zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Otworzą kąpieliska jeszcze w czerwcu? „Jesteśmy gotowi”

2020-05-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czy w najbliższym czasie doczekamy się otwartych kąpielisk w regionie? Pytanie zasadne, bo czerwiec i lato za pasem. Powyższe pytanie zadają sobie zarówno mieszkańcy, jak i instytucje opiekujące się tego typu ośrodkami rekreacji.

Reklama

Coraz głośniej mówi się o tym, że rząd wkrótce ma ogłosić wprowadzenie IV etapu odmrażania gospodarki. Zakłada on, że uruchomione zostaną:

- salony masażu, piercingu i solaria, siłownie,
- kluby fitness, sale zabaw i baseny,
- kina i teatry (w nowym reżimie sanitarnym obejmującym m.in. dopuszczalną liczbę osób w trakcie jednego seansu czy spektaklu).

Jeżeli decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym tygodniu, oznaczać to będzie, że będziemy mogli w zaznać ochłody w basenowych nieckach. Nie jednak co się oszukiwać – prawdopodobnie będą obowiązywały rygory, takie jak np. maksymalna liczba osób „na obiekcie”, czy obowiązkowa kąpiel pod prysznicem przed wejściem do wody.

Póki co możemy domniemywać, jakie zasady wprowadzi rząd. Niemniej już teraz zadajemy sobie pytanie, czy instytucje opiekujące się tego typu ośrodkami rekreacji są gotowe na ich otwarcie?

Rybnik

Tradycją jest, że od 1 czerwca (lub trochę później) otwierane jest kąpielisko „Ruda” przy ul. Gliwickiej. Ten obiekt cieszy się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rybnika i ościennych miast. W każdym sezonie letnim Rudę odwiedzają tysiące osób. Nie zapomnijmy też o kąpielisku Pniowiec, czy oddanym w zeszłym roku do użytku kąpielisku w Kamieniu.

Rafał Tymusz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku z niecierpliwością czeka na decyzję rządu ws. odmrażania Polski.

- Czy będzie można otwierać baseny i pływalnie? A jak tak, to kiedy? Na jak długo i na jakich zasadach? Czekamy na informacje, na razie nikt nic nie wie. W każdym razie my się przygotowujemy do sezonu. Musimy to robić. Jeżeli rząd zezwoli na otwarcie obiektów, na pewno stworzymy odpowiednią procedurę bezpieczeństwa korzystania z obiektów – zapowiada Rafał Tymusz.

Olza

Kolejnym popularnym miejscem do rekreacji jest ośrodek wypoczynkowy „Olza”, który wykorzystuje naturalne zbiorniki wodne. Mariusz Sobala z tego ośrodka – podobnie jak nasz przedmówca – przyznaje, że nie ma jeszcze opracowanego planu działania.

- Nie wiemy, na jakich zasadach będziemy mogli prowadzić ośrodek. Niemniej jesteśmy gotowi do otwarcia, czekamy na sygnał. Ośrodek na razie otwarty jest na „pół gwizdka”. Można korzystać z infrastruktury na ośrodku, ale nie z kąpielisk, które co roku otwieraliśmy już od 1 maja. Liczmy, że w czerwcu rząd popuści i będziemy otwierali ośrodek na 100 procent – dodaje Mariusz Sobala.

Wodzisław Śląski

Sąsiedzi z Wodzisławia Śląskiego również mogą pochwalić się miejscem, które co roku przyciąga tłumy mieszkańców z regionu. Chodzi rzecz jasna o Ośrodek Rekreacyjny „Balaton”.

Bogdan Bojko, dyrektor MOSiR-u w Wodzisławiu Śląskim informuje nas, że ośrodek przygotowuje się do otwarcia sezonu.

- Od 19 czerwca mamy w planie uruchomienie kąpieliska, pod warunkiem, że takie będą możliwości. Jeżeli tylko otrzymamy informację, że możemy uruchamiać baseny – zrobimy to jak najszybciej – tłumaczy.

Bogdan Bojko widzi jednak jeden problem z Balatonem.

- Jeżeli rząd nałoży ograniczenia co do ilości osób przebywających w jednym czasie na obiekcie, to będzie kłopot. Balaton jest ogólnodostępny, wokół ośrodka nie ma zabezpieczeń, a teren ciężko będzie pilnować. Niemniej w miarę jasnych reguł zamierzamy rozpatrzyć i tę kwestię – słyszymy.

Dyrektor wodzisławskiego MOSiR-u ma nadzieję, że dzisiaj lub jutro poznamy szczegóły IV etapu odmrażania gospodarki. Jak tylko je poznamy – damy Wam znać!

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2020-05-26
  10:26:53

  95 22

  Co za różnica czy będzie jak normalnie 5000 osób czy limit 1000, w maseczce nikt się kąpać nie będzie , dystansu raczej też nie da się zachować , a prysznic przed wejściem pomoże co najwyżej na czystość wody , wystarczy jedna chorą osobą i mamy zarażone pół miasta, bo każdy to zabierze do domu gdzie jest następne 2-8 osób . Z tysiąca zarażonych od 1 osoby zrobi się 50000 chorych.

 • ~ 2020-05-26
  10:27:47

  56 16

  To jest poprostu kontrolowany odstrzał ludzi którym trzeba płacić pewne świadczenia z pewnego zakładu...

 • ~corona 2020-05-26
  13:17:22

  22 22

  Ładnie Wam mózgi wyprano, ładnie. Na jesień przewiduje się drugą falę zachorowań. Dlaczego ? A dlatego że jest to sezon grypy i przeziębień. I teraz każdy katarek będzie traktowany jak koronawirus. Co to za wirus co atakuje tylko zima/wiosna i jesień/zima ? Jakby to nie miało nic wspólnego z przeziębieniami to i latem ludzie by chorowali.

 • ~hromqwe 2020-05-26
  16:21:26

  6 6

  ~corona Ma racje ,link do Niemieckiego ,ale wykształconego i przetłumaczonego na Polski lekarza .Ale chłop ma racje .To również dowodzi ,że nie tylko Polski rząd sieje propagandę .Zachęcam do obiektywnego zalukania ,i przemyślenia co Niemiaszek próbuje przekazać
  https://www.youtube.com/watch?v=TdfGieu-N44&fbclid=IwAR3EGiEg4IJ-t9yQTtBWl2GWOiDiVKPCuteqaMyecUvZfCsY2zKTPXMRi6w

 • ~ufo23 2020-05-26
  16:56:03

  7 5

  "obowiązywały rygory, takie jak np. (...), czy obowiązkowa kąpiel pod prysznicem przed wejściem do wody."
  A to Ci dopiero.. Ciekawe jak to wyjdzie w praktyce.. Coś podobnego..

 • ~bartezz 2020-05-26
  18:44:21

  21 4

  Powinien być jeszcze )płyn do dezynfekcji rąk przed wejściem do basenu :-) no i obowiązkowe wcześniejsze wypróżnienie się żeby nie było takich incydentów jak w zeszłym roku i lata wcześniej :-)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2740