zamknij

Ekologia

Rybniczanie będą sądzić państwo polskie za trujące powietrze

2012-11-19, Autor:  Beata Matuszek

Co roku, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, nad naszym regionem zawisa trujący smog. Grupa mieszkańców Rybnika powiedziała dość. - Będziemy składać pozew do sądu o odszkodowanie od Skarbu Państwa i skargę do Komisji Europejskiej. Nie pozwolimy, żeby od kilkuset trucicieli zależało nasze życie - mówi Zdzisław Kuczma, rybniczanin, który wspólnie z kilkunastoma osobami zdecydował się zawalczyć o lepsze powietrze i zdrowie dla mieszkańców Rybnika.

Reklama

Ledwo ruszył sezon grzewczy, a nasze powietrze od razu zasnuło się smogiem. Główną przyczyną takiego stanu jest tzw. „niska emisja” spowodowana głównie spalinami z przydomowych kotłowni. Mimo, że miasto realizuje dwa programy dopłat do modernizacji systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych, każdej zimy stężenie szkodliwych pyłów wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. - Jak do tej pory kary są nakładane na samorządy, a nie na rzeczywistych trucicieli. Truje nas kilkuset właścicieli posesji na terenie Rybnika, ponieważ brakuje norm emisyjnych dla prywatnych kotłowni - mówi Zdzisław Kuczma.

Rybniczanin w swoim domu przeprowadził eksperyment. Zainstalował w jednym z pokojów specjalny filtr oczyszczający powietrze, którego czas przydatności powinien wynosić rok. Tymczasem, już po czterech miesiącach urządzenie przestało działać. Powód: zbyt duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu. - Filtr, który powinien działać przez rok, po czterech miesiącach, od stycznia do kwietnia ubiegłego roku zanieczyścił się do tego stopnia, że się wyłączył – opowiada Zdzisław Kuczma i pokazuje film, ilustrujący zebrane zanieczyszczenia.

 

>> Zobacz film pokazujący zanieczyszczenie

 

To właśnie powód, dla którego grupa rybniczan postanowiła skierować sprawę do sądu o odszkodowanie od Skarbu Państwa za naruszenie dóbr osobistych oraz skargę do Komisji Europejskiej na państwo polskie za to, że nie wprowadza bardziej restrykcyjnych przepisów. - Kilkunastokrotnie w ciągu zimy docierają do nas komunikaty z ostrzeżeniami, że z powodu złego stanu powietrza nie należy wychodzić z domu. Nie chcę każdego dnia zaczynać od sprawdzania, czy mogę wyjść na spacer. Poza tym, kierując sprawę do sądu i skargę do Komisji Europejskiej mam na uwadze przede wszystkim zdrowie swoich dzieci i wnuków. Zdecydowaliśmy się podjąć takie działanie, bo państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec obywateli – mówi Zdzisław Kuczma.

 

To, że właśnie „niska emisja” jest źrodłem zanieczyszczenia powietrza, potwierdzają również badania przeprowadzone przez Inspektorat Ochrony Środowiska województwa śląskiego. - Z analiz wykonanych przez inspektorat ochrony środowiska województwa śląskiego wynika, że przyczynami stwierdzonych przekroczeń pyłu zawieszonego PM10, PM 2,5 i b(a)p w okresie zimowym jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków - wyjaśniają w Ministerstwie Środowiska.

 

Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku Rybnik znalazł się bardzo wysoko w niechlubnym rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla miast, gdzie stężenie toksycznego pyłu PM10 stale przekracza dopuszczalne normy.

 

>> Więcej na ten temat: Wdychamy coraz bardziej toksyczne powietrze

 

Samorządy są bezsilne pomimo tego, że na ograniczanie zjawiska "niskiej emisji" wydaja niemało pieniędzy. Na przykłąd Rybnik prowadzi dwa programy dopłat do modernizacji systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych i tylko w tym roku wydano na ten cel ponad 1 mln 15 tys. zł

 

- Obowiązujące przepisy prawne dają niewielkie możliwości nałożenia na osoby fizyczne obowiązków w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza i ich egzekucji – mówi Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu.

 

Warto przypomnieć, że opłatę za ekologiczne ciepło ponosi większość mieszkańców budownictwa zbiorowego, do których ciepło dostarczają lokalne przedsiębiorstwa ciepłownicze. - Nasze źródła ciepła muszą utrzymywać odpowiednie standardy, co oczywiście wiąże się z kosztami, które muszą ponosić mieszkańcy korzystający z sieci miejskiej w opłacie za ogrzewanie. Osoby, które nie korzystają z miejskiej sieci, a nie zdecydowały się na ogrzewanie ekologiczne, są w pewien sposób zwolnione z kosztów ochrony środowiska - tłumaczy Adam Dudzik z jastrzębskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 

- Jedni muszą płacić za ciepło ekologiczne, a inni nie. I chociaż, ja mam świadomość tego, że nie wszystkich stać na montaż ekologicznych instalacji, to grupa osób, które nie mogą sobie na to pozwolić jest naprawdę niewielka. Większa część tych osób nie montuje pieca ekologicznego, bo w piecu na ekogroszek po prostu nie można palić śmieci czy opon itd. - konstatuje Zdzisław Kuczma.

 

A co wy sądzicie na ten temat?Oceń publikację: + 1 + 90 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (114):
 • ~norton 2012-11-19
  07:26:16

  3 0

  Rozwiązanie jest banalnie proste - ale wymaga chęci ze strony Państwa polskiego. Zmusić monopolistę jakim jest PGNiGe do obniżki cen paliwa gazowego dla klientów indywidualnych, zakazać sprzedaży mułu, flotu, przerostów do klientów domach prywatnych, wprowadzić kaucje na wszystkie plastikowe pojemniki - 5 złotych za każdą butelkę. Straż Miejską zmusić do karania osób nie posiadających umów na wywóz śmieci ( to ostatnie za chwilę będzie nie potrzebne)

 • ~jedrek_1_1 2012-11-19
  07:35:22

  2 0

  w metropolii Rydułtowy wiedzą jak się to robi http://www.radio90.pl/rydultowy-posypaly-sie-mandaty-za-palenie-smieci.html
  Nasze władze powinny skorzystać tam z korepetycji

 • ~zxr9 2012-11-19
  07:35:25

  0 1

  ~norton zgadzam się! No ale widzisz.. to co dla zwykłego obywatela jest proste to dla urzędników jest nie do ogarnięcia. Niższe opłaty za gaz i wieksze dopłaty do rozwiązań ekologicznych i problem sam się rozwiąże. Uwieżcie mi.. ludzie nie pala flotem bo tego chca ale zmusza ich do tego cena.

 • ~Dador 2012-11-19
  07:48:08

  1 0

  Dlaczego musimy płacić za worki do selektywnej zbiórki śmieci? Czy nie mogłyby być za darmo? Co za problem, aby firma odbierająca śmieci dostarczała wymiennie te worki. Jeden żółty odbierają, to jeden żółty zostawiają. Jakoś w niektórych gminach w Polsce taki proceder ma miejsce. U nas nie dość, że samemu musisz zatroszczyć się o worki, to do tego płaci się 2 PLN za sztukę. Ostatnio zrobiłem zapas i wydałem 20 PLN na same worki. Na trochę plastiku. I jak tu być ekologicznym?!

 • ~ 2012-11-19
  07:55:57

  0 0

  @Dator: Nie wiem, czy jesteś świadom, ale ta sama firma Transgór, której rybniczanie muszą płacić za worki 2 zł, jastrzębianom te worki daje za darmo.

 • ~ 2012-11-19
  07:57:05

  0 0

  Sorry za literówkę w nicku.

 • ~martinmartin040 2012-11-19
  08:00:06

  0 0

  Wstyd dla "Miasta z ikrą " co do obniżenia ceny gazu-dla wszystkich jest ta sama stawka a tylko w naszym miescie jest taki smog.

 • ~vv 2012-11-19
  08:01:51

  0 0

  A ja mam pytanie co zrobiło miasto wespół ze spółką gazowniczą żeby umożliwić instalację kotłowni gazowych w nowych domach? Całe dzielnice (np Zebrzydowice, Niedobczyce, Wielopole) nie mają sieci gazowej. Dzięki temu jedyną alternatywą jest węgiel (jak zawsze ze śmieciami) bo gaz z butli i olej są strasznie drogie.

 • ~jedrek_1_1 2012-11-19
  08:03:22

  1 0

  a ER grzeje zalew.. it itp Tego nie rozwiąże rząd - to trzeba zrobić lokalnie

 • ~werkk 2012-11-19
  08:06:30

  3 1

  Bieda to główny powód ogrzewania najtańszymi paliwami, Nie raz pisałem stworzyć możliwość podłączenia domów do rurociągu ciepłowniczego tam gdzie jest to niemożliwe jest grupa domów jednorodzinnych wybudować jedną ciepłownie wtedy bezie kontrola nad tym co się spala. Kolejna sprawa dlaczego w Rybniku jest największy smog należało by zastanowić się nad naturalnymi korytarzami przewietrzania miast czy aby tu czegoś nie spieprzono bo to jedna z podstawowych zasad urbanistycznych planowania miast. Przepływ i spływ powietrza wspomagają doliny rzek to naturalne korytarze przewietrzające miasta. Wspomagają ruch i spływ powietrza poprzez naturalne obniżenie terenu, niższa temperaturę - zieleń i woda chłodzą masy powietrza. Największe płuca naszych miast to laski i parki miejskie a te się u nas likwiduje i to jest powód smogu w Rybniku bo napływa do Rybnika z miast ościennych i zatrzymuje się nad zabetonowanym miastem. Dlatego zacząć należy od analizy urbanistycznej pod kątem jaki wpływ ma Zabudowa w której jest brak zieleni a to co jest likwidujemy na ruch mas powietrza.
  www.viessmann.zgora.pl/ABC_ogrzewania_Porownanie_kosztow_ogrzewania.html

 • ~lexodes 2012-11-19
  08:10:43

  2 3

  Proponuje założyć stronę internetową gdzie będzie się zamieszczać zdjęcie domu wraz i wylatującym dymem, może jak ktoś na tej stronie zobaczy swój dom to pomyśli zanim zacznie palić byle czym...

 • ~Anonymous 2012-11-19
  08:11:43

  2 1

  Mnie nie stać na zakup nowego pieca na ekogroszek, ale czy to od razu powód, żeby nazywać mnie trucicielem? Śmieci segreguję, opon nie palę(naprawdę są tacy, którzy nawet opony palą?), ale ok niech będzie, truję Rybniczan. Dopóki mieszkamy na Górnym Śląsku, gdzie ludzie mają łatwy dostęp do opału gorszej jakości (muł itp.) dopóty będziemy z tym problemem walczyć.

 • ~lidka1310 2012-11-19
  08:16:35

  0 0

  Nie dziwi mnie ze ludzie palą co sie da! Tzw segregacja na palne i nie palne. Niech państwo dalej daje podwyżki nierobom- a opał niech kosztuje nie 700 zł za tone ale 1400zł.Ciekaw jestem kto z Was wybrał by dobro segregacji w zamian za zimne mury?

 • ~werkk 2012-11-19
  08:19:04

  4 0

  Naturalne ukształtowanie terenu likwiduje się zasypując każde obniżenie terenu odpadami górniczymi, zasypywane są naturalne zbiorniki wody i nazywa się to rekultywacja terenu smog w Rybniku mamy na własne żądanie bo w żadnym innym ościennym mieście nie niszczy się zieleni wręcz odwrotnie, ale najlepiej zwalić wszystko na mieszkańców. Najlepiej było by ogrzewać prądem tylko kogo na to stać, w mieście marketów

 • ~werkk 2012-11-19
  08:25:20

  1 1

  lexodes z każdego komina leci dym a najgorszy jest ten biały bo to plastyk. A najbardziej dymi komin który ogrzewa rybnickie blokowiska bo ciepłownia jest wybudowana 100 lat temu. dodatkowo ciepłociąg biegnący z Chwałowic jest w stanie opłakanym wiec emituje ciepło co zakłóca naturalny ruch powietrza.

 • ~tamarix 2012-11-19
  08:29:53

  1 0

  Właśnie prowadzona jest inwestycja budowy gazociagu wzdłuz ul. Boguszowickiej i jej odnóg. Nastepnie gaz ma popłynąć ul. Pochyła i Jaśminowa aż do Gotartowic. Jak myslicie kto stoi za ta inwestycja . Nie, nie miasto. Mieszkańcy dzielnicy Raszowiec. Sami rozesłali ankiety po dzielnicy, pozbierali, dostarczyl;i do GZG i naciskali na przeprowadzenie badan opłacalności inwestycji. A wszystko zaczeło się od prywatnej inicjatywy poprowadzenia gazy wzdłuz ul. Żorskiej do szybu nr bodajze 5. Rok temu, na spotkaniu rady dzielnicy, mieszkancy zapytali Adasia dlaczego nie wykorzysta tej inwestycji żeby doprowadzic gaz również dla mieszkanców. Odpowiedz brzmiała:To jest prywatna inwestycja miasto nie ma z tym nic wspólnego. No tak, od GZG kasy nie dostanie ale od fim montujących podgrzewacze wody za kilkanasie tysięcy, jak najbardziej.

 • ~098765 2012-11-19
  08:38:07

  0 2

  Dym z elektrociepłowni spada gdzieś przed Żorami lub Gliwicami. Co do dymu z domów prywatnych nawet jak będziesz miał świetny węgiel i zwykły piec bez podajnika to dym poleci czarny i duszący i śmierdzący, trochę lepiej jest w piecach z podajnikiem węgla - dużo tlenu mało węgla mniej tłumiących się spalin.

 • ~ajr 2012-11-19
  08:43:57

  2 2

  super ze Rybnik ma tak wspanialego mieszkanca jak rodzina Kuczma, bardzo ladne plyteczki w lazience, taki filtr oczyszczajacy powietrze to pewnie tez z 2tys, wiec jakze latwo jest siedziec w cieplutkim wypasionym domku i snuc swe madrosci, chociaz co to za madrosci wiadomo winni sa biedni i nalezy ich ukarac za ich stan majatkowy ze nie stac ich na inny rodzaj opalu. Mysle ze p. Kuczma powininen zostac politykiem, tak samo zna realia zycia i tak samo latwo mu siedziec osadzac i wymyslac jak calej warszawce. A moze powininen dac dobry przyklad i zrezygnowac z jezdzenia swoim wypasnym samochodzikiem ktory niewatpliwie posiada i przesiasc sie do komunikacji miejskiej ale pewnie tego nie zrobi bo akurat w tej kwesti jemu wygodniej wsiasc rano do cieplutkiego autka i smrodzic spalinami niz korzystac z komunikacji miejskiej, zgadlem ?

 • ~werkk 2012-11-19
  08:54:42

  2 1

  Przestańcie już pisać o solarach tym można podgrzać latem wodę w naszej strefie klimatycznej zima solar nic nie podgrzeje. Przy coraz większej biedzie ludzie będą palić wszystko to co jest niepotrzebne. Za komuny ceny węgla, gazu, były pod kontrola państwa właśnie z tego powodu wtedy 80% ogrzewało gazem bo było ich stać w latach 90 jak koszt gazu za ogrzewanie domu przekroczył ich miesięczny dochód przeszli na węgiel, w latach 2010 ceny węgla gwałtownie wzrosły nie wspomnę o koksie przeszli na flot, jak flot zdrożeje przejdą na śmieci co już się dzieje powodem jest bieda i żadne kary problemu nie rozwiążą jeśli musi dokonać się wyboru papu dla dzieci czy głód i ekologia. O taka Polskę walczyliśmy 15 % żyje w dostatku bo w latach 90 wzięli wszystko w swoje ręce kosztem 85% z których zrobili biedaków zmuszonych pracować za głodowe stawki. Będzie tylko gorzej bo stworzyli taki system wyborczy ze tylko ich można wybrać wystarczy, załączyć telewizor i posłuchać jaki jest płacz bo nie wybrano Pawlaka a przecier to on miał być wybrany. Nasz Prezydent piastuje stanowisko już 4 kadencje (20 lat) a chce być na kolejną z polityki zrobił sobie źródło dochodu i to bardzo dobrego dochodu, jestem ciekaw czy gdyby jego dochody były w wysokości tych z przed prezydentury mówił by o ekologi ? albo palił by najtańszym dostępnym opałem?

 • ~ 2012-11-19
  08:56:03

  2 0

  Dlaczego Państwo polskie ,przecież to Fudali nastawiał blaszaków i nie ma przewiewu!!!!!!

 • ~werkk 2012-11-19
  08:57:45

  1 0

  098765 dym z elektrociepłowni Żorskich, Wodzisławskich, Raciborskich, i Czeskich spada w Rybniku

 • ~tamarix 2012-11-19
  09:02:59

  1 0

  Ślijcie petycje do Adasia żeby pociagnał ten gaz do kolejnych dzielnic. Ciekawe co wam odpowie. Adaś woli puste gesty które go nic nie kosztują, poprawiaja statystyki a jeszcze jakaś kasa przy okazji do kieszeni wpadnie.

 • ~werkk 2012-11-19
  09:14:29

  0 0

  ajr Czy ten pan to właściciel salonu Tojoty? Jestem ciekaw wyroku bo gdyby go wygrał to musieli by go wygrać wszyscy zameldowani w Rybniku. Podejrzewam ze Sąd z braku dowodów bo raczej jest niemożliwe udowodnić że w dniu przekroczenia norm było się w miejscu zagrożenia, bo logiczne jest ze stężenie w każdej części Rybnika było inne no chyba że ktoś ma na swojej posesji miernik grawimetryczny PM10 lub PM2,5 pokój wagowy.

 • ~eloo 2012-11-19
  09:16:16

  0 1

  z braku kasy ludzie pala najgorszym paliwem a z drugiej strony mamy segregowac odpady to segregujemy na palne(w dzien i w nocy) i niepalne

 • ~Arteks 2012-11-19
  09:52:24

  1 0

  Ciekawa sprawa. Może tematem zajmą się posłowie którzy milczą w tej sprawie a mogliby nałożyć za pomocą jakieś ustawy dodatkowo flotę/muł taką akcyzą że nikomu nie opłacałoby się ją kupować. Zwracam uwagę na jeden ciekawy fakt. W Rybniku i w ogóle na Śląsku zamożność społeczeństwa jest na wyższym poziomie niż w większości Polski, a tymczasem to właśnie tylko w tym regionie (i ewentualnie częściowo w Małopolsce) używa się muł do palenia! Pytałem różnych znajomych mieszkających w różnych częściach Polski. Nikt czegoś takiego tam nie zna. Nie mówcie w tym kontekście o biedzie bo to nie jest prawda. Natomiast widzę również pewien absurd sytuacyjny bo czy osoby które ŚWIADOMIE trują innych paląc mułem i śmieciami w piecach również mają prawo wystąpić o odszkodowania??? I jeszcze jeden fakt. Musiałby się jakiś geograf na ten temat wypowiedzieć ale czytałem niedawno że w regionie rybnickim dość często występująca inwersja sprzyja powstawaniu smogu. Poza kopcącymi domami trzeba się też zastanowić nad ilością aut która jeździ po Rybniku, a która na oko jest wyższa niż w dwukrotnie większej Ostrawie.

 • ~ajr 2012-11-19
  10:09:24

  1 0

  @Artekst "W Rybniku i w ogóle na Śląsku zamożność społeczeństwa jest na wyższym poziomie niż w większości Polski, a tymczasem to właśnie tylko w tym regionie (i ewentualnie częściowo w Małopolsce) używa się muł do palenia! Pytałem różnych znajomych mieszkających w różnych częściach Polski. Nikt czegoś takiego tam nie zna."
  Zgadza sie nie zna, bo widzisz tez pytalem i raczej jest to efekt tego ze oni nie maja kopalni na swoim terenie a mul i flot to jakis po czesci odpad (moze sie myle), ale po prostu nie oplaca sie transportowac go dalej. Gdyby mieli kopalnie to by mieli mul i flot proste. Co do zamoznosci srednia srednia a rzeczywistosc rzeczywistoscia, to ze mnie stac nie znaczy ze 2 domy dalej nie mieszka babcia ktora ledwo ma na jedzenie. To ze na ulicy X jest srednia zarobkow 10tys nie znaczy ze nie mieszka tam 5 rodzin ktore ledwo przeda i jeden prezes banku. Ostatnio nasila sie za to tendencja ze ludzie z centrum budujac domki na obrzezach / wsiach nagle chcieli by zeby bylo tak jak oni sobie wymarzyli piekny domek posrod lanow pol, tylko ze zapominaja ze sa ludzie ktorzy mieszkali tam wczesniej, ktorzy moze nie pracuja w wielkiej firmie w centrum a potem nie jada do domeczku na wsi odpoczac tylko zasuwaja przy kasie za 1000zl (przestrzelilem?)

 • ~PLACEBO 2012-11-19
  10:17:43

  2 0

  To że kogoś stać lub nie stać na piec ekologiczny czy też nie nie jest żadnym argumentem. Piec ekologiczny jest moim zdaniem pustą nazwą bo jedyna roznica pomiedzy piecem ekologicznym an ieekologicznym w rozumieniu np komisji ktora przyznaje certyfikaty ekologicznosci jest niemozność dostarczenia paliwa innnego niż groszek lub pelet. np brak włazu na ruszt, lub utrudniony dostęp do niego.

  Stary piec rownież może byc ekologiczny o ile pali się tym czym można a nie odpadami komunalnymi.

  W rybniku mieszkałem 28 lat, od dwóch lat tu jedynie pracuję, ale boli mnie to to co w rybniku się dzieje. Właśnie przez takie karygodne procedery mieszkańcow jak nagminne i perfidne palenie śmieci w kotłach CO, wywożenie śmieci do lasu, wylewanie szamba na drogę. Po postu wstyd.

  Sam mieszkam w domu starego typu ze starym piecem, i mówie że się da z taka instalacją "byc ekologicznym". Wystarczy tylko chcieć, że odpady biologiczne jak obierki po warzywach, trawy, liście lądowałyby by w kompostowniku, będącym na wiosnę źródłem dobrego użyźniacza na domowe grządki.

  Papier, drewno spokojnie mozna w ekologiczny sposob spalać w swoich piecach, w przypadku odpadów jak plastik, papier czy szkło również wcale nie trzeba kupować worków i płacić ekstra za ich wywóz, mieszkańcy rybnika mają w tym przypadku komfortową sytuację bo nieżadkim widokiem są specjalne kubły na odpady segregowane. Miasto ma obowiazek takie kubły wystawiać, i jeśli takowych niema trzeba wysłać prosbę by takowe wystawiono.

 • ~PLACEBO 2012-11-19
  10:18:43

  1 0

  Odpady takie jak opony i plastik to najgorsza rzecz jakę mozna palić, a przecież wiekszosci zakładów wulkanizacyjnych w naszym mieście nie zrobi mysle rożnicy kilka zużytych opon wiecej.

  Ci którzy mają czelność palic w piecach plastikami niech idą po rozum go głowy i zanim wrzucą do pieca chocby zakrętkę niech sobie poczytają o takiej substancji jak "FOSGEN"
  (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fosgen). To piekielnie toksyczna substancja podczas 1 wojny swiatowej stosowana jako gaz bojowy ktory przyczynił sie do 80% zgonów wywołanych gazami bojowymi.

  Pewne ilości fosgenu powstają w procesach spalania, w których obecne są związki chloru, np. przy spalaniu PCW, w pożarach lasu oraz spalaniu freonów wypełniających instalacje chłodnicze.

  Placie dalej plastikami, wywolujcie niewyjasnione schorzenia u swoich dzieci jak astmy, alergie, choroby skóry, niewydolności płuc i tym podobne.

  Malkontenci którzy uważają że żeby byc ekologicznym trzeba byc bogatym, i w ten sposoób sobie wszystko tlumaczą niech sie lepiej nie wypowiadają.


  Odpady elektryczne jak lodówki, zarówki energoszczedne, świetlowki, stare komputery, akumulatory, telewizory itp. wcale nie muszą lądować w calości lub w częściach w pobliskich lasach,
  są firmy ktore to zutylizują za was w bepieczny sposób a za wiekszość odpadów jeszcze wam zapłacą. (jeden z takich punktów jest na Kolejowej 1 - wszystkie te odpady od was odbiorą a za
  niektóre odpady jeszcze wam zapłacą).

 • ~regan 2012-11-19
  10:19:13

  0 2

  do pana arteks muł i flot juz jest obiety podatkiem akcyzowym ale co ty mozesz wiedziec o opalaniu domu skoro w tym twoim kruliczoku dupsko ci grzeja od pewnego czasu czytam te twoje kometarze i zauwazyłem ze masz bardzo ograniczony zakres wiedzy a kreujesz sie na fachowca w kazdej dziedzinie

 • ~PLACEBO 2012-11-19
  10:19:55

  0 0

  Inne odpady metalowe aluminiowe w kazdym innym punkcie bez problemu oddasz w skupie metali, czy złomowisku. Niedość że zapłacisz mniej za wywóz, to jeszcze zarobisz.

  Do kubła wyrzucać tylko to czego nie da się sklasyfikować jako konkretny odpad, np popioły i zużle z pieca (ktorych nie wolno !!! wysypywać na pole lub drogę ), plastikowe blistry i worki.

 • ~pampers 2012-11-19
  10:31:31

  1 0

  na niedobczycach przy andersa leci sobie cieplutka woda na wrębową między blokowiskiem 2 metry odstępu !!!! Mieszkańcy parę lat temu zbierali podpisy dla pana prezydenta z prośbą o podłączenie bloków biegnących koło tego rurociągu ale nie po co ? po co ma 500 mieszkań spalać 2 węglarki węgla lub 5 worków na śmieci przecież jest okey !!!!!!!!!! jaki prezydent taki syf

 • ~jolaw2 2012-11-19
  10:38:15

  0 0

  płacimy za ekologiczne ogrzewanie a wdychamy co??? to jest mozliwe tylko w Polsce rządowi nie chce sie pisać ustaw , które pomogłoby samorządom w realizacji ochrony srodowiska bo jedynie ustawy są w stanie zmienić istniejący stan rzeczy chocby maisto wydało miliony na ekologiczne ogrzewanie to nic nie da dopóki zmiany pieców i filtrów na kominach bedzie dobrowolne...

 • ~marekm71 2012-11-19
  10:55:42

  1 1

  Kiedyś każdy kto chciał mógł kupić na kopalni węgiel, ale kopalnie wolą aktualnie sprzedawać węgiel mafii węglowej. Pośrednikom którzy opanowali obrót węglem. Pośrednicy to byli pracownicy kopalni z wysokich stanowisk którzy są na emeryturach a teraz poprzez kontakty na kopalniach opanowali obrót węglem i tona węgla kosztuje 2 razy więcej niż na kopalni, więc nie ma się co dziwić że ludzie palą czym popadnie. Tak w nawiasie ten eko groszek to także ściema po to by kasować za niego jak najwięcej bo on ekologiczny a tak samo dymi jak każdy inny węgiel. Niech zrobią więcej podatków w paliwach wtedy na pewno wszyscy będą patrzeć na ekologię.

 • ~098765 2012-11-19
  11:33:31

  0 0

  werkk średni kierunek wiatru jest na wschód lub północ Czechy i Racibórz są za daleko , Żory nie ten kierunek ,Wodzisław nie wiem gdzie są i jak wysokie mają kominy elektrociepłownie.

 • ~ajr 2012-11-19
  11:35:16

  0 1

  @marekm71 ajjj cholera mogles sie nie odzywac zobaczsz zaraz przyjdzie taki jeden madry i ci opowie ze kazdy moze palic ekologicznie jak chce ;] i sie dowiesz jak glupi jestes bo wydaje ci sie ze trzeba miec pieniadze zeby byc eko ;)

 • ~morfeus12 2012-11-19
  11:35:50

  1 0

  TYMCZASEM MEGAWATY CIEPŁA MARNUJĄ SIĘ W WODZIE RYBNICKIEGO ZALEWU.... I NIKT NIC Z TYM NIE ROBI... NIE NAKAŻĄ LUDZIOM OPALAĆ "EKOLOGICZNIE" BO TO DROŻYZNA A MAMY DO CZYNIENIA Z KRYZYSEM ENERGETYCZNYM, JUŻ TERAZ. ZAMIAST UTWORZYĆ WIĘKSZĄ SIEĆ CIEPŁOWNICZĄ Z WYKORZYSTANIEM ISTNIEJĄCYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA TO CIĄGLE CZYTAM TAKIE GŁUPOTY...

 • ~098765 2012-11-19
  11:39:54

  0 0

  werkk możesz mi wierzyć cały smog w Rybniku, Krakowie czy np. w Żywcu to tylko z domów jednorodzinnych a nie z elektrowni czy elektrociepłowni. Z domków jednorodzinnych nie z spalania śmieci tylko normalnego czarnego węgla. Daj do pieca 4 łopaty węgla pozamykaj i patrz jak tam się kłębi dym i wszystkie gazy, oczywiście nie piszę o piecach z podajnikiem tam jest inna proporcji węgla do tlenu.

 • ~inny88 2012-11-19
  11:45:53

  0 0

  Wczoraj w TVN też ten Pan się wypowiadał http://fakty.tvn24.pl/powietrza,289458.html
  Ale czy to coś zmieni

 • ~rybniczanka24 2012-11-19
  11:54:19

  0 0

  U nas na ulicy ciągle ktoś spala plastiki i podobne śmieci, z dzieckiem nie wiadomo kiedy wychodzić na spacer. Jedna sąsiadka miała remont w domu i paliła wszystko łącznie z pierzynami i meblosciankami, a nie należy do osób biednych wręcz przeciwnie!! Ci ludzie są poprostu nieobliczalni trują siebie i swoje dzieci

 • ~ 2012-11-19
  11:58:35

  0 0

  Wystarczy, że UM i oddział Ochrony Środowiska będą nadal olewali skargi na pana Malarę z ulicy Boguszowickiej, który truje okolicę Raszowca i Starych Boguszowic utylizując we własnym prywatnym gospodarstwie domowym stare ramy okienne pomalowane Bóg wie czym.
  Ja rozumiem, że pani Malara jest po jakiś tam studiach 'ekologicznych' i ma znajomości nawet w Katowicach, ale bez przesady ... siedząc w bistro 'pod napięciem' czuć smród produkowany przez w/w państwo!
  Skarg od okolicznych mieszkańców było już mnóstwo, była kontrola która wykazała nieprawidłowości i co ... i nic! Pani Malara załatwiła wszystko, a pan Malara śmieje się ludziom w oczy, nie licząc się ze zdrowiem małych dzieci mieszkających w okolicy!

 • ~ 2012-11-19
  12:01:59

  0 1

  Dodatkowo UM zamiast dawać jakieś głupie dotacje do solarów mógłby zastanowić się nad dotacjami do piecy ekologicznych/z podajnikami. To by ludzi już zmusiło do palenia porządnym paliwem, a nie byle gów*em!

 • ~sianko 2012-11-19
  12:14:17

  0 0

  MUZZYinGONDOLAND : a wiesz ile te "porządne" paliwo kosztuje?

 • ~ 2012-11-19
  12:18:59

  0 1

  @sianko Wiem ile dobre paliwo kosztuje mam piec z podajnikiem i głupot nie palę.
  A ty wiesz ile ludzkie życie jest warte, życie małych dzieci które muszą wdychać syf bo ktoś ma w d*pie ekologię?
  Pomyśl co jest ważniejsze zdrowie, czy parę groszy więcej w kieszeni.

 • ~ 2012-11-19
  12:23:39

  0 0

  Skarżyć Państwo Polskie?!?!? To pewnie jakiś PiSowiec ten cały Pan Zdzisław!? Jak można skarżyć zielone i czyste państwo Tuska? Pan Premier i tak ma dosyć poważnych problemów na głowie a nie żeby jeszcze jakieś bzdurne postulaty go oczerniały poza naszym idealnym i bogatym krajem. Na 100% kolejna zmowa pisowskich terrorystów.
  "I chociaż, ja mam świadomość tego, że nie wszystkich stać na montaż ekologicznych instalacji, to grupa osób, które nie mogą sobie na to pozwolić jest naprawdę niewielka" - cóż za śmiała teza. Z pewnością wyliczenia pobrane z bazy rządowej. W końcu kogo dziś nie stać na montaż instalacji gazowej centralnego ogrzewania (pod warunkiem że się zgodzi właściciel np.: Spółdzielnia) za 6000 zł i rachunki za ogrzewanie 500 zł miesięcznie zimą (mieszkanie 50m2)?
  Proponowałbym jednak idąc metodą zbrodni i kary pana Zdzisia zdecydowanie karać użytkowników "eko" groszków i nakazać im instalację ogrzewania elektrycznego. A jak was nie stać, to się przeprowadźcie do mniejszej chałupy albo postawcie sobie SOLARY z dofinansowaniem z UM, które zimą dadzą wam energię elektryczną w farelkach i ogrzeją domy.

 • ~ 2012-11-19
  12:26:31

  1 0

  Hola hola, naiwne potulne owieczki idące na rzeź, nie bądźcie tacy radośni!

  "Za niską emisję uznaje się tzw. emisję komunikacyjną i emisję pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i indywidualnych palenisk domowych opalanych węglem. Umownie przyjmuje się wszystkie kominy o wysokości do 40 metrów, czyli wszystkie kotłownie domowe oraz większość obiektów komunalnych i użyteczności publicznej."

  Kogo obchodzi jakie masz palenisko? Używasz węgla - wg lubiących się sądzić wnioskodawców jesteś eko terrorystą.

 • ~michalekz 2012-11-19
  12:45:48

  0 1

  sporo tu o truciu dzieci, ale my dorośli tez dostajemy po d... szedłem ostatnio ulica Wysoką (koło okrąglaka) i jakiś bałwan tak dał czadu że udusić się można było.
  mnie ciekawi ile taki ktoś zaoszczędzi na paleniu śmieci? śmieci mają śmieciową wartość opałową...

 • ~cerberus 2012-11-19
  13:00:01

  0 1

  BRAVO. W koncu ktos zareagowal, pokazcie tylko gdzie sie mam podpisac pod tym oskarzeniem a napewo sie podpisze. Pozdrawiam ludzi ktorzy wpadli na ten pomysl

 • ~ 2012-11-19
  13:05:24

  0 0

  ~michalekz lol, to pewnie powąchałeś znanego pobliskiego INTRUZa :-)

 • ~ 2012-11-19
  13:12:48

  0 0

  A ja uważam , że i tak sie nic nie zmieni. Ludzie palą wszystkim bo nie maja pieniędzy. Ja sam segrguje butelki itd. Ale masa ludzi ma to w du... . I nawet sie im nie dziwie .W polsce ludzi biednych sie zle traktuje, jak patologie. Za zło ostro karac , za dobro milczec. U bogatych jest na odwrot. Za zlo milczec za dobro ostro wynagradzac.

 • ~coco39 2012-11-19
  13:18:21

  1 0

  Kolejny nawiedzony ekolog.Wybudował domek na wsi i chce krystalicznego powietrza.teraz przeszkadza dym z komina na wiosne to ze pieje kogut a wlato ze szczeka pies.Panie Kuczma sprzedaj dom i wyjedź pod Giewont będziesz miał lepiej.

 • ~drozdaxxx 2012-11-19
  13:26:52

  0 0

  Ogrzewanie gazem zawsze będzie tym najdroższym źródłem ciepła, więc na nic ta walka. Straż miejska powinna karać ludzi za zatruwanie środowiska, a nie jakiś ekolog, którego nikt nie posłucha.

 • ~Valjean 2012-11-19
  13:37:35

  1 0

  coco39 masz rację znam kilku takich co się trochę dorobili i założyli ogrzewanie na olej opałowy i raptem im wszyscy smrodzili, a sami kiedyś palili tym samym. Jak ceny oleju opałowego poszły do góry to z powrotem kopcą i siedzą cicho. Wszystko jest dobrze dopóki jest kasa, bo sam bym przeszedł na ogrzewanie olejowe lub gazowe chociażby z samej wygody, gorzej jak braknie kasy, stracisz dobrze płatną posadkę i co w tedy, kopcisz jak większość. Podejrzewam że nie jeden co pali miałem czy flotem też przejmuje się tym że kopci, ale nie ma innego wyjścia z powodów finansowych

 • ~Tom_maroko 2012-11-19
  13:44:20

  1 0

  Wszyscy piszecie o domkach jednorodzinnych, ja natomiast chciałbym zwrócić uwagę na osiedla takie jak os. Dolne (ulice Zgrzebnioka, Cierpioła, Komuny Paryskiej). Dlaczego nie są podłączone od sieci ciepłowniczej? Każdy pali bele czym, każdy komin kopci jak sto bandytów i nie ma czym oddychać. Już prezydent Makosz obiecywał, że pociągnie nam ciepełko z elektrowni. Minęło tyle lat, i ch*j.

 • ~ 2012-11-19
  14:14:45

  1 0

  @Arteks odnośnie "Poza kopcącymi domami trzeba się też zastanowić nad ilością aut która jeździ po Rybniku, a która na oko jest wyższa niż w dwukrotnie większej Ostrawie" Genialne zdanie! Tylko obawiam się, że wielcy "fanie ekologii i czystego powietrza" podpisani pod wnioskiem mają tak naprawdę w dupie nasze płuca i swoich 3, 5 litrowych limuzyn nie zamienią na 1,2l z zainstalowanym gazem.
  Prawda w tej kwestii wyszłaby szybciutko na jaw a obłuda zdemaskowana przy pierwszym takim wniosku.
  Fakty są oczywiste benzyna to rak, diesel też nie lepszy.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-19
  14:36:49

  1 0

  Trąbię już na ten temat jak długo. Nie można twierdzić, że ludzie są winni. W 100% zgadzam się z werkk-em, gdyż z mojej wiedzy wynika, że niektóre tereny są przeznaczone do rzekomego wyrównania, zaś jak się je wyrówna to szybciutko znowu się nawozi aby były nierówne, tylko po to aby je znowu równać. Ponadto, jak przeciętny mieszkaniec się ma zachowywać, jak władze sobie również z ekologi nic nie robią. Pisałem niejednokrotnie, że na ul. Prostej RSK zrobiło sobie śmietnisko. Będę trąbił i pisał, gdzie się da, do czasu aż zostanie to śmietnisko zutylizowane, gdyż nasze dzieci i wnuki będę za parę lat pić skażoną wodę. Przecież na przeciwko jest staw. Mam nadzieje, że kiedyś prokuratura się obudzi. Władze zamiast wydawać bezsensownie pieniądze np. na walkę z gołębiami, czy też montowanie świateł gdzie ich nie trzeba zajęłoby się problemem. Jak mają ludzie palić droższym opałem jak mamy marketów nastawianych masę a w nich nie wiele się zarabia. Niedawno był artykuł dotyczący zarobków w Rybniku. Ponadto likwiduje się w Rybniku zieleń - parki, to jak ma być. Arteks mówi o samochodach, czyż to nie prezydent ściągnął tak dużą ilość samochodów. Niejednokrotnie mówiłem, strefa ekonomiczna na obrzeżach Rybnika. Trudno taką wizję miasta mają władze.

 • ~werkk 2012-11-19
  14:49:43

  1 0

  PLACEBO to nie problem państwa tylko władzy Rybnika. Buduje się markety największe molochy rozprowadzające plastykowe opakowania. Na zachodzie bez problemu z tym poradzili sobie za zwrot butelki 20 fenków tam załatwia to automat wkładasz np 5 butelek dostajesz kwit na 1 euro ale nasza władza tego nie zrobi bo te butelki z odzysku musiała by zagospodarować a nie ma jak. Wiec wystarczyło przy podpisaniu umowy na handel wpisać w umowie że maja obowiązek odbierać butelki plastykowe tego tez nie uczyniono a wręcz ta molochy nie płaca podatku bo takie umowy Rybnicka władza z nimi podpisała. Należy zadać pytanie dlaczego i kto na tym skorzystał? Dla przykładu czy znajdziesz w Rybniku puszkę po piwie nie bo je skupują Gwarantuje Ci że z plastikiem gdyby był skup było by tak samo.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-19
  14:55:24

  0 0

  Ponadto rybniczanie muszą wiedzieć, że Gmina w mieszkaniach montuje piece węglowe tzw. kozy. Nie stać ZGM na piece dwu funkcyjne gazowe, ale na remont budynku mieszczącego się na ul. Rynek 1, bodajże 5 milionów w którym urzędują byli szefowie prokuratorzy było. Na budowę Straży miejskiej też było 5 milionów. Ciepłownictwo musimy usprawnić. Kto z mieszkańców kupowałby opał taki czy owaki, jeżeli miałby podłączone rury. Przecież opał trzeba zamówić, zrzucić do piwnice, potem jeszcze kłaść. Troszkę wizji od strony władz miasta a nie za każdym razem karać mieszkańca.

 • ~werkk 2012-11-19
  14:56:14

  0 0

  Duże firmy transportowe np. KOLTRAN bazę maja na Prostej w Rybniku a firma zarejestrowana w Tychach bo tam płaca niższe podatki. Logika myślenia naszych urzędników wysokie podatki i zero kasy a smród w Rybniku. Co do legalnego miejskiego dzikiego wysypiska na Prostej wszystko powinno być wywiezione tak jak po katastrofie ekologicznej tu najlepiej było by ściągnąć TVN Uwaga

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-19
  15:03:20

  0 0

  Wszystkie media o tym trąbiły, nawet jeden redaktor stracił pracę. Nic to nie da, do tej pory aż prokuratura uwolni się z pod UM. Niezależność naszej prokuratury to kpina. Widać to gołym okiem. Jak już nie raz pisałem. Posłowie mają wprowadzić ustawę regulującą 2 kadencje prezydenta miasta i koniec. popatrz Pan na ten artykuł, on mówi najlepiej jak to wygląda. http://kontakt24.tvn.pl/artykul,czy-afera-ambert-gold-prokuratury-i-sadow-nie-dotycza-rybnika,547408.html

 • ~Gregorio 2012-11-19
  15:38:24

  1 0

  Jak czytam niektóre komentarze to się włos na głowie jeży. Skąd te hasła że ludzie w prywatnych domach palą oponami i plastikem ????
  A gdzie to jest skład opon czy plastyku by się tam można było zaopatrzeć w tego typu opał. Ile to dany delikwent ma opon czy plastiku na sezon grzewczy ???? To tylko mogą wymyśleć blokowcy albo dobrze uposażeni którzy opalają nowiutkie domki gazem.
  Węgiel i drewno to paliwa ekologiczne. Jak się " robi ogień w piecu " to się daje najpierw papier , potem suche drewno a na to węgiel.
  Węgiel jak się zapala do dymi . Stąd ciemno- szary dym z komina. Jak jest rozżarzony to już dymu nie ma. Jak się dołoży do pieca to znów w pierwszym okresie dymi aż do rozżarzenia. Palą się paliwa ekologiczne a dymi - a tu od razu że ktoś pali opony i plastik.
  Jeżeli w Polsce nie ma zakazu ogrzewania domu drewnem czy węglem - i mam nadzieję że takiego czegoś nie będzie - to nie nie ma co szaleć. Śląsk węglem stoi i jest to nasza narodowa duma. Jak to czytam, to jako opalający dom dobrej jakości węglem czuję się jak złoczyńca i prawie przestępca , a przecież postępuję jak mi prawo w Polsce pozwala. Smog powstaje gdy nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza.Pan Kuczma musi poczekać na wiatr lub mieć pretensje do niego że go nie ma. Zanim tu zamieszkał mógł sprawdzić jaka jest cyrkulacja powietrza w tym mieście ze względu na warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu no i listopadowe mgły pomagające w powstawaniu smogu od wieków.

 • ~ 2012-11-19
  16:00:04

  0 0

  Trochę zawodzi edukacja bo niektóre osoby naprawdę nie mają pojęcia jak nieprawdopodobnie szkodliwe jest palenie w piecu materiałów syntetycznych, PCW, butów, opon, butelek pet, folii, opakowań itd. Niedawno znajomi którzy kupili dom z zagraconym strychem przyznali mi się że prawie całość jego wyposażenia puścili przez komin... Jeśli mam być szczery, nie zwróciłem im uwagi że zatruli siebie i sąsiadów bo po prostu mi nie wypadało tego zrobić na przyjęciu. Mam nadzieję że nowa ustawa odnośnie wywożenia śmieci może trochę pomoże. Ale władze miasta przede wszystkim powinne bardziej edukować ludzi oraz karać tych którzy się nie stosują do tych norm. Zauważcie że problem się nawarstwia. 10 lat temu o pyle zawieszonym rzadko mówiło się w kontekście Rybnika.

 • ~figop 2012-11-19
  16:24:37

  1 0

  Temat bardzo ciekawy. Ja w domu mam piec centralny i pale nim węgiel. Dzięki temu mam ciepło w swoim kochanym domku, gdzie mam cisze i spokój od goroli. Śmieci nie pale. Butelki plastikowe segreguję. Wiec wniosek jest prosty. W moim piecu palą się tylko organiczne rzeczy, drewno i węgiel który jak każdy wie z czego pochodzi węgiel. Co do zmiany na inne źródło ciepła, no cóż nie stac mnie, a dla czego? Bo gorole żądzą tym krajem i ustanowili najniższa krajowa 1500zł. Gdybym miał więcej wypłaty to palił bym gazem lub piecem olejowym. Gorolu śmierdzi ci tu na Śląsku? To spadaj do gorolowic gdzie masz czyste powietrze, niestety taki Śląsk jest i trzeba się z tym pogodzi jak się chce tu mieszka a jak nie to wypad. Co do palenia śmieci, to palą ci co kasy nie maja na opał oraz ci co kasę mają ale są skąpi na wywóz nieczystości i takich bym karał z najwyższej półki.

 • ~werkk 2012-11-19
  16:24:38

  0 0

  Panie Tadeuszu dziennikarze z TVN Uwaga nie odpuszczą oni są z Warszawy wiec nikt w Rybniku ich nie wystraszy.

 • ~figop 2012-11-19
  16:29:53

  1 0

  Dodatkowo, miasto, rząd przecież może taki wspaniały projekt wprowadzic jak obniżka gazu opałowego czy oleju. Wtedy każdy kto ma zwykły piec centralny na węgiel pokusił by się na zmianę instalacji grzewczej. Dopłaty do wywozów śmieci, nakaz pod groźba grzywny sortowania odpadów, darmowe worki na plastiki szkło itp centrum Rybnika podłączyc pod centralne ogrzewanie ciepłownicze, tak samo familoki gdzie w każdym mieszkaniu jest po 1 i 2 kachloki. Itd. Itd., rozwiązań jest dużo, ale kulawy jest zagłupi na to a gorole z warszawy maja to w dupie

 • ~zb 2012-11-19
  17:16:13

  1 0

  Panie Kuczma może w końcu czas zmienić region zamieszkania jak panu śmierdzi śląskie powietrze. Węgiel jest najtańszym paliwem na rynku, a my nie zarabiamy jak na zachodzie aby zakładać filtry.

 • ~remotrans 2012-11-19
  17:29:57

  0 0

  PANIE TADEUSZU DYBAŁA. jeżeli Pan twierdzi ze na ulicy Prostej RSK składowało śmieci, to proszę to udowodnic materiałem filmowym lub fotografiami, na których widac jak śmieciarki RSK wysypują śmieci. z tego co sie orientuje, składowana tam była tymczasowo ziemia z korytowania dróg, piasek oraz żwir czy kamienie, które służą do budowy podbudowy dróg czy chodników. a jezeli twierdzi Pan że to są smieci i jakies odpady, to uswiadamiam Pana ze wszystko co znajduje sie pod każdym chodnikiem i droga w Rybniku, po której sie Pan porusza znajdują sie właśnie takie odpady. a staw który jest obok to nic innego jak żabiok/zelwisko powstałemw skutek upadku terenu na wskutek szkód górniczych. smieci które znajdują na prostej, to odpady wyrzucane przez mieszkańców, tzw dzikie wysypisko, oraz części samochodowe które znalazły sie przez takich jak Pan handlarzy samochodów, którzy rozbieraja stare graty na części a z odpadami nie mają co zrobic. wiec niech Pan z gęby nie robi dupy. Pamietaj Pan że Rybnik jest małym miastem i generalnie każdy każdego zna a jak nie to dobrze o nim słyszał, więc zamknij sie bo możesz sam dupe zmoczyc

 • ~remotrans 2012-11-19
  17:36:32

  0 0

  co do tych pyskatych mieszkających na blokach, co dym im przeszkadza z domków jednorodzinym. ja mieszkam w domku, palę weglem, śmieci segreguję. w ogródku mam pełno zieleni, drzew, dbam o środowisko itd. rozpalam swój piec wieczorem kiedy jestem w domu, przykładam od 4-8 łopat, grzejniki się rozpalą i mam ciepło cała noc. na prawde bardzo mało dymu emituję do środowiska. pretensję bym jednakmiał do tych z blków, co smieci nie sortują, nie maja zielonych erenów wokół bloków tylko same parkingi na swoje zasrane samochody. a mieszkania maja ogrzewane 24 na dobę z ciepłowni gdzie kominy wala do powietrza dym tez przez 24 na dobe. policzcie sobie ile trzeba wegla spalic aby ogrzac taki blok tyle mieszkan, a ile tych bloków w rybniku jest? a strata ciepła po drodze do bloku trzeba nadrobic spalając jeszcze wiecej węgla. wiec sie pytam kto więcej nas truje, ja w jednym małym domku splajac na rok 6t wegla czy takie blokowisko spalajac 2tys ton węgla ???

 • ~remotrans 2012-11-19
  17:45:22

  0 0

  ciekawe ilu by było pyskatych jak Pan Kuczma jak wam by zamiast ogrzewania tradycyjnego z ciepłowni weglowej zmienili na ogrzewanie gazowe EKOLOGICZNE i dojebali wam czynsz o 40% wyższy. a jak Panu Panie kuczma w Rybniku śmierdzi to nik Pana tutaj nie zatrzymuje. na kuli ziemskiej jest jeszcze duzo miejsca, na pewno znajdzie Pan swój kąt. polecam biegun południowy, gdzie nie ma piecy ani weglowych ani gazowych, na pewno Panu nikt nie zadymi a jak zimno Panu bedzie, zawsze mozesz Pan zapolowa na niedźwiedzia, skóre i futro z niego zedrzyc i sie nim opatulic aby dupa nie zmarzła, no chyba ze Pana prędzej niedzwiec złapie na śniadanie. w koncu umrzec trzeba a czy zdechaniesz Pan w paczy niedzwiedzia w trybe natychmiastowym czy od dymu z komina 2 lata wcześniej od naturalnej smierci to przykro mi, smierci Pan nie oszukasz, Bogiem nie jestes, wiec póknij sie w łeb i powiedz ała

 • ~Radegast 2012-11-19
  18:31:03

  0 0

  Całkowicie zgadzam się z tym, co napisał pan ~Valjean. Sam mam w domu ogrzewanie węglowe i mogę powiedzieć jedno: węgiel jest węglem i jego spalaniu zawsze towarzyszy mniejsza lub większa emisja zanieczyszczeń. Nigdy nie spalam śmieci, opakowań PET a nawet gazet - wszystko daję wywozić. Mam węgiel "kartkowy" (orzech z KWK Knurów) i niestety dym wygląda tak jak na zdjęciach dołączonych do artykułu. Według pana Kuczmy jestem więc trucicielem. Mam się powiesić czy błagać na kolanach o wybaczenie? Rozumiem oburzenie jak ktoś perfidnie ładuje opony czy plastiki do pieca, ale próby wprowadzenia norm emisji dla domowych kotłowni to kuriozum. Czym, według pana Kuczmy, mam ogrzewać swój dom? Olejem opałowym? Prądem? Gazem? Nie stać mnie na takie ogrzewanie i wątpię czy kiedykolwiek stać będzie, chyba że pan Kuczma dopłaci mi różnicę.
  P.S. Kilka lat temu osiedle w Leszczynach podłączono do ciepłowni, likwidując piece w mieszkaniach. Ludzie spalali w nich wszystko i nikt się nie skarżył, a teraz zaczęło im śmierdzieć i wrzeszczą na mieszkających w domach... Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...

 • ~werkk 2012-11-19
  18:39:54

  0 0

  remotrans wideo o które prosiłeś www.rybnik.naszemiasto.pl/artykul/902389,rybnik-miejskie-smieci-trafily-na-dzikie-wysypisko-przy-ul,id,t.html

 • ~smr 2012-11-19
  18:46:23

  0 0

  remotrans-- wróć do szkoły i się dokształć z pisowni, bo Twoja składnia jest żenująca ... trucicielu z domku ...

 • ~smr 2012-11-19
  18:52:44

  0 0

  radegast-- gaz idzie w dół to se załóż ogrzewanie gazowe i nie płacz więcej ...

 • ~sianko 2012-11-19
  19:34:18

  0 0

  @MUZZYinGONDOLAND
  Rozumie twój punkt widzenia, ale niestety to nie jest "pare groszy" tylko kilkaset złoty więcej, podejrzewam ,że ponad tysiąc rocznie. Tona ekogroszku niecałe 700zł bez akcyzy, do porównania flotokoncentrat ok 340zł, muł 250 w zależności na której kopalni.
  Co do tej całej "ekologi" to jest nic jak tylko wielki biznes - wystarczy popatrzeć ile trzeba było dołożyć do A1 żeby sobie jakieś żabki mogły przejść pod mostkiem..

 • ~remotrans 2012-11-19
  19:40:23

  0 0

  werk, znam ten materiał. Twoim zdaniem ten Pan nagrany ukrytą kamerą, na przyczepie tego traktora miał śmieci tak? (butelki, piapierki, plastiki i inne odpady) czy raczej gruz, lub inny materiał sypki którego pełno jest pod naszymi drogami, chodnikami, lub materiał z którego sa zrobione chodniki, drogi. jeżeli to sa własnie takie odpady, jak one mogą szkodzic środowisku składane na jednej kupce w jednym miejscu od tych co sa wszędzie, mowa o drogach i chodnikach. pomyśl troszkę proszę Cię. a na zdjęciu gdzie jest pojazd oraz pracownik straży miejskiej widac wiaderko z OBI i folie, każdy to mógł tam wysypac, szczególnie ze mieszkańcy urządzili sobie tam dzikie wysypisko. nie widac że to wypadło bez pośrednio z jakiegoś pojazdu należącego do RSK.
  ~smr - przepraszam, zachowałem sie jak szczeniak, za to Ty jak studencik z kupionymi papierami. pozdrawiam

 • ~ 2012-11-19
  20:29:24

  0 0

  http://www.twojapogoda.pl/artykuly/111636,smog-dusi-nas-wieczorami-i-nocami polecam wykres z z Rybnika z 20 paźdz. a zima dopiero nadchodzi!

 • ~amko 2012-11-19
  21:50:42

  0 0

  MOI DRODZY PISZEMY O TYM CO NAS DOTYKA BEZPOŚREDNIO ,,A JEDNAK NIE STARAMY ZNALEŹĆ SPOSOBU NA ROZWIĄZANIE TYCH PROBLEMÓW.MOWA O TYM,IŻ SPALAJĄ LUDZIE TO I OWO JEST MAŁO TWÓRCZE.MÓWMY O TYM CO MOŻEMY ZROBIĆ.NIE JESTEM ALFA I OMEGĄ WE TWORZENIU WIZJI,ALE CHCIAŁABYM SPRÓBOWAĆ "ZJEDNOCZYĆ "LUDZI KTÓRYM NIE JEST OBOJĘTNE ZDROWIE .NASZYCH DZIECI ,DZIADKÓW I,RODZICÓW,DZIECI.ZDAJMY SOBIE SPRAWĘ,ŻE TERAZ WYDAJEMY PIENIĄDZĘ NA NASZE I NAJBLIŻSZYCH ZDROWIE ,A W PRZYSZŁOŚCI ZACZNĄ SIĘ POWAŻNIEJSZE PROBLEMY:RAK ASTMA,ITD...CZEGO OCZEKUJEMY TAK NAPRAWDĘ.MOŻE WARTO ZAINWESTOWAĆ TERAZ W SAMOŚWIADOMOŚĆ NASZĄ SPOŁECZNĄ NIŻ CZEKAĆ,AŻ NAM POZWOLI "PAŃSTWO"SYSTEM SZWANKUJĄCY .ZMIEŃMY NASZEĄ MENTALNOŚĆ,MY PŁACIMY PODATKI,OCZEKUJMY ROZWIĄZAŃ,ALE POKAŻMY O CO WALCZYMY;NIC NIE PRZYCHODZI SAMO.MUSIMY SIĘ ZESPOLIĆ .STWÓRZMY BLOG,COKOLWIEK,DAJMY WYRAZ NIEZADOWOLENIU Z ISTNIEJĄCYCH RZECZY;PIKIETA JESTEM ZA;ZACZNIJMY RAZEM TWORZYĆ NASZ ŚWIAT-NARESZCIE.

  ZDROWIE ODDAM BEZ POTRZEBY
  CHOCIAŻ PŁACĘ
  NIE MA BIEDY
  ZUS MI ODDA ALBO NIE
  ZLECISZ ŻYCIE INSTYTUCJI
  JA NA PEWNO NIE

 • ~Arteks 2012-11-19
  21:51:15

  0 0

  Nie pomyliłem się pisząc o akcyzie na muł. Wiem że jest ale za niska! Myślę że jej wzrost o 1000% skutecznie zniechęciłby do palenia mułem. Mielibyśmy więc jeden problem załatwiony. Drugi problem to obowiązkowe podłączanie to miejskiego ciepłociągu ludzi mieszkających w Śródmieściu przy czym należałoby poszukać na to jakichś środków unijnych aby nie obciążać kosztami mieszkańców. Palenie śmieciami - bezlitosne kary tak jak w kilku miastach w których patrole sprawdzają zawartość popiołu. Czy wyobrażacie się aby po remoncie Sobieskiego czy Powstańców nowy, drogi bruk byłby zawalony mułem albo węglem? No ja sobie nie wyobrażam. Węgiel groszek jest przynajmniej do nabycia w specjalnych workach. Niektórzy piszą o biednych ludziach których nie stać na bardziej ekologiczny opał. Miasto powinno wybudować w jakimś dobrym miejscu bloki komunalne i złożyć propozycję takim ludziom aby przenieśli się na ciepłe mieszkanka a w zamian przejmowałoby od takich ludzi budynki i je burzono czy modernizowano. Nie wiem czy się zgodzicie ze mną ale to nie bloki czy kamienice najbardziej straszą w Rybniku. Najbardziej straszą domy jednorodzinne chociażby w okolicy Reymonta, Żorskiej, Prostej czy Dworek. Rybnikowi potrzebna jest nowa polityka urbanistyczna i zero tolerancji dla śmieci architektonicznych i dla kopcenia w centrum miasta. Nieco bardziej wyrozumiały byłbym wobec rybnickich peryferii ale centrum to centrum. Wstyd mi że z jednej strony mam Plazę a za nią kopcące chałupy ;)

 • ~wladzia100 2012-11-19
  22:03:58

  0 0

  Ludziska, ja se tak czytam te wasze komentarze i może i macie rację co do czystości powietsza. Tylko jak tacy ludzie jak ci co idą z takim czymś do sądu to tak jakby strzelili sobie sami gola. Bo jeżeli po takich wyrokach ktoś przyzna im rację to natychmiast wszystkie ceny śląskiego złota pujdą do góry bo jakiś urzędas zamiast się zastanowić co z tym zrobić to po prostu podniesie znowu akcyzę na te paliwa. A po takich podwżkach wiadomo że blokersom podniosą ceny za centralne ogrzewanie. Założę się że ci co to zgłośili do sądu to większa połowa jego rodziny robi na naszych kopalniach, a podwyżka cen węgla wiąże się z redukcją etatów na kopalni i mamy drógi gol samobujczy. Ja sam opalam dom węglem i kosztuje mnie to około 4,5 tyś zł. Jakbym opalał gazem to kosztowało by mnie to około 6 tyś zł, a olejem około 9 Tyś zł. Rachunek jest prosty. Nic dodać nic ując. Tego moi drodzy nie przeskoczymy tak jak im się to wydaje. Jedynie jest jeszcze nadzieja w ustawie śmieciowej która wchodzi w przyszłym roku. bo jak ktoś będzie musiał płacić obowiązkowo za wywóz śmieci to poprostu może przestanie je palić i zacznie wyżucać do śmietnika!

 • ~gogawa 2012-11-19
  22:05:05

  0 0

  Bardzo dziękuję inicjatorowi tego pozwu, szczególnie w imieniu moich dzieci. Może dzięki temu kiedyś: - przestanę się wstydzić, że mieszkam w Rybniku, kiedy w sezonie grzewczym odwiedzają mnie znajomi z północnej Polski, -bez obaw wywietrzę mieszkanie, - moje dzieci nie będą tak często chorować na drogi oddechowe....Może kiedyś....

 • ~inny88 2012-11-19
  22:12:04

  0 0

  Jak czytam niektóre komentarze że ludzie palą czym się da bo ich nie stać to coś mnie bierze. Jak płacę czynsz za mieszkanie to mnie nikt nie pyta czy mam. Nie mam to na bruk. Ludzie na placu mają po dwa porządne auta i walą w komin śmieci a po placu ganiają ich małe dzieci. A więc to chyba brak mózgu i ciemnota patrzeć na siebie a nie na własne dzieciaki.

 • ~dawler 2012-11-19
  22:30:09

  0 0

  a ja choć kupiłem piec eko (na ekogroszek) to dotacji i tak nie dostałem, bo się szanownej komisji faktura nie spodobała (była z 7% VAT-em za "robocizne", bo normalne przynajmniej dla mnie jest, że jak kupuje piec to z instalacją. Faktura niestety miała być tylko za piec !!! ale skąd mogłem to wiedzieć jak piec kupiłem zanim szanowny magistrat wydał sobie zarządzenie, na domiar złego firma która mi to robiła splajtowała :( jedyną satysfakcje mam ze strony sąsiada który chwali że mu powietrza nie zatruwam heheheh

 • ~spirit-of-the-town 2012-11-19
  22:34:09

  1 0

  Czy ktoś z niekwestionowanych znawców od wszelkich spraw tego forum mógłby podać choć 1 przykład opału, którego spalanie nie powoduje wydzielania się C? Flot to pochodna węgla, ale o innym uziarnieniu. Ja proponowałbym podnieść o 1000% ceny zatrutej żywności, która DUŻO bardziej szkodzi organizmowi ludzkiemu niż opalanie flotem (przykłady powyżej). Pozdrawiam

 • ~icebox 2012-11-19
  22:43:53

  0 0

  Wiec tak
  -zabronić ogrzewania opartego na węglu i pochodnych, tylko gaz itp... , zamknąć kopalnie po co nam takie fuj paliwo jak węgiel i pochodne, wywalić na bruk wszystkich górników bo przecież ten węgiel taki fuj i nieekologiczny;
  -zamknąć składy sprzedające śmieci i opony na opał (według wielu ludzie tym opalają właściciele domów jednorodzinnych ale jak oni tego opału nastarcza, więc wnioskuje że są takie składy które to sprzedają);
  -podnieść ceny węgla będzie ekologicznie ludzie nie kupią (a zapomniałem te fuj kopalnie już zamknęliśmy) ;
  -zabronić użytkowania samochodów (przecież fuj spaliny), wszyscy na rowerki (ojej rowerkiem nie przewieziemy wielu rzeczy) a po co ci transport (przecież te fuj spaliny, powietrze brzydko pachnie);
  -zamknąć elektrownie przecież spala ten fuj węgiel ( a zapomniałem kopalnie już zamknęliśmy bo to takie fuj paliwo) więc elektrownia zamknięta chyba że opala tym opałem z składu opon i śmieci;
  kurcze nie ma prądu ( oj internet nie działa), zimno w domu, brak transportu sklepy puste, zamknięte, splądrowane, jak mawiał klasyk NIE MA NIC (czy jakoś tak) i tak można mnożyć.

  Ludzie na dzień dzisiejszy w Polsce, szczególnie tu u nas na Śląsku nie ma alternatywy dla węgla (widzę tu także wątek patriotyczny węgiel jest NASZ a gaz wiadomo skąd), nie demonizujcie spalania śmieci, na zdrowy rozsadek skąd nabrać tego tyle żeby opalać (oczywiście spalanie śmieci jest NIEDOPUSZCZALNE i z wszech miar godne potępienia).

 • ~inny88 2012-11-19
  23:56:17

  0 0

  ~icebox kto ci broni palić węglem? Mentalność ludzi przede wszystkim o tym pisał ten gościu w tym artykule. Masz zwykły piec palisz w nim wszystko, masz piec na eko groszek palisz eko groszek (żadnych śmieci), mieszkasz w bloku płacisz za ogrzewanie w czynszu.

 • ~templariusz 2012-11-20
  00:21:30

  0 0

  Temat ciekawy, ale czy nie ma to na celu "kasa misiu kasa.."?A co do tych mądrali z ul. Boguszowickiej co ten zielony ludek napisał to powiem tak: od czego do cholery jest Rada Dzielnicy czy Straż Miejska? Mieliście być rozwiązani czy nie? Temat jak najbardziej dla tych ciężko pracujących strażników Bóg wie czego. Zasuwać tam i sprawdzać tę rodzinkę na "M". bo warszawka zrobi wam kontrolę. Tak, mandaty to lepicie ale nie tym co trzeba. Za niedopełnienie obowiązków służbowych grożą pewne konsekwencje.

 • ~truman20 2012-11-20
  07:26:28

  0 0

  I co se myślicie, że kopalnie nagle zrezygnują ze sprzedaży mułu czy flotu? To zbyt potężna machina. Przecież to dla nich korzystne. Efekt uboczny produkcji węgla czy innych wartościowszych paliw kopalnych mogą jeszcze sprzedać za całkiem niezłe pieniądze i zarobić na tym krocie. A że społeczeństwo biedniejsze i mamy ten niby kryzys (Ramzes umarł Kryzys żyje?), to ludzie to kupują i tym palą, bo jest najtańsze aktualnie. Gdzieś dalej w Polsce nie słychać o mule czy flocie, bo zwyczajnie nie opłaca się go tam transportować ze względu na koszty transportu. Ceny eko-groszku czy dobrej jakości węgla to śmiech na sali, a dlaczego? Bo połowa węgla wydobytego jest rozdawana za darmo! Węgiel i przywileje górnicze powinni dostawać TYLKO pracownicy, którzy bezpośrednio pracują przy jego wydobyciu a nie rozdawany na lewo i prawo nierobom "na powierzchni". Węgiel czy inne paliwo kopalne powinno dać się kupić prosto z kopalni a nie przez pośredników! Można by tak jeszcze wymieniać dlaczego mamy drogi węgiel. Za ile szło kupić eko-groszek jak wchodził na rynek? 200-300zł za tonę? I to bardzo dobry groszek jak jeszcze chyba Chwałowice go fedrowały. Można? Można!

 • ~werkk 2012-11-20
  07:50:34

  0 0

  remotrans wystarczy popatrzeć na zdjęcie na pierwszym planie beczka z kleju stosowanego w kopalniach z jedna beczka nikt tam nie jechał. Tam wywożono najgorsze świństwa i wież mi jak by sprawa trafiła do sądu trzeba by było kopać wtedy by znaleziono skarby. Jak byś tam dziś poszedł to byś zobaczył hałdy śmieci. Niedawno oglądałem zdjęcia zrobione na tym terenie właściciel miasto, na Facebooku. Przed wojną wykorzystywano ukształtowanie tego terenu do lotów szybowcami był tam hangar po polach hasały zające. To za obecnego prezydenta doprowadzono te tereny do daleko idącej degradacji: wysypisko przy prostej, hałda odpadów górniczych obok kolejna południowa strona Świerklańskiej, Brzeziny Miejskie. Składowisko śmieci Chwałowicka 5 szyb bez stosownych zezwolę jaki sens ma segregacja skoro na placu w szerokiej wysypuje się wszystko z śmieciarek i ponownie ładuje aby wywieź na wysypisko dodam że takie wysypywanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami bo syf przenika do ziemi a w śmieciarkach puszki zostały zgniecione Ale tego nie widać wiec nikt o tym nie pisze a to tam w koksiokach pali się opony bo pracownicy zimą muszą się ogrzać. Zrób sobie wycieczkę na 5 szyb i zobacz jaki asortyment tam się znajduje opony, asfalt, papa, no i segregowane butelki plastykowe nie wiem gdzie z stamtąd trafiają. Na zachodzie europy każdy kto rozprowadza towar w plastykowych opakowaniach ma obowiązek odbierania go u nas władza podpisała z markietani takie umowy -

 • ~werkk 2012-11-20
  07:51:57

  0 0

  -ale sa zwolnione z podatku nic tylko pogratulować mamy molochy które zatrudniaja pracowników za niewolnicze pensje i maja tylko zysk.

 • ~werkk 2012-11-20
  08:18:15

  0 0

  Zastanówcie się jak coś piszecie skład chemiczny węgla , flotu i mułu jest taki sam. różnica w zależności od złóż jest w ilości siarki. Elektrownia nie wsypuje kęsów węgla do kotła tylko rozdrabnia go do wielkości pyłu i w takiej postaci trafia do paleniska. Podczas spalania węgla i pochodnych przy rozpalaniu kiedy jest zimny komin pojawia się dym po kilku minutach jest prawie niezauważalny, jak dokładacie do kotła i nie zasypiecie całego żaru nie ma dymu. Ale nie ma sensu tłumaczyć tego ludziom co od kilku pokoleń mieszkają w familokach, blokach ich dziadkowie w wannie trzymali króliki na balkonach kury w sedesach płukali kartofle które im uciekały po uruchomieniu spłuczki Teraz zrobili się ekologami za 400 zł miesięcznie nic ich nie interesuje czy dach cieknie czy cieknie kaloryfer awarie wodociągowe, kanalizacyjne, wodociągowe, dopłaty do okien posprzątane klatki schodowe i teren wokół bloku wszelkie remonty a trzeba remontować dużo bo drzwi zewnętrzne macie ciągle wywalone windy zdewastowane w których często oddaje się mocz i kradnie żarówki To wszystko kosztuje Was w zależności od metrażu średnio 400 zł miesięcznie i jeszcze tego połowa nie płaci Wiec nie dyskutujcie o właścicielach swoich domów którzy muszą wszystko zrobić za swoje pieniądze. Zacznijcie widzieć swoje wady a potem oceniajcie innych.

 • ~mark21 2012-11-20
  11:49:43

  0 0

  JA TEZ PALE WEGLEM BO PRACUJE NA KOPALNI I TAKI MAM OPAL ALE TU KILKU KRZYKACZY NIE UMIE ODROZNIC WEGLA OD SMIECI!!!BO PEWNIE SAMI JE PALA!NIE JEST PRZYJEMNE JAK SIEDZE W DOMU I SASIADZ PALI SMIECI A MI TO PRZEZ OKNO DO DOMU LECI I MUSZE TO WDYCHAC JA MOJ SYN ,CORKA I ZNAJOMI CO PRZYCHODZA!! NARESZCIE KTOS TO PORUSZYL. A CO DO TYCH CO MIESZKAJA W BLOKACH TO Z JEDNEJ STRONY RACJA PLACA CZYNSZE PO 600 ZL I W TYM SA KOSZTA CO PONASZA ELEKTROCIEPLOWNIE ZA ZMNIEJSZENIE EMISJI SPALIN WIEC MI BY TO SIE TEZ NIE PODOBALO ZE KTOS MNIE TRUJE.

 • ~mark21 2012-11-20
  11:57:27

  0 0

  ZYCZE POWODZENIA

 • ~ 2012-11-20
  12:08:00

  0 0

  Do "specjalistów": Muł i flot (pełna nazwa: koncentrat flotacyjny) to jest taki sam węgiel jak orzech, groszek czy kostka. Jedynie jest inna średnica ziarna. A de facto flot jest czystszy od tych drugich, ponieważ nie zawiera skały płonnej, której w tamtych jest do 20%. Czyli nie jest to ani "odpad" ani "pochodna węgla". Proponuję nie wypowiadać się na tematy, o których nie ma się bladego pojęcia, specjaliści pod wezwaniem św. wikipedii.
  @truman20: Zakładam, że jesteś pracownikiem dołowym i dlatego uważasz, że tylko Tobie i koleżkom należy się deputat. Pozwól, że Ci uświadomię, że gdyby nie te "nieroby" na powierzchni w ZPMW, mógłbyś se ten wóngiel wrazić do rzici, bo nikt by od Ciebie nie kupił tego, co wyjeżdża na górę, czyli średnio 60% węgla i 40% skały płonnej, nie wspominając o tonach drewna, plastikowych butelek, pustych paczek po cygaretach, półmasek, rolek z przenośników i różnych innych śmieci. Więc doceń robotę tych, dzięki którym owoce Twojej roboty mogą zostać sprzedane i możesz mieć wypłatę.

 • ~ 2012-11-20
  12:24:43

  0 0

  Witam, ja tez chetnie dolaczylabym sie do pozwu. Gdzie mozna sie zglosic lub prosze o mail to sie odezwe.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-20
  12:45:34

  0 0

  Dziś opublikuję zdjęcia z śmietniska na ul. Prostej na moim facebook-u, może prokuratura przeprowadzi w końcu śledztwo w tej sprawie, a nie będzie mnie się pytała pisemnie co i jak. Powinienem być przesłuchany w tej sprawie, zapytany czy mam jakieś dowody i to wszystko. Tadeusz Dybała nie pracuje w prokuraturze i nie posiada pensji prokuratora, aby wykonywał całą pracę za niego. Dodam jeszcze, że nie posiadam uprawnień takich jak ma prokuratura. Swoim postępowaniem prokuratura ośmiesza się i pokazuje że nie jest niezależna. Przypominam, że teren pod Plazą został utylizowany, gdyż tam ziemia była nasiąknięta ropą. Zauważcie, że rada miasta poświadczyła czy też żyrantowała trzem urzędnikom pożyczkę, aby mogli wybudować sortownie śmieci. Zaś później gdy się zwrócono do nich ile chcą za utylizację asfaltu, to podali taką cenę, że rada czy też prezydent nie zgodzili się. Została możliwość utylizacji w Knurowie, ja nie wiem czy wyjeżdżały jakieś samochody RSK do Knurowa, prawdopodobnie nie. Ponadto musiałby być sprawdzone zeznania świadków dotyczące wydawanych zezwoleń przez UM w temacie. Na prawdę jeżeli prokuratura by chciała to mogłaby tą bombę ekologiczną dla ludzi nakazać zutylizować a osoby odpowiedzialne ukarać. Tylko nie ma takiej woli.

 • ~werkk 2012-11-20
  12:57:51

  0 0

  SirMorgoth to co wymieniłeś trzeba wybrać ale najgorsze są otuliny kabli bo miedź jedzie w hajerkach albo baniach zalotnych olejmy w razie kontroli nie widać jak sie taki pieronstwo zamatlo w tryby na sitach abo bandach to awario je cało szychta a najgorsze co moze byc to jak na tasmie jadą ekskrementy tego ni ma jak chycic a smrod nieludzki wiync to je przepuszczane potym to trefio do pieca potym te zło wylatuje kuminym to bydzie tyn pieronski smog. A wiysz gornik dobrze pojy masno żur, golonko, karbinadla, zapije stara kwaska z kapusty co deptoł zmazanymi szłapami, jo ino pisza o tych specijałach a juz mi sie dzwigo.

 • ~adiqq 2012-11-20
  17:21:59

  0 0

  jakimś tam sposobem, jest uchwalenie nowego MPZP - miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego - i dodać tam taką pozycję, jako zakaz opalania domów paliwami stałymi(lub coś podobnego). Przynajmniej nowe domy nie dokładałyby się do całości...
  no ale przecież taka decyzja popularności prezydentowi nie przysporzy i nie ma co liczyć na takie rewolucje....
  my tutaj możemy sobie krzyczeć i pyskować, ale nie mamy żadnego wpływu....
  ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że gratuluję odwagi panu który wytoczył proces i jestem ciekawy jak się sprawa potoczy - ale nie spodziewam się niestety spektakularnego sukcesu...

 • ~hartom 2012-11-20
  18:39:22

  0 0

  A co Pan Kuczma proponuje w zamian??? Segreguję śmieci, nie palę plastików tylko czysty węgiel, a i tak śmierdzi - jeśli dopłaci mi pan różnicę między ogrzewaniem węglem a olejem czy gazem to od razu wymieniam piec. W Rybniku jest tyle podatków dla prywatnych domków że kolejne restrykcyjne przepisy nic nie załatwia bo nas na ni nie stać a sory ale marznać nie będe! Pan kuczma napewno siedzi w swoim bloku i mu grzeją, a że nie musi martwić się o opał i chodzic do piwnicy to do głowy mu takie głupie pomysły przychodza. Jak Ci śmierdzi to sie wyprowadz w polske na wieś !!!!

 • ~ 2012-11-21
  18:45:17

  0 0

  Wyczytałem w gazecie, że pan Kuczma ogrzewa dom energią elektryczną, a rachunki za prąd w skali roku wynoszą 5 100zł [dom ma powierzchnie 140m2] Dom ma pewnie docieplony styropianem. Tylko nie wszystkich stać na ekologiczne mieszkanie. Rozwarstwienie społeczne jest coraz większe...

 • ~ 2012-11-21
  18:54:48

  0 0

  5100 na rok ? bardzo ciekawe

 • ~Adaśko 2012-11-22
  19:26:37

  0 0

  Nie macie pojęcia co wypuszcza w nocy Focus.Dlaczego,bo nie widac i wsyscy śpią.Gdzie zieleń.To nie tylko wina państwa,ale także prowadzonej polityki przez UM.W centrum poprostu wszystko umiera,a my z nim.

 • ~palermus 2012-11-23
  20:49:09

  1 0

  Żenująca jest wasza (na czele z naszymi włodarzami) wiedza na temat palenia w piecu. Flot, muł, czy dobry węgiel nie ma znaczenia jak nie macie pojęcia jak palić w piecu!! Większość z Was wiedzę że to typowe "gorole" w bloków. Moi sąsiedzi palą różne paliwa: jedni flot, jedni tylko węgiel i są tacy którzy paląc flot mniej kopcą z komina jak nie jeden sąsiad, który pali węglem. Nie wiedza jak palić w jakim piecu jest straszna!! Ja palę i węglem (KWK Chwałowice) i flotem. Nie rzadko z węgla robię większą zadymę niż z flotu!!!!! Do tego pamiętajmy że inaczej pali się w piecu żeliwnym a inaczej w stalowym!! Najbardziej bawią mnie zdjęcia pokazywane w tvt czy chociażby powyżej. Zdjęcia zrobione w południe lub wczesnym popołudniem kiedy najczęściej zaczyna się palić. Na początku nie ma cudów musi się kopcić (polecam przypomnieć sobie lekcje chemii np. rodzaje spalań!!!!) Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury oraz odpowiedniej ilości powietrza nie ma prawa nawet z najgorszego mułu zakopcić z komina. Co do spalania śmieci to moim zdaniem śmieci powinny być one spalane (oczywiście w spalarniach, a nie w domach). Bardziej sprytne kraje już dano to robią pozyskując ze śmieci energię ( dla chętnych: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ndr/Documents/po_wiedensku_czyli_kompleksowo_traktowane_odpady.pdf ). Nie straszcie PGNiG'em ponieważ mieszkamy na węglu!! Żal mi tych co pozywają państwo ponieważ sami zapędzą się w kozi róg, ale to ich problem.
  Pozdrawiam ~Gregorio i ~figop :D

 • ~Teddy 2012-11-24
  13:16:48

  0 0

  Pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa? A po cholerę?? Pan Fudali zamiast wywalać kasę na pierdoły i w bezczelny sposób wypowiadać się w TV, ze biedny mieszkaniec, który ma 700 zł renty nie powinien palić mułem tylko lepszym paliwem (nie powiedział tylko za co?) już dawno mógł opracować strategię likwidacji prywatnych kotłowni. Ale po co? Piszecie o różnych dzielnicach - dorzucę Piaski, gdzie kotłownia na Ogrodowskiego czadzi, ze aż strach a jadać Żorską do ronda Boguszowickiego jest czarno i smród z okolicznych domów. Dlaczego Piasków nie podłączono do osiedla Za Torem??? Co do palenia śmieci to potępiam, ale nie przesadzajcie, ze 95% pali tylko śmieciami. W pozostałych kwestiach popieram ~werkk'a

 • ~ 2012-11-24
  22:41:20

  0 0

  ~palermus popieram.Wreszcie jeden który wie o co chodzi i nie pieprzy o spalaniu śmieci . Zrozumcie jedno paląc węglem też zasmradzamy powietrze , i trzeba wiedzieć jak palić . Moim zdaniem miasto najpierw miało dogadać się z elektrownią co do ogrzewania w mieścxie a później zabrać się za kanalizację . Ale wybór był inny z wiadomych powodów , zresztą tak jak teraz budując sieć szerokopasmową !!!! , po co to komu ? Pozdrawiam normalnych i pełnego oddechu zimą życzę .

 • ~ 2012-11-26
  18:48:18

  0 0

  Nikt z rozsądnych ludzi na ''stołkach'' nie dopuści aby ten pan sprawę wygrał... Wtedy ludzie by zakładali sprawy jedna po drugiej, co by spowodowało ogromne odszkodowania czy od Miasta Rybnika czy Skarbu Państwa. Ten pan tego NIE WYGRA ! :)

 • ~exx 2012-11-26
  21:06:01

  0 0

  Do wszystkich palacych w piecach!!!!!!!!!!!! Prosze o wpisanie w googl " Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" i wejscie na forum Muratora tam dowiecie sie jak EKONOMICZNIE I EKOLOGICZNIE PALIC W WASZYCH PIECACH.Wystarczy przeczytac kilka pierwszych stron.JJezeli chcecie chodzic raz max dwa razy do pieca na dzien musicie to przeczytac.

 • ~exx 2012-11-26
  21:24:34

  0 0

  Do wszystkich palacych w piecach!!!!!!!!!!!! Prosze o wpisanie w googl " Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" i wejscie na forum Muratora tam dowiecie sie jak EKONOMICZNIE I EKOLOGICZNIE PALIC W WASZYCH PIECACH.Wystarczy przeczytac kilka pierwszych stron.JJezeli chcecie chodzic raz max dwa razy do pieca na dzien musicie to przeczytac.

 • ~exx 2012-11-26
  21:45:18

  0 0

  Do wszystkich palacych w piecach!!!!!!!!!!!! Prosze o wpisanie w googl " Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" i wejscie na forum Muratora tam dowiecie sie jak EKONOMICZNIE I EKOLOGICZNIE PALIC W WASZYCH PIECACH.Wystarczy przeczytac kilka pierwszych stron.JJezeli chcecie chodzic raz max dwa razy do pieca na dzien musicie to przeczytac.

 • ~Kabuz1988 2012-11-28
  18:49:36

  0 0

  Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia

 • ~Pradom 2012-12-04
  19:08:43

  0 0

  BRAWO DLA PANA ZDZISŁAWA KUCZMY!!!!!!!!!! GOLIĆ BANDYTÓW

 • ~adiqq 2012-12-05
  21:05:17

  0 0

  stfu1 - co cię tak ciekawi w tej kwocie jaką ten pan płaci rocznie za prąd?

 • ~rzyt 2012-12-07
  10:20:38

  0 0

  Kiedyś rejon, gdzie powstała Galeria Śląska, gdy należał do Spółdzielni, był terenem tzw. róży wiatrów i kanałem przewietrzania miasta. Tak mi wtedy mówiono, gdy pytałem o możliwość zabudowy tych terenów. Gdy miasto wykupiło te tereny od Spółdzielni Rolniczej to te stały się miejscami pod markety. Wniosek: co UM miasta obchodzi najbardziej, ekologia i poziom życia mieszkańców. Inna sprawa, gdy właścicielem jest ktoś inny niż UM, to wtedy tak łatwo gruntu na markety nie da się przekształcić, co wg mnie jest w sporze z prowadzeniem działalności gospodarczej przez miasta i podmioty zajmujące się handlem nieruchomościami. Kiedyś dzwoniłem do Wydziału Ochrony Środowiska w UM to pełniący obowiązki naczelnika /wtedy/ powiedział mi, ze ten teren gdzie robi się dzikie wysypisko nie należy do UM i należy się zwrócić do właściciela gruntu. Teraz już możecie sobie wyobrazić moją reakcję na taki sposób podejścia do ochrony środowiska ale tylko tego, który dotyczy terenów UM. I tak jest do dziś - arogancja urzędnicza i słowo wytrych "Unia nie pozwala" dają spokój na wieki wieków Amen.

 • ~krzycho_ 2012-12-10
  23:31:24

  0 0


  Pył zawieszony PM10 jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3. Poziom ALARMOWY stężenia średniodobowego pyłu PM10 wynosi 200 µg/m3.
  W Rybniku ostatnio rzadko spada poniżej 300 µg/m3 - przykładowo 8 grudzień 2012 - 737 µg/m3, 9 grudzień - 557 µg/m3.
  Sami się wytrujemy jeżeli czegoś nie zrobimy, trzeba działać - jeżeli widzicie że wasi dziadkowie/rodzice/znajomi palą śmieci zwróćcie im uwagę - może nie są świadomi zagrożenia jakie powodują !!! Trochę ciepła to tylko pozorna oszczędność, leki są dużo kosztowniejsze !!!

 • ~Kejtus88 2012-12-13
  09:43:54

  0 0

  Moje pomysły:
  Wzrost cen mułu i flotu a obniżenie ceny wszystkich ekologicznych form ogrzewania (np. ekogroszek tańszy niż muł) wtedy opłacałoby się założyć ogrzewanie ekologiczne i człowiek by się nie bał że zmarznie w zimę. Darmowa segregacja śmieci (nie jak do tej pory płatne worki) oraz częste kontrole straży miejskiej posesji prywatnych. Miejsca w które można oddać zużyte opony i sprzęt za DARMO. Nr telefonów dla osób niezmotoryzowanych, żeby ktoś odebrał ten sprzęt.

 • ~nocomen 2013-06-18
  09:39:43

  0 0

  Rybnik ma idealne rozwiązanie. Co roku w zbiornik i w niebo idą setki tysięcy gigadżuli energi. Trzeba po prostu wybudować magistralę ciepłowniczą z elektrowni, kogo się da i co się da podłączyc do ciepłociągów, a to co się nie da, to zmusić do ekologicznego paliwa. Przede wszystkim z urzędu zakazać palenie tzw mułem, a najlepiej zakazać sprzedawać to tanie i trujące paliwo, które tylko na Śląsku prosperuje.Za kilka lat będziemy mieli Rybnik Zdr.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 177