zamknij

Wiadomości

Miasto dofinansuje do grzejników i termostatów

2020-04-28, Autor: bf

To kolejny pomysł walki ze smogiem. Rada Miasta Rybnika zdecydowała o zmianie zasad udzielania dotacji na dofinansowanie kosztów podłączenia budynków wielorodzinnych do sieci ciepłowniczej. Katalog kosztów kwalifikowanych rozszerzono o zakup oraz montaż grzejników i termostatów.

Reklama

Przy zmianie sposobu ogrzewania podstawowy koszt inwestycji związany jest z zakupem i montażem źródła ogrzewania. W przypadku ogrzewania sieciowego pracuje ono zdalaczynnie, a ciepło dostarczane jest do budynku przy pomocy sieci. Dla tego typu inwestycji istotne są więc inne wydatki.

– W całym przedsięwzięciu inwestycyjnym bardzo często dominującym jest koszt zakupu oraz montażu grzejników i termostatów. Włączenie tych pozycji do katalogu kosztów kwalifikowanych będzie więc miało bezpośrednie przełożenie na wysokość udzielanego dofinansowania – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na wniosek którego Rada Miasta Rybnika przyjęła stosowną uchwałę 23 kwietnia br.

Do tej pory (zgodnie z podjętą przez Radę Miasta Rybnika uchwałą z 13 grudnia 2018 roku), przy dofinansowaniu inwestycji polegającej na likwidacji w budynku wielorodzinnym źródła ciepła opalanego paliwem stałym (niespełniającym wymagań klasy 5 i wyższej) i jego zastąpieniu podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania uwzględniane były koszty wykonania przyłącza, węzła cieplnego oraz instalacji wewnętrznej (za wyjątkiem grzejników).

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego (zobacz projekt uchwały). O dotację mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i osoby fizyczne.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~rzyt 2020-04-28 12:51:32

  Czy dwie rodziny w jednym domu to budynek wielorodzinny?
  A tu już jest problem z wymiennikiem ciepła, który kosztuje więcej niż termostaty.

  22 2
 • ~exx 2020-04-28 12:57:31

  To grzejników nie było w kosztach? Ja myślałem że to logiczne jak się modernizuje ogrzewanie to i grzejniki, jak trzeba. Widzę że władzuchna ma pojęcie fest o termomodernizacji. Oczywiście nie musi, ale można skorzystać z wiedzy osób które się na tym znają, a nie udawać "ekspertów".

  25 3
 • ~obserwathor 2020-04-28 13:24:48

  niezmodernizowane budynki wielorodzinne to głównie budynki komunalne, czyli w rzeczywistości będzie to przekładanie kasy "z kieszeni do kieszeni w tych samych spodniach", ponieważ miasto nie bardzo ma środki na modernizacje własnych obiektów, cały program służy do dofinansowania komunalki z innych puli środków pod chwytliwą nazwą

  29 3
 • ~coco39 2020-04-28 19:07:10

  Te całe dofinansowania do termodernizacji, wymiany kotłów na gazowe,pelletowe(chodzi również mi o dofinansowania) to o cztery litery walnąć. To nic innego jak rozdawanie kasy tym którzy bardziej potrafią kombinować.Popatrzcie jakie ceny są np drzwi jeśli chcecie z certyfikatem do dofinansowania z termomodernizacji a jaka cena tych samych drzwi bez certyfikatu.Gdyby tak wszystkim zależało na walce z smogiem to prosto uczciwie bez dotacji tylko zasada podpisujesz umowę na gaz na 10 lat i masz dopłatę do m3 gazu np. 20% to powiem szczerze nie nadążyliby z montażem tych kotłowni. Ale tu nie było by kolesiostwa tylko jasne przejrzyste przepisy i jak tu przeciętnego Kowalskiego przekręcić? A tak my wam dofinansowanie a jak już padnie nasze górnictwo nie będzie węgla swojego groszku koksu zwał jak zwał to ceny gazu polecą ładnie do góry . Przykład ? kanalizacja jak podłączali to cena była dużo niższa za ścieki w stosunku do wody a teraz? jak ludzie się podłączyli to hulaj PWiK niech ludziska płacą.

  13 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12302