zamknij

Wiadomości

(Prawie) koniec z noszeniem maseczek. Co się zmieni od soboty?

2020-05-27, Autor: bf, tora

Premier Mateusz Morawieckie ogłosił właśnie IV etap znoszenia obostrzeń. Od 30 maja nie będziemy musieli poruszać się w przestrzeni publicznej w maseczkach ochronnych. Wracają też duże wesela, będą mogły działać kina, teatry. To nie wszystko. Przykładów luzowania obostrzeń jest więcej.

Reklama

Zapanowaliśmy nad chorobą

Na początku premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że linia Polski przed koronawirusem była słuszna. Powołał się na liczbę zarażonych osób w Szwecji, czy Danii w porównaniu do naszego kraju.

- Z całą mocą trzeba podkreślić, te dane w najbardziej wyrazisty sposób świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad chorobą, nad pandemią koronawirusa w sposób dużo bardziej sprawny niż najbardziej bogate kraje świata, kraje Europy Zachodniej. Decyzję podjęliśmy w najlepszym interesie zdrowia publicznego i wszystkich Polaków – mówi premier.

Mateusz Morawiecki przyznał, że państwo wybrało trudną metodę walki z koronawirusem.

- Kosztowała gospodarczo, kosztowała też komfort psychiczny Polaków, ale te najsilniejsze leki można powiedzieć, podaliśmy na początku pandemii. Wszystkim tym, którzy dzisiaj opowiadają o szwedzkiej drodze albo duńskiej, albo niemieckiej, albo brytyjskiej, to tylko do sztambucha. Zalecam przyjrzenie się liczbie zgonów na 1000000 mieszkańców, bardzo proszę to przeanalizować – dodaje.

IV etap odmrażana. Co się wkrótce zmieni?

Od 30 maja sporo się zmieni. Jak powiedział dziś Mateusz Morawiecki, w przestrzeni otwartej będzie obowiązywała jedna zasada - zachowanie dystansu 2-metrowego tam, gdzie to możliwe. W przestrzeniach otwartych nie trzeba będzie nosić maseczek. 

Premier powiedział, że maseczek nie trzeba będzie też nosić w restauracjach, czy w innych obiektach, gdzie możliwe będzie zachowanie dystansu. Wiadomo również, że w szkołach, żłobkach czy przedszkolach, lub zakładach pracy również nie trzeba nosić maseczek. Ten obowiązek będzie dalej istniał w sklepach czy kościołach.

- Od soboty zdejmujemy ograniczenia w handlu. Nie będą już obowiązywać limity klientów w sklepach. Limity nie będą też obowiązywać w gastronomii - powiedział premier.

Dodał, że od niedzieli nie będzie też limitów wiernych w kościołach, ale pozostanie zasada 2 metrów od innej osoby.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też dopuszczenie zgromadzeń do 150 osób, z zaleceniem zachowania dystansu. Tym samym będą możliwe również koncerty do tego limitu widzów.

Od 6 czerwca będzie można otworzyć kina, teatry, filharmonie, baseny, siłownie, kluby fitness, salony masażu, solaria.

- Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby nocne. Wiemy z innych krajów, że to są ogniska zarażeń - powiedział Morawiecki.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że to możliwość, a nie obowiązek otwarcia kin czy teatrów.

- Sezon teatralny kończy się zwykle w czerwcu. Więc nie wszyscy będą chcieli się otwierać. Podobnie w kinach premiery dużych filmów trzeba przygotować. Więc duże kina też mogą się otworzyć później, ale małe być może skorzystają z okazji - powiedział Gliński.

Na razie widownie będą mogły być zapełnione do połowy.

- Nie możemy dziś wskazać dokładnej daty pełnego odmrożenia i udostępnienia wszystkich miejsc - powiedział wicepremier.

Zastanawiano się, czy obowiązek noszenia maseczek będzie zachowany dla woj. śląskiego. Okazało się, że rząd nie robi wyjątków. Poluzowania obejmują całą Polskę. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że ogromna większość Polski wykazuje tendencję spadkową w epidemii.

- Trzy województwa tego nie osiągnęły czyli śląskie, łódzkie i wielkopolskie. Tam są duże ogniska, jak kopalnie, ale bardzo szybko zostały opanowane. Wyniki będą spływać jeszcze kilka dni, więc dane będą wysokie, ale potem to spadnie. A te osoby są na kwarantannie, co oznacza, że nie ma transmisji poziomej, więc ryzyko zarażenia się na ulicy jest niewielkie. To pozwoliło podjąć nam decyzję chociażby o poluzowania noszenia maseczek - wyjaśnił Szumowski.

Zaznacza, że to nie oznacza, że epidemia zniknęła.

- Mogą się pojawiać ogniska, dlatego dystans, a tam, gdzie nie można - to maseczki- powiedział

Od 6 czerwca będzie też można organizować wesela do 150 gości.

Premier krótko podsumował też działania ratunkowe rządu.

- Dziś mamy miesiąc funkcjonowania tarczy finansowej i około dwa miesiące tarczy kryzysowej - na dziś uratowano już około 4 mln miejsc pracy, a rozdysponowano około 40 mld zł. To spowodowało, że w kwietniu i maju przyrosty bezrobotnych były mniejsze, niż się spodziewano - powiedział Morawiecki. - Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów, ale teraz będziemy musieli nauczyć się żyć z koronawirusem. Mam nadzieję, że czerwiec i lipiec będą miesiącami powrotu do normalności w gospodarce.

 

Jak oceniacie decyzje rządu?

Oceń publikację: + 1 + 100 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-27 12:34:35

  Fajnie!

  Czuje sie teraz naprawde bezpiecznie!

  Wszyscy gornicy zarazeni mieszkaja na kopalniach - Rybniczanie moga spokojnie spac.

  Gorzej by bylo jakby ci gornicy byli z Rybnika, albo Zor, albo Jastrzebia.. ale jak sa z kopaln to nikt poza nimi tam nie wchodzi.

  Dobrze, ze te cholerne restrykcje usuwaja.

  Nareszcie PiS mysli jak PO.

  56 73
 • ~Arteks 2020-05-27 12:35:13

  Dyskoteki i kluby nocne ogniskami zarażeń? A kopalnie? Dlaczego wracają do pracy - przecież to nasze główne na Śląsku ogniska zarażeń i powód dla którego nie można przywrócić przedszkoli i szkół do normalnego funkcjonowania. Premier Morawiecki nie powinien popadać w samozadowolenie bo Polska jest jednym z 3-4 krajów w Europie gdzie wirus trwa najdłużej. Nie uniknęliśmy błędów innych, zakupiono maseczki-buble, a do historii arogancji władzy przejdzie: celebrowanie uroczystości 10 IV pod pomnikiem, ignorowanie własnych zaleceń o dystansie społecznym - w restauracji czy kompromitacja wyborcza zwana też sasinadą. Poza 15 mln jakie poszły w powietrze na druk ulotek, dzisiaj media podały o 70 mln kosztów jakie poniosła Poczta Polska z organizacją tej farsy. Jeśli jakieś kraje mogą być zadowolone z działań swoich przywódców w czasie pandemii to mogą to być: Czechy, Słowacja, Niemcy, Dania, Grecja, Słowenia czy Austria. Na pewno nie Polska z premierem który łamie swoje własne zalecenia i który zakazał ludziom wstępu do lasów...

 • ~Maksymilian Popeć 2020-05-27 12:36:09

  Ja się pytam kiedy wyjdziemy z tego PRLu bis. Kiedy normalnie wyjedziemy za granicę. Czy już będzie tak jak dawniej i nigdy już nie kupimy czeskiego piwa?

  55 39
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-27 12:39:13

  Maksymilian Popeć,

  To Czechy i Slowacja i Niemcy nie otworzyli granic - bo w Polsce nadal jest duza liczba zachorowan - aktualnie w ciagu doby jest ich wiecej niz we Wloszech.

  71 24
 • ~Franek7 2020-05-27 12:49:37

  Socjalizm to ustrój w którym bohatersko zwalcza się problemy nieznane w innych ustrojach.

  Rząd PiS sam stworzył problemy z którymi teraz bohatersko walczy i oczekuje że będziemy mu za to dziękować.

  Mamy najgorszy rząd od 1945 roku...

  86 36
 • ~hajdamen 2020-05-27 12:54:15

  Kończą się kolejne obostrzenia, skończą się i testy i izolacje ludzi chorych, skończą się też dobre statystyki, a niedaleki czas pokaże prawdę. Jeszcze przed wakacjami będzie wysyp, tzw kolejny szczyt.

  67 23
 • ~ 2020-05-27 13:03:03

  do franek lat7 - rząd PO to najgorszy rząd po 1945 roku. Przez 8 lat szerzyła się degradacja i rozkradanie Polski, niszczenie państwowości, ze słynnym „Polskość to nie normalność”. Potrzeba wielu lat ciężkiej pracy, aby znowu nadgonić to co zostało stracone.

  51 91
 • ~Franek7 2020-05-27 13:21:07

  Widać, że kumple i rodzina Szumowskiego już swoje zarobiła i teraz można już luzować obostrzenia...

  65 37
 • ~ 2020-05-27 13:35:17

  Jestem franek 7, lemingowym trollem, robię w płatnej nienawiści. Kłamię, opluwam i podjudzam, bo nic innego nie potrafię. Nie bierzcie mojej opinii pod uwagę. Jestem zerem i frustratem, bo zabrano moje zabawki i czuję, że już nigdy nie będzie tak jak było.

  26 55
 • ~Idaho 2020-05-27 14:06:09

  @hajdamen : statystyki się nie popsują. To jedyne, nad czym on panują. Przekaz jest taki : wygraliśmy walkę z epidemią, to luzujemy. Jak to się ma do sytuacji na Śląsku, sami oceńcie.

  40 11
 • ~Terrorysta 2020-05-27 17:03:32

  A co ze stadionami? kiedy wpuszczą kibiców ? dla nas to bardzo ważne bo przecież Rybnik to tylko smog i żużel

  12 6
 • ~ 2020-05-27 17:04:08

  Zakazywali - żle , nie zakazują - zle , obojetnie co rząd zrobi , totalsom nigdy się nie wygodzi . Szkoda czasu na siedzenie na tym forum .

  24 28
 • ~rosthost1 2020-05-27 17:06:57

  Czytam Wyborcza i pamiętam tekst na pierwszej stronie gdzie dziennikarz wraz z epedemiologiem Szwecji zarzucali zbyt twarde restrykcje. Teraz Śmiertelność w Szwecji na liczbe mieszkańców jest najwyzsza w Europie. Ale Wyborcza milczy !!!

  23 10
 • ~Arteks 2020-05-27 17:13:24

  @zak - o premierze można powiedzieć "samochwała w kącie stała". Ciągle się chwali, a naprawdę nie ma czym. Tak samo jak inne kraje za późno zamknęli ruch lotniczy z Chinami, za późno zamknęli granice, tarcze okazały się z dykty, premier nie zna nawet swoich wytycznych i je łamie. Skala porażek i błędnych decyzji ogromna. O ile jeszcze do czasów epidemii miałem jakiś szacunek do Morawieckiego to niestety teraz on kompletnie wygasł. Facet nie nadaje się na trudne czasy. To taki fajny wujek który lubi rozdawać i się tym chwalić. Ale jak przyszło do autentycznej pomocy przedsiębiorcom to niestety nie stanął na wysokości zadania. Zazdroszczę innym krajom ich przywódców.

  33 23
 • ~Franek7 2020-05-27 21:08:08

  Nikt nie ma prawa zdejmować z tej władzy odpowiedzialności za bałagan, jaki w Polsce wprowadzili - powiedział w "Faktach po Faktach" Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były premier Polski. Jego zdaniem, obecnie rządzący to "ciamajdy, którym wszystko wylatuje z rąk".

  12 13
 • ~etet 2020-05-28 07:10:41

  Każda rozsądnie myśląca osoba będzie nosiła nadal. Czyli prawie nikt. Jednym słowem już po nas.

  1 6
 • ~1floyd 2020-05-28 12:02:04

  Na początku, był chaos i tak pozostało. Ilość chorych, jest zależna od ilości przebadanych. U nas, z racji wykrycia ognisk na kopalniach, przeprowadzono więcej testów, to i chorych jest więcej. Gdyby tak przebadano inne grupy zawodowe, wskaźnik zachorowań znacznie skoczyłby do góry. Rządzący, bardziej myślą o wyborach, niż o naszym bezpieczeństwie. Kto miał zarobić, to zarobił a z resztą jakoś to będzie. Tym bardziej że, śmiertelność dotyka osoby starsze. A to poprawia kondycję ZUS.

  3 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 737