Mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn wicemistrzem świata w pływaniu

2022-10-27, Autor:

X Mistrzostwa Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa organizowane w Albufeira w Portugalii odbyły się w dniach 15-23 października. Sebastian Ślósarczyk, 24-letni mieszkaniec dzielnicy Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach był jednym z reprezentantów Polski biorących udział w mistrzostwach, podczas których osiągnął bardzo dobre wyniki i zdobył tytuł wicemistrza świata w kategorii wiekowej „senior”.

Na najdłuższym dystansie, na którym startował Sebastian - 800 metrów stylem dowolnym, osiągnął on swój nowy rekord życiowy, uzyskując czas 13:28,40. Dało mu to 4 miejsce w kategorii „senior” na świecie – powiedziała Beata Ślósarczyk, mama Sebastiana.

Jednak podczas zawodów Sebastian poprawił swój życiowy rekord nie tylko na dystansie 800 metrów. Swój najlepszy czas zanotował również na dystansie 200 metrów stylem dowolnym z wynikiem 2:57,59, poprawiając swoja „życiówkę” o całe 16,18 sekundy.

Przepłynięcie 200 metrów stylem motylkowym jest najtrudniejszym dystansem na zawodach, ponieważ oprócz siły potrzebny jest tu także dobrze wypracowany styl i wytrzymałość. Z Polski Sebastian jako jedyny zmierzył się z tą konkurencją. Odległość 200 metrów pokonał czasie 3:40,48, co zapewniło mu 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Tym samym zdobył tytuł Wicemistrza Świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym w kategorii senior – dodał Beata Ślósarczyk.

Podczas mistrzostw Sebastian startował łącznie 7 razy w tym stylem dowolnym i motylkowym na dystansach: 50, 100, 200, 400 i 800 metrów. Na dystansie 100 m stylem dowolnym zajął 9 miejsce w kategorii senior (na 39-ciu zawodników w kategorii wiekowej), a na dystansie 50 metrów stylem motylkowym zajął 13 miejsce (na 36 zawodników w kategorii wiekowej).

Według oficjalnego podsumowania tegorocznych X Mistrzostw Świata, w klasyfikacji najlepszych zawodników w kategorii wiekowej senior – Sebastian Ślósarczyk jest jedenastym na świecie pływakiem z zespołem wad wrodzonych, zwanych Trisomia21. Polskę reprezentowało dziesięcioro zawodników z Trisomią21: 4 kobiety i 6 mężczyzn.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Międzynarodową Organizację Pływacką Osób z Zespołem Downa - The Down Syndrome International Swimming Organisation oraz Międzynarodową Federację Sportu Osób z zespołem Downa - Sports Union for Athletes with Down Syndrome.

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 0