zamknij

Wiadomości

Raport: czy magistrat jest przejrzysty?

2010-06-17, Autor:  Patrycja Wróblewska
Brak informacji na stronie internetowej miasta o organizacjach pozarządowych oraz działania urzędników dyktowane decyzjami politycznymi - to tylko niektóre wnioski płynące raportu „Przejrzysta Polska”, w którym wziął udział Rybnik.

Reklama

Raport miał odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi oraz czy stowarzyszenia mają realny wpływ na życie społeczne w mieście. Autorzy raportu wystawili Rybnikowi pozytywną ocenę. Ich zdaniem, miasto aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi i czeka na inicjatywy mieszkańców. Dobre świadectwo miastu wystawia również duża ilość działających w mieście organizacji. W praktyce współpraca władz z III sektorem polega m.in. na dyżurach prezydenta i jego zastępców, spotkaniach z radami dzielnic i bezpłatnej prasie samorządowej.Mimo tego, w raporcie odnotowane wiele uchybień. Marlena Moliszewska-Gumulak - autorka raportu, wskazuje na część decyzji urzędników ma charakter polityczny. - Organizacje pozarządowe nie mają przekonania, czy proponowane rozwiązania są w ogóle rozpatrywane przez rządzących. Według nich występuje zbyt duże uzależnienie podejmowanych działań, ogłaszanych konkursów, realizowanych pomysłów od decyzji politycznych – powiedziała.


Kolejną słabością dostrzeżoną przez autorów raportu jest brak informacji na stronie internetowej miasta o organizacjach pozarządowych. Na stronie nie ma czytelnych informacji o organizacjach pozarządowych, jakie działają na terenie Rybnika. Brakuje również informacji o tym, kto ma status organizacji pożytku publicznego i komu można oddać 1% swojego podatku. Na stronie nie ma również tak podstawowej rzeczy jak dane teleadresowe organizacji.


Zgoła inaczej współpracę miasta z organizacjami pozarządowymi widzi Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, które od kilku lat krytykuje niektóre działania prezydenta i jego urzędników. Zdaniem Janusza Piechoczka z CRIS rzeczywistość nie wygląda tak różowo, jak w raporcie. Twierdzi, że badanie zostało przeprowadzone nie do końca obiektywnie. - Uderzył nas brak informacji na stronie miasta i w Biuletynie Informacji Publicznej o tym, że miasto w ogóle bierze udział w programie, który w nazwie ma „przejrzystość”. Poza tym urzędnicy znali już wcześniej narzędzia badawcze i mogli się przygotować, organizacje nie miały takiej możliwości. Z raportu można wyciągnąć ogólny wniosek, że jeśli miasto nie łamie prawa, to świetnie współpracuje z organizacjami – uważa Janusz Piechoczek.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Sajgon 2010-06-17
  12:08:28

  0 0

  Porażka... Decyzje urzędników, są polityczne. No Amerykę odkryli... WOW nic nowego panowie i panie. jaki szef taka reszta pracowników.. Choć ja zawsze będę bronic urzędników. Podziwiam was, pracować dla takiego buca jak Fudali to na prawde wyzwanie i należy wam się szacunek!! Musicie z musu robić ludzi w konia bo stoją nad wami z batem. Wiem bo znam wielu pracujących w UM. Już nie długo się to zmieni. Powodzenia :)

 • ~Dawidddddddd 2010-06-17
  13:13:51

  0 0

  upolityczniony, niewydolny urząd to nic dobrego. Nie trzeba raportu, żeby o tym się przekonać. Wystarczy spróbować dostać jakieś pozwolenie czy inny tego typu dokument. Sprawą 1 % dla OPZ zajmował się poseł Krząkała i CRIS bo UM i Prezydent mają to gdzieś. Szkoda....

 • ~ 2010-06-17
  13:16:54

  0 0

  Póki co mam wrażenie, że rybniccy urzednicy są zadowoleni ze swojej roboty i robią to wszystko z przekonania do Fudalego. Jeśli się go boją to ma już to przesłanki pewnego rodzaju dyktatury. A jak wiemy z historii wiele razy kończyło się to nie oficjalnym nie posłuszeństwem wobec przełożonego i postawieniem na zmiany. Swoją drogą ciekawi mnie atmosfera pracy w UM Rybnika :)

 • ~ZegnamyAdama 2010-06-17
  13:25:34

  0 0

  Atmosfera pracy jest pewnie bardzo dobry bo się wszyscy znają. jedna wielka rodzina. od dawna wiadomo ze nepotyzm to 2 imię Adama Fudalego. Zatrudnia znajomych albo dzieci czy rodziny swoich sponsorów czy radnych. My to towarzystwo wykarmiamy z własnych pieniędzy czyli podatków. Urząd rozpusty i marnotrawienia kasy!!!

 • ~dhakarey 2010-06-17
  15:07:18

  0 0

  Trochę z innej beczki, w naszym urzędzie irytuje mnie fakt czasu załatwienia spraw. Przykładowo to samo zadanie przez jedna firmę zostało zrobione w 3 różnych miastach (Rybnik, Gliwice i Zabrze) Czas realizacji - Rybnik prawie miesiąc, pozostałe miasta do 2 dni. Znajomi chcieli załatwić papiery związane z budową. W jednym wydziale załatwiali 1,5 miesiąca - bo w miedzy czasie ktoś z urzędu poszedł na urlop i NIKT nie może go zastąpić (zgroza). Moja wypowiedź nie jest polityczna i nie chce, aby tak była traktowana!!

 • ~amount 2010-06-17
  17:29:36

  0 0

  Raport o przejrzystości urzędów prowadzony przez organizacje, która utrzymuje się głównie dzięki urzędom (organizuje szkolenia dla urzędników) nie może być obiektywny i tyle w temacie.

 • ~werkk 2010-06-17
  17:45:18

  0 0

  Jeśli chodzi o urzędników Rybnickiego Urzędu Miasta To uważam ze w dużej większości dobrze wykonują swoja pracę. Na pewno trudno się pracuje jak ma się kilkoro szefów i każdy rozkazuje a żeby było śmieszniej każdy widzi ta sama sprawę inaczej. Na przykład Wydział Dróg wydaja polecenia p. Śmigielski, p.Koper p.Hawel i kogo ma ten biedny urzędnik słuchać a wszystkich nie sposób zadowolić. Współpraca z Radami Dzielnic "0" jeśli chodzi o kontakt urzędnik R.Dz. "0" spotkanie mieszkańców dzielnicy z Prezydentem raz w roku 2 godziny z czego 1,5 godziny prezydent ostatnio lobuje bank BOŚ oraz prywatna firmę. potem 1 ewentualnie 2 pytania przygotowane przez Przewodniczącego zarządu (człowiek prezydenta w R.Dz. ) i koniec imprezy. Podsumowując władza Rybnika ma gdzieś głos mieszkańców oczywiście przed wyborami trzeba się pokazywać na festynach i odpustach aby stworzyć wrażenie ze jest się dla ludzi.

 • ~Arteks 2010-06-17
  19:53:02

  0 0

  Młode i głośne lizusy z PO, kogo wy chcecie przekonać, że UM obsadzony przez PO na prezydenta byłby mniej upolityczniony?! Byłby i to znacznie mocniej bo mielibyśmy władze miasta, które każdą poważaniejszą decyzję musieliby konsultować w centrali partii.
  Jeśli ktoś uważa czasy Fudalego, który nie należy do żadnej partii politycznej za upolitycznione, to chyba nie wie o czym pisze... Przecież właśnie obserwując działania radnych miasta z PO można było wysnuć, że ich nie interesowało działanie na rzecz rozwoju miasta tylko kłocenie się, rozróby i politykowania. Postępowe społeczeństwo Rybnika ich oceni. Ja zapamiętam ich tylko z propozycji referendum śmieciowego i happeningu w sprawie Dinoparku. Niedawno był ranking najlepszych prezydentów jaki ułożył Newsweek. Fudali zajął w nim 14 miejsce (na 106). Co ciekawe większość z tej najznakomitszej 15-ki to prezydenci nie należący do żadnej partii politycznej! To o czymś świadczy - dobry samorządowiec nie musi być politykiem, a nawet lepiej jak nim nie jest!

 • ~Tadeusz Dybala 2010-06-17
  20:33:56

  0 0

  Odniosę się do słów Janusza Piechoczka z CRIS tj. "że jeśli miasto nie łamie prawa, to świetnie współpracuje z organizacjami" Panie Januszu nie wiem skąd ma Pan informacje że miasto nie łamie prawa. Stowarzyszenie "Obrońcy Praw Lokatorów" udowodniło nie jeden raz, że jest łamane prawo w Rybniku. Proszę zajrzeć na naszą stronę www.sopl.opx.pl, jest tam wyrok w którym sąd mówi że zostało złamane prawo. Mamy jeszcze inne jeszcze inne wyroki, lecz do nas jako organizacji pozarządowej pani Marlena Moliszewska-Gumulak się nie zgłosiła. Pan prezydent może robić sobie co chce, my jednak nie możemy dopuścić do sytuacji do sytuacji, że zorganizowana grupa przestępcza będzie rządzić Rybnikiem, a takie znamiona nosi dzisiejsza władza Rybnika.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-06-17
  20:37:27

  0 0

  Odniosę się do słów Janusza Piechoczka z CRIS tj. "że jeśli miasto nie łamie prawa, to świetnie współpracuje z organizacjami" Panie Januszu nie wiem skąd ma Pan informacje że miasto nie łamie prawa. Stowarzyszenie "Obrońcy Praw Lokatorów" udowodniło nie jeden raz, że jest łamane prawo w Rybniku. Proszę zajrzeć na naszą stronę www.sopl.opx.pl, jest tam wyrok w którym sąd mówi że zostało złamane prawo. Mamy jeszcze inne jeszcze inne wyroki, lecz do nas jako organizacji pozarządowej pani Marlena Moliszewska-Gumulak się nie zgłosiła. Pan prezydent może robić sobie co chce, my jednak nie możemy dopuścić do sytuacji do sytuacji, że zorganizowana grupa przestępcza będzie rządzić Rybnikiem, a takie znamiona nosi dzisiejsza władza Rybnika.

 • ~rybnickicaly 2010-06-17
  23:57:05

  0 0

  Sam Prezydent łamie prawo i to niejednokrotnie -kazał wywalić Dybałę z sesji, jeździ autem SR50000 tam gdzie jest zakaz np. na kampusie. Ale do rzeczy. Raport jest pochwalny dla tego kto za jego sporządzenie zapłacił ! Bo jak np. Dybała chciałby artykuł do Rybnickiej gazetki napisać to by się działo... Naczelna-wilczy bilet, reszta na bruk ! W Rybnickiej gazetce na każdej stronie ta brzydka facjata odchodzącego prezydenta, a jego nazwisko pojawia się co najmniej 100 razy, bo więcej nie chciało mi się liczyć ! Na stronie oficjalnej nie ma opozycyjnych ugrupowań, choć są już dawno zalegalizowane ! Dość mamy Fudalizmu - to jakaś gangrena !

 • ~werkk 2010-06-18
  06:15:01

  0 0

  Jak wygląda praca w U.M. Rybnika najlepiej widać na przykładzie "awansowania" Marka Jedroski Zwolnienie Kopki wszystkie te działania maja zastraszyć urzędników i pokazać ze nie wolno mieć innego spojrzenia na spraw.

 • ~jolka43 2010-06-18
  08:48:49

  0 0

  Nasuwa się pytanie czy raport,to rzetelna praca? a może "popłaca taka praca". Do rzeczy ,jeśli Magistrat jest przejrzysty,to w takim razie kto w Nim nie jest przejrzysty?.Z działalności stowarzyszenia OBROŃCY PRAW LOKATORÓW wynika, że tak nie jest świadczą o tym wyroki sądowe.W związku z powyższym uważam ,iż raport pozostawia wiele niejasności,aczkolwiek dobrze byłoby sporządzić GO raz jeszcze...

 • ~outsider 2010-06-18
  10:11:23

  0 0

  Macie stuprocentową rację, raport należy zrobić jeszcze raz, a potem jeszcze raz i jeszcze raz i tak długo, aż ku zadowoleniu autorytetów komentujących ten tekst wyjdzie, że urząd jest zupełnie nieprzejrzysty.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-06-18
  11:46:28

  0 0

  outsider, rozumiem że to był sarkazm. Ja bym sobie życzył żeby raport miał chociaż 50 % prawdy i to już by był sukces. Prawda jest taka, że osoby zajmujące najwyższe krzesła w urzędzie miasta, bez żadnych problemów łamią prawo i jak już mówiłem na tego typu stwierdzenia są wyraki w których sąd mówi że zostało złamane prawo. Czyż sporządzający raport nie ma obowiązku zrobić wszystko aby dotrzeć do wszystkich stowarzyszeń i żeby raport był zgodny z prawdą? Przewodniczący Rady Miasta Rybnika również jest w zarządach różnych stowarzyszeń, czy do niego sporządzający się zgłosił? jeżeli tak to bardzo rzetelny jest ten raport. Zapraszam do naszego stowarzyszenie Panią Marlena Moliszewska-Gumulak. Pytam czy nasze Stowarzyszenie nie figuruje w spisie stowarzyszeń UM? Jak dla mnie wszystkie te tytułu które uzyskuje prezydent są bardzo podejrzane.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-06-18
  12:00:38

  0 0

  Ponadto jaka to dobra współpraca z stowarzyszeniami jest, jeżeli przy podejmowaniu decyzji w związku z czynszami, prezydent zaprasza do konsultacji związki zawodowe, zaś Stowarzyszenia Obrońcy Praw Lokatorów nie. Może nas zaprosi mówiąc językiem outsider, gdy będą dyskutowane podwyżki dla pracowników zakładów. Nie widać w działaniach prezydenta paradoksu?

 • ~Tadeusz Dybala 2010-06-18
  12:12:35

  0 0

  Na poniższych linkach pokażę Wam czysty dowód przejrzystości naszego UM.
  To link który mówi o statucie Domu Kultury w Boguszowicach, jest on powołany uchwałą 392/XVII/2000 z dnia 2000-05-15.
  http://www.bip.kultura.um.rybnik.pl/dkboguszowice/dokument.php?dzial=897&id=1121
  a teraz zobaczcie sobie uchwałę na stronie UM, czego ona dotyczy.
  http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=15&Search=392/XVII/2000&Where=u.nr_uch&Rows=10
  To przejrzyste i nie ma dwóch zdań.

 • ~jolka43 2010-06-18
  18:54:25

  0 0

  Do przejrzystości miasta, miastu brakuje przejrzystych rządzących tudzież stosowania się do przejrzystości.No cóż gdyby tak przejrzeć "TYCH RZEKOMO PRZEJRZYSTYCH" nie byłoby już tak przejrzyście.Jesienią wyborcy przejrzą na oczy, by Rybnik stał się miastem przejrzystym i przejrzystych.

 • ~jedrek_1_1 2010-06-18
  21:02:10

  0 0

  Arteksie - kuglarzu i mędrku Ty nasz. Podporo Króla Pana.. Prezydent obstawiony sitą klakierów, wspierany przez PIS, nagradzany przez PIS itd to oczywiście nie jest polityka. A decyzje samorządowców na szczeblu lokalnym tych z SLD, PO i PIS konsultuje megacentrala:-) chociaż z tymi ostatnimi to kto ich tam wie. Tyś z jaja dinozaura wylazł nam mości panie.
  Dutkiewicz wygral ten ranking, Dutkiewicz, który próbuje się przebić do polityki krajowej. 1/3 sejmu to byli samorządowcy. Władza w mieście na prawach powiatu to jest polityka. Ranking pokazuje, że ludzie nie wybierają popieranych przez partię bo nie mają zaufania do państwa i władz centralnych.
  Gotów jestem się załozyć, że co najmniej kilku ztego miernego rankingu poniesie porażkę. Frankiewicz, a daj boże żeby i Fudali !
  Fudalego tam chwalą za solary i konsultacje :-) to tak jabym Rydzyka za skromnosć wychwalał.

 • ~jolka43 2010-06-18
  21:51:35

  0 0

  outsider Nie ma potrzeby tak szaleć,aby go robić wielokrotnie wystarczy jeszcze raz przyjrzeć się PRZEJRZYSTOŚCI URZĘDU MIASTA.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 211