gdzie to można kupić?

  30 13
 • ~Franek7 2020-04-01 14:52:25

  Uderz w stół a pisowskie trole się odezwą. Rekin59 to znaczy Kazo a co konkretnie jest fake newsem? Ale tak konkretnie i z uzasadnieniem.

  23 20
 • ~tomekryb 2020-04-01 15:29:24

  ~~Barakuda
  to co podajesz to chyba koszt testu a nie urządzenia.

  17 4
 • ~Jan R. 2020-04-01 17:40:32

  "Nowe analizatory mogą pomóc w walce z koronawirusem". Najważniejszym wyrazem w tym zdaniu jest wyraz "mogą". Szanuję entuzjazm i chęć pomagania, brakuje mi jednak opinii dyrekcji rybnickiego szpitala i szefostwa jego laboratorium analitycznego na temat m. in. jaka jest sprawność zakupionych urządzeń, czy jest personel do jego obsługi i czy nie warto było zespolić siły, by kupić bardziej pewny sprzęt do diagnozy. Politycy to ludzie, którzy lubią się na wszystkim znać, chociaż zazwyczaj są dyletantami. Jest to grupa osób, którym nie wierzę bez względu na sztandar, pod którym występują.

  19 7
 • ~tf2 2020-04-01 20:42:43

  Brawo, realna pomoc a nie tupanie nóżką i produkowanie fake newsów i soku z buraka.

  10 6
 • ~Franek7 2020-04-01 22:49:54

  A takie pytanko nam. Czy widział ktoś ostatnio albo słyszał ministra finansów? Albo wie kto nim aktualnie jest? Może Trop Leminga i Zak będzie wiedział bo to on w końcu opłaca ich farmę troli?

  7 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2524