zamknij

Wiadomości

Miasto dofinansuje do grzejników i termostatów

2020-04-28, Autor: bf

To kolejny pomysł walki ze smogiem. Rada Miasta Rybnika zdecydowała o zmianie zasad udzielania dotacji na dofinansowanie kosztów podłączenia budynków wielorodzinnych do sieci ciepłowniczej. Katalog kosztów kwalifikowanych rozszerzono o zakup oraz montaż grzejników i termostatów.

Reklama

Przy zmianie sposobu ogrzewania podstawowy koszt inwestycji związany jest z zakupem i montażem źródła ogrzewania. W przypadku ogrzewania sieciowego pracuje ono zdalaczynnie, a ciepło dostarczane jest do budynku przy pomocy sieci. Dla tego typu inwestycji istotne są więc inne wydatki.

– W całym przedsięwzięciu inwestycyjnym bardzo często dominującym jest koszt zakupu oraz montażu grzejników i termostatów. Włączenie tych pozycji do katalogu kosztów kwalifikowanych będzie więc miało bezpośrednie przełożenie na wysokość udzielanego dofinansowania – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na wniosek którego Rada Miasta Rybnika przyjęła stosowną uchwałę 23 kwietnia br.

Do tej pory (zgodnie z podjętą przez Radę Miasta Rybnika uchwałą z 13 grudnia 2018 roku), przy dofinansowaniu inwestycji polegającej na likwidacji w budynku wielorodzinnym źródła ciepła opalanego paliwem stałym (niespełniającym wymagań klasy 5 i wyższej) i jego zastąpieniu podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania uwzględniane były koszty wykonania przyłącza, węzła cieplnego oraz instalacji wewnętrznej (za wyjątkiem grzejników).

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego (zobacz projekt uchwały). O dotację mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i osoby fizyczne.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~rzyt 2020-04-28
  12:51:32

  23 2

  Czy dwie rodziny w jednym domu to budynek wielorodzinny?
  A tu już jest problem z wymiennikiem ciepła, który kosztuje więcej niż termostaty.

 • ~exx 2020-04-28
  12:57:31

  26 3

  To grzejników nie było w kosztach? Ja myślałem że to logiczne jak się modernizuje ogrzewanie to i grzejniki, jak trzeba. Widzę że władzuchna ma pojęcie fest o termomodernizacji. Oczywiście nie musi, ale można skorzystać z wiedzy osób które się na tym znają, a nie udawać "ekspertów".

 • ~obserwathor 2020-04-28
  13:24:48

  30 3

  niezmodernizowane budynki wielorodzinne to głównie budynki komunalne, czyli w rzeczywistości będzie to przekładanie kasy "z kieszeni do kieszeni w tych samych spodniach", ponieważ miasto nie bardzo ma środki na modernizacje własnych obiektów, cały program służy do dofinansowania komunalki z innych puli środków pod chwytliwą nazwą

 • ~coco39 2020-04-28
  19:07:10

  15 1

  Te całe dofinansowania do termodernizacji, wymiany kotłów na gazowe,pelletowe(chodzi również mi o dofinansowania) to o cztery litery walnąć. To nic innego jak rozdawanie kasy tym którzy bardziej potrafią kombinować.Popatrzcie jakie ceny są np drzwi jeśli chcecie z certyfikatem do dofinansowania z termomodernizacji a jaka cena tych samych drzwi bez certyfikatu.Gdyby tak wszystkim zależało na walce z smogiem to prosto uczciwie bez dotacji tylko zasada podpisujesz umowę na gaz na 10 lat i masz dopłatę do m3 gazu np. 20% to powiem szczerze nie nadążyliby z montażem tych kotłowni. Ale tu nie było by kolesiostwa tylko jasne przejrzyste przepisy i jak tu przeciętnego Kowalskiego przekręcić? A tak my wam dofinansowanie a jak już padnie nasze górnictwo nie będzie węgla swojego groszku koksu zwał jak zwał to ceny gazu polecą ładnie do góry . Przykład ? kanalizacja jak podłączali to cena była dużo niższa za ścieki w stosunku do wody a teraz? jak ludzie się podłączyli to hulaj PWiK niech ludziska płacą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2317