zamknij

Wiadomości

Sejm: Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy?

2018-12-16, Autor: tora, Samorząd PAP

Posłowie PSL-UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia.

Reklama

Autorzy projektu - posłowie klubu PSL - Unia Europejskich Demokratów w regulacji wskazali, że szczególnie w odniesieniu do wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

W uzasadnieniu przywołano także wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl, z której wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny.

Według autorów projektu, badanie pokazuje, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu wigilii.

W uzasadnieniu wskazano, że projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego, może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa. W opinii wnioskodawców możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o ok. 600 mln zł. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.

Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

Czy Waszym zdaniem wprowadzenie dwóch nowych dni ustawowo wolnych od pracy to dobry pomysł?

Artykuł pochodzi z portalu Śląski Biznes.

Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy. Popierasz ten pomysł?
Oddanych głosów: 6182

Oceń publikację: + 1 + 120 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Lateks 2018-12-16 19:23:54

  Czy to dobry pomysł, cały projekt to tylko projekt i pewnie nie będzie nawet dany pod głosowanie...
  Osobiście widzę że wigilia to dla połowy społeczeństwa dzień wolny, za to druga połowa pracuje jak woły... Już teraz był płacz bo wolne były co drugie niedziele, trzeba też wziąć pod uwagę takie zawody jak np. piekarz gdzie przed świętami Ci ludzie tak pracują że wolę chleb kupić dzień wcześniej i sobie zamrozić aby nie brakło przez święta. Ale też widzę że jest cała armia ludzi którzy by jeszcze kupowali w wigilię o 16-tej...
  Po za tym wielki Pt wolny ustawowo, a wielka Sobota do roboty ?

  47 11
 • ~Piotr Czaja 2018-12-16 20:05:00

  proponuje trzy dni wolne przed niedzila i trzy dni po niedzieli

  63 31
 • ~Admirał Pieskov 2018-12-16 20:13:42

  Jak tak dalej pójdzie, to będzie więcej dni wolnych od pracy, niż "pracujących"... Idziemy na rekord świata w odpoczywaniu. Ale obiektywnie patrząc, to te wolne w Wigilię jest bardziej potrzebne, niż chociażby w drugi dzień Świąt lub Zielone Świątki czy WNMP (ciekawe ile % obywateli rozumie co to w ogóle za święta).

  53 39
 • ~ 2018-12-16 20:33:40

  nie będę tutaj komentował samego pomysłu, ale pamiętam, że PSL był przez wiele lat współrządzącym i nic, dopiero oderwani od koryta, zaczynają mieć pomysły (pomijam fakt, że populistyczne)

  46 13
 • ~Dawid Dziwoki 2018-12-16 20:43:46

  Duze zaklady pracy odrabiają wigilię i sylwestra. No bo nie da się prowadzić produkcji np. W wigilię o 19;00. Ad vocem wcześniejszych komentarzy, ludzie pracujecie cały rok, czesto po więcej niz 40h tygodniowo z jednym z najwyzszych współczynników wydajności w Europie. Ktoś, nie ważne kto chce zadbać o wasze prawa i godność, podwyższa place minimalne, zapewnia dni wolne, a wy najchętniej wrócilibyście do standardów sprzed 4 lat za 5zł/h i bez jakichkolwiek przywilejów.

  81 16
 • ~tosia10 2018-12-16 21:28:34

  I oczywiście na temat wolnej wigilii wypowiadają się panowie, którzy uważają, że wystarczy powiesić lampki na choince i już są święta.

  58 15
 • ~Monika Lepiarczyk 2018-12-16 21:35:54

  Wigilia wolna to bardzo dobry pomysł. Pisze to z perspektywy pracujących za tak zwaną kasa . Każdy ma prawo wrócić do domu i przygotować się do świąt ale zazwyczaj nie jest to możliwe bo wielkie państwo szuka dopiero wczorajszego dnia na kilka minut przed zamknięciem sklepu. Nikt nie pracuje przez 24h 7dni w tygodniu i jest czas zrobić wcześniej zakupy.

  68 11
 • ~Admirał Pieskov 2018-12-16 21:52:28

  @Dawid Dziwoki- na twoim przykładzie doskonale widać jak krótkowzroczni są Polacy, albo mają małe pojęcie o ekonomii (albo jedno i drugie). Jeżeli dla ciebie więcej wolnego i wyższa płaca minimalna to rozwój, to się mylisz. Gospodarka rozwija się kiedy pracujemy, a nie kiedy mamy wolne. Oczywiście ludzie to nie maszyny i w uzasadnionych przypadkach wolne się należy, np. w Wigilię wolne to dobry pomysł. Podniesienie płacy minimalnej, to niby zysk, ale niewielki, a największe koszty ponosi pracodawca. Wydatki pracodawca musi sobie jakoś "odbić", więc albo zwalnia pracowników, albo podnosi ceny. Podwyżka cen to wydatek całego społeczeństwa - niby więcej zarabiasz, ale też więcej wydajesz. Ale przeciętny obywatel tego nie rozumie, cieszy się, że dostał parę groszy więcej i jest zadowolony. Skoro podwyżka płacy minimalnej jest taka super, to czemu nie wprowadzimy minimum 3000 zł? Albo 4000? Albo 5000?

  35 38
 • ~Dawid Dziwoki 2018-12-16 22:24:51

  Admirał Pieskov, może jestem krótkowzroczny. Twoja ekonomia też jest krótkowzroczna. Dostrzega tylko wynik ekononiczny i Kropka. Ja dostrzegam godność, człowiek pracuje po to żeby żyć, a nie żyje po to żeby pracować. Kończą się czasy kiedy pracodawcy mają problem gdzie udać się na trzecie zagraniczne wakacje w danym roku, i dylematy czy trzyletnie auto jest już stare. Jeśli podniesienie płacy minimalnej czy wolny dzień przeznaczony na lokalny wypad przeciętnego Kowalskiego nie wpływa dobrze na ekonomię, to co wpływa? Zakup cygar biznesmena na Kubie czy odprawienie córce wesela na Ibizie?

  50 14
 • ~charlie 2018-12-16 22:49:02

  @Dawid Dziwoki tylko, że to Twoje dostrzeganie godności człowieka i dążenie do tego w sposób jaki to chciałbyś robić osiągnęłoby efekt zupełnie odwrotny. Bez dodatniego bilansu ekonomicznego człowiek godność traci bo traci pracę, traci pieniądze a więc traci to co tę godność pozwala mu zachować. To po pierwsze. Po drugie, Polacy nie pracują tak długo w porównaniu z innymi narodami bo ich praca jest efektywna, wręcz przeciwnie. Niemcy mają bardziej innowacyjną gospodarkę co przekłada się na lepszą efektywność a to pozwala im mniej pracować. Polacy pracują dużo i bezmyślnie (co oczywiście najczęściej nie jest winą pracownika). Chcemy żyć jak Niemcy, ale nie chcemy dochodzi do bogactwa Niemiec tak jak one to robiły. Tak się nie da. Proponuję poczytać np. o kimś takim jak Ludwig Ehard i zacząć dochodzić do poziomu bogactwa Niemiec tak jak oni do niego doszli. No, ale my już musimy pracować mniej, zarabiać więcej i jeszcze otrzymywać zasiłki, dodatki i innego rodzaju głupoty, które zamiast nas rozwijać to nas spowalniają.

  24 27
 • ~Dawid Dziwoki 2018-12-16 23:15:29

  Charlie rozumiem że dalej mamy ponosić konsekwencje tego że w trakcie II wojny światowej Niemcy rozwinęły swój kraj kosztem milionów istnień ludzkich. Po wojnie wyszli obronną ręką i dzięki wpływom USA odbudowali RFN. Po upadku komunizmu nasi politycy dali sę kolejny raz tym razem bezboleśnie ograbić Niemcom i zachodowi skutkiem czego smarkamy do Niemieckich chusteczek i musimy po 30 latach od stania się Niezależnymi być dalej na dorobku i zastanawiać się czy zamiast w wigilię iść do pracy wziąć płatny urlop, nadgodziny, czy odrobić ją w którąś sobotę po czym pójść po pieniądze do zachodniego banku i kupić karpia w zachodnim markecie. Dziękuję za taką ekonomię. Ekonomia zaczyna się i kończy tam gdzie ważne są interesy i wpływy. Myślę że ekonomia jako nauka nie opóściła ani na moment murów uczelni.

  31 10
 • ~rosthost1 2018-12-16 23:23:19

  ~charlie - nie znam Ludwika E. poczytam o nim, ale przyznasz ze zasiłki i socjale w Niemczech biją nasze 500 i 300 o kilka lat świetlnych. Zresztą w Niemczech co lepsi migranci z zasiłków mają więcej niż Niemiec z pracy.

  17 5
 • ~rosthost1 2018-12-16 23:25:25

  ~Admirał Pieskov - to lenistwo jest źródłem postępu. Twoje komentarze brzmią jak prezesa Biedronki sprzed 20 lat.

  22 2
 • ~pumeksol 2018-12-17 08:44:19

  Wolała bym Wielką Sobotę niż Wielki Piatek wolny... Wigilia spoko.

  3 3
 • ~zbrudzinski 2018-12-17 09:13:43

  Dawid Dziwoki - podnieśmy płacę minimalną do 5k a rękę (bo czemu nie) - w końcu ludziom się należy, co nie? Jak myślisz, co się wtedy stanie?
  Takie populistyczne rozdawnictwo skończy się tak jak w Wenezueli.

  4 9
 • ~kierowca bombowca 2018-12-17 10:38:11

  Jab bym podał projekt taki

  60dni wolnego w wakacje
  14dni w ferie
  26dni normalnie przysługującego urlopu
  Co 7 lat rok wolnego na poratowanie zdrowia
  No i kazdy stworzony sztucznie długii weekend czyli wolne od szkoły, ja tez chce miec wolny od pracy.

  Tak będzie sprawiedliwie i słusznie, a ta cała głupkowata ekonomia czyt ,nabijanie kabzy korporacją sobie da z tym rade., choćby dlatego, że wprowadzić równolegle nalezy dla każdego do 65roku życia praca i wszystko będzie dobrze.

  8 2
 • ~moratorek 2018-12-17 13:37:27

  Wolne jak najbardziej, ale tylko dla tych , którzy przyniosą zaświadczenie od proboszcza, że są praktykującymi katolikami.

  11 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3766