Z roku na rok odnotowuje się coraz więcej cyberataków. Osoby które za nimi stoją, stale rozwijają swoje narzędzia i metody działania, przez co pozyskują coraz więcej możliwości skradzenia danych lub włamania się do pewnych systemów. Coraz częściej spotykamy się z atakami na infrastrukturę krytyczną, ale także na Linuksa. Co jeszcze czeka nas w 2022 roku?
Według ekspertów oraz najnowszych statystyk, coraz częściej możemy spotykać się z atakami cyberprzestępców na Linuksa. Ofiarą pada również podsystem Windows dla Linuksa. Jak zauważają eksperci z FortiGuard Labs, dzieje się tak, ponieważ Linuks z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Cyberprzestępcom zadanie ułatwia także fakt, że użytkownicy tego środowiska, twierdzą, że system nie jest podatny na cyberataki. Jak jednak pokazują najnowsze staatystyki - ataki na Linuksa są dziś niemal tak samo powszechne, jak cyberataki na systemy Windows.
Warto wiedzieć, że systemy linuksowe nierzadko zawierają w sobie dane, które umożliwiają cyberprzestępcom zaatakować i hakować różnego rodzaju certyfikaty, poświadczenia SSH, a także hasła różnych użytkowników. Jak wskazują eksperci, na przestrzeni najbliższych lat, powinniśmy więc poszerzyć swoją wiedzę na temat Linuksa i skupić się na poprawie jego bezpieczeństwa.
W ostatnim czasie odnotowano również częstsze ataki na infrastrukturę krytyczną. Ostatniego głośnego przykładu nie trzeba szukać daleko - wystarczy zajrzeć za naszą wschodnią granicę. Jak twierdzi magazyn Forbes, liczba takich ataków ze strony Rosji na Ukrainę, wzrosła o 800% w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia inwazji. Kluczowa infrastruktura rządowa Stanów Zjednoczonych zostaje utrzymana w stanie najwyższej gotowości. Do takich cyberataków używa się specjalnego sformułowania - „killware”.
Ataki na infrastrukturę krytyczną zakłócają prace szpitali, oczyszczalni ścieków, systemów IT, a nawet systemów ochrony zdrowia. Coraz częściej cyberprzestępcy próbują nie tylko pozyskać dane, a przede wszystkim mieć wpływ na świt fizyczny. To niepokojący sygnał, a tym samym wyzwanie dla różnych instytucji.
Dzięki atakom na infrastrukturę, przestępcy mogą liczyć na szybszą decyzję o zapłaceniu okupu. Eksperci zauważają również zmianę strategii w przypadku ataków ransomware. Coraz częściej są one bardziej rozbudowane oraz złożone. Oznacza to więc, że kwestią czasu może być dodanie kodu typu wiper do zestawu narzędzi ransomware. W przyszłości będzie miało to wpływ nie tylko na wspomnianą infrastrukturę krytyczną, ale także na łańcuchy dostaw lub środowiska brzegowe, które dopiero powstaną.
Według najnowszego raportu firmy Coro, liczba ataków cybernetycznych na małe i średnie firmy wzrosła o 150% i to tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Co jednak powinno dodatkowo martwić, nie poprawiły się zabezpieczenia tych firm. Na rynku brakuje pracowników, którzy mogliby dbać o krytyczne zasoby przedsiębiorstw. Jest to o tyle istotne, ponieważ z roku na rok rośnie determinacja i brutalność cyberprzestępców, którzy są coraz bardziej zdecydowani w swoich ruchach.
Firmy powinny stawiać na wdrażanie i odpowiednie zarządzanie protokołami bezpieczeństwa - zarówno w aplikacjach na telefonach komórkowych, jak i w infrastrukturze IT na dużą skalę. Warto pamiętać, że należy używać tylko najlepszych, płatnych antywirusów, które pozwolą uchronić się przed cyberatakiem. Przy atakach musimy pamiętać, że cyberprzestępcy będą stosować tak długo swoją taktykę, jak długo przynosić im ona będzie korzyści. Dlatego też to właśnie w naszych rękach jest dbanie o bezpieczeństwo.
Jak więc widać, w 2022 roku cyberataki będą jeszcze bardziej brutalne i zdecydowane. Dlatego powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć swoje dane i wybrać taką platformę ochronna, która pomoże nam skutecznie uchronić się przed atakiem cybeprzestępców.
Tagi: cyberatak, antywirus
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83410Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
48864„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44951Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30064Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29467Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+93 / -15Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 467