Szachy: Mistrz Polski wygrywa w Rybniku

2011-04-08, Autor:
W hotelu Politański odbył się I Międzynarodowy Turniej Szachowy Rybnik Active 2011. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Każdy zawodnik miał do dyspozycji 30 minut na każda partię.

W turnieju zwyciężył zdecydowany faworyt, aktualny Mistrz Polski w blitza arcymistrz Bartłomiej Heberla Elo 2540 z Hetmana Szopienice Katowice. Drugą pozycję zajął Mistrz FIDE Rafał Tymrakiewicz Elo 2319 reprezentujący klub LZS Goniec Kluczbork. Trzecią lokatę zajęła zawodniczka Polonii Warszawa, piętnastoletnia Maria Leks. Warto zauważyć, że każdy z tej trójki jest mieszkańcem Rybnika.

Wyższość rybniczan musiał uznać czeski arcymistrz Petr Velicka 2477 Elo- reprezentujący klub Labortech Ostrava. Poniósł on dwie dotkliwe porażki z Rafałem Tymrakiewiczem oraz Marią Leks. Wysokie piąte miejsce zajęła juniorka Mksz Rybnik Angelika Dziodzio, która była postrachem dla wielu utytułowanych zawodników. Angelika legitymująca się rankingiem Elo 1906 uzyskała w turnieju ranking 2150. Co w praktyce oznacza wypełnienie normy na tytuł kandydata na mistrza. Kolejna lokatę zajął zawodnik klubu SIL Progres Żory Arkadiusz Szmyd 2177 Elo.

Czarnym koniem rozgrywek okazał się Mirosław Samul reprezentujący klub Szachowy Skoczek Czerwionka–Leszczyny. Posiadający III kategorię szachową zawodnik po dość nieudanym początku (2 porażki), z kolejnych 7 partii wygrał aż 6 co dało mu znakomite 7 miejsce w turnieju. Jego wyższość musiało uznać wielu utytułowanych i dużo bardziej doświadczonych zawodników.

Turniej zaszczyciła swoim udziałem trzynastoletnia zawodniczka z Ukrainy reprezentująca klub szachowy Debiut Lwów Anna Mariya Gavryshkevych, która zajęła dobre 14 miejsce.

Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli sześciolatkowie z Rybnika Kinga Zelek oraz Bartosz Panek, którzy zdobyli po 2 punkty.