zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Mieszkanka Boguszowic o dramacie swojej rodziny. „Nasze prawa zostały pogwałcone”

2020-05-15, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy Rybnika zaczynają głośno mówić o tym, jak funkcjonuje rybnicki sanepid w dobie koronawirusa. Aleksandra Kuczera z Boguszowic postanowiła opublikować wideo na YouTubie. Opowiada, jak od tygodni jej rodzina przebywa na kwarantannie i nikt nimi nie chce się zająć, czy nawet udzielić informacji.

Reklama

O tym, jaki chaos panuje w rybnickim sanepidzie już pisaliśmy niejednokrotnie. Teraz mamy kolejny tego przykład – tym razem jeszcze bardziej namacalny.

Aleksandra Kuczera, mieszkanka Boguszowic postanowiła opublikować wideo na YouTubie. Na początku zaznaczyła, że jej rodzina od pokoleń pracuje w KWK Jankowice. Problemy zaczęły się w momencie, gdy pojawił się tam koronawirus.

- 17 kwietnia, gdy mój brat wrócił z pracy oznajmił nam, że osoba z którą pracuje na zmiany, prawdopodobnie jest zakażona. Wynik tego mężczyzny był dodatni, więc automatycznie zgodnie z procedurami na naszą rodzinę została nałożona kwarantanna – mówi.

Po tygodniu brat Aleksandry miał robione badania, wynik okazał się pozytywny. Mężczyzna podjął decyzję, by przenieść się do pustego mieszkania blok, ponieważ nie chciał komplikować spraw, gdyby wyniki członków rodziny okazały się ujemne.

Problemy jednak i tak narastały.

- Tysiąc telefonów do sanepidu, zero jakiegokolwiek odzewu. Wysłaliśmy nawet maila, do nikogo nie dało się dodzwonić. Została nałożona druga kwarantanna, gdzie nawet nie zostaliśmy przebadani pod kątem obecności koronawirusa w organizmie. Mój brat miał robione drugi wymaz, ponownie pozytywny wynik. Zapytał dlaczego jego rodzina nie miała żadnych testów. Pani sanepidzie rybnickim była bardzo zdziwiona, że nawet nie ma nas liście – mówi dalej młoda kobieta.

Mijał trzeci tydzień, rodzina zdecydowała się na odinstalowanie aplikacji Kwarantanna, która ma za zadanie monitorowania tego czy ktoś jest w domu.

- Jednak frustracja zaczynała być uciążliwa, nikt się nami nie zainteresował. Policja do dnia dzisiejszego nie przyjechała sprawdzić, czy wszystko z nami w porządku, a nie używamy tej aplikacji do dnia dzisiejszego. Druga kwarantanna miała zostać zakończona 14 maja, jednak moi rodzice nie mogą wrócić do pracy bez ujemnego wyniku testu. Dlatego mamy trzecią kwarantannę do 19 maja – słyszymy.

Ktoś z rodziny Aleksandry pojechał do rybnickiego sanepidu, nikt tam jednak nie otworzył drzwi, chociaż było widać ludzi w środku budynku.

- Moja mama zadzwoniła się do sanepidu w Rzeszowie, gdzie spotkaliśmy się pierwszy raz z jakąkolwiek życzliwością ze strony pracowników. Kobieta postarała się żebyśmy w końcu znaleźli się na listach. Mamy nadzieję, że to pomoże – mówi.

W międzyczasie brat kobiety dostał telefon z sanepidu, usłyszał, że jego drugi wynik gdzieś się zgubił.

- Bałagan w sanepidzie spowodował, że od miesiąca jesteśmy odizolowani od świata zewnętrznego nie mając jakiejkolwiek nadziei na to, że wyjdziemy. Nie mamy żadnego wykonanego testu. Przypuszczam, że nie tylko moja rodzina została zaniedbana. Czujemy, że nasze prawa człowieka zostały pogwałcone. Czy tak się traktuje ludzi? Łatwiej dodzwonić się do Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie niż do rybnickiego sanepidu – kończy.

Wysłaliśmy pytania do Śląskiego Urzędy Wojewódzkiego w Katowicach i sanepidu w Rybniku. Nie otrzymaliśmy jak dotąd odpowiedzi.

Zobaczcie film mieszkanki Boguszowic:

Oceń publikację: + 1 + 474 - 1 - 72

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~rybnic 2020-05-15
  10:16:34

  Zadanie dla Redakcji:
  Proszę o wypowiedz kogoś z Rybnickiego Sanepidu - zobaczymy jaką przyjmą linię obrony ( mało załogi, przeciążona linia tel., nie było takiego telefonu itp. )
  Pozdrawiam

 • ~hub381 2020-05-15
  10:22:23

  A że rybnicki sanepid jest niesumienny mogę potwierdzić.Sam próbowałem się skontaktować ,lecz bez skutku.Telefonów nie odbierali.
  Wcześniej z W-wą niż z rybnickim sanepidem mogłem się skontaktować.
  To skandal...

 • ~Fidzi 2020-05-15
  10:38:42

  Ciekawe kiedy GIS wyciągnie konsekwencje służbowe wobec kierownika rybnickiego sanepidu?
  Indolencja tej placówki stała się już synonimem niechlujstwa i chaosu.

 • ~Idaho 2020-05-15
  10:40:12

  Główny Inspektor Sanitarny przyjeżdża na Śląsk. To potrafią zrobić, i nagłośnić w TVP. Chłop przyjechał, zaistniał medialnie i wyjechał. Wspomóc rybnicki Sanepid przez odpowiednie działania operacyjne, to jest poza zasięgiem. Skutek będzie taki, że żony zakażonych górników będę radośnie biegać na zakupy w centrum Rybnika ( bo u siebie zostały by rozpoznane), a górnicy przez tygodnie nie będą mieli testów potwierdzających czy są zdrowi.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-15
  10:42:29

  28 81

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2020-05-15
  10:46:43

  Moje prawa tez sa pogwalcone, bo nie moge spokojnie zyc z uwagi z wszedzie obecnych gornikow potencjalnie zakazonych, chwalacych sie jak to olewaja wirusa ...

  Co do rybnickiego Sanepidu, to juz z wielu zrodel slyszalem, ze kompletnie nie panuja nad sytuacja. I to prawie od poczatku, gdy liczba chorych byla dwucyfrowa. Wiem, ze panie tam pracujace przyzwyczaily sie do kawki w czasie pracy, wyjsc calodziennych na otwarcie knajp (z.poczestunkiem) i teraz nie daja rady gdy trzeba faktycznie pracowac ostro. Ale to moze jakies wsparcie dla nich zorganizowac? Chocby zdalne, zeby ktos koordynowal dzialania. Mamy najwiecej chorych w przeliczeniu na mieszkanca w calej Polsce, a Sanepidu nikt nie wsparl. Ten chaos bedzie sie poglebial, bo dzieki gornikom konca tej zarazy nie widac

 • ~ 2020-05-15
  10:47:18

  25 38

  Pogromca Szkodnikow - dobre !

 • ~ssmoskito 2020-05-15
  10:53:46

  86 50

  Rybnicki Sanepid jest niedoinwestowany, mało załogi bo tam też są ludzie na opiekach itd nikt z rządu tu nawet nie był żeby ocenić sytuacje gdyby nie epidemia to każdy ma gdzieś sanepid i że ludzie tam robią za najniższą krajową a teraz to problem że sanepid się nie wyrabia.

 • ~Andrzej Olszewski 2020-05-15
  10:55:27

  79 37

  Co z tego że odinstalowaliście aplikację, telefony i tak są pod obserwacją. Nikt nie robił kontroli bo siedzieliście w domu, gdyby ktoś wyszedł, od razu kontrola by się znalazła, a za nią odpowiednia kara na ratowanie budżetu.

 • ~ 2020-05-15
  10:59:19

  I co nie jest wam głupio lludzie? ;) jak się wam tłumaczy sytuację nawet komentując posty na tej stronie . Szczególnie pod potem : "Koronawirus. RPO pyta o testy dla rodzin górników. " dałam komentarz który mowi to samo i redakcje to niezaniepokoilo jeszcze ? No albo zagrywka polityczna albo specjalnie fałszowane wyniki testów. Dziękuję Pani Olu za ten film dziękujemy jako cała moja rodzina moje dzieci mój mąż.. bo jak to się mówi "nie uwierzy ten co sam nie zobaczy "

 • ~corona 2020-05-15
  11:15:25

  12 25

  Prywacioż, udajesz że nie doczytałeś ? Czy masz coś na sumieniu ?

 • ~NeoQn 2020-05-15
  11:44:13

  140 7

  Co wy chcecie od sanepidu, nie ma się co dziwić że on tak działa - poszedłem kiedyś do nich z próbką wody z kranu w butelce bo chciałem zrobić badania (pływały w niej jakieś farfocle), pani z sanepidu rzuciła okiem i stwierdziła że stan tej wody nie jest taki zły widziała gorsze i mogą wysłać próbkę do laboratorium ale jak nic nie wyjdzie to zapłacę za to 3tyś zł. Tak że rybnicki sanepid jest po to by do niego nie chodzić, nie dzwonić - on jest bo jest.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-15
  11:54:48

  Droga redakcjo,

  Wypowiedz tej dziewczynki ma wszystkie znamiona hejtu.

  Nazywanie „balaganem” pracy Sanepidu w obecnej ekstrymalnej sytuacji jest najzwyczajniej hejtem.

  NIK moze stwierdzic czy rzeczywiscie w Rybnickim Sanepidzie doszlo do jakichkolwiek nieprawidlowosci - NIEPRAWIDLOWOSCI - nie mylic z obrazliwym nazywaniem tego „balaganem”.

  Pracownikom Sanepidu nalezy sie szacunek - pracuja w pocie czola ratujac nas przed epidemia coronavirusa spowodowana przez nieodpowiedzialnosc pracowniku kopaln - mieli maseczki, ale ich nie zakladali, czuli sie chorzy ale i tak chodzili do pracy.

  Hejt ze strony gornikow na ludzi, ktorzy ratuja nam zdrowie i zycie jest wielka pomylka.

  Ale gornik moze hejtowac, prawda? :)

  Nazywanie pracy Sanepidu „balaganem” jest poprostu krzywdzace.

  Bardzo mnie to boli - szczegolnie, ze Slask sie caly jednoczy w tym trudnym czasie z gornikami i ich rodzinami.

 • ~korniszon 2020-05-15
  11:57:46

  44 22

  należałoby założyć drugi zamek na ich drzwiach, ale od zewnątrz i niech wtedy oni proszą o otwarcie

 • ~truman20 2020-05-15
  12:24:25

  28 38

  Ta "kotara" za plecami wygląda jak z jakiegoś gangsterskiego filmu o porwaniach dla okupu. ;-)

 • ~exx 2020-05-15
  12:25:45

  47 17

  ~ssmoskito
  "żeby ocenić sytuacje gdyby nie epidemia to każdy ma gdzieś sanepid i że ludzie tam robią za najniższą krajową a teraz to problem że sanepid się nie wyrabia"
  Ale fajnie sobie dorabiają na kontrolach. Zawsze z pełną torbą wychodzą. No albo z grubszym portfelem.

 • ~ 2020-05-15
  12:31:44

  70 10

  Znam ludzi, którzy mają objawy grypy i siedzą w domach, ale nie zgłaszają się do sanepidu, bo nie chcą mieć wlepionej miesięcznej kwarantanny bez testów

 • ~ 2020-05-15
  12:42:52

  48 12

  A dodam jeszcze, że jak rozmawiam z ludźmi z pracy z oddziałów z Francji, Niemiec, Holandii czy Dani to się łapią za głowy, gdy słyszą jak to u nas działa. U nich państwa ma interes żeby wyłapać wszystkich.

 • ~ssmoskito 2020-05-15
  13:01:05

  33 36

  ~exx
  nie wiem skąd bierzesz takie informacje ja znam osobę pracującą w sanepidzie i na pewno w żaden sposób sobie nie dorabia wręcz pracownicy boją się nawet kawy napić na kontroli bo ludzie są tak wredni że jak dostaną negatywną decyzje to potrafią zaraz oskarżać o łapówkarstwo nawet jeśli to jest właśnie filiżanka kawy.

 • ~Natalia Orzoł 2020-05-15
  13:42:32

  52 10

  My w takiej samej sytuacji. Trudne to jest bardzo. Czekamy 8 dzień na wynik wymazu kontrolnego narzeczonego. Ciekawe. Dodzwonić się dalej nie idzie

 • ~Fidzi 2020-05-15
  13:47:50

  77 16

  -PogromcoSzkodników-

  Piszesz, że ludzie hejtują sanepid ?

  Sama miałam z nimi do czynienia, gdy w powiecie rybnickim było TYLKO kilkadziesiąt osób na kwarantannie i kilkanaście z potwierdzonym zakażeniem. To co się działo z ich udziałem, to nawet nie sposób tego opisać, bo wyszedłby elaborat zanudzający czytelników. Dodam jedynie, że w moim przypadku dopiero wskazanie na popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego (art.231kk), zmusiło pracowników rybnickiego sanepidu do wykonania ciążących na nich obowiązków !!!
  Pomijam tu już opowieści o braku kontaktu, braku testów, braku decyzji etc., bo temat jest już przewałkowany na tym portalu przez wiele osób.

  A może sam jesteś pracownikiem sanepidu, że tak protestujesz przed oczywistą krytyką?

  ps. Jeżeli uważasz, że moje wpisy stanowią karalne pomówienie sanepidu naruszające ich dobre imię, to redakcja portalu ma moje dane. Na to co piszę mam dowody!

 • ~Jana83 2020-05-15
  13:58:47

  54 7

  DLACZEGO NIKT NIE INTERESUJE SIĘ GORNIKAMI PRACUJACYMI POD SPÓŁKAMI NP. GZUG.

  Ruszyła druga tura pobierania wymazów od zdowych górników, nie przebywających na kwarantannie a górnicy z spółek czekają od 2 tygodni na kwarantannie na wymazobusy!!!

  Sytuacja mojego męża (i calej naszej rodziny) wyglada tak:
  Mój mąż ostatni raz był w pracy 28.04.20 r.
  PO 11 DNIACH MIE PRZEBYWANIA NA KOPALNI JANKOWICE, dnia 09.05.20 otrzymujemy telefon od sanepidu, że od 29.04 jesteśmy na kwarantannie!!! NIE WIEM JAKIM CUDEM TO DZIAŁA WSTECZ!!!

  Narazie do 13.05.20 i mąż ma czekać na wymazobus, który nie przyjeżdża. Sanepid przedłuża nam kwarantanne do 19.05.20. Dzisiaj jest 15.05.20 i dalej nie mozemy sie nikogo doprosić o pobranie wymazu do badania!!!
  Dodzwaniamy się do sanepidu w Kłobudzku, który to nas przejął bo w Rybniku jest nawał spraw. Tam nic nie wiedzą i każą czekać. Nie możemy ruszyć się z domu ani pojechać pobrać wymaz do punktu gdzie pobierają wymazy od GÓRNIKÓW!
  Jak długo można czekać!

  W takiej sytuacji jest więcej pracowników spółki.

 • ~Bernard Jona 2020-05-15
  14:01:29

  42 3

  To samo usłyszałem od znajomego który również niezliczoną ilość razy próbował się skontaktować z rybnickim Sanepidem.

 • ~ 2020-05-15
  14:15:17

  37 68

  Dramat droga mieszkanko Boguszowic to jest na OIOMie gdzie ludzie umieraja.
  Sanepid ma chaos, wszedzie jest chaos.
  Masz siedziec 2 tygodnie na kwarantannie, testy DO NICZEGO nie sa potrzebne, po tygodniu przestaniesz zarazac innych.
  Nudzi Ci sie to WYPRASUJ TO PRZESCIERADLO ZA TOBA!

 • ~Michał Brzezinka 2020-05-15
  14:28:38

  44 9

  Sanepid Rybnicki do bani jak syn wracał z Holandii to pani z sanepidu nie wiedziała nic gdzie go skierować do wyznaczonego ośrodka przez urząd marszałkowski ,ma sobie kwarantanne załatwić na własną rękę, a jak już nie wytrzymała emocjonalnie to mnie odsyłała do prezydenta Kuczery

 • ~Żona górnika 2020-05-15
  16:06:27

  54 16

  Bardzo mi przykro, że zostaliście tak potraktowani! Ja również przeżyłam prawdziwy dramat. Jesten żoną górnika z Jankowie i trzy tygodnie byliśmy na kwarantannie, dwa tygodnie chorowałam, kaszlałam, straciłam smak i węch, ale najgorsze były problemy z oddychaniem. Do dziś nikt nie zrobił mi badania, więc chociaż czuję się jeszcze bardzo słabo mogę już iść na ulice i zarażać. Mogłam umrzeć, mając chorobę towarzyszącą, a nic by się nie zmieniło, nikogo to nie obchodziło... Miałam dużo szczęścia, bo przeszłam przez to modląc się i ufając Bogu kiedy wszystkie ludzkie służby zawiodły. Wciąż jednak pojawia się pytanie jak to możliwe, że w cywilizowanym kraju ludzie są tak traktowani. Pozdrawiam czytelników...

 • ~tf2 2020-05-15
  16:33:04

  20 32

  @rybnic, raczej wątpię. Sanepid w naszym regionie na pewno ma teraz poważniejsze problemy niż reagowanie na histerię górników. Swoją drogą, nieźle nas tutaj urządzili, teraz przez nich musimy wszyscy cierpieć.


  Do tabunów urzędników Bodnara można się dodzwonić, tyle że na ich pomoc nie ma co liczyć. Jest szansa, gdy prześcieradło zmienisz za tęczową flagę.

 • ~anettk 2020-05-15
  17:00:32

  26 16

  Moment,moment..jak pracuje rybnicki sanepid (to nie od dziś wiadomo,bo każdy kto miał z nim chociaż raz doczynienia,to wie że daje wiele do życzenia) ale nie rozumiem tych "oświadczeń"z kartki i wielu,wielu pretensji górników i ich rodzin,bo akurat teraz sanepid jest jak już zawalony listami,wymazami,wynikami,pracowników kopalń w 95% .Więc jak już to szary,zwykły obywatel który nie może się dodzwonić do sanepidu i nic załatwić może mieć Ale.. ,a nie samym wymazem i Covid19 człowiek żyje są jeszcze inne sprawy bez których nie można wielu spraw załatwic póki się nie ma stempla z sanepidu.Więc te pretensje to chyba z lekka nie na miejscu,a to że rząd nie pomoże w tej kwestii i nie da nikogo do pomocy,to Ja już pisałam parę tyg.temu i niestety miałam rację.

 • ~ 2020-05-15
  17:50:58

  25 31

  Do Zony Gornika i innych.

  Macie internet to dowiedzcie sie czegos o COVID 19 a nie świrujcie.

  Jesli stracilas wech i smak to MIALAS wirusa i testy na niego sa zbedne, Twoi domownicy TEZ nie musza miec testow, bo paskudztwo jest bardzo zarazliwe, ze nalezy zakladac, ze go maja.
  Wiec robicie sobie kwarantanne, jako, ze ty objawy masz, mozesz ja opuscic JUZ PO TYGODNIU bo wtedy nie bedziesz juz NIKOGO zarazac. Mozesz isc na zakupy etc etc... Twoi domownicy JESLI NIE MAJA OBJAWOW musza siedziec kolejny tydzien na kwarantannie, jesli ktos z nich objawy ma nastepnego dnia to po tygodniu mozna wyjsc.
  Ludzie czemu jestescie tak spanikowani? po co wam sanepid???
  Jesli bedziesz miec trudnosci z oddychaniem to dzwonisz PO POGOTOWIE.
  I nie nie umrzesz zaraz od tego. Zwykle zgony i pogorszenie sa po tygodniu pod respiratorem.

  Ludzie czytajcie -to nie boli. Sanepid nie jest w stanie odebrac telefonu od kazdego czlonka rodziny kazdego gornika...

 • ~Żona górnika 2020-05-15
  18:09:42

  23 6

  Benett, Twój komentarz brzmi bardzo logicznie. Całkowicie rozumiem Twój punkt widzenia, jednak wszystko nie jest takie proste jak się wydaje. Szpitale są przeciążone, kiedy miałam ostre objawy, przyjechała policja i odradzali jechać do szpitala. Mówią, że sytuacja jest tam tragiczna... Przy ostrym przebiegu możesz mieć trwałe zmiany na płucach. A do szpitala też trudno się dostać, jeśli nie masz potwierdzonego zakażenia koronawirusem. Poczytaj sobie artykuły jak ludzie ginęli z powodu zbyt późnego udzielenia pomocy...

 • ~Żona górnika 2020-05-15
  18:11:42

  18 7

  To iluzja myśleć, że pogotowie natychmiast Ci pomoże, taka jest prawda... Byłam w szpitalu i też odmówiono mi pomocy.

 • ~ 2020-05-15
  18:27:55

  10 13

  @Zona Gornika
  Ani pogotowie ani szpital Ci od razu nie pomoze.
  Przez telefon zadaja Ci pytania i zrobia triaz.
  Jesli uznaja, ze jestes w grupie ryzyka: cukrzyca, otylosc, przebyte nowotwory, przeszczepy, podeszly wiek.
  Jesli nie masz zadnego z nich - to do szpitala Cie nie wezma.
  Moj partner tez najprawdopodobniej mial koronawirusa pod koniec lutego (wtedy jeszcze nie wiedzielismy jakie sa objawy - 6 tygodni sie zwijal, tez mial dusznosci) ja najprawdopodobniej bezobjawowego.
  O wiele wiecej wiemy na temat tego teaz niz kiedys...

 • ~Żona górnika 2020-05-15
  18:39:53

  11 8

  Czyli wiesz co to znaczy... Widzisz, bo często procedury są najważniejsze. A są też przypadki, że umierają ludzie którzy nie są w grupie ryzyka. Różny może być przebieg... Naprawdę, tez bałam się o własne życie, to było kilka dni duszności kaszlu i bólu w klatce piersiowej... Teraz już tak nie zależy mi na robieniu badań, jak na początku (z resztą teraz za późno, nic by już nie wykazały), musimy się cieszyć, że żyjemy i można wyjść z domu. Niektórzy zdrowi czy nie, jeszcze długo posiedzą...

 • ~matii2411 2020-05-15
  19:37:54

  7 8

  Petycja. Osoby, które mają podobne zdanie zapraszam do podpisywania. Dzięki i życzę wszystkim zdrowia.

  https://www.petycjeonline.com/petycja_do_prezydenta_miasta_rybnik_oraz_wojewody_slaskiego_o_odwoanie_ze_stanowiska_dyrektora_powiatowej_stacji_sanitarno-epidemiologicznej_w_rybniku

 • ~jolaw2 2020-05-16
  07:29:44

  15 10

  młoda dziewczynka.. można jej wybaczyć..jednak moja rada jest taka , żeby się cieszyć z łagodnego przebiegu zakażenia a w sferze zainteresowania służb niech pozostaną osoby u których jest ciężki przebieg zakażenia zagrażający życiu. Teraz pytanie do wszystkich , którzy tu chętnie komentują kto wie ilu pracowników ma sanepid?? kto z was górników chciałby tam pracować za 2000 pensji??

 • ~Żona górnika 2020-05-17
  22:51:10

  7 1

  Jolaw2, oczywiście, że powinniśmy się cieszyć, że żyjemy, ale moje zdanie jest takie, że ekstremalna sytuacja wymaga specyficznych i zwiększonych działań oraz środków. Dlaczego państwo nie może porządnie wspomóc rybnickiego sanepidu? Ludzie nie mogą normalnie wrócić do pracy, a niektórzy poprzez brak testów nawet nie wiedzą, że są chorzy... Mogą chodzić po ulicach i zarażać osoby starsze, dla których Covid 19 będzie zabójczy... I nie chodzi tutaj o hejt na sanepid, ale sytuacja jest po prostu chora i wymaga natychmiastowych, dobrze zorganizowanych działań.

 • ~Franek7 2020-05-18
  11:29:39

  7 1

  Tak wygląda państwo teoretyczne...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2758