zamknij

Wiadomości

Może żyć na nich nawet 5 milionów drobnoustrojów! Jak często myjecie ręce?

2022-10-15, Autor: 

Przeważnie nie zwracamy na to uwagi. Rybnicki sanepid wskazuje, że teraz warto. Dzisiaj Światowy Dzień Mycia Rąk. Okazuje się, że te części ciała są w stanie pomieścić naprawdę dużą liczbą „żyjątek” niewidocznych gołym okiem, a mających wypływ na nasze zdrowie.

Reklama

Mycie rąk - niby taka prosta czynność - a jak od niej sporo zależy. Jak dowiadujemy się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku, każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów.

Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów – czytamy w informacji opublikowanej przez rybnicki sanepid.

Gdzie łapiemy te drobnoustroje? To proste, na co dzień dotykamy przecież wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni.

To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusynorowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami itd. - przekonują specjaliści.

Kiedy koniecznie powinniśmy myć ręce?

- po powrocie do domu,

- przed każdym posiłkiem,

- po wyjściu z toalety (publicznej i tej w domu),

- po kontakcie ze zwierzętami,

- po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa,

- po wykonaniu prac porządkowych.

Tak jak już wspominaliśmy, dzisiaj Światowy Dzień Mycia Rąk. To również moment rozpoczęcia wojewódzkiej akcji edukacyjno-informacyjnej WIRUSOOCHRONA.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~MArudzia 2022-10-15
  12:40:16

  36 10

  Wirusy, rotowirusy itd, to jest coś nowego ????
  Zastanawiam się jak ludzkość przerwała do naszych czasów, skoro w ostatnim czasie wieczne trąbienie na ten temat i życie pod presją "wirusochoroby", świat musi się kręcić, tylko szkoda że naszym kosztem.

 • ~artefaks 2022-10-15
  12:59:20

  36 20

  W Polsce jest ok. 45 tyś nosicieli groźnej bakterii ciemnogrodzkiej która poraża mózgi zarówno samych zarażonych , jak ich najbliższego otoczenia.
  Objawem choroby jest wzrost agresji osobniczej, podobnie jak po zarażeniu mózgu wirusem wściekłych krów.

 • ~Anonimmm 2022-10-15
  13:26:22

  45 3

  Czy my cofamy się w rozwoju, że dorosłym ludziom trzeba przypominać o myciu łapsk po wyjściu z kibla?
  ¯\_(ツ)_/¯

 • ~TAKI JA 2022-10-15
  13:27:40

  25 5

  XXI wiek a Rybnicki Sanepid uczy myć ręce(HA, HA, HI, HI). 100% społeczeństwa jest po wieloletnich szkołach, przedszkolach i trzeba ich uczyć myć ręce.
  Problemem dzisiaj jest zjawisko przyklejania się różnych nominałów( od groszowych do milionowych) do brudnych rąk

 • ~etet 2022-10-15
  16:04:26

  25 18

  A urząd miasta z oszczędności zakręca ciepłą wodę.

 • ~dialog_z_czubkiem 2022-10-15
  17:54:32

  11 26

  @artefaks drobnoustroje można zwalczać a rozumu nie kupisz. Twoj stan jest więc gorszy.

 • ~artefaks 2022-10-15
  18:21:28

  20 12

  uderz w stół , a czubek się sam odezwie...
  https://www.youtube.com/watch?v=Sv8KUOABArE
  Jak widać rozum w czubku , leżał na ulicy i odnaleziony został wsadzony pod sam czubek . Parafrazując Ferdydurkę Gombrowicza :
  ,, czubek wielkim yntelektualistą jest "
  Zadam jeszcze pytanie P. Kobuszewskiego . Czy Tow. czubek ma zastępcę ? Takiego tow. szmaciaka ?
  Bo jak wiadomo w picu jest wszystko poukładane i kompromitacja jest przykrywana na przemian głupotą....

 • ~dialog_z_czubkiem 2022-10-15
  20:35:37

  8 29

  @artefaks nie cytuj zacnych ludzi którzy tworzyli dla ludzi normalnych. Weź diazepam i spać. Kiedy śpisz, rodzina nie musi się za ciebie wstydzić a czytelnicy portalu odetchną.

 • ~artefaks 2022-10-15
  20:57:52

  15 10

  Tow. czubek .Jest mi niezmiernie przykro że mimo podjęcia przez Was Towarzyszu wielkich wysiłków u Was coś przy tym myśleniu zgrzyta.
  Jak mówił Janusz Szpotański. By mogła zapanować równość, władza usiłuje wszystkich wdeptać w mentalne w gów..
  Towarzyszu czubek . Radzę poczytać burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca Ilja Erenburg. Tam Znajdziecie swojskie klimaty i zrobicie wrażenie na Towarzyszach w czasie egzekutywy jak wrzucicie jakiś cytat ze sfery radzieckiej

 • ~artefaks 2022-10-15
  21:34:15

  15 11

  Coście tak Tow. czubek zamilkli ?
  Czyżby Wasz zwiększony wysiłek yntelektualny umęczył Was ?
  Czy objął Was w objęcia morfeusz ? Czy śnią się Wam Tow. króliki Lejzorka ,za których to rozmnażanie w całej guberni Partia wyznaczyła odpowiedzialnego Lejzorka ?
  Aby Wam Tow. ułatwić zrozumienie , by nie doszło u Was Tow. do iskrzenia mózgu przy zakrzywieniu linii w czasoprzestrzeni.
  Powiem Wam Tow. że hodowla królików była alegorią człowieka radzieckiego. A jak wiadomo ze stwierdzenia bliskiego Wam ideowo Karola Marksa. ,, Historia jeśli się powtarza , to powtarza się jako farsa"
  Historia się powtarza gdyż znany mynister ,znany z badania cnót niewiescich postanowił wyhodować nowego człowieka pissu publikując podręcznik HIT , a raczej KIT. Co jak już powiedział K. Marks jest farsą i chichotem historii.
  Miłych snów i takowego miłego liczenia królików Tow. czubek

 • ~artefaks 2022-10-16
  08:34:17

  15 8

  Jak widać słychać , a szczególnie czuć. Moce yntelektualne Tow. czubka bez wspomagania farmakologicznego uwiędły. Więc pora na zamknięcie tematu i krótkie podsumowanie :
  virus piss rozprzestrzenia się głównie w przestrzeni. Poraża głównie przez system medialnego masowego rażenia np. qvizja. Wirus poraża głównie tych których czas ekspozycji na wirusa jest większy. Są to więc emeryci , osoby nie pracujące etc. Ale są to też osoby o niższym wskaźniku inteligencji ( osoba o większym zasobie zdoła przełączyć kanał , lub wcisnąć enter). Objawem porażenia wirusem piss jest osobowe wyizolowanie zarażonego od rzeczywistości , często powiązane tak jak przy chorobie jacoba-creutzfeldta (zwaną też chorobą wściekłych krów). Osoby porażone atakują wściekle inne osoby. Również tych które usiłują im pomóc i ich wydostać ze szkodliwego wpływu virusa piss. Reprezentatywny przykład zachowania osób porażonych wirusem piss jest poniżej.
  https://www.youtube.com/watch?v=p8t1Vi_ll3o
  Dlatego nie możemy być obojętni . Gdyż osoby które celowo porażają wirusem na to liczą że pozostaniemy obojętni. Więzień Auschwitz Marian Turski w przejmującym apelu do ludzi sformułował ,, 11 przykazanie : -NIE BĄDŹ OBOJĘTNY.
  Jeżeli pozostaniemy milczący na dziejącą się krzywdę. To umrze demokracja. Gdyż demokracja umiera w ciszy. Na koniec cytat ( celowo nie wymieniam autora , w tym celu by pobudzić pracę ostatnich zdrowych komórek w mózgu które jeszcze zostały w porażonym przez wirusa piss , przykładowym Tow. czubku) ,,Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm "

 • ~dialog_z_czubkiem 2022-10-16
  22:27:37

  3 13

  @artefaks twoj słowotok to objaw szaleństwa.

 • ~artefaks 2022-10-17
  08:44:38

  12 3

  A gdybyś tak spojrzał ciut dalej niż na czubek twego zasmarkanego nosa . to zauważyłbyś że on nie jest szczytem najwyższej góry .
  Gdyby pycha i głupota miała skrzydła. To latalibyście Towarzyszu czubku w lotach orbitalnych....
  Gdyż gdzie wielka rządzi pycha pissu i wielkie pieniądze, tam łatwo powstaje urojenie, że uważa się swoją zachciankę za mądrość.
  Spadajcie Tow. czubek

 • ~ 2022-10-17
  10:57:59

  7 2

  Artefaks - nie zorientowałeś się jeszcze kto kryje się na 99% pod tym nickiem : "czubek" ?
  Zwróć uwagę na składnię zdań i prowadzony dialekt : ))

 • ~Maciej Kowalski 2022-10-17
  14:32:31

  2 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803