Na rynku w Rybniku odbył się finał I edycji projektu kulturalnego Słowem w twarz. Młodzi artyści w sierpniu i wrześniu dostarczali rybniczanom artystycznych wrażeń i już planują kolejne działania.
W niedzielę 24 września o godzinie 18:00 na rybnickim rynku odbył się finał I edycji występów plenerowych, organizowanych w ramach projektu kulturalnego Słowem w twarz. Motywem przewodnim finałowego wydarzenia były emocje, które tego wieczoru towarzyszyły zarówno artystom, jak i publiczności. Prawie trzydzieści emocjonalnych występów stanowiło podsumowanie wcześniejszych wydarzeń, podczas których młodzi artyści prezentowali czym dla nich jest szaleństwo, bunt oraz podróż.
Plenerowe występy artystyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wśród publiczności była zarówno młodzież, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. W różnorodnym programie artystycznym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. – Jestem mile zaskoczona tym, jak bardzo nasze miasto zaczyna otwierać się na młodzież i kulturę. Muszę przyznać, że jako rybniczance, często brakowało mi eventów, które byłyby nastawione także na promocję młodych artystów. Co więcej, jestem święcie przekonana, że jesteśmy właśnie świadkami przełomu w sferze kulturalnej i sztuka powoli zaczyna docierać do szerszego grona odbiorców – ocenia Aleksandra, która śledziła występy artystów podczas trzech wydarzeń plenerowych.
W I edycji projektu wzięło udział ponad trzydziestu młodych artystów, którzy prezentowali swoje umiejętności z zakresu poezji mówionej i śpiewanej oraz gry na instrumentach, takich jak gitara, pianino, ukulele, a nawet harfa. – Moim zdaniem ten projekt to bardzo ciekawy pomysł. Dzięki niemu możemy zdobyć doświadczenie, rozwinąć się i pokazać szerszej publiczności – uważa Tomasz Słowik, który gra na pianinie od 9. roku życia i od początku jest związany z projektem. – Wzięłam udział w tym projekcie, bo chciałabym otworzyć społeczeństwo na taką formę sztuki, a także pokazać, że młodzież też ma swoje doświadczenia, które może wyrazić w ten sposób. Ponadto dzięki temu ludzie mogą zobaczyć jak wiele młodych osób interesuje się sztuką i przede wszystkim przekonać się, że młode pokolenie ma pewne wartości i pasje, których się nie wstydzi – wyjaśnia Agnieszka Penkała, która podczas wydarzeń plenerowych prezentowała własne kompozycje na pianinie, a także akompaniowała innym artystom.
Podczas cyklu występów plenerowych swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali także: Sylwia Szpiech , Anna Drewniok, Martyna Pogorzelczyk, Magdalena Pawełek, Maciej Ogrocki, Zuzanna Stokłosa, Natalia Karwot, Patrycja Szendzielorz, Kevin Malgrab, Martyna Wrona, Adam Rojek, Anna Kolbusz, Kamil Smutniak, Kamil Szmurło, Emilia Szurek , Karol Szymura, Karolina Hozer, Patryk Szymborski, Marta Mańka, Martyna Staneczek, Oliwia Kłosek, Aleksandra Marzęta, Karolina Filec, Kamil Bednorz, Jarosław Hanik , Tadeusz Kolorz, Aleksander Zieleźny , Kamila Karpińska oraz Jakub Madzia.
Inicjatywa młodzieży spotkała się z pozytywną reakcją Miasta Rybnik, które postanowiło wesprzeć projekt. - Twórcze inicjatywy, promujące pozytywne wartości i angażujące młodych ludzi wokół istotnych dla nich treści zasługują na uznanie. Dlatego Miasto zdecydowało się wesprzeć projekt „Słowem w twarz”, zauważając ogromny potencjał przedsięwzięcia. Pomysł pozwalający młodym ludziom na prezentowanie swoich zainteresowań i talentów oraz rozwijanie artystycznych pasji w połączeniu z ideą przybliżania szeroko rozumianej sztuki w przestrzeni miasta okazał się trafiony, z całą pewnością ożywiając kulturalne życie Rybnika - mówi Prezydent Miasta Rybnika, Piotr Kuczera, który jest patronem honorowym projektu kulturalnego Słowem w twarz.
W ramach pierwszej odsłony projektu zorganizowano łącznie cztery wydarzenia plenerowe na terenie Rybnika: przed punktem Halo Rybnik, na kampusie, na placu Jana Pawła II oraz na rynku. – Pierwsza edycja pokazała, że w naszym mieście jest ogromny potencjał artystyczny. Bardzo się cieszę, że udaje nam się go zaprezentować szerszej publiczności – podsumowuje Adam Rojek, koordynator i inicjator przedsięwzięcia. – Chcemy nadal wspierać i promować młodych artystów, a także pokazywać ludziom w każdym wieku, że sztuka może być ciekawa. Mamy już w planach kolejne pomysły, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie – zapowiada Wojciech Grzegorzyca, rzecznik prasowy projektu.
Tagi: Słowem w twarz, rynek Rybnik, Wojciech Grzegorzyca, Karol Szymura, Adam Rojek, Agnieszka Penkała, Tomasz Słowik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kamila Tarabura pokazała w Rybniku swoje „Rzeczy niezbędne”
6597To jej pierwsza OFPA, tak duży konkurs i od razu zdobywa szczyt. Weronika Fedor oczarowała swoimi autorskimi kompozycjami
5413Tancerze Vivero z sukcesami w Słowenii
4235Zielona Pracownia-Eko Azyl Dziewiątki otwarty. Nauczyciel: "to wartość dodana do procesu dydaktycznego" (zdjęcia)
411749. FPPF w Gdyni: Szafirowe Lwy dla „Rzeczy niezbędnych” Kamili Tarabury
3497OKE Jaworzno publikuje wyniki matur. Te szkoły w Rybniku zdały w 100%!
+15 / -2Tancerze Vivero z sukcesami w Słowenii
+11 / -2To jej pierwsza OFPA, tak duży konkurs i od razu zdobywa szczyt. Weronika Fedor oczarowała swoimi autorskimi kompozycjami
+9 / -0Zielona Pracownia-Eko Azyl Dziewiątki otwarty. Nauczyciel: "to wartość dodana do procesu dydaktycznego" (zdjęcia)
+6 / -0Rafał Księżyk i jego „Śnialnia. Śląski Underground” z Górnośląską Nagrodą Literacką Juliusz
+6 / -1Kamila Tarabura pokazała w Rybniku swoje „Rzeczy niezbędne”
7Tancerze Vivero z sukcesami w Słowenii
6Zielona Pracownia-Eko Azyl Dziewiątki otwarty. Nauczyciel: "to wartość dodana do procesu dydaktycznego" (zdjęcia)
1Rafał Księżyk i jego „Śnialnia. Śląski Underground” z Górnośląską Nagrodą Literacką Juliusz
0Wystawa fotograficzna „Cyrkolandia” w Halo! Rybnik
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert