zamknij

Organizacje pozarządowe

Ogromne zainteresowanie Bankiem Drugiej Ręki

2012-02-29, Autor: 
Po naszym artykule dotyczącym Banku Drugiej Ręki, telefony od darczyńców urywają się w boguszowickim stowarzyszeniu „17-tka”. W związku z tym uruchomiono specjalny numer telefonu – wszystkie osoby, które chcą pomóc proszone są o kontakt pod numerem 513 503 614 lub mailowo na adres [email protected].

Reklama

Po artykule na naszym portalu temat podjęły ogólnopolskie media. – Informacje, które pojawiły się na portalu, a później w ogólnopolskich mediach przyniosły zaskakująco duże efekty. Zgłasza się do nas mnóstwo rybniczan, ale też dzwonią mieszkańcy Ustronia, Czeladzi, Gliwic, Katowic. Bardzo się cieszymy, że nasz apel przyniósł efekty – mówi Mariusz Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia 17-tka, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Zastępczego Rodzicielstwa „My Dzieciom” zorganizowało nowatorski Bank Drugiej Ręki.

Idea była prosta: chodziło o to, żeby te rzeczy, których już nie używamy i mamy zamiar wyrzucić na śmietnik trafiły do kogoś, komu się jeszcze przydają.

 

>> Więcej o Banku Drugiej Ręki przeczytasz tutaj

 

Organizatorzy Banku ciągle szukają firm transportowych z terenu naszego regionu, które chciałyby wesprzeć akcję i pomóc w przewożeniu sprzętu. – Cieszymy się, że zaangażowanie naszego społeczeństwa jest takie duże. Teraz chcielibyśmy podjąć współpracę z firmami transportowymi, które byłyby gotowe np. raz czy dwa razy w miesiącu przewieźć nieodpłatnie meble lub sprzęt – mówi Mariusz Wiśniewski.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~ 2012-02-29
  15:41:39

  0 0

  http://www.rybnik.com.pl/plan-miasta,pms6-scp-x=50.0632191+y=18.6014688+z=15.html karolek to link dla Ciebie żebyś nie musiał szukać Hii Hii Hiiiiiii

 • ~saggio 2012-02-29
  15:49:13

  0 0

  Albo tu - http://www.rybnik.pl/index.php?id=55 :)

 • ~askup 2012-02-29
  18:39:39

  1 0

  Super inicjatywa. Może warto było by pomyśleć o założeniu strony internetowej, gdzie na bieżaco były by aktualizowane informacje o już posiadanym sprzęcie lub oferowanym przez darczyńców, ew. z tel. kontaktowym do darczyńców - wtedy nie trzeba by było przewozić sprzętu na magazyn a potem do osób chętnych - tylko np. od razu od darczyńcy do obdarowanego. Pozwoliło by to oszczędzić miejsca w magazynie i kosztów transportu.

 • ~elegant 2012-02-29
  19:35:35

  1 1

  Fajna inicjatywa ???,ale raczej medialna zresztą jak wszystko co robi pan Wiśniewski dużo szumu , a efekt mizerny i kosztowny jakby nie patrzeć.Inicjatywa nie przemyślana kompletnie.Każdy chętnie pozbędzie się śmieci ( czyt.starych mebli),które prędzej czy później trafią na nasze śmietniki.Na nasze, podkreślam słowo Nasze śmietniki ( czyt.miasto będzie musiało te śmieci zagospodarować).Powiem przewrotnie nie trzeba kupować wodociągów,żeby napić się szklanki wody.Wystarczyło tylko kojarzyć zainteresowanych.To takie proste,ale nie takie kosztowne.Jak zwykle.

 • ~grzesnick 2012-02-29
  20:51:52

  1 0

  elegant ty smutasie nie pier..l :) śmieci są zgodnie z prawem własnością miasta i tak trafią na nasze śmietniki. Lepiej tam niż do lasu. A tak ktoś może z tego skorzystać. Jak się komuś pomoże to pewnie ujma dla władz, że to robi Wiśniewski. Tak jak z bezdomnymi - interweniowali jak Ruch Palikota się zainteresował tematem. Poza tym warto z tych starych mebli odzyskiwać np. drewno na opał. z jednej strony ludzi marzną, przędą bo nie maja kasy a za oknem mojej kamienicy leży kilka połamanych, toczonych krzeseł przy śmietniku.Chore.. elegant - jak mniemam jesteś jednym z radnych. Tak wnioskuję z uprawianej przez ciebie poematyki na forum. Trzeba było tych ludzi skojarzyć, a nie mądrzyć się znowu

 • ~dominika40 2012-02-29
  22:49:36

  0 0

  W "ogłoszeniach" jest rubryka "podaruję". Wystarczy tam się ogłaszać.

 • ~Podziemie 2012-03-01
  07:44:56

  0 0

  Jeśli jest to jakoś sformalizowane, rozumiem przez to, że ktoś dostaje meble i podpisuje jakąś umowę - bo przecież meble można sprzedać, tak samo sprzęt agd i jest to chyba jakoś kontrolowane, tak?

 • ~Ksenopita 2012-03-01
  13:35:55

  0 0

  Smutne jest to, że rybnik.com.pl, który opisuje tą fajną inicjatywę za ogłoszenie w dziale "podaruję" pobiera pieniądze. Jeśli jest to twoje drugie lub kolejne ogłoszenie trzeba płacić, mimo tego, że się przecież na obdarowywaniu nie zarabia. Podobnie ze zdjęciami. Chociaż w tym dziale powinny być one darmowe a nie po bodajże 1,3zł. Sam osobiście raz zapłaciłem za takie ogłoszenie.

 • ~przemo7 2012-03-01
  17:07:41

  0 0

  nie w temacie ale gdzie w rybniku mozna pograć w nogę na sali pomijając sale na elektrowni i hale w boguszowicach (dobrze się tam gra ale terminy wolnych sal trochę nie pasują).

 • ~elegant 2012-03-01
  17:13:12

  0 1

  grzesnick,nie podniecaj się na forum bo Ci żyłka strzeli.Z tymi starymi meblami to jest tak ze szpermilem to będą zawsze jednak "śmieci".Podobnie jak nasi sąsiedzi za Odry pozbywali się starych gratów i nie tylko, a my z pocałowaniem ręki zwoziliśmy je do kraju i chyba nadal to robimy.Efekt taki ,że Oni mają czysto ,a my mamy problem?Stare dobre przysłowie mówi ...mądry Polak po szkodzie? albo inaczej przed szkodą i po szkodzie głupi....Ale co tam ,niech się martwią inni.Najwyżej zrzuci się winę na Fudalego.I na koniec z tym radnym to nie trafiłeś,pudło!

 • ~grzesnick 2012-03-01
  22:09:52

  1 0

  elegant wyobraź sobie, że są ludzie których nie stać nawet na ten szpermil. i to ich wybór, czy to chcą czy nie. Bardziej mi ich żal niż "biedoczka" Fudalego

 • ~mawi 2012-03-02
  01:06:04

  0 0

  Bardzo nieelegancko Elegancie! Dołączasz do dość licznej grupy "specjalistów", którzy to, co robi "17-tka" sama, czy też z innymi organizacjami ZNAJĄ lepiej, niż my sami ;). Skoro piszesz, że nasz projekt jest kosztowny, to zapewne WIESZ, ile i od kogo dostaliśmy na ten projekt pieniędzy! BARDZO CIĘ PROSZĘ! Napisz, kto nam to finansuje!!!! Z Twojej wypowiedzi wynika, że WIESZ, że w naszym magazynie są ŚMIECI - zatem osoby, które otrzymały za naszym pośrednictwem: meble, lodówki, pralki, naczynia, dywany, sprzęt RTV, węgiel itp. były ślepe i głupie, bo przecież to samo mogły wygrzebać z najbliższych sobie śmietników... Jak sądzę - PRZEGIĄŁEŚ! ... A "medialność"? To najprostszy i dla nas NAJTAŃSZY sposób dotarcia do Tych, którzy chcą się dzielić tym, co mają, jak i do tych, którzy będąc w potrzebie nie do końca wiedzą, gdzie mogą uzyskać wsparcie... ale ja to mogę sobie pisać, a i tak wg Ciebie będzie mi chodzić przede wszystkim o tzw. "lans"... Askup - specjalna zakładka pojawi się na stronach "17-tki" i Stowarzyszenia "My dzieciom". Staramy się, by jak najmniej rzeczy darowanych "przechodziło" przez nasz magazyn, tylko bezpośrednio trafiało do odbiorców. Przekazujemy dary WYŁĄCZNIE osobom rekomendowanym przez pracowników socjalnych, rady dzielnic, stowarzyszenia. To rekomendujący odpowiada za darowiznę i gwarantuje, że nie zostanie ona sprzedana, czy bezmyślnie zniszczona. W modelu, o którym piszesz i który popiera Elegant nie ma gwarancji, że dar nie zostanie zmarnowany.

 • ~mawi 2012-03-02
  02:11:42

  1 0

  ... i "na dobranoc"... Wczoraj o 23.00 skończyliśmy wyładunek TIR-a z darowiznami z Niemiec dla rybnickiego hospicjum i dla rybnickich placówek opiekuńczych. Przy rozładunku przez kilka godzin pracowali starsi wychowankowie "17-tki" (razem z kadrą). Teraz siedzę w biurze i wprowadzam otrzymane dary do inwentarza... (poz.: "otrzymane"), od dzisiaj trzeba będzie inwentaryzować te rzeczy, jako: "przekazane"... Elegancie! Podsumowałeś tę pracę 6 wychowanków i 2 wychowawców jako zwyczajne "parcie na szkło" "17-tki"... Winszuję Twoich wpisów! Będziesz mógł komu trzeba dzisiaj rano ogłosić: "melduję panie p.....e - zadanie wykonano..."

 • ~rybnikauer2011 2012-03-04
  01:17:46

  0 0

  do mawi64 - czemu się Pan tłumaczy? Pomysł SUPER - wykonanie też w porządku. Co mnie niepokoi, to fakt, że 17-tka i Pan tak się ROZDRABNIACIE! Chyba za dużo próbujecie ogarnąć. A do tego wkurza mnie skupianie się na indywidualnych przypadkach !

 • ~ 2012-03-04
  23:17:27

  1 0

  Człowiek wychodzi z jakąś inicjatywą, by pomóc potrzebującym a i tak zawsze znajdzie się ktoś zawistny, omotany egoizmem i głupotą. Jeśli się ~elegant nie angażuje nie oddając swoich śmieci to niech nie ubliża przynajmniej tym którzy to robią i którzy z tego korzystają. Nigdy nie wiadomo czy Ty ~elegancie na jakimś etapie swojego życia nie będziesz potrzebował cudzych "śmieci"

 • ~ 2012-03-04
  23:22:44

  1 0

  dodam jeszcze, że wy wszyscy którzy się czepiacie powinniście się wstydzić bo sami nie kiwacie ani palcem by pomóc, i jesteście jeszcze na dodatek na tyle bezczelni by krytykować i wyliczać błędy tym którzy poświęcają się tej akcji! Może i są niedociągnięcia, ale to są zwykli ludzie, starający się bezinteresownie pomagać. Nie sądzę by byli specjalistami od transportu, magazynowania, umów i tak dalej. Ale i tak świetnie sobie radzą!

 • ~elegant 2012-03-05
  14:34:45

  0 1

  Nie mam się czego wstydzić.Piszę krytycznie,ponieważ tak uważam.Niektórym się wydaje ,że tylko mawi 64 pomaga innym???E ,chyba jednak nie tylko mawi ,ale tylko On trąbi o tym? taka różnica.Ci co robią znacznie więcej i robią to od lat o nich nie usłyszycie.Ten gość robi dużo hałasu wokól 17-stki tylko po to ,ażeby zwrócić uwagę na swoje stowarzyszenie.Co roku słyszymy jego kwękolenie ,że miasto znowu za mało mu dało kasy.Grzesnick to jest taka nuta populistyczna.Złe władze miasta nie dają dobremu mawi.Mawi64 taki dzisiejszy doktor Judym? czy może doktor Jekyll? czytając jego niektóre wpisy o forumowiczach ,którzy mają odmienne poglądy skłaniałbym się do tej drugiej postaci.

 • ~grzesnick 2012-03-05
  14:48:58

  1 0

  elegant - ja to widzę diametralnie inaczej. Jest koleś który coś robi. Pewnie inni robią więcej, ale w tym gnuśnym społeczeństwie to jest KTOŚ. i ten KTOŚ ma inne zdanie niż władze, krytykuje i gada jak jest. To się go w sposób zorganizowany oczernia. Te same osoby, które smarują tu wazeliną Fudalego, atakują Wiśniewskiego. I to jest norma jak na tym forum, tak na mieście.. Nie wychylaj się bo cie kopną

 • ~elegant 2012-03-05
  15:11:22

  0 0

  i vice versa jak ktoś "kopnie" tego gościa,to zostanie oblany pomyjami na forum.Może dla Ciebie i jego kadry jest kimś?dla mnie nie jest.Dostał od miasta dużo,bardzo dużo ,a chciałby jeszcze więcej.Myśli,że jak pokrzyczy to zmiękną.Myślę ,że jakby dostał całą pulę przeznaczoną dla wszystkich organizacji starających się o granty też miałby za mało.Tak jak powiedziałem robi dużo szumu, a efekty przy tych środkach są naprawdę mizerne.I to nie jest moja ocena tylko osób zajmujących sie pomocą społeczną zawodowo.
  O pedagogu pracującym z dziećmi w projekcie "streetworker" promującego alkohol na facebooku już ktoś napisał na forum?To takie "czarne plamy"

 • ~grzesnick 2012-03-05
  17:25:03

  0 0

  mam jedno zastrzeżenie - ta kasa jest własnością publiczną, a on jej nie dostał - tylko wydał na jakieś tam działania. Zamiast insynuacji lepiej napisać wprost -że pan promuje alkohol na facebooku. Wtedy zainteresowani mogą to sprawdzić a koleś może się odnieść. A tak rzeczywiście jest?

 • ~mawi 2012-03-05
  23:17:02

  0 0

  Szacowny Elegancie! Jak pisałem wcześniej - jesteś bardzo mało elegancki... Znowu to: "on dostał..." Ja nic NIE DOSTAŁEM!!! Złożyłem w konkursie wnioski o dofinansowanie projektów "17-tki" - i to te wnioski WYGRAŁY - a to oznacza, że były przynajmniej na tyle dobre, że "17-tka" otrzymała 340 tyś. zł. A do tego oznacza to również, że WSZYSTKIE wcześniej realizowane zadania dofinansowywane przez UM w Rybniku MUSIAŁY BYĆ ZREALIZOWANE DOBRZE!!! W żadnym miejscu tego artykułu nie "jęczę", że "mam mało". Artykuł dotyczy zupełnie nowego pomysłu, na dodatek realizowanego z Partnerami, A Ty wracasz do zamkniętego już tematu konkursu grantowego... Masz jakąś obsesję na moim punkcie? Do tego szermujesz "argumentami" w stylu: "jedna baba drugiej babie".... Jeśli piszesz, że: "efekty naszej pracy są naprawdę mizerne" - to proszę - UDOWODNIJ TO!!! Bez dowodów Twoje insynuacje to zwyczajne POMÓWIENIA, za które mógłbym pozwać Cię do sądu, gdyby nie to, że Ty wiesz, kogo "zeszmacasz", a ja nie mam "zielonego pojęcia" Kim jest pomawiający. Co do BANKU DRUGIEJ RĘKI - nadal poszukujemy wsparcia transportowego. Ludzie dzwonią, często irytują się, że nie jesteśmy w stanie odbierać, czy przywozić darów na czas, ale póki co nasza działalność to wyłącznie WOLONTARIAT i ŻYCZLIWOŚĆ nas samych i użyczających nam transportu. WOLONTARIAT pozostanie, jednak ŻYCZLIWOŚĆ przy tych cenach paliw może się wyczerpać...

 • ~elegant 2012-03-06
  11:12:23

  0 0


  mawi nie pisz !,chłopie brakuje Ci argumentów, zaczynasz straszyć internautów sądem??za pomówienia.To jak ocenić Twoją wypowiedź pod adresem internauty Danielo 78 -.... stwierdzenie, że: "masz nasr...ne pod sufitem" to najłagodniejszy komentarz, który mi się nasuwa, gdy czytam twój bełkot... stary! powinieneś: "strzelić sobie batem przez plecy"... a potem (jeśli dasz radę) przyjechać do Boguszowic..., rozpędzić się... i pierydknąć w najbliższą ścianę .... istnieje jakaś szansa, że choć odrobinę "poustawia ci się" w głowie...to są Twoje słowa w publicznej dyskusji.Wypowiedziane z ust bądź co bądź pedagoga,czy to nie jest szambo?Wypowiadasz się krytycznie wobec innych czy to władz miasta ,czy organizacji, które otrzymały na swoją działalność większe granty argumentując ,że niesłusznie dostali więcej ,bo to Twojej organizacji za Waszą działalność powinno się przyznać jeszcze więcej środków.Bo to Wy robicie więcej? i lepiej niż inni?.Ale to jest tylko Twoja opinia ! i zazwyczaj często opinia Twoich podwładnych.Czasem ktoś z zewnątrz wypowie się pozytywnie, ale człowieku irytujesz się ,że są osoby ,które oceniają Cię krytycznie,ponieważ tak to widzą.

 • ~elegant 2012-03-06
  11:13:51

  0 0

  I na koniec .Uważam,że tańsze jest kojarzenie zainteresowanych,bo w tych ,którzy tej pomocy potrzebują uwalnia się inicjatywa ,wola współpracy, muszą się uaktywnić. Bo robi się z tego społeczeństwo roszczeniowe. Bierzesz udział w dyskusji publicznej z własnej woli, dlatego mamy wszyscy prawo do swobodnej wypowiedzi i własnej ocenie. Może chciałbyś to zmienić jak niektórzy w Polsce, którzy składają pozwy do sądów przeciw swoim adwersarzom.To takie modne.

 • ~hardmark 2012-03-06
  16:38:19

  0 0

  Mawi64 - nie daj się .
  elegant - skoro jesteś taki wyszczekany może pochwal się swoją działalnością społeczną ,powtarzam społeczną to znaczy za uśmiech dziecka, za słowo "dziękuję" albo za obsmarowywanie tak jak ty to robisz.

 • ~mawi 2012-03-07
  00:51:07

  0 0

  "Elegancie" - nikogo nie straszę - to raczej Ty się boisz przedstawić z imienia i nazwiska... Zresztą - jeśli według Ciebie - STRASZĘ- to znaczy, że masz powody, by się bać... ;) "Zapomniałeś" uzupełnić cytaty z moich wypowiedzi o PRZEPROSINY, które zaadresowałem do osoby potraktowanej przeze mnie zbyt obcesowo - a przecież ja za tę cytowaną przez Ciebie wypowiedź PRZEPRASZAŁEM jej adresata... A do tego - TY FAKTYCZNIE MASZ OBSESJĘ NA MOIM PUNKCIE!!! Elegancie! spróbuj wskazać choć jedno zdanie w komentowanym artykule i w moich komentarzach, w którym piszę o tym, że "17-tka" dostała za mało...??? Na przeprosiny z Twojej strony nie liczę... Pewnie musiałbyś za nie tłumaczyć się jakiemuś prezesowi... ;).
  Dla mnie jest jasne: poprosiłem Cię o DOWODY świadczące o marnotrawieniu środków z dotacji UM w Rybniku - NIE ODPOWIEDZIAŁEŚ, a więc - GADAJ SOBIE ZDRÓW Elegancie! Gdy pokazałem dzisiaj Twoje wpisy osobom, z którymi rozkręcamy nasz pomysł na "Bank Drugiej Ręki" komentarze do Twoich wypowiedzi były zwięzłe: "Frustrat?", "zazdrości?" "abnegat?"... i w końcu: "pewnie ktoś mu kazał"... I wiesz co? Mam "głęboko w nosie" takich internetowych Gallów Anonimów - jak Ty..., ... obyś nie doczekał chwili, w której na jakimś forum nie pojawi się tajemniczy.. np: "gentelman", który napisze tekst w stylu: "a ciebie żona zdradza"... będziesz miał wtedy Elegancie okazję "powalczyć" o swoje dobre imię, tak jak jest mi to dane w polemice z Tobą....

 • ~mawi 2012-03-07
  01:15:34

  0 0

  i tak na koniec Elegancie - Twoja wypowiedź, jakobym "straszył internautów" to ZWYKŁA MANIPULACJA! To Ty kierujesz pod moim adresem zwykłe pomówienia! A Twoje wciąganie w ten spór innych jest dość karkołomne - cyt: "chłopie brakuje Ci argumentów, zaczynasz straszyć internautów sądem??za pomówienia" ( - to tak, jakby facet strzelający do przechodnia z autobusu próbował twierdzić, że zarzuty pod jego adresem dotyczą wszystkich pozostałych pasażerów)... Elegancie! Proponuję Ci to samo, co zaproponowałem swego czasu innym interlekutorom: "przyjmijmy zasadę - jak na czymś się nie znam, to się nie wypowiadam w sposób arbitralny"... sam tę zasadę stosuję - gdy pojawiają się artykuły na przykład o motoryzacji, to chętnie je czytam, ale moja wiedza na temat samochodu jest bardzo ograniczona, zatem nie udaję EKSPERTA (bo tyle wiem, że kierownica jest z przodu)... Twoja wiedza na temat opieki społecznej, profilaktyki uzależnień, konkretnych działań w tej dziedzinie jest podobna do mojej na temat samochodów... Atak na marginesie - Elegancie - słowo INTERLOKUTOR OZNACZA współrozmówcę...

 • ~ArSyl24 2013-01-24
  10:57:04

  0 0

  super sprawa ale naprawde lipa że osoby obdarowane muszą same kombinować jak przetransportować mebel czy cokolwiek wiekszego gabarytu, i tu z pomocą rusza osoba na którą można liczyć! z tym że tylko nieliczni mają kogoś takiego, pozdrawiam!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306