zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Rozmawiali z prezydentem o urągającym dodatku motywacyjnym dla nauczycieli

2021-04-18, Autor:  bf

Czy prezydent Piotr Kuczera zmieni zdanie co do dodatku motywacyjnego dla nauczycieli? Takie pytanie stawiali sobie przed spotkaniem związki zawodowe reprezentujące interesy pedagogów. Odpowiedź poznali w miniony czwartek (15 kwietnia). Usłyszeli też ważną deklarację.

Reklama

Przypomnijmy, miasto obniżyło w 2021 roku dodatek motywacyjny dla nauczycieli do symbolicznej złotówki, co wzburzyło pedagogów i związki zawodowe. Magistrat tłumaczył swoją decyzję kiepską sytuacją finansową.

O Rybniku w tym kontekście zaczęło być głośno w całej Polsce. Stało się tak za sprawą m.in. słynnego, prześmiewczego felietonu Tomasza Olbratowskiego.

- Mam apel do nauczycieli w Rybniku: nie przewalcie tego dodatku na głupoty – kpił na antenie radia satyryk i felietonista.

Żarty żartami, ale związki zawodowe wolą działać. W miniony czwartek doszło do spotkania w rybnickim magistracie. Po jednej stronie znalazł się prezydent Piotr Kuczera, wiceprezydent Wojciech Świerkosz, Naczelnik Wydziału Edukacji - Katarzyna Fojcik, Skarbnik Miasta - Dariusz Skaba i Zastępca Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu - Marek Florczyk.

Stronę związkową reprezentowały: Hanna Grzelec - Przewodnicząca Zarządu OM NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty oraz Izabela Faksa - Lerch - Prezes ZNP Oddział w Rybniku.

- Spotkanie odbyło się z inicjatywy związkowców i dotyczyło kwestii dodatku motywacyjnego. Zarówno prezydent, jak i skarbnik miasta przedstawili trudną sytuację finansową spowodowaną różnymi czynnikami, również zaniżoną subwencją oświatową. Zapytani o prognozy finansowe, odpowiedzieli, że takowe można dopiero przeprowadzić po III kwartale. Do tego czasu pozostanie dodatek motywacyjny w kwocie 1 zł – informuje Hanna Grzelec.

Przedstawicielki związków zawodowych zaakcentowały, że ubolewają nad pesymistycznymi dla pracowników pedagogicznych prognozami. Nie mogą pogodzić się ze złotówką dodatku motywacyjnego i nie zrezygnują z dalszego upominania się o dodatek motywujący, nieurągający godności nauczyciela.

- I to taka króciuteńka relacja z dwugodzinnego spotkania. O szczegółach porozmawiamy na zebraniach, o których informuję w wiadomościach mailowych. I już na sam koniec, spełniam słowo, które dałam. Pan Prezydent Kuczera prosił, aby przekazać, że deklaruje, iż chce wrócić do dodatku motywacyjnego. Panie Prezydencie, chcieć, to móc. Trzymamy za słowo – dodaje Hanna Grzelec.

Spotkanie komentuje też radny Marek Florczyk.

- Cieszy fakt rozwiązania problemu spłaszczenia płac pracowników administracji i obsługi (od kwietnia br.). Teraz nadszedł czas na znalezienie środków finansowych, aby przywrócić dodatki motywacyjnego dla nauczycieli. Wierzymy razem z Przewodniczącą Komisji Oświaty Grażyną Kohut, że w budżecie miasta pojawią się wkrótce możliwości zrealizowania tego celu – podkreśla.

Czy faktycznie zwiększy dodatek motywacyjny dla nauczycieli? Będziemy śledzili rozwój dalszych wydarzeń.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~romcost 2021-04-18
  13:51:05

  Kolejna roszczeniowa grupa społeczna, całkowity brak empatii. Fakt, że dodatek jest śmieszny, ale to może dlatego, że jest gwarantowany kartą nauczyciela i nie było możliwości go całkowicie zawiesić... Jeśli tym półetatowcom jest tak źle, niech zmienią pracę na normalną, do 60/65 lat po 40h tygodniowo i z 26 dniami urlopu.
  Podajcie sobie ręce z górnikami... Katastrofa, ludzie zostają całkowicie bez dochodu, mają ograniczane pensje i jakoś muszą przeżyć, a tym nie dość, że w domach od niemal roku na dupach siedzą ciągle jest źle...

 • ~Franek7 2021-04-18
  14:14:00

  A czy to przypadkiem nie jest rola rządu zapewnić środki na edukacje i pensje dla nauczycieli? Na Obajtków i Rydzyków to pieniądze workami przekazują. Może zainteresować Czarnka tą sprawą to zamiast ganiać dzieci za błyskawice strajku kobiet zrobiłby coś pożytecznego ?

 • ~Franek7 2021-04-18
  14:24:50

  74 36

  Romcost w TVP idzie właśnie przekaz, że Niemcy nam zazdroszczą pensji. Ciekawe. Tych 12 zł na godzinę minimalnej? Czy tych dodatków dla nauczycieli?

 • ~Franek7 2021-04-18
  14:54:14

  46 32

  Zajrzałem na prawą stronę. Bodnara nazywają Towarzyszem a komucha Piotrowicza autorytetem. Odlot...

 • ~ 2021-04-18
  14:56:25

  43 67

  @Franek - oni nam zazdroszczą tego , że u nas zarabia się coraz lepiej , jak na nasze warunki (mimo twojego ględzenia ) i za takie pieniądze jakie nam dawniej płacili , nikt tam już nie pojedzie robić . Większość Polaków zaczyna się cenić i już się nie wstydzą , tego skąd pochodzą , chyba , że się z tobą zadają . Ty po przekroczeniu granicy pewnie ojczystego języka się wstydzisz , jak kolega Stuhr.

 • ~ 2021-04-18
  14:58:17

  25 51

  @Franek - to nie towarzysz, tylko towarzyszka , albo coś całkiem bezpłciowego :)

 • ~ 2021-04-18
  15:26:37

  91 34

  Nauczycieli gnoi rzad, a naszych rybnickich nauczycieli dodatkowo gnoi Miasto. Obecni nauczyciele odejda na emerytury, a nikt mlody i madry nie pojdzie do zawodu, od ktorego sie coraz wiecej wymaga, a ktoremu sie coraz mniej placi. Tylko nieudacznicy trafia do tego zawodu, albo tacy, ktorych nigdzie nikt nie bedzie chcial. No ale to wladzom na reke, widzimy jak sprawnie sie manipuluje glupim narodem

 • ~Franek7 2021-04-18
  16:51:49

  59 24

  Zak ja za granicą to się wstydzę PiSu a wszyscy tam mi bardzo współczują takiego rządu. Języka się swojego nie wstydzę bo go tam nie używam. A co do naszych zarobków to inflacja rośnie szybciej więc de facto jesteśmy coraz biedniejsi. Widziałeś ile kosztuje paliwo na stacjach? O cenach nieruchomosci nie wspomnę.Dobrze to zarabiają tylko PiSowcy i ich szwagry. Reszta klepie biedę bo połowę gospodarki rząd zamknął bo ponoć to pomaga w walce z wirusem
  Pod rządami PiSu staliśmy się biednym i zacofanym. Do lekarza się nie dostaniesz, w sądach kolejki na kilka lat do przodu. Edukacja praktycznie nie istnieje. krajem na peryferiach Europy a to, że w TVP narzucają nagle narracje, że jest super utwierdza mnie tylko w tym przekonaniu.

 • ~*Forum* 2021-04-18
  16:52:06

  54 22

  ~romcost Tym postem tylko określasz siebie... Żaden wykształcony, kulturalny i na poziomie człowiek nie napisałby takiego paszkwilu na grupę zawodową od której zależy wykształcenie naszych dzieci. Ciekawe, ze na nauczycieli plują tylko słabe niziny społeczne, które same miały pod górkę z edukacją a teraz jedyne na co ich stać to wylewanie jadu na tych, którym rzekomo "jest lepiej"
  Czy coś stało na przeszkodzie abyś został nauczycielem i miał tak dobrze w życiu? Nauczyciele nauczyli cię pisać i czytać co widać reszta zależała od ciebie... Co z tym zrobiłeś?

 • ~artefaks 2021-04-18
  17:13:48

  32 16

  Nad dyskusją o tym czy nauczyciele zarabiają za mało unosi się duch Włodzimierza Lenina. Przypomnę, że Lenin sformułował dwie myśli, które bardzo dobrze oddają sens tej dyskusji. Pierwsza mówi, że państwo policyjne, to takie państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela. Nie wiem czy świadomie, ale Lenin w ten sposób uznał, że są zawody lepsze i gorsze. To przekonanie jest mocno zakorzenione w świadomości Polaków, a swoje najgłębsze korzenie ma ono w podziałach stanowych, występujących przez całą historię Polski. Czasy PRL-u tylko te przekonania wzmacniały.

  Drugą myślą Lenina, niejako uzupełniającą tę pierwszą, jest stwierdzenie, że kucharka może rządzić państwem. Nie wiem czy w ten sposób Lenin chciał zdeprecjonować rangę rządzenia państwem, ale na pewno poniżył zawód kucharki.

  A pomyśleć że nasz wódz rozwiązał skutecznie te problemy.
  Zdeprecjonował rolę nauczycieli i ,,dokonał wielkiego odkrycia kulinarnego" , bo aprecjonował oprócz policjanta zawód kucharki.

  Jak to mówią J. K. ,,wielkim wodzem jest "

 • ~artefaks 2021-04-18
  17:20:16

  41 20

  Przypominam że w okresie słusznego strajku nauczycieli. Wódz nie wykazał empatii i w Orwellowskim stylu ogłosił program świnia plus , krowa plus. Jak wiadomo naczelny knur na folwarku zwierzęcym Napoleon tylko obiecuje i nigdy nie wywiązuje się ze swoich publicznych przyrzeczeń.

 • ~Wielewiedzący 2021-04-18
  18:46:46

  33 47

  1 zł dodatku!

  Nauczyciel dyplomowany, których w Rybniku jest około 2 tysięcy czyli 66% czyli 2/3 wszystkich (mianowanych jest ok 17-18%, reszta to kontraktowi i zaczynający pracę stażyści) zarabia MIESIĘCZNIE w zaokrągleniu brutto):
  - stawka zasadnicza: 4040 zł.
  - dodatek stażowy: 404-808 zł.
  - dodatek za wychowawstwo: 300 zł.
  - 1/12 „13 pensji” ok 400 zł.
  - często nadgodziny (1-9 tyg): 200 zł - 2020 zł.
  Razem: od 4 850 zł -7 568 zł.

  Są oczywiście i nauczyciele stażyści i kontraktowi którzy za etat (18 h lekcyjnych) dostają ok 3 300-3 500 zł ale to ci, których jest najmniej i dopiero zaczynaja pracę.


  Kiedy w 2009 roku ZNP i nauczyciele słusznie strajkowali i „odczuli to po kieszeni” bo za strajk się nie płaci ZNP LATAŁO do Prezydenta Świerkosza jak z przeziębionym pęcherzem żeby jakoś straty zrekompensować strajkującym. Ten oczywiście jak zawsze znalazł rozwiązanie. Wtedy to Rada Miasta przyjęła na wniosek Prezydenta Miasta uchwałę w której rybniccy nauczyciele otrzymali 3 MIESIĄCE WCZEŚNIEJ OD WSZYSTKICH W POLSCE PODWYŻKI (które zrekompensowały częściowo straty a dyrektorzy wypłacali z ZFŚS zapomogi)
  Nikt wtedy Prezydentowi Kuczerze nawet nie podziękował.

  Kiedy przy podwyżkach rząd podniósł obowiązkowo dodatek za wychowawstwo do kwoty 300 zł ale TYLKO NAUCZYCIELOM SZKÓŁ prezydent Kuczera zdecydował, że nie będzie robił podziałów w środowisku nauczycielskim i nauczyciele wychowawcy w przedszkolach otrzymali TAKI SAM COMIESIĘCZNY DODATEK choć miasto nie miało takiego obowiązku.
  Nikt wtedy Prezydentowi Kuczerze nie podziękował.

  Miasto od lat prowadzi politykę w której nauczyciele mogą zarabiać pracując w tzw nadgodzinach (czyli powyżej 18h lekcyjnych tygodniowo mieć np. 27).
  Dzięki temu nauczyciele w kolejnych latach zarabiali więcej powyżej tzw „średnich”:
  w 2016 r. o 6 mln więcej,
  w 2017 r. o 7,3 mln więcej,
  w 2018 r. o 7,7 mln więcej,
  w 2019 r. o 8,5 mln więcej.
  Nikt wtedy Prezydentowi Kuczerze nie podziękował.

  W roku 2019, 2020, 2021, miasto musi uzbierać 40 mln zł na ewentualny zwrot górnictwu nienależnie pobranego podatku przez śp. Prezydenta A.Fudalego.

  ZNP w Rybniku NIE rozumie albo raczej jej nowa Prezes Izabela Faksa-Lerch, szerszego kontekstu tej sytuacji. I tak, tymi „79 zł miesięcznie brutto” odpłaca się Prezydentowi za to, że zawsze dbał o nauczycieli.

  Roczny dotychczasowy koszt dodatku motywacyjnego dla nauczycieli wynosił 2,5 mln zł.

  W mieście Rybniku zatrudnionych jest około 100 katechetów. Roczny koszt ich wynagrodzeń to około 5,5 mil. zł.

  Miasto nie może w poszukiwaniu oszczędności zwolnić katechetów. Miasto musi np. ograniczyć wypłatę tego co nie jest dla nauczycieli obowiązkowe np. dodatek motywacyjny.

 • ~Fischer 2021-04-18
  20:16:02

  20 6

  Jaki jest cel tego artykułu? Informuje o tym, że dodatek na razie nie będzie podwyższony to jeszcze pozwolono ~romcostowi i podobnym wypisywać głupoty. Czy informacja ~Wielewiedzącego jest prawdziwa? Jeśli tak to katecheta zarabia 4.583 PLN/miesięcznie. Netto czy brutto i tak fajnie.

 • ~ 2021-04-18
  20:32:19

  10 26

  Katecheta nie ma na utrzymaniu rodziny.

 • ~romcost 2021-04-18
  20:53:15

  20 35

  ~*Forum* - widzisz, łatwo kogoś obrażać, nie znając go, tak się składa, iż wybierając drogę zawodową nie kierowałem się argumentami typu przywileje nauczycielskie (czy inne), ale wybrałem branżę, która pozwala mi lepiej zarobić, nie jest też tak, iż uczyć mi się nie chciało, bo w szkołach spędziłem więcej czasu, niż przeciętny nauczyciel, zaś moja nauka niestety, ale nigdy się nie kończy i wiedzę muszę ciągle poszerzać. Niestety, większość nauczycieli to zwykli cwaniacy, którzy liczą tylko na to, iż dzięki przywilejom uda się im przetrwać do emeryturki pracując po 20h tygodniowo i bimbając sobie ucząc dzieci wfu, o pszczułkach, muzyki, religii, historii czy plastyki... Jeśli ktoś z nich jest naprawdę fachowcem w swojej dziedzinie to dlaczego tej wiedzy nie wykorzysta gdzieś, gdzie więcej zarobi, tylko próbuje wymusić kosztem dzieci wyższe uposażenie dla siebie? Co, to powołanie? Misja społeczna, kochają dzielić się swoją wiedzą? Błagam Was, to 3% ogółu, reszta to jak pisałem cwaniacy i "lebry". Taka prawda... Przepraszam tutaj te 3%, które naprawdę pracę tą wykonują z powołania.

 • ~Fischer 2021-04-18
  21:28:36

  29 6

  oj ~romcost musisz jeszcze sporo się nauczyć o "pszczułkach". Poinformuj nas czym się zajmujesz a też pewnie znajdą się tacy, którzy nazwą Cię cwaniakiem lub "lebrem". Nie jestem nauczycielem, pracuję na swoim. Z reguły nie narzekam a już na pewno nie zaglądam innym do portfela.

 • ~romcost 2021-04-18
  21:41:26

  3 13

  ~Fischer- wiedziałem i czekałem :)

 • ~romcost 2021-04-18
  21:45:41

  4 21

  ... Automatyk dla zainteresowanych, bez przywilejów, bez wolnych wakacji, bez 13 stek, Barburek, etc. I da się żyć...

 • ~Fischer 2021-04-18
  22:11:50

  15 2

  ~ romcost znowu zaczepka ale ... nie podejmę rękawicy

 • ~romcost 2021-04-18
  22:36:34

  5 23

  ~Fischer, skoro pracujesz na swoim, przypuszam, że nie pracujesz - 20h tygodniowo i zapewne nie jesteś szczęśliwy przy comiesięcznym płaceniu podatków, widząc, że są one marnotrawione. Nie interesuje mnie, kto ile zarobi, niech każdy zarobi jak najwięcej. Ale nie może być tak, że kilka grup zawodowych żeruje na całym społeczeństwie. Wszyscy zarabiamy za mało, więc jeśli w danym zawodzie stawki nie pozwalają więcej zarobić, trzeba zmienić pracę, pracować więcej lub wziąć sprawy w swoje ręce, jak Ty zrobiłeś. A tutaj mamy przykład wywierania nacisków zapewne (choć to tylko moje przypuszczenie) groźbami nie zorganizowania matur celem uzyskania korzyści.

 • ~trewq92 2021-04-18
  22:53:14

  20 5

  Dyskusja pod tym artykułem potwierdza regułę, że najbardziej krytycznie o nauczycielach wypowiadają sią analfabeci tacy jak "romcost", który nie ma cyt. "Barburek". Za 5 lat po fali odejść na emerytury w szkołach nie będzie miał kto uczyć. Już teraz brakuje chętnych. Za parę lat będą uczyć właśnie tacy jak" romcost", co przekonani o swoich nadzwyczajnych przymiotach wyzywają innych , a sami "piszom Barburkom".

 • ~Fischer 2021-04-19
  00:33:14

  11 3

  ~trewq92 nie zdążyłem napisać tego co Ty, biedne kolejne pokolenia, w sumie na ich analfabetyzm zapracowali ich rodzice, sami pewnie zamiast chodzić do szkoły "ciepali na nią kamieniami"

 • ~akronaut 2021-04-19
  09:28:42

  13 0

  o jakich 20 godzinach piszesz ~romcost?

 • ~mewa74 2021-04-19
  14:03:19

  12 2

  Wielowiedzący nie ma czasem na nazwisko Świerkosz?

 • ~mewa74 2021-04-19
  14:21:31

  20 2

  Zastanawia mnie jedno. Są środowiska, które stoją za sobą murem "kruk, krukowi..." Natomiast tu... Nauczyciel, który uciekł w politykę, mniemam, że między innymi dla pieniędzy. Nauczyciel, nauczycielom. Gdyby po kadencji musiał wrócić do miejsca, w którym wcześniej pracował, może by inaczej na to patrzył. Ciekawe czy potrafi swoim kolegom/koleżankom z pokoju nauczycielskiego spojrzeć w oczy.
  Może mam szczęście w życiu, bo uczyli mnie wspaniali nauczyciel (np. prof. Libura), moje dzieci też odebrały dobrą edukację, dobrze wspominają pedagogów. Edukacja to podstawa przyszłości, dlatego ktoś kto wykonuje zawód nauczyciela powinien na tyle dobrze zarabiać żeby ludzie chcieli tam pracować i żeby zawód wybierały takie osoby, by było to z pożytkiem dla pokoleń.

 • ~1floyd 2021-04-19
  14:59:42

  17 2

  Jak zwykle, temat szkolnictwa w emocje. W tym przypadku 1zł dodatku. Ciekaw jestem reakcji, każdego z tu piszących, gdyby ich szef, czy pracodawca, podniósł im wynagrodzenie o tą złotówkę na miesiąc. Dla prowadzących działalność, np składkę ZUS obniżka o 1zł. Podejrzewam że,w słowniku wulgaryzmów ( jeśli taki istnieje ) przybyło by sporo zwrotów. W tym przypadku, chodzi o szacunek. Od wielu lat, szacunek dla tego zawodu, jest sprowadzany do parteru. Od władz, poprzez rodziców, jak i samych uczniów. O statusie zawodu, świadczą też wynagrodzenia. A te w tym przypadku, są śmieszne. A to powoduje że, do pracy w szkołach trafia coraz mniej chętnych. Już jest wiele wakatów dla biologów, chemików, matematyków, czy fizyków. Dostają ciekawsze oferty z rynku. W ramach wymian, mają też kontakt z nauczycielami z innych krajów UE. Co daje im obraz, traktowania tego zawodu w innych krajach. Jeśli macie znajomych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, i mieszkają zagranicą, zapytajcie ich, czy nie poślą dzieci do szkoły, przez tydzień, bo trafia się fajna oferta last minut. U nas w kraju nikt tym się nie przejmuje.
  zagranicą

 • ~myrivertale 2021-04-22
  21:27:02

  0 0

  the government should look out or ways to prevent this

 • ~myrivertale 2021-04-23
  16:04:28

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kuleenvid 2022-05-19
  15:57:30

  0 0

  Romcost w TVP idzie właśnie przekaz, że Niemcy nam zazdroszczą pensji. https://get-vidmate.com/ https://instasave.onl/

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.