zamknij

Wiadomości

Nocna akcja Łukasza Kohuta na granicy, pomógł uchodźcom. „To wykształceni ludzie” (wideo)

Bartłomiej Furmanowicz 2021-12-02, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Do polityków i działaczy społecznych, którzy nie akceptują sytuacji na polsko-białoruskiej dołączył europoseł Łukasz Kohut. Rybniczanin wraz z Janiną Ochojską i Różą Thun ratował trzech Syryjczyków – geografa, pracownika działu HR i pracownika sądu. Opowiada nam o tym, co widział.

Reklama

To, że sytuacja na wschodniej granicy jest trudna – nie trzeba nikogo przekonywać. Codziennie docierają do nas niepokojące obrazy uchodźców, którzy na wszelkie sposoby próbują przedostać się do Polski. Opinia publiczna musi zadowalać się informacjami przekazywanymi przez rząd, ponieważ media nie mają wstępu do strefy nadgranicznej.

Europosłowie jadą na granicę

Wczoraj w stronę Podlasia udali się europosłowie – Janina Ochojska, Róża Thun, a także rybniczanin Łukasz Kohut. Jak wyjaśnia nam w rozmowie, ten pomysł pojawił się już jakiś czas temu w Strasburgu po debacie o sytuacji na granicy.

Rozmawiałem z Janiną Ochojską. Powiedziała, że chce się tam wybrać. Oczywiście, dołączyłem do niej. Chciałem to zobaczyć na żywo. Dobrym terminem miał być 1 grudnia, bo teoretycznie do 30 listopada trwał stan wyjątkowy. Wydawało się nam, że powstanie luka prawna, że będzie można „dotknąć” granicy. Tak się jednak nie stało, bo wprowadzono nowe rozporządzenie – mówi Łukasz Kohut.

Rybniczanin wraz z Janiną Ochojską, Różą Thun i dwiema zagranicznymi europosłankami - Fabienne Keller i Katalin Cseh, pojechali w stronę Podlasia. Do strefy nie udało im się wjechać.

Odbiliśmy się od niej. Policja zatrzymała nas 3 km od granicy. Nomen omen, był tam policjant z Raciborza i godoł po śląsku. To było ciekawe doświadczenie – śmieje się nasz rozmówca.

Wyszli z kryjówki na mróz i śnieg

Politycy niezrażeni niepowodzeniem udali się następnie na spotkanie z mieszkańcami pomagającymi uchodźcom. Na miejscu byli wolontariusze z Fundacji Ocalenie i nieformalna grupa Granica.

Drugie spotkanie było już w Siemiatyczach. Spotkaliśmy się z burmistrzem i duchowieństwem, w tym z prawosławnymi. Dostaliśmy informację, że w pobliżu znajduje się trzech Syryjczyków. Chowają się w lesie i czekają na wybawienie – tak to chyba mogę nazwać. Spali tam już od kilku dni. Pogranicznicy pomogli im, zwrócili się też do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i poprosili o glejt. Tylko w tej sposób w tej sytuacji cudzoziemcy mogą ubiegać się w Polsce o azyl – wyjaśnia rybniczanin.

Łukasz Kohut dotarł z innymi do lasu. Było ciemno i zimno, padał śnieg. Zaczął kręcić live na Facebooku, gdy tylko uchodźcy wyszli im na spotkanie.

Chcieliśmy pokazać wszystkim jak to naprawdę wygląda. Żeby zalegalizować pobyt w Polsce, Syryjczycy musieli mieć europejskie papiery. Musieli być też zgłoszeni do straży granicznej, by ta zawiozła ich do siebie. Dopiero potem rozpoczyna się cała procedura azylowa. Jako europosłowie byliśmy potrzebni w tym czasie, by strażnicy czuli presję z naszej strony, by nie wywieźli ich ponownie na białoruską stronę – słyszymy.

Okazuje się bowiem, że trójka uchodźców, o których mowa, była już 5 razy wypychana z Polski. Kim są owi Syryjczycy? Z nagrania wynika, że kiedyś mieszkali w miastach, które zostały zbombardowane. Podróżowali do Polski przez kilka tygodni. W tym czasie ich rodziny zostały w Syrii.

Ci ludzi są zainteresowani pracą w Polsce, nie było mitycznych Niemiec. Mówili, że byli brutalnie traktowani przez białoruskich strażników (była mowa m.in. o paralizatorach – red). To wykształceni ludzie, jeden jest 34-letnim geografem, drugi (25- latek) pracuje w HR, a trzeci (41-latek) w sądzie – zauważa Łukasz Kohut.

Sami się przekonajcie, o czym mówili cudzoziemcy w materiale wideo:

Ludzie liczą w sklepach bochenki

Pogranicznicy wezwali na miejsce straż graniczną. Gdy już mundurowi przyjechali na miejsce, nie chcieli się wylegitymować.

Byli jednak postawieni przed faktem dokonanym. Nie mieli wyjścia, musieli ich zabrać do siebie. Teraz z prawnikami monitorujemy sytuację, by ich znowu nie wywieźli za granicę – zauważa europoseł z Rybnika.

Interwencja strażników również została nagrana:

Jakie wspomnienia wywiózł z Podlasia Łukasz Kohut?

Nie sądziłem, że w XXI wieku będę chodził po lasach o takiej porze i w takim celu. Niesamowite jest jednak to, że lokalna społeczność pomaga potrzebującym, mimo że grozi im za to 8 lat więzienia. Rząd uznał, że to jest forma przemytu do EU. Mimo to pomagają i to jest fantastyczne. Oczywiście to jedna strona społeczności, są też i tacy, idący linią rządową – mówi.

Krążą bowiem już takie historie, że co poniektórzy liczą w sklepach kto ile kupuje bochenków chleba. Z kolei Janina Ochojska przytacza relacje o placach zabaw, otoczonych wojskowymi furgonetkami.

Turystycznie ten region stracił wszystko. Dzieciaki na Podlasiu są przerażone, malują obrazki z uchodźcami w lesie i wojskowymi rosomakami. Co do mundurowych – rozumiem ich nastawienie, mają takie zadania. Przyjechali z różnych stron polski, nie mają tutaj eldorado, woleliby nie siedzieć na mrozie – zaznacza nasz rozmówca.

Syryjczycy są dalej w Polsce. Łukasz Kohut zapewnia, że europosłowie będą śledzić, gdzie się znajdują.

---

W chwili, gdy kończyliśmy pisać ten artykuł, rybniczanin zakomunikował na Twitterze o relacji straży granicznej. Wg mundurowych, Syryjczycy nie mieli przy sobie dokumentów, co zdaniem Łukasza Kohuta jest perfidnym kłamstwem.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 309

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~dzideq 2021-12-02
  17:31:27

  tak zwany - lans happening

 • ~polk 2021-12-02
  17:43:23

  Lekarze i inżynierowie już przybyli teraz czas na innych "uczonych".
  Dla mnie nie ma znaczenia jaki zawód wykonują, przechodząc przez granicę w miejscu niedozwolonym są NIELEGALNYMI IMIGRANTAMI!
  Skoro tak wam leży na sercu ich dobro to powiem tak:
  Kochut bier se ich do dom!

 • ~Longina b 2021-12-02
  18:04:45

  No Panie Kohut,ale pan odjechał!Zatrudnić w polskich sądach tego prawnika.Zna się dobrze na prawie polskim.

 • ~Pol Pol 2021-12-02
  18:05:40

  Kohut wybory sie zbliżają a ciebie nikt tu nie wybrał tylko wlazłeś tylnymi drzwiami przez cufal, Teraz se ich zaadoptuj i utrzymuj z twoje europensji bo my tu mamy inne problemy.

 • ~Longina b 2021-12-02
  18:09:35

  Syryjczyk będzie dobrym prawnikiem w Polsce,gdzie panuje takie samo bezprawie jak u nas.

 • ~Lateks 2021-12-02
  18:17:47

  Skoro mieli dokumenty, skoro na Białorusi byli legalnie, to dlaczego nie poszli na przejście graniczne żeby legalnie przekroczyć granicę ?
  Skoro uciekali z Syrii to jakim cudem dostali się na Białoruś? Trochę to nie po drodze.
  Z pewnością nie są to "biedni" ludzie, bo biednych nie stać na to by uciec z Syrii, czy innych krajów. Biedni ludzie zostali na miejscu.
  Co stoi na przeszkodzie by legalnie mogli przekroczyć granicę? Nie wiem, ale kiedyś za zdradę kraju groziła śmierć, dziś lansuje się ich na dobroczyńców,

 • ~ 2021-12-02
  18:22:07

  Cyt z artykułu : "dostaliśmy informację"... ale zrządzenie losu :)
  podobno tych Syryjczyków grupa Granica ,trzymała kilka tygodni na mrozie ukrywając ich przed pogranicznikami i czekając aż Kohut z Ochojską przyjedzie.

 • ~Noname1212 2021-12-02
  18:29:45

  Znów ten teatrzyk dla gawiedzi...

  https://www.money.pl/gospodarka/migrant-zarobi-dwa-razy-wiecej-niz-polak-kontrowersyjny-przepis-przeszedl-przez-sejm-6707910073121760a.html

  Duda o Tym że nie ma już polski, tylko Polin:

  https://youtu.be/Zzj9SOjH_7Q


  Pis to antypolska partia tak samo jak antypolsko działa ten kogut... Zrozum to Polaku wreszcie.

 • ~ 2021-12-02
  18:38:25

  "Syryjczycy są dalej w Polsce. Łukasz Kohut zapewnia, że europosłowie będą śledzić, gdzie się znajdują"
  a ja myślałem że pan europoseł doprowadzi sprawę do końca i wraz z towarzyszami "misji" zatrudnią u siebie tych "wybitnych fachowców"
  widać że to tylko pokazówka, treba przypomnieć o swoim istnieniu

 • ~Maksymilian Popeć 2021-12-02
  18:43:06

  Jak i dlaczego w Niemczech było społeczne przyzwolenie na holocaust? W tych 95% komentarzach pod tym artykułem, które już są i jeszcze się pojawią, jest jednoznaczna odpowiedź.

  A jeszcze niedawno przyjmowaliśmy Czeczeńców, choć byliśmy wówczas znacznie biedniejszym krajem i większość społeczeństwa nie była temu przeciwna...

 • ~ 2021-12-02
  18:44:45

  9 11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Lateks 2021-12-02
  18:52:40

  ~Maksymilian Popeć nie słyszałem o przypadku żeby Czeczeńcy rzucali kamieniami w polskie służby, albo nielegalnie próbowali przekroczyć granicę, ale jeśli znasz takie przypadki to chętnie o nich poczytam.

 • ~tf2 2021-12-02
  18:56:21

  27 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Escobar7 2021-12-02
  19:16:10

  Jak ktoś taki jak Kohut może reprezentować nasz kraj i być europosłem ? Żenada , jeszcze raz wielka żenada… w Niemczech tacy ludzie jak Syryjczycy gwałcili kobiety, bały się wychodzić same z domu, widać czego chce kohut dla naszego kraju

 • ~ 2021-12-02
  19:19:55

  21 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2021-12-02
  19:38:57

  88 10

  dziwnie pojmujecie wolność słowa za którą rzekomo się opowiadacie usuwając niewygodne wpisy, dajecie przez to tylko świadectwo o sobie :)

 • ~maciek.stk 2021-12-02
  20:38:26

  118 9

  Zaś tyn kudłaty fazol. Te, panie redaQturze BF, mocie jakosi komitywa, że tak furt tu czytomy o tym kudłoczu?

 • ~Lateks 2021-12-02
  21:21:50

  74 5

  ~Escobar7 są gorsze przypadki, jak np. pani Spurek... ;)

 • ~Aneta Faikis 2021-12-02
  21:26:27

  133 8

  Geograf nie wiedział, że między Białorusią a Niemcami leży Polska. Pracownik sądu myslal, że nielegalne przekraczanie granicy jest legalne a pracownik HR uczy jak robić karierę w handlu ludźmi ...

 • ~Kamil 12 2021-12-02
  21:31:19

  10 87

  Mózgu,ile kobiet w PL jest gwałconych ? Escobar zmień deelera . Ciemnogród .PL

 • ~stam55 2021-12-02
  22:04:52

  61 4

  2 idealnie ogolonych :),ale kpina

 • ~kontenstator123 2021-12-02
  23:00:05

  46 2

  Panie widzisz i nie grzmisz, przecież oni sami sie powykańczaja między sobą te polityki . a przy okazji ciekawe co ci powiedział ten policjant z Raciborza?

 • ~cabrio 2021-12-03
  05:46:27

  101 7

  Kohut razem z Ochojską zabierzcie ich do swoich domów jak oni tacy biedni. Człowieku pooglądaj filmy z egzekucji w syrii iraku jak maczetami odcinają głowy to zwierzęta nie ludzie . dzikusy

 • ~Franek 7 2021-12-03
  06:05:39

  25 58

  Polscy katolicy mają rację ( np. Cejrowski). Do emigrantów przekraczających granice należy strzelać ostrą amunicją z broni automatycznej. Ewentualnie gdyby ktoś miał jakieś skrupułu to wpędzać ich do Bugu i kazać płynąc na drugą stronę ( to tylko 50-100 metrów). A później pójść się pomodlić. Amen.

 • ~AnnaKatarzyna 2021-12-03
  08:28:24

  10 71

  Mialam okazję porozmawiać z osobą, która pochodzi z tych regionów gdzie teraz jest stan wyjątkowy. Podobno bardzo dużo osób, które kiedyś tak jak ludzie na tym forum strzelalyby do uchodzcow, teraz chcą pomagać. Nagle gdy na własne oczy zobaczyli ludzi z krwi i kosci, którzy są na granicy wytrzymałości ruszyło ich sumienie.
  To tak jak z moją stara sasiadka, najwieksza przeciwniczka in vitro, do czasu aż jej wnuczka nie skorzystała z tej metody. Teraz nagle dla niej to wspaniała metoda i najlepiej każda kobieta powinna się jej poddać.

 • ~corona 2021-12-03
  08:34:39

  11 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rzyt 2021-12-03
  09:01:17

  67 5

  Co z tej akcji wynika dla wyborców p. Kohuta?

  Czy medialność to zadanie europosła?

  Bo ja czuję się oszukany; mini program przedwyborczy był inny. Czyli "nagroda Pinokia" czeka dla p. Kohuta.

 • ~Franek 7 2021-12-03
  09:12:32

  9 84

  Mam nadzieję, że polscy katolicy wyczuli moj sarkazm i ironię w poprzednim moim poście.
  Ci ludzie na granicy to przede wszystkim ludzie. Cała ich wina polega na tym, że urodzili się w złym czasie i w złym miejscu. Uciekają przed biedą, marazmem i beznadzieją. Czasem dodatkowo przed prześladowaniem i groźbą śmierci. Robią to często dla swoich rodzin i dzieci. Każdy z was gdyby znalazł się w ich położeniu również by uciekał. I oby nie przyszły takie czasy, że i my będziemy musieli uciekać… bo przeszłości już tak bywało i nikt do nas nie strzelał tylko nas przyjmowani i zaopiekowali. Ale jak Kalemu ukraść krowę to źle ale jak Kali ukraść to dobrze.

 • ~ 2021-12-03
  14:30:11

  42 5

  Podobno ateiści będą brali po 2 rodziny do siebie.mają dać przykład tym niedobrym katolikom , jak to są miłosierni.

 • ~Krzysztof Soczek 2021-12-03
  15:55:36

  48 1

  Miałem do tego Pana względny szacunek, gdyż byłem uczniem jego taty ( super facet) i znam jego mamę bo przychdziła na zastępstwa ( Wspaniała kobieta, życzliwośc z niej emanowała) a teraz po ślunsku nie wim skud się wzion taki ulung jak Un.

 • ~dzideq 2021-12-04
  21:37:35

  18 2

  Obiektywność to rzadkość . ale znów tym razem nie tutaj.
  Pozdrawiam wszystkich

 • ~terezina 2022-06-02
  13:54:29

  12 0

  Do PE wpłynął wniosek o debatę dotyczącą prześladowań chrześcijan. Udział w zamilczeniu tragedii mieli europosłowie: J. Ochojska, S. Spurek, R. Biedroń, Ł. Kohut, L. Miller. Dziwna i zaskakująca negatywnie jest postawa Ślązaka Ł. Kohuta czy J. Ochojskiej. Osoby te deklarują otwartość i chęć niesienia pomocy, sam Kohut uważa się za katolika. O ile mniejszości seksualne i muzułmańscy imigranci na pomoc zasługują, o tyle mordowani chrześcijanie na europosłach Lewicy wrażenia nie robią.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580