MKKS: Aktywne dni koszykarzy

2008-11-24, Autor:
MKKS Rybnik pokonał na własnym parkiecie bardziej doświadczonych zawodników Open Basketu Pleszew 86:75. W środę 26 listopada o godz. 17:00 rybniczanie rozegrają kolejny mecz u siebie, tym razem z OSSM Wrocław.

Pierwsza kwarta spotkania MKKS-u z Open Basketem Pleszew to przede wszystkim straty rybniczan. Może nie widowiskowe i oszałamiające, ale skuteczne akcje gości dały im prowadzenie już w pierwszych minutach, które skutecznie powiększali do końca kwarty. Stanisław GrabiecAdam Anduła oddali po 1 niecelnym rzucie za 3 punkty. W drużynie przeciwnej rzutu z daleka skutecznie spróbował Tomasz Stępień. Na szczęście dla graczy MKKS-u zebrali wszystkie piłki pod własnym koszem w pewnym stopniu ograniczając wymiar porażki. Najaktywniejszy gracz gospodarzy Marcin Marczyk był aż 4-krotnie faulowany, co jednak nie miało wpływu na jego grę. Zdobywca 12 punktów dla Open Basket w tej kwarcie, Tomasz Stępień tylko raz rzucił niecelnie spod kosza, ale trafił wszystkie 5 rzutów osobistych. To właśnie punkty (8) zdobyte w ten sposób zdecydowały o wysokim prowadzeniu gości. Widownia ożywiła się na chwilę, gdy Marcin Marczyk (187cm) zablokował pod własnym koszem znacznie wyższego i bardziej doświadczonego Dariusza Parzeńskiego (205cm).

Pierwsze akcje drugiej kwarty należały nadal do gości, przy stanie 20:31 wydawało się, że już nic nie odmieni się w tym meczu. Ale po paru zmianach zaczęła się szybka i bardzo efektywna gra gospodarzy. Dalej koncertowo grał Marcin Marczyk 3 celne rzuty z dystansu (100%). Nie mogąc przebić się pod kosz rzutów z dystansu próbował Stanisław Grabiec, ale na 5 razy tylko 2 razy mu się udało. Innym zawodnikom również ta sztuka w tej części gry nie wychodziła najlepiej. Na szczęście dobra obrona i zbiórki w ataku (4) oraz w obronie (10) w 15 minucie dały MKKS-owi pierwsze w meczu prowadzenie przy stanie 32:31. Rybniczanie zdobyli 11 punktów z rzędu, nie tracąc ani jednego. Przewagę, którą zyskiwali rzutami z dystansu, tracili przy rzutach wolnych zawodników z Pleszewa. W sumie do końca pierwszej połowy 4-krotnie zmieniało się prowadzenie. Rybniczanie pokazali bardzo skuteczną obronę w stosunku do tego zawodnika i nie umiał on znaleźć sposobu, żeby skorzystać ze swojej przewagi wzrostu.

Druga połowa zaczęła się dość dramatycznie dla MKKS-u. W pierwszej minucie o zmianę poprosił Stanisław Grabiec, który nie umiał ustać na prawej nodze (na szczęście po kilku minutach wrócił do gry). Trener gości głęboko cofnął obronę, co okazało się nie najlepszą strategią. Korzystając z większej swobody po 3 punkty w 1 rzucie zdobyli Łukasz Ochodek i Paweł Rajnhold. Niestety goście częściej wygrywali na tablicach niż w pierwszej połowie (po 11 zbiórek dla każdej z drużyn). Znów 4 razy faulowany był Marcin Marczyk zdobywając „dzięki temu” 4 punkty. "Kryty" przez Adama AndułęJacka Rducha Dariusz Parzeński coraz częściej rezygnował z ataku na kosz, oddając piłkę kolegom z drużyny będąc już w polu ataku. 8 punktowe prowadzenie rybniczan w 25 minucie stopniało od 1 punktu na zakończenie kwarty. Zaciętą rywalizację na parkiecie i wyrównaną walkę nieco przyćmiło zachowanie pleszewian, co zaowocowało faulem technicznym i nazbyt częstymi prośbami arbitrów o spokój i opanowanie emocji.

Ostatnia kwarta zaczęła się od silnych emocji. W pierwszych minutach gospodarze utrzymywali 1-2 punktową przewagę i nic nie wskazywało na to kto jest w stanie to spotkanie wygrać. Rozgrzany dobrą swoją grą w obronie w końcówce poprzednich 10 minut, Łukasz Ochodek uaktywnił się na całym boisku, jego gra w obronie przykuwała uwagę a zdobyte w tej części spotkania 13 punktów nagradzane były gromkimi brawami. Jakub Szymczak popełnił 5-ty faul i musiał opuścić boisko. Wśród gości punktowali przede wszystkim Tomasz StępieńDariusz Parzeński, ale punkty zdobyli jeszcze tylko Marcin Kałowski (5) i Bartosz Gwroński (1). Na nieszczęście dla nich okazało się znacznie za mało na coraz lepiej grających gospodarzy. Nagle jak by przebudzony i odmieniony uwidocznił się Adam Białdyga popisując się widowiskową indywidualną akcją zakończoną koszem. Niestety zaraz po niej popełnił błąd w obronie zostawiają wolne pole Tomaszowi Stępniowi, który zdobył punkt po przebiegnięciu całego boiska. Jednak jego dalsza gra i zdobyte 9 punktów w zupełności zrekompensowały tą wpadkę.

Schodzącą z boiska drużynę MKKS-u Rybnik kibice pożegnali brawami na stojąco, dziękując za zwycięstwo i ciekawe widowisko.