zamknij

Ekologia

Szansa na czyste powietrze w regionie?

2013-10-24, Autor: 
Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie znalazły cztery miasta z województwa śląskiego: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.

Reklama

Obliczono, że liczba dni w roku, podczas których przekraczany jest limit stężenia tlenków węgla i dwutlenku siarki w tych miastach sięga aż 124 dni. W Polsce więcej dni z „zanieczyszczonym powietrzem” ma Kraków i Nowy Sącz, a w całej Europie jeszcze tylko cztery bułgarskie miasta. Informacje te są potwierdzeniem diagnozy stanu ochrony powietrza w naszym regionie, która określona została już podczas majowej konferencji dla samorządowców w Katowicach pt. „ Poprawa jakości powietrza – szansą rozwoju regionu”. Zorganizował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod patronatem Ministra Gospodarki. Stwierdzono wówczas, że ok. 40 procent zanieczyszczeń powietrza w całym kraju koncentruje się właśnie w woj. śląskim. To powoduje, że na tle innych państw Europy Polska jawi się wciąż jako epicentrum zanieczyszczenia atmosfery.

Efektem m.in. tej konferencji było włączenie do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020 najnowszej inicjatywy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, dotyczącej wsparcia dla systemowych działań ograniczających niską emisję w konurbacji śląsko – dąbrowskiej i służących podniesieniu efektywności energetycznej oraz zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii cieplnej na obszarach wysoko zurbanizowanych. Projekt tego programu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uwzględniło na pierwszym miejscu wśród dużych projektów z zakresu sektora energetyki.

Zgodnie z nim, na terenach o dużych skupiskach budynków w centralnej części konurbacji śląsko - dąbrowskiej będą dofinansowane, ze środków unijnych, kompleksowe- uzasadnione ekologicznie, energetycznie i ekonomicznie- inwestycje służące likwidacji niskiej emisji, tak aby w maksymalnym stopniu ograniczyć na tym obszarze niską emisję.

Wsparcie, ze środków Unii Europejskiej, otrzymać mają w szczególności zadania mające na celu głęboką termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej wraz z budową lub przebudową wewnętrznych instalacji odbiorczych ciepła i likwidacją dotychczasowych przestarzałych źródeł ogrzewania.

Liczyć na dofinansowanie mogą też przedsięwzięcia umożliwiające zastosowanie odnawialnych źródeł energii wspomagających produkcję ciepła, a także budowę sieci ciepłowniczych oraz współpracujących z tymi sieciami urządzeń. Przewidziano także wparcie dla przebudowy i rozbudowy źródeł wytwarzających ciepło dostarczane do sieci poprzez zastosowanie technologii wysokosprawnej kogeneracji i/lub OZE.

Beneficjentami programu będą właściciele nieruchomości tj. gminy, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorstwa ciepłownicze, organy władzy publicznej, organy policji, straży pożarnej, państwowe szkoły wyższe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe, kościoły, kościelne osoby prawne i ich stowarzyszenia a także inne związki wyznaniowe.

Głównym kryterium przystąpienia do Programu będzie podejście systemowe i skoordynowane działań w obrębie zgłoszonych zadań przez odbiorców i dostawców ciepła. Podstawą zaś realizacji poszczególnych zadań będzie opracowanie przez gminy strategii niskoemisyjnych. Kryteriami decydującymi o przyznaniu dofinansowania będzie kompleksowe i systemowe podejście odbiorców i dostawców ciepła do zadań przewidzianych w gminnej strategii niskoememisyjnej, a także efektywność ekonomiczna, energetyczna oraz ekologiczna planowanych przedsięwzięć. Pod uwagę będzie brany również stopień zaawansowania realizacji zadania, a w szczególności gotowość do realizacji (techniczna, instytucjonalna i finansowa) wszystkich beneficjentów na obszarze zadania.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który zadeklarował gotowość pełnienia funkcji Instytucji Wdrażającej ten program przy współpracy z Wydziałem Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~susus 2013-10-24
    11:10:02

    0 12

    a słyszał juz ktos na temat tego helikoptera co lata nad Rybnikiem nawet o 1 w nocy ? Juz kilkakrotnie sie z tym spotkałem. Od miesiąca z osiem razy krążył w późnych godzinach. Podobno lata z kamerka i jakimś urządzeniem co mierzy zanieczyszczenie.

  • ~misian 2013-10-24
    16:12:25

    0 19

    Boze kochany!!!!! Nareszczie!!!! W Niedobczycach po 17.00 nawet przy tych temperaturach nie da sie okna otworzyc!!! Jak najpredzej nalezy wprowadzic dotacje na instalacje gazowe, kaucje na wszelkiego rodzaju PET-y i zakaz palenia weglem i jego pochodnymi!!!!!

  • ~mirkom 2013-10-24
    18:45:16

    24 0

    Co do kwestii helikoptera to jest to prywatny środek transportu pewnego biznesmena z naszego regiony i może sobie latać ile się mu podoba i o której godzinie chce. A teraz pytanie do pana ~misian z Niedobczyc, ciekaw jestem czym ty ogrzewasz mieszkanie, podejrzewam że siedzisz w bloku i ciepełko w kaloryferach masz z EC które jest zapewne jak mniemasz opalane "fiołkami" i nie zanieczyszcza powietrza w regionie. Jestem ciekaw co byś powiedział jak by ci tak czynsz podnieśli z powodu zastosowania np. gazu.

  • ~agatamiliard12 2013-10-24
    22:12:21

    32 0

    a wiec tak buduje nowy dom poszłem po dotacje na nowy lepszy piec i odprawili mnie z kwitkiem bo jak cie stac na nowy dom to oni myslą ze masz 12 tys na piec dotacja sie nalezy do wymiany pieca wiec kupiłem sobie śmieciucha i mogą mnie pocałowac

  • ~Pradom 2013-10-25
    18:46:59

    0 21

    ~mirkom, ja nie mieszkam w bloku, mieszkam w domu jednorodzinnym z solidną i nowoczesną termoizolacją ocieplanym drewnem i niczym innym. I podobnie jak mieszkańcy bloków także nie życzę sobie aby ktoś, czy to z biedy, czy z głupoty narażał mnie na bardzo poważne choroby! Jeśli kogoś nie stać na ekogroszek to niech lepiej zgłosi się do PCK po ciepłu kożuch na zimę (!!!) W Chwałęcicach też już śmierdzi jak z spalarni śmieci, a na dworze dopiero +10C

  • ~jurempus 2013-10-25
    19:40:21

    8 0

    To je slonsk jak sie komus nie podobo to do warszawy jechac.Przyjechol jedyn z drugim i myslom że bydom miec tak jak oni chcom nima leko.Tukej zawsze bylo pelno kurzu i nikomu to nie przeszkadzalo ino wloz jakis gorol na stolek i mu smierdzi pod oknym to w maskach lotach gorole pieronowe

  • ~Lino 2013-10-25
    23:38:11

    0 11

    jak najbardziej jestem za zakazem palenia weglem! to co sie w ostatnich latach dzieje to jest skandal! jeszcze troche i zaczne chodzic w masce gazowej po centrum! dworek, sławików itd. jechalem ostatnio z boguszowic przez chwalowice i tam to dopiero jest adrmagiedon :-) ludzie... tam to siwo ze az nic nie widać a w samochodzie smród nie do zniesienia. Jesczze troche i sie podusimy jak kiedys w londynie w 1952 roku.. wystarczy tydzien bezwietrznej pogody i smrody z naszych kominow :-) Panie FUDALI zrób Pan coś! Wieczorem nie mozna okna otworzyć bo momentalnie mdli człowieka w mieszkaniu. RATUNKUUU

  • ~jurempus 2013-10-26
    16:20:05

    11 0

    Co wy to godocie.Dobra elektrownia zamiast węglem bedzie palic gazym opłaty 100% w zwyż za prąd bo jakos tyn gaz muszom zaplacic.Ogrzywanie blokow ok na gaz 100% oplaty w góra bo jakos to cza zaplacic ale potym nie narzekejcie że Fdali wam podnosi oplaty bo sami tego chcecie

  • ~Lino 2013-10-26
    19:23:35

    1 0

    Kolego Jurempus a słyszłąes o filtrach, które mają elektrownie? Zakaz palenia węglem ma dotyczyć tylko prywatne domki jednorodzinne, które takowych nie maja i dymia jak lokomotywa. O jakich podwyżkach gazu Ty piszesz?

  • ~cerberus 2013-10-27
    07:40:31

    0 8

    po wczorajszym spacerze dzieci dostaly ostrej niewydolnosci ukladu oddechowego!!! szliscmy po 16-tej na krotki spacer ludzie jak poje......ni zaczeli kopcic musialem z dzieciakami na pogotowie w nocy jechac bo niewiedzielismy z zona co sie dzieje!!!1 jak myslicie gdyby nie wegiel juz dawno bysmy grzali czym innym!!!!

  • ~jurempus 2013-10-27
    10:27:08

    1 0

    no to godom to do was pieronskie gorole a wy jak słupy.maski na pychole i łazić.Ci co sam miyszkajom od urodzynia tego nie czujom i nikt jeszcze nie umar.Boże godac jak do sciany a oni dalij swoje

  • ~imrahil 2013-10-27
    12:45:52

    0 8

    Ja mieszkam od urodzenia w Rybniku, moja rodzina stąd pochodzi i jestem za zakazem palenia jakimkolwiek węglem w nowych budynkach. taki zakaz powinien zostać wydany kilka lat temu. dzisiaj można dom ogrzać taniej innymi, czystszymi sposobami, w dodatku taniej. i wygodniej.

  • ~myk 2013-10-27
    22:03:57

    14 0

    imrahil: podaj proszę alternatywne wobec węgla i tańsze jak twierdzisz sposoby ogrzewania.

  • ~kwiatgoja 2013-10-28
    12:50:06

    13 0

    Po raz kolejny, pragnę zwrócić uwagę, że to nie wina węgla, tylko kwestia tego, co ludzie palą jeszcze oprócz niego. Przez kominy są przepuszczane śmieci, stare buty, zerwana tapeta winylowa, liście i inne syfy, które powodują to, że jest siwo i smrodlawo. Dodatkowo, bieda w kraju powoduje to, że ludzie zamiast węgla, kupują flotokoncentraty i muł, które nie mają dobrych parametrów, a na pewno mają więcej siarki. Jeżeli ceny węgla byłyby niższe, a świadomość ludzi w zakresie ekologii uległaby poprawie, problem byłby o wiele mniejszy, albo i nie byłoby go wcale. Komu się nie podoba, won do Warszawy. Ewentualnie możecie kogoś dofinansować, żeby zamiast mułu kupił sobie węgiel z KWK Jankowice, bo póki co, to wychodzi na to, że nie macie zielonego pojęcia, o czym w ogóle piszecie, a piszecie BZDURY...

  • ~imrahil 2013-10-28
    17:59:14

    0 2

    myk: prąd lub pompa ciepła. przy odpowiedniej konstrukcji domu, izolacji, orientacji wobec stron świata, zadbaniu o eliminację mostków termicznych można zrezygnować w nowym domu z kotłowni i miejsca na opał oraz z komina i pieca. ogrzewać można prądem, taniej na m2 ogrzewanej powierzchni. jedyny problem to ciepła woda do mycia, można zastosować pompę ciepła w cenie dobrego pieca na ekogroszek, jeśli zadba się w pierwszej kolejności o dom i jego izolację. można ewentualnie kupić pompę ciepła tylko do ciepłej wody, a dom grzać prądem. ludzie o tym nie wiedzą. poza tym w Polsce panuje moda na budowę nadmiarowych metrów, a potem płacz jak ktoś chce zabronić palenia węglem. kilka metrów mnie, brak komina, pieca, miejsca na opał, za to izolacja i okna i grzejemy taniej czystym prądem.

  • ~imrahil 2013-10-28
    18:03:48

    2 0

    winę za taki stan rzeczy ponoszą także niedouczeni architekci. ma się to zmienić, chociaż powoli. od przyszłego roku zgodnie z przyjętą ustawą zaostrzane będą wymagania stawiane nowo budowanym domom dotyczące zużycia energii pierwotnej i ciepłochronności przegród. w 2020 r. standardem będzie 20 cm styropianu na elewacji i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, bez której nie spełni się progów energii pierwotnej. nacisk położą na odnawialne źródła, żeby je spełnić. żeby grzać prądem czy węglem i spełnić wymagania dot. energii pierwotnej, będzie trzeba minimum 30 cm styropianu na elewacji. już w przyszłym roku nie będzie pozwoleń na budowę domów z jednowarstowego porothermu o przenikalności U=0.3. ta ustawa już weszła w życie i dokładnie definiuje w którym roku jaki przepis jest zaostrzony

  • ~Hosetarki 2013-10-28
    20:12:18

    4 0

    A ja powiem tak... to nie jest wina ludzi mieszkających w domach... za stan naszego powietrza w głownej mierze odpowiadają rządzący:
    po 1. brak jakichkolwiek działań zapobiegawczych, po 2 smieszne dotacje i warunki dofinansowan, po 3 zbyt niska placa, po 4 zbyt drogie inne zrodla ciepła, wegiel jest akurat najtanszym paliwem, po 5 moze by tak wprowadzic zakaz jazdy samochodami przeciez one tez kopca i smierdzi... przez rybnik miedzy 13-15 nie przejedziesz w zaden sposob zeby nie utknac w korku a samochody tez przeciez wplywaja na jakosc powietrza, no ale przeciez nikomu sie niechce ruszyc d...py, a co do goroli to niech nie madrza bo niech nie zapominaja ze gdyby nie slask to sa bezrobotni w tej swojej warszawce... kto i po co wogole kazal im tu przyjezdzac ale za robota to wszyscy sciagali, nie podoba sie to na mazury tam maja lepsze powietrze tylko ciekawe gdzie bedziecie pracowac, chyba ze u sasiada a sasiad tez szuka roboty...:D trudno powietrze jakie jest takie bedzie i mi to nie przeszkadza a jak ci smierdzi to nie otwieraj okien i z domu nie wychodz... powiem wiecej lepszy smrod z komina niz z koziej d...py na wsi...:P

  • ~imrahil 2013-10-28
    21:00:10

    10 0

    ja jestem ze Śląska, moja rodzina również (i do od kilku pokoleń), ale prawda taka, że na Śląsku jest największa śmiertelność noworodków, a średnia życia najkrótsza w Polsce, może poza Łodzią. społeczeństwo nie najbiedniejsze. żadnych dotacji nie powinno być, komuna się skończyła. tak jak pisałem - Polak woli wybudować dom o 20 metrów za duży a potem narzekać i beczeć że nie ma dotacji. powinno się budować takie domy, na jakich ogrzanie nas stać. a jeśli chodzi o stare domy, to wiadomo że nie da się ot tak zmienić ogrzewania z węglowego na inne.

  • ~Afordancja 2013-10-28
    22:06:05

    18 0

    Najbardziej podobają mi się wypowiedzi typu (parafrazując) "mieszkamy w g..nie bo jesteśmy biedni, ale chcemy mieszkać w g..nie, bo tu zawsze było g..wno, a jak ktoś chce aby tego g. nie było to niech się wynosi bo u nas to g. ma być i tyle..."

  • ~jarczyslaw 2013-10-29
    19:34:22

    0 0

    taaa... i jak słysze o tym pseudo-ekogroszku to... a zresztą, nic...

  • ~ 2013-10-31
    09:48:57

    0 7

    "moje dzieci rodzą się i żyją w g..nie, ale ja im powtarzam, że to jest tzw. dobre g..wno, bo to g...no towarzyszy nam od zawsze, a choroby moich dzieci to wina Donalda Tuska i jego świty,bo Donald ze znaną blogerką Kasią w domu przy kominku takie ustalili"

  • ~jurempus 2013-10-31
    20:53:04

    0 3

    Ale ludzie od kond oamiyntom nad miastym wsiami co obok som miasta zawsze był kurz i zodyn normalny czlowiek tego nie zwiyni chyba ze urzendasy cos wymyslom tak dalij bydzie pelno kurzu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5342