Wiadomości
Narzekają na wstrząsy. Będą dwa sejsmografy
Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn narzekają na coraz częstsze wstrząsy na terenie gminy. Urzędnicy wychodzą naprzeciw i spotkali się z Górnośląskim Instytutem Górnictwa. Efekt? W gminie działa jeden sejsmograf, wkrótce ma pojawić się drugie tego typu urządzenie.
Już w październiku ubiegłego roku odpowiednia aparatura do rejestracji zjawisk sejsmicznych została zainstalowana przez GIG w pomieszczeniach budynku przy Alei Św. Barbary 6 w Czerwionce-Leszczynach.
- Testy dotyczące lokalizacji sprzętu pomiarowego wypadły pozytywnie, dlatego decyzją Burmistrza Gmina i Miasto przygotowuje się do zawarcia porozumienia z GIG-iem dotyczącego bezpłatnej instalacji aparatury sejsmograficznej oraz innych niezbędnych urządzeń związanych z rejestracją wstrząsów – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Zobacz także
Jak dodaje, poza jednym urządzeniem zainstalowanym w Czerwionce, gmina będzie przymierzać się do montażu kolejnego.
- To będzie urządzenie dodatkowe, instalowane czasowo w danym miejscu, a jego lokalizację chcemy wskazać wspólnie z GIG-iem po dokonaniu analizy ilości i intensywności wstrząsów w ostatnim czasie na terenie naszej miejscowości – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak.
Dlaczego gmina zdecydowała się na urządzenie mobilne? Nasza rozmówczyni zauważa, że Czerwionka-Leszczyny jest rozległa, wstrząsy w niektórych dzielnicach są odczuwane częściej niż w innych.
- Druga aparatura ma być instalowana właśnie w tym najbardziej narażonym na wstrząsy miejscu po dokonaniu analiz z ostatnich miesięcy – dodaje.
Nie tak dawno temu odbyło się spotkanie dotyczące tego tematu. Uczestniczyli w nim: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Naczelnik Wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska Adrian Strzelczyk, a także profesor Górnośląskiego Instytutu Górnictwa dr hab. inż. Grzegorz Mutke.
- Ponieważ na obszarze Czerwionki-Leszczyn coraz częściej dochodzi do wstrząsów, które są następstwami działań kopalni, zależało nam na zainstalowaniu aparatury, dzięki której będziemy mogli pomagać naszym mieszkańcom w zgromadzeniu odpowiednich danych - zaznacza Burmistrz W. Janiszewski.
Grzegorz Wolnik podkreśla natomiast, że za pośrednictwem aparatury gmina będzie miała możliwość weryfikacji danych otrzymywanych z kopalń.
- Mieszkańcy skarżą się na przegraną pozycję w sporach z górnictwem. Jak podkreślają, bazowanie na danych udostępnianych przez kopanie jest często niewystarczające. Będziemy więc mogli sięgać po eksperckie dane porównawcze” - dodaje Pełnomocnik G. Wolnik.
Umowa obowiązywać będzie od 1 marca br. GIG będzie także przekazywał raz na kwartał na ręce pracowników UGiM zebrane dane na temat wszystkich zarejestrowanych drgań, a także komentarz ekspertów dotyczący skali wystąpienia zjawisk.
Zobacz także
Komentarze (9):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”
41164 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
30924 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
29713 -
W Rybniku też pośmigasz na nartach! Powstała trasa
27246 -
Brutalny mord w Rybniku. Wrzucili ciało do bagażnika i wywieźli do Żor
26353
Najwyżej oceniane
-
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
+232 / -67 -
Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel
+239 / -96 -
Brutalny mord w Rybniku. Wrzucili ciało do bagażnika i wywieźli do Żor
+140 / -0 -
Koniec objazdów. Wiadukt na Żorskiej otwarty (foto, wideo)
+132 / -1 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
+131 / -31
Najczęściej komentowane
-
Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos
74 -
Piecha był na gorącej Kubie, by ratować branżę. O obostrzeniach: dura lex, sed lex
58 -
Jest nas coraz mniej. Rybnik nie jest już nawet 130-tysięcznym miastem
52 -
Odbiorą nam prawo odmowy przyjęcia mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy
46 -
Szpital w Rybniku wznowił działalność
45
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~matmatmat 2020-02-13 08:19:26
Więcej węgla !!! Zwały przy kopalniach jeszcze nie są pełne !!!
~Specc 2020-02-13 09:28:34
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~moratorek 2020-02-13 10:53:51
Nie znam takiej instytucji jak Górnośląski Instytut Górnictwa.
Owszem, problematyka górnictwa zawsze zajmował się GIG ale był to i nadal jest GŁÓWNY Instytut Górnictwa.
~Sinner 2020-02-13 11:21:01
Może lepiej skończyć z wydobywaniem węgla i sprowadzać go taniej z zagranicy z kopalń odkrywkowych?
~siarzewski 2020-02-13 11:50:16
Ja bym proponował aby wzorem Rybnika, w każdej dzielnicy tego miasta pojawił się czujnik airly. Smród po zjeździe z A1 w Stanowicach a następnie w Przegędzy jest nie do opisania.
~Bonifacy Onufrewicz 2020-02-13 12:30:47
Jak jest dopust rabunkowego wydobycia przez władzę centralną,to takie są efekty, przecież w Warszawie nie trzęsie domami. Od dodatkowych sejsmografów nie ubędzie wstrząsów,które nie są dziełem natury,tylko świadomej działalności ludzkiej rujnującej środowisko. Oczywiście w kontekście weryfikacji danych dostarczanych przez kopalnie to posunięcie jest zrozumiałe,ale czy to coś zmieni?.
~goliat 2020-02-13 13:09:30
Pan Wolnik zadowolony, chyba myśli , że powstrzymał wstrząsy. Panie W. za bardzo bym z Kopalniami nie wojował , to mafia, jednego już w tym tygodniu głupim zrobili !
~Marcin Dębosz 2020-02-13 15:38:15
No w końcu będą dwa sejsmografy,wiec mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn Będą mogli spać spokojnie. Takie działania Lubię.
~Mateusz Kempny 2020-02-13 15:50:41
Extra. Może zamiast wydawać pieniądze na sejsmografy wydać je aby zapobiec przed powtórnymi wstrząsami? Wasz sejsmograf i podanie mi z jaką wartością było tąpniecie nie pomoże mi na pęknięte ściany czy potłuczone naczynia