zamknij

Wiadomości

Oni za kanalizację zapłacą tysiące złotych

2010-08-05, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Władze Rybnika cieszą się z zakończenia budowy kanalizacji - największej inwestycji w historii miasta. Powodów do radości nie mają ci mieszkańcy, których najzwyczajniej w świecie nie stać na podłączenie się do sieci.

Reklama

Wielu rybniczan z którymi rozmawialiśmy twierdzi, że w czasie budowy kanalizacji żyli w błogiej nieświadomości. Ich zdaniem, urzędnicy słowem nie zająknęli się o kosztach, jaki poniosą za podłączenie do sieci. Teraz okazuje się, że według stawki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku za wykonanie 1 metra przyłącza będą musieli zapłacić 180 złotych.

Urzędnicy przekonują, że było zupełnie inaczej. - Od początku realizacji projektu podkreślane było, że miasto zapewni sfinansowanie głównych ciągów kanalizacyjnych oraz odgałęzień zakończonych studzienką na posesji. Natomiast właściciel działki ponosi koszt wybudowania przyłącza na własnej posesji. Informacja ta była przekazywana na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami i w Punkcie Informacji o Kanalizacji w UM. Umieszczona była też na stronie internetowej miasta – mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka Urzędu Miasta Rybnika.

 

Te wyjaśnienia nie satysfakcjonują na przykład mieszkańców Niewiadomia. Zapowiadają, że do sieci się nie podłączą, bo po prostu ich na to nie stać. Sprawa większości z nich jest o tyle beznadziejna, że studzienki na ich posesji znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów od budynków. - U mnie do wykopania byłaby dziura o długości 30 metrów. Łatwo policzyć, że za cenę podłączenia do kanalizacji mam opłacone wypompowanie ścieków z szamba przez co najmniej 10 lat. Dlatego podłączenie w ogóle mi się nie opłaca – mówi Grażyna Ryszka. - Nawet jeśli wzięlibyśmy kredyt na podłączenie, to i tak na tym koszty się nie skończą, bo za wodę zapłacimy dwa razy tyle – dodaje Ilona Koczy.

 

> Budowa kanalizacji dobiegła końca

 

Jakimś rozwiązaniem dla mniej zamożnych mieszkańców może być samodzielnie wykonanie prac lub wynajęcie innej firmy niż PWiK. Przykładowo F.H.U. Lanquer za metr podłączenia do kanalizacji inkasuje 100 złotych, a powyżej 10 metrów można wynegocjować niższą cenę. Jednak część mieszkańców nie chce korzystać z tańszej opcji, gdyż boi się, że PWiK podważy jakość robót i w konsekwencji będą musieli zapłacić dwa razy.

 

Mieszkańcy mają żal do urzędu miasta, że nie dofinansowuje budowy przyłączy. Lucyna Tyl tłumaczy, że we wniosku, który do Unii Europejskiej składał Rybnik (o dotację w wysokości 71 mln euro), były jasno określone zasady, które nie przewidywały dopłat. Z tego powodu magistrat nie zaryzykuje utraty dofinansowania. Tym bardziej, że koszt budowy kanalizacji na mieszkańca wyniósł 3700 euro.

 

Tymi wyjaśnieniami trudno jednak będzie przekonać niezadowolonych. Przykładowo sposób na pomoc swoim mieszkańcom znalazły władze Jastrzębia Zdroju. Tam miasto zwraca nawet 1200 złotych poniesionych kosztów całkowitych. Środki nie pochodzą z unijnej dotacji, a z budżetu miasta.

 

Dodajmy, że to nie pierwszy przypadek, kiedy władze Rybnika i Jastrzębia zupełnie inaczej interpretują kontrowersyjne kwestie. Ostatnio informowaliśmy was o sprawie zwrotu właścicielom samochodów opłaty za wydanie karty pojazdu (425 zł). W Rybniku kierowcy, aby odzyskać pieniądze, muszą składać pozwy do sądu. Miasto obawia się, że zwrot pieniędzy kierowcom zakwestionowałaby Regionalna Izba Obrachunkowa. RIO nie obawiają się w Jastrzębiu – tam wypłaty 425 złotych dla właścicieli samochodów ruszyły już w zeszłym roku.

 

> Kierowcy dochodzą swoich praw w sądzie

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (58):
 • ~widmo 2010-08-05 00:22:28

  UTOPIA według FUDALA

  0 0
 • ~qwerty 2010-08-05 00:48:16

  Tak to sie fajnie zdziera z ludzi. najpierw zaplac za 30m podlaczenia, a potem jeszce plac 7zl za m3 odprowadzonych sciekow. A szef PKiW zarabia 20 kawalkow i sie cieszy. Samorzadnosc wg. AF. Wniosek o dofinansowanie nie obejmowal dofinansowania podlaczen, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby miasto doplacalo z innej puli. Widze ze pani Lucyna Tyl gubi sie w zeznaniach. Dla TVS powiedziala, ze miasto nie moze doplacac do prywatnych budynkow. Tutaj juz mowi co innego. Moze przeczytala moj komentarz na forum z pytaniem jak to w takim razie jest z dofinansowywaniem remontow elewacji prywatnych kamienic ;)

  1 0
 • ~werkk 2010-08-05 06:50:49

  No i trzeba dodać ze jak już zostaną podłączeni to zapłacą 7,55 zł najwięcej w Polsce a od 01.04.2011 kolejna wielka podwyżka.

  0 0
 • ~maxymilian7004 2010-08-05 07:23:36

  PROPONUJE WYBUDOWANIE JESZCZE JEDNEJ REZYDENCJI STRAŻY MIEJSKIEJ

  0 0
 • ~Zrzeda 2010-08-05 07:47:04

  Płacić trzeba za przyłączenie do sieci gazowej, energetycznej, internetowej... więc logiczne, że do kanalizacyjnej też. Dlaczego komuś do tego dopłacać? Czemu wszyscy mieszkańcy mają dopłacać do innych za ich przyłączenie się do kanalizacji?
  A tak przy okazji - do kamienic miasto nie dopłaca tylko zwalnia ich właścicieli z podatku - subtelna różnica, ale pewnie i podstawa prawna inna.

  0 1
 • ~latajacyholender 2010-08-05 07:47:44

  Do qwerty , UM składając wniosek do UE musiał zabezpieczyć wkład własny , na który złożyli się wszyscy mieszkańcy Rybnika , nawet Ci , których kanalizacja ominęła i Ci z blokowisk Z jakiej racji mamy kolejny raz partycypować w kosztach podłączania się mieszkańców domków jednorodzinnych do kanalizacji .Przy okazji tej inwestycji wymieniono nawierzchnię większości dróg lokalnych czego nie zauważyłem na osiedlach. Od lat mieszkańcy domków podrzucają nam śmieci na śmietniki przy osiedlowe , do lasów ( nawet żarzący się popiół z pieca, pralki , stare lodówki) i robią to bez skrupułów niezależnie od ich zamożności,. Przejeżdżając często przez dzielnice domków jednorodzinnych można poczuć na własnym nosie jak wylewane są fekalia do rowów , rzek , czy sąsiadowi pod nos w porze deszczowej( żeby zaoszczędzić na wywozie) . My również , chcemy żyć w czystym środowisku. Nie można zgodzić się na to ,żeby tylko jedna grupa społeczna była faworyzowana. Nie twierdzę ,że nie powinno się wziąć pod uwagę dofinansowania wyjątkowo skrajnych przypadków ( mam na myśli znaczną długość przyłącza) , ale wiem ,że obecnie miasto ( czytaj pozostali mieszkańcy ) wspiera finansowo instalację baterii słonecznych, poprzednio były to piece ekologiczne. Pokazujesz tylko złą stron tej inwestycji , a nie bierzesz pod uwagę pozytywów w postaci uporządkowania problemu raz na zawsze i skutecznej eliminacji zanieczyszczania środowiska , w którym żyjemy. Czyste środowisko musi kosztować i te koszty muszą na siebie wziąć wszyscy .

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-08-05 08:08:07

  ja uważam i powtarzam, że kanalizacja to cywilizacja:-) i dobrze, że miasto ją zrobiło. Pytanie co dalej i dlaczego nikt nie uświadamiał tych mieszkańców za wczasu. Zamiast durnych bilboardów z których nikt nic nie rozumiał, czy koncertów ku czci kanalizacji, zaangażowania Barcisia można było masę roboty komunikacyjnej wykonać. Wiadomo - nie błyszczą wtedy szanowne władze.Pytanie o czyj interes chodzi. Mieszkańców czy Fudalego.
  Druga sprawa - zadaniem UM dotacje mogą iść na solary, które reklamuje prezydent i kłamie przy okazji, że BOŚ ma jedyną ofertę na takie inwestycje. Może zrobić dotacje dla tych którzy mają ponad 30 metrów do studzienki kanalizacyjnej? Teren prywatny? A solary i piece są na publicznym? Kolejne kłamstwo wynikające z maskowania błędów i zaniedbań.
  Trzecie. Po co straszyć tych ludzi karami, za niepodłaczenie ?? Najpierw należy puścić straż miejską żeby, sprawdzila kto spuszcza szambo na pole - a takich nie brak i będą szybkie i konkretne efekty. Wtedy ludzie uwierzą w rze
  rzetelnosć i sensowność działań miasta.

  0 0
 • ~qwerty 2010-08-05 09:23:10

  latajacyholender: zgadzam sie z Toba calkowicie co do kanalizacji. Placimy za nia wszyscy, a zyskuje na tym tylko wiejska czesc Rybnika. Tyle tylko ze a) wlascicielem PWiK jest UM. Cena 180 za metr to cena kosztorysowa, ktora pozwala PWiK zarabiac na czysto na takim przylaczenie pewnie z 50% (z tego co znam wysokosci kosztorysow a potem realne koszty wykonania danego zlecenia). Dlatego tak naprawde dofinansowanie UM do tych przylaczen byloby jedynie ZRZECZENIEM SIE tego zarobku na rzecz przylaczanego mieszkanca Rybnika. Jestem przeciwny rozdawaniu pieniedzy, ale w tym przypadku sytuacja jest jasna - UM zalozyl firme PWiK i czerpie z niej zyski. Tylko ze UM nie jest po to, zeby rypac mieszkancow na wszystkim, ale po to, zeby ulatwiac zycie. Dlatego nie powinien zakladac firm i dodatkowo zarabiac na mieszkancach. Za to potem Fudali sie cieszy, ze w rankingach kosztow UM na obywatela jestsmy bardzo wysoko. jestesmy, ale za to Fudali rypie nas wszedzie, rozpoczynajac na cenie wody a konczac na kasowaniu nas za blotniste i dziurawe parkingi, niedoinwestowane przez 15 albo 20 lat.

  0 0
 • ~przemo1809 2010-08-05 09:36:10

  Szanowni Panstwo
  Urzad Miasta w Rybniku robi z ludzi idiotów
  Popierwsze primo-spotkania w radach dzielnicy na temat kanalizacji cieszyły sie małym zainteresowaniem, powód jest prosty ludzie maja ważniejsze rzeczy do roboty niz spotkania w dzielnicahch o których mało kto wie
  Podrugie- co to jest informacja na stronach www. urzedu Pani Tyl kpi sobie zrybniczan większosć osób na pytanie czy wie jaki jest adres strony urzedu nie ma zilonego pojecia, dodatkowo wiele osób nie ma dostepu do internetu, albo poprostu nie zna sie na kompach" Szczególnie ludzie starsi"
  Jaka Informacja Ja bedąc osobom młoda tez nie mam zadnych informacji na temat kanalizacji Pani Tyl chyba nie wie na czym polega poinformowanie każdego rybniczanina polega na przesłaniu Listu z informacja dotyczącą podłaczeń i kosztów.
  To jest moje skromne zdanie
  Przemo

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-08-05 09:45:40

  kampania informacyjna na temat kanalizacji kosztowała - uwaga - 218 tysięcy euro. http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p=news,11,show,3180
  Jaki jest jej efekt? widać w artykułach i na forach internetowych. Może teraz zrobić ankietę, jak się podoba mieszkańcom? Proponuję także na stronie miasta zrobić nowy link "Niesamowite 2" i przyznać, że miasto Rybnik w zakresie komunikacji z mieszkańcami i promocji przewala kasę bez ładu i składu. Celem powinno być dobro mieszkanców a nie promocja i rankingi prezydenta.

  0 0
 • ~ 2010-08-05 10:13:08

  dobrowolny przymus

  0 0
 • ~matszw 2010-08-05 11:42:55

  Godzina roboty koparki kosztuje 200zł, w 2godziny bez problemu to zrobia, do tego zakup rur i przyjemność zasypania, bezproblemowo w 1000zl można się zmieścić

  0 0
 • ~Wojt21 2010-08-05 11:49:09

  A ja mam takie pytanko, czy miasto puszczając kanalizacje przez czyjąś działke potrzebowuje na to zgody ? Sprawa wygląda tak ze wybudowalismy dom w nNewiadomiu, działka ogrodzona, jednak z pewnej strony panowie rozebrali płot i "pociągneli" kanalizacje przez nasz teren, bez zadnego pytania, w dodatku deformując ciężkim sprzętem teren. Nie wiedzielismy ze tam trwają prace bo był mały przestój w budowie. Myślcie ze można tutaj walczyć o odszkodowanie?

  0 0
 • ~common 2010-08-05 13:10:19

  Ciekawe na jakiej podstawie UM zmusi tych ludzi do podłączenia się? Jesli nie było akceptacji odnośnie kosztorysu, jeśli UM nie ma na piśmie zgody tych ludzi lub nie dysponuje żadnymi innymi dowodami prawidłowego doręczenia prawnie skutecznej umowy przyłączeniowej to chyba Ci ludzie mogą olać ich system wodociągowy..?

  1 0
 • ~NowinyMaroko 2010-08-05 13:20:16

  Jeszcze mogą zostać nałożone kary za brak podłączenia... Ciekawe n a jakiej podstawie można ukarać mieszkańca. wie ktoś??

  0 0
 • ~Sajgon 2010-08-05 13:21:42

  Ta kanalizacja już nam wychodzi gardłem.... złodziejstwo :(

  0 0
 • ~Zrzeda 2010-08-05 14:23:56

  Czy cytowana w artykule Pani Ilona Koczy to nie jest przypadkiem ta Pani, która w Rybniku prowadzi działalność w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków? Tak mi się coś kojarzy: http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=28&Id=10137 Jeśli to ta sama pani, to w sumie nie dziwię się jej, że nie chce nowoczesnej kanalizacji, bo straci zajęcie :)

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-08-05 14:46:54

  polowanie na Ilonę Koczy czas zacząc? Życzę biednej kobniecie, żeby to była zbieżnosć nazwisk. Ostatnio okazalo się że przewdonicząca młodzieżowej rady ma we wrześniu ustąpić bo jest czlonkiem PO. To jest zachowanie godne władz miasta... Królik i znajomi królika.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 14:49:00

  Przecież TVT dostało z UM na miejski program informacyjny 78 tysiaków, to zamiast reklamować chlebodawcę należałoby wykonywać robotę za którą UM zapłacił, czyli informować o podłączeniach.

  0 0
 • ~ 2010-08-05 14:53:30

  kare jaka kare? to ze fudali sobie cos wymyslil to myśli że wszyscy będa trząsc portkami a takiego !,nie dajcie sie zastraszyc,to nie komuna

  0 0
 • ~benek 2010-08-05 14:58:29

  Ale jaja! Pani Koczy z artykułu ma firmę, która czyści szamba!!! Jej to nigdy nie spasuje kanaliza, bo nią właśnie ścieki płyną wprost do oczyszczalni i szambo tu niepotrzebne. Szamowozy do lamusa!;)

  0 0
 • ~Rybnik.com.pl 2010-08-05 15:03:22

  Cytowana w artykule pani Ilona Koczy zataiła przed nami fakt, że prowadzi opisaną przez ~ Zrzędę działalność gospodarczą, co oczywiście rzuca cień na prawdziwość i obiektywizm jej wypowiedzi. Dlatego przepraszamy wszystkich czytelników, że nie dołożyliśmy należytej staranności, aby to wychwycić. Pozwalamy sobie jednak zauważyć, że zaprezentowana opinia mieszkanki Niewiadomia nie zmienia meritum sprawy, której artykuł dotyczy. Redakcja

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 15:04:24

  Przy tych władzach Rybnika to nie wiele się różni od komuny. Przypomnę Wam, że jak za mnie się wzięli z powodu garażu blaszanego to wszystkich na podwórzu miałem i chociaż sprawę w sądzie przegrali to zajęcia z tą sprawą miałem na półtora roku. Pomimo, że Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wypowiedział się że sprawa ma być umorzona na samym początku to nasz Rybnicki Inspektorat z tą sprawą dojechał przez prokuraturę aż do sądu. Pokazuję Wam metody działania i w ten sposób zastraszania. Popieram Panie Arleks, nie dajcie się zastraszyć.

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-08-05 15:12:59

  małe sprostowanie - chodziło o opiekunkę młodzieżowej rady. Co do artykułu - nie może być tak, ze meritum sprawy przysłoni jedna pani która ma w tym interes. To zresztą taktyka urzędu - materiały Waliszewskiej w TVS są atakowane bo robi je córka opozycyjnego polityka. To, że mają sens i pokazują kardynalne błędy jest nieistotne. Może teraz urząd zrobi ankietę na temat zadowolenia mieszkańców, a nie - tak jak za to zapłacono- na początku inwestycji. Wyjdzie rzetelny i prawdziwy obraz tej inwestycji w oczach mieszkańców . Zresztą - napisałem, że polowanie czas zacząć i już mamy :-(

  0 0
 • ~dhakarey 2010-08-05 15:30:41

  Polecam wypowiedzi na forum: http://forum.budujemydom.pl/Czy-gmina-moze-nakazac-podlaczenie-sie-do-sieci-kanalizacyjnej-t6155.html. I czy się przyjmie, że urząd karze się podłączyć, czy nie, fakt jest jeden: Wywóz szamba jest droższy niż odprowadzenie do kanalizacji (mowa oczywiście o atestowanych szambach!!!!). I polecałbym SM przejście od domu do domu i sprawdzenie kto i jak odprowadza ścieki, i się okaże, że koszt przyłączenia w porównaniu do kar będzie betką i nagle wszystkich będzie na to stać

  0 1
 • ~jedrek_1_1 2010-08-05 15:49:06

  ale są jeszcze dwie sprawy. Pierwsza - u nas jest najdrożej w kraju. Druga- za koszt przylącza w niektórych wypadkach to te gówienka możesz kilka lat wywozić...

  1 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 15:52:08

  Z resztą jeżeli PKiW chce pobierać pieniądze za np. wodę to niech zadbają sami o urządzenia pomiarowe, bo jak kupuję kiełbasę w sklepie to nie płacę za wagę, a woda to towar jak każdy inny.

  1 0
 • ~dhakarey 2010-08-05 16:06:17

  ~Tadeusz Dybala to tak jak za gaz i prąd..... płaci się za licznik i przyłącza za licznikiem (na dom). A też można kupować butle z gazem (chodzi mi o osoby które mogą się przyłączyć do gazu miejskiego), albo kupić agregat prądotwórczy, tylko czemu nikt tego nie robi (chodzi mi konkretnie o agregat)

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 16:19:10

  To jest właśnie tak jak są monopoliści. Pan sobie otworzy firmę, czy Panu ktoś da na narzędzia? Ja wiem, że tak jest jak Pan pisze, ale to nie znaczy że mam się z tym zgadzać. Chciałbym mieć wpływ na dobre zmiany, jak np. wymiana liczników w mieście na elektroniczne i żeby np. po obniżeniu pensji szefowi PKiW i zaoszczędzeniu na tym, pokryć tą wymianę. To firma która nam sprzedaje towar, czyli PKiW powinna mieć obowiązek dbania o swoje urządzenia i to firma powinna zdobywać klienta w ten sposób, żeby na przykład proponować najnowszy sprzed i najtańszy towar. Chciałbym również zlikwidować zasadę zbiorowej odpowiedzialności i tym samym płacenie za ludzi którzy kradną wodę lub za nieudolność służb wodociągowych w tym temacie. Na razie zą okradani tylko ludzie porządni, którzy rzetelnie płacą.

  0 0
 • ~tropiciel_debili 2010-08-05 16:21:42

  Miasto ludziom pod pysk cywilizacje podklada a oni jeszcze narzekaja. Sprzedajcie te domy jak jestescie tacy biedni i kupcie sobie 3 mieszkania w bloku, wtedy nie bedziecie miec problemu. Co za hipokryci z was, az noz sie w kieszeni otwiera.

  0 1
 • ~latajacyholender 2010-08-05 16:27:56

  do qwerty idąc twoim tokiem myślenia PWiK-a nalezałoby sprywatyzować????To że miasto ma 100% udziałów to według Ciebie złe rozwiązanie ? , a mnie wydaje się dobrym , ponieważ przy okazji ma pełną kontrolę , i zarabia dla nas ( zysk jest inwestowany w modernizację naszej sieci wodnokanalizacyjnej). Natomiast można założyć z dużą dozą prawdopodobności ,że ceny wody mogłyby pójść znacznie wyżej , gdyby to był inwestor prywatny. Pytanie brzmi co wówczas mówilibyście na forum ?
  Odp. do Jedrek_1_1 przystopuj nieco . Krytyka pani Waliszewskiej jest zasadna w 100%, ponieważ skrajnie nie rzetelnie opisała temat zatrudnienia jako koordynatora projektu córki prezydenta, krzywdząc przy okazji cały zespół RCEZ u , instytucji , która dla naszego rybnickiego środowiska zaabsorbowała miliony euro z Unii Europejskiej. Możemy tylko się cieszyć ,że taka instytucja jest na naszym terenie. Piszesz rzeczy , o których nie masz bladego pojęcia tak jak pani W.Ci ludzie pracujący przy projektach unijnych to ludzie z pasją i dlatego im się to udaje ( to już 10 projekt , który realizują ) . Niestety nie korzystają ze środków z budżetu miasta .Sami dają sobie doskonale radę, a przy okazji mnóstwo młodzieży i nie tylko korzysta z tego jako beneficjenci projektów. Oni nie robią tego dla siebie.Pokaż mi drugą taką instytucję , która tak skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne.
  Pani Waliszewska nie jest krytykowna za to,że nosi takie nazwisko tylko za to ,że nie wykazała się

  0 0
 • ~dhakarey 2010-08-05 16:29:58

  "Pan sobie otworzy firmę, czy Panu ktoś da na narzędzia?" tak, nazywa się to dotacja unijna na rozpoczęcie działalności. "Chciałbym również zlikwidować zasadę zbiorowej odpowiedzialności..." żeby nie kraść wody i unikać fałszowania wyników w wodomierzach liczniki są wymieniane na nowe, radiowe (które rejestrują każdą ingerencje z nie), przez co zwiększają się wpływy i dzięki temu będzie możliwość w przyszłości (chciałbym;P) obniżenia cen wody, bo wszyscy będą płacili za tyle, ile zużyli, a nie ukradli

  0 0
 • ~Rzecznik prasowy UMRybnik 2010-08-05 16:30:15

  Szanowni Internauci, w uzupełnieniu powyższej informacji dodam, że do nowopowstałej kanalizacji w dzielnicach Rybnika podłączyły się już 4 043 gospodarstwa domowe (Zamysłów -764, Kamień - 803, Golejów - 424, Radziejów - 358, Popielów - 689, Chwałowice - 205, Paruszowiec - 259, Ochojec - 297, Meksyk - 193, Rybnicka Kuźnia – 51). To 90 procent (!!!) wszystkich gospodarstw, w dzielnicach, w których kanalizacja została wcześniej zakończona. Mieszkańcy ci, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zapłacili za przyłączenie do sieci kanalizacyjnej. Nie rozumiem więc skąd nagle wziął się problem…?
  Dodam też, że miasta, które podobnie jak Rybnik, budowały system kanalizacji sanitarnej, również nie dofinansowują wykonania przyłącza kanalizacyjnego dla mieszkańców. Tak jest np. w Katowicach, Gliwicach, Jaworznie, Przemyślu, Opolu, Tychach, Pszczynie czy Szczecinie.
  Z szacunkiem Lucyna Tyl, rzecznik prasowy UM.

  0 0
 • ~latajacyholender 2010-08-05 16:38:48

  rzetelnością opisując temat. A przy okazji pan Kuczera bardzo brzydko przyłaczył się do tej nagonki ( jako pedagog) i jest okazja przywalić prezydentowi .Panowie z PO zanim coś chlapniecie sprawdźcie przepisy.bo narazie wydaje mi się ,że wasza ignorancja i indolencja dobrze się sprzedaje, ponieważ nikt z forumowiczów nie zadaje sobie trudu, żeby sprawdzić fakty, ale kto by się zajmował takimi głupstwami.Dzisiaj trendy jest jest dokopać władzy , lecz nie rządowej.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 16:49:16

  Korzystając z okazji, że Pani zawitała na tym forum mam parę pytań. Dlaczego obecne władze Rybnika jak w przypadku kart pojazdowych, oraz kaucji zachowują się jakby stali ponad prawem. Dlaczego obecne władze używają prawników, których my opłacamy, przeciwko nam samym? czy to nie jest tak że wiedzą obecne władze, że najbiedniejszych nie będzie stać na procesowanie się z Gminą, tym samym zostaną w prosty sposób okradzeni? co się dzieje z pieniądzmi jeżeli macie wyrok za niepłacenie wody i oddacie go komornikowi, czy oddajecie tym ludziom w danym bloku którzy pokryli wcześniej te niedobory, czy jest tak że dany kubik jest zapłacony dwa razy, a ci rzetelni płatnicy kolejny raz okradzeni na wodzie jak i na ściekach? Proszę o obszerną odpowiedź.

  0 0
 • ~werkk 2010-08-05 16:53:14

  Szanowna pani Lucyno dobrze ze pani wymieniła te miejscowości ale tak to jest jak podaje się informacje wybiórczo skoro powiedziała pani A to należny powiedzieć B. Ile w wymienionych miastach kosztowało przyłączę? Ile w/w miastach kosztuje miesięczna oplata za woda+ ścieki ile wzrosną opląty w Rybniku w związku z podwyżką wat. Dlaczego nie zastanowiono się ze najtaniej było by zmodernizować już istniejące oczyszczalnie np. w Chwałowicach i wybudować w zależności od ukształtowania terenu oczyszczalnie bezobsługowe takie jak w Golejowie osiedle domów. teraz zapłacimy za przepompownie a prąd tez zdrożeje.Ale to musiało być efektowne bo to była kampania wyborcza wiec wymyślono wszystkie rury prowadza do Orzepowic koszty nie ważne ludzie zapłacą A co będzie jak nie zapłacą bo ich nie będzie stać odetniecie im wodę? I to wprowadzanie ludzi w bad kto decyduje o cenie Prezydent jego pełnomocnikiem w zgromadzeniu wspólników jest J. Koper to on ustala pensje prezesa to on daje przyzwolenie na podniesienie już i tak najwyższych opłat www.cena-wody.pl a potem robi się cyrk z zatwierdzeniem żenada.Mam nadzieje ze to już tylko kilka miesięcy tego rządzenia pozostało i wyborcy podziękują prezydentowi.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 16:58:54

  Pani Tyl, niech Pani nie będzie taka, niech Pani odpowie. Ja już rezygnuje z moich pytań, tylko niech Pani odpowie Panu werkk.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 17:27:24

  Wiedziałem, że Pani nie odpowie. Trudne pytania najlepiej przemilczeć, a ponadto dostała Pani zapewne zgodę Adama Fudalego na zachachmęcenie tego tematu. Pracuje Pani dzisiaj do 18,00, niech Pani poprosi o zgodę na odpowiedź.

  0 0
 • ~lupa2010 2010-08-05 17:32:19

  he, he , Panie Dybała, może po prostu babka ma co innego do roboty. nie każdy ma taką obsesję, żeby nie ruszać się sprzed otwartej strony rybnik.com.pl :P

  0 0
 • ~benek 2010-08-05 17:38:32

  Tadek, odpuść sobie bajerowanie. Taka laska z pewnością jest już zajęta;)

  0 0
 • ~mieszkankarybnika 2010-08-05 18:30:58

  a mnie by tam interesowala odpowiedz. Interesuje mnie rownież temat niedoborow, czyli czy jest tak jak mowi Dybala. Ja nigdy nie mialam dlugu na wodzie a zawsze musze placic niedobory, za kogos na pewno to robie.

  0 0
 • ~auralfloat 2010-08-05 19:28:36

  Czy cała inwestycja nie jest czasem po części finansowana z funduszu europejskiego? Czy Pan, Pani Ef chce Pan skończyć tam gdzie zaczął? W hucie szkła?

  0 0
 • ~werkk 2010-08-05 20:05:47

  Pani Lucyno. woda = ścieki: Rybnik 12,06 Katowice 10,36 Gliwice 10,42 Jaworzno 10,55 Przemyśl 8,18 Opole 5,78 Tychy 9,05 Szczecin 8,94 ceny są z watem sama pani widzi ze nie najlepszy to przykład. ale bardzo dobrze ze pani to poruszyła teraz wszyscy mogą zobaczyć jakie mamy ceny w Rybniku ja byłbym pani wdzięczny gdyby pani cen i ścieków wody w Rybniku rozbiła na co i za co tyle płacimy. I aby pani potwierdziła czy pan J. Koper reprezentuje i podejmuje decyzje za wszystkich udziałowców czyli odbiorców wody z PWiK S z.o o w Rybniku w której to spółce miasto czyli wszyscy mieszkańcy maja 98,5% udziału I kto mu dał glejt aby mnie ten pan reprezentował ja nie przypominam sobie abym wybierał reprezentanta do zgromadzenia wspólników a jako udziałowiec powinienem tak jak każdy mieszkaniec Rybnika mieć możliwość wyboru osoby reprezentującej mnie w zgromadzeniu wspólników. Zgromadzenie wspólników możne zrobić wszystko rozwiązać zarząd zwolnic prezesa ustala wynagrodzenie prezesowi. przyjąć plan działania firmy itp. Dlatego pytam kto zdecydował za mnie ze ten pan mnie reprezentuje z szkoda dla mnie. To są pytania na które było by mi miło jak by się pani wypowiedziała. ale jak znam życie już się pani nie pojawi tutaj bynajmniej jako rzecznik.

  1 0
 • ~Bonasara 2010-08-05 21:45:36

  ~przemo1809 Ty chyba sobie żartujesz...spotkania cieszyły się małym zainteresowaniem?! Co to ma być??? A czyja to niby wina jest? Sprawa jest prosta jak komuś zależy to się interesuje i dowiaduje a nie siedzi w domu na dupie i czeka aż mu wszystko pod nos dadzą ;/ Nic więc dziwnego że teraz się obudziły śpiące królewny i krzyczą, że nic nie wiedzieli ;/ takie są skutki własnego lenistwa !
  A swoją drogą pięknie wyłapany fakt przez ~Zrzede ;D

  0 0
 • ~latajacyholender 2010-08-05 22:25:58

  Do werrk , czy ty masz jakąś obsesję w stosunku do A Fudalego. Podałeś wybiórczo cenę wody w kilku miastach i twierdzisz ,że to są twarde argumenty. To jeszcze na forum przeanalizuj , dlaczego u nas ta woda kosztuje więcej , aniżeli gdzie indziej. Machasz tymi cenami jakbyś wiedział od kogo kupujemy jako miasto wodę. Ta dyskusja nad ceną wody trwa od wielu lat i na pewno nie jest zależna od prezydenta , czy Rady Miasta . Mam nadzieję ,że tyle wiesz. Teraz próbujesz obciążyć winą za wzrost podatku Vat obecnego prezydenta , a to ciekawe . Co do wyborów, może zrobimy wiec na rynku i będziemy wybierać władze PWiKa , a póżniej władze miasta , ale tylko według twojego szablonu.Co ty na to ? Przecież jesteś doskonały i wszystko wiesz najlepiej.Miałem nadzieję ,że bierzesz udział w dyskusji bo masz coś do powiedzenia, a ty już za pełnomocnika J. Kopera się zabierasz, któremu do pięt nie sięgasz.Odrobinę szacunku dla ludzi , których starasz się dezawuować na forum , a których nie znasz

  0 0
 • ~ 2010-08-05 22:47:52

  ~latajacyholender zmien nick na bujajacywoblokach ,

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-08-05 23:21:59

  latający- skoro córka prezydenta ma takie kwalifikacje to dlaczego chodził za pracą dla niej juz tyle czasu? Gdzie byli inni kandydaci w RCEZ? Jak Harsze i Fudali są tak pokrzywdzeni mogą chcieć sprostowania, isć do sądu. Dlaczego tego nie robią tylko na forum wrzutki robią przez podległych im urzędników?

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05 23:55:29

  Panie benek, "taka laska" przykro mi ale nie w moim typie, ja mam moją doskonałość w domu. Wracając do tematu, z tym autorytetem J. Kopera bym tak nie szastał, czyż to nie jego zwolniono po trzech miesiącach pracy z Warszawy, czy tam czterech już nie pamiętam. Autorytetem dla mnie był Jan Paweł II a nie on. Zagadnienia poruszane przez werkk, są bardzo istotne. Wybrał sobie miasta jak to zrobiła matacząc pani rzecznik UM. To jest tak że oni mogą a obywatel nie? Pytam jeszcze raz pieniądze z wyroków w których wodociągi odzyskały pieniądze od dłużników są zwracane tym którzy za nich zapłacili, czyli mieszkającym w danym bloku, czy to jest tak że za kubik PKiW kasuje sobie 2 razy, a ci rzetelni lokatorzy są okradani poprzez niedobory? trzeba pamiętać, że nie zużyli tej wody z niedoborów a zapłacili za wodę i za ścieki.

  0 0
 • ~latajacyholender 2010-08-06 00:48:24

  do Arteks i to już wszystko? Do jedrek_1_1, i gdzie się pojawi to sprostowanie na przedostatniej stronie , drobnym drukiem za pół roku.Naiwny jesteś czy tylko udajesz? Odp. do pana TeDe . Z tego co pamiętam ktoś go do tej pracy jednak zaprosił z Rządu Platformy , myślisz,że tak każdemu z ulicy proponują stanowisko w Głównej Dyrekcji Dróg i Autostrad,. Ciekawe ,że Tobie tego nie zaproponowali, ciekawe dlaczego ? Widocznie czytają wszystkie Twoje posty i to im wystarczy.

  0 0
 • ~werkk 2010-08-06 06:45:46

  Do latajacyholender nie podałem wybiórczo tylko podałem te miasta które podała pani rzecznik czytaj jej wpis a jesli chodzi o ceny wody to nie ma co wybierać w Rybniku mamy najdrożej. wybacz ale nie masz zielonego pojęcia o spółkach a PWiK jest spółką w której udział ma każdy mieszkaniec Rybnika czyli odbiorca wody staraj się czytać z zrozumieniem tekstu.

  0 0
 • ~werkk 2010-08-06 06:57:20

  Latajacyholender najprościej było by rozbić cenę tak aby wiedzieć ile PWiK płaci za wodę dostawcy ile kosztuje utrzymanie sieci, utrzymanie budynku PWiK utrzymanie przepompowni cieków. Na jakiej podstawie prezydent dał prezesowi takie pieniądze(patrz oświadczenia majątkowe) I kto zdecydował ze p. J. koper reprezentuje odbiorców na zgromadzeniu udziałowców ja go nie wybierałem ale ktoś zadecydował ze to On ma pełnić ta funkcje.(poczytaj co może w spółce zgromadzenie udziałowców)później podyskutujemy.

  1 0
 • ~jedrek_1_1 2010-08-06 09:31:37

  latający - mało spraw miasto wytoczyło dziennikarzom? Sam Tomek Raudner miał ich kilka. Ściema i tyle :) A biedna córka musi pracować nawet w wakacje.

  0 0
 • ~qwerty 2010-08-06 11:29:43

  ~latajacyholender: miasto nie zarabia dla nas, tylko zdziera z nas. Ale robi to pod przykrywka PWiK. Fudali niby nie ma wplywu na ceny wody, ale tak naprawde ma. Co do argumentu, ze woda bylaby jeszcze drozsza - w innych miastach w kraju to stwierdzenie sie nie sprawdza, wiec Twoja teza poki co jest tylko wymyslem bez pokrycia.

  0 0
 • ~Bialy Rekin_1 2010-08-06 13:30:49

  do ~latajacyholender : w swoim poprzednim komentarzu pomyliłeś osoby. To nie Arteks do Ciebie pisał tylko Arleks. Ktoś sobie zamienił literkę "t" na "l" i podszywa się pod Arteksa.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-06 16:07:22

  Tak Panie latajacyholender, ktoś go tam zaprosił ale też szybko się zorientowali, że się nie nadaje a Adam Fudali do dzisiaj się nie zorientował a pan z niego robi autorytet. Ponadto jak Pan zapewne zauważył, nasi włodarze mają tendencję jak na forum tak na spotkaniach sprawozdawczych do nieodpowiadania na bardzo istotne pytania. Pan chciałby wiedzieć czy jeden kubik jest płacony dwa razy i dlaczego ci co płacą regularnie nie odzyskują ściągniętych pieniędzy od dłużników za wodę? Moim zdaniem to bardzo ważny temat. Zająłem się teraz tematem dlaczego jest tak zła ściągalność zadłużenia czynszowego, aż do tego stopnia że mamy 25 milionów zadłużenia nieściągalnych czynszów. Powiem Panu wstępnie, że w większości już mogę udowodnić że to wina władzy, oraz pani dyrektor ZGM Kolasińskiej. Zaś Prezydent na spotkaniach nakręca ludzi, że sami lokatorzy są winni, proste bo nie płacą. Standard, podpuścić jednych ludzi na drugich, tym samym pokazując że on jest całkowicie niewinny. Raport z tej sprawy niedługo opublikuję.

  2 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-06 20:33:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-06 20:57:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~swistak.pl 2010-08-06 22:24:45

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1305