Kultura, rozrywka i edukacja

Matematyczne święto w „Powstańcach”

2016-07-09, Autor:

II Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły, konkurs na plakat matematyczny, wykłady z matematyki, mistrzostwa szkoły w układaniu kostki Rubika czy turniej matematyczny „1 z 10” – to tylko niektóre atrakcje, jakie zostały przygotowane z okazji Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Po raz drugi w „Powstańcach” został rozegrany Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Wzięło w nim udział 44 zawodników z gimnazjum i liceum. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim. Każdy zawodnik rozegrał 7 rund po 10 min. Najlepszy w tym roku okazał się Mateusz Górecki z klasy IB i to jemu Tadeusz Chrószcz – dyrektor szkoły wręczył puchar i nagrodę główną. Miejsce drugie i srebrny medal zdobył Łukasz Frydrych z klasy I A, natomiast trzecie i brązowy medal przypadł Dominikowi Janczakowi z klasy IA.

Równolegle odbywały się mistrzostwa szkoły w układaniu kostki Rubika. Z powodzeniem zawody ukończyło 20 uczestników. Najszybszy okazał się Michał Gonsior z klasy IIIA, który ułożył kostkę w 45 sekund i to w jego ręce trafiła nagroda główna. Rekord szkoły z zeszłego roku wynoszący 18 sekund pozostał niezagrożony.

Uczestnikami matematycznego turnieju „1 z 10” byli przedstawiciele pierwszych klas licealnych. Pytania przygotowane przez Halinę Czech oraz Gabrielę Chomicką dotyczyły zagadnień z zakresu matematyki ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Zawodnicy musieli odpowiadać na pytania typu: czy liczba 1 jest liczbą pierwszą? Jaka jest największa ujemna liczba całkowita? Ile wynosi 2 do potęgi 10? Pierwsze miejsce w konkursie zajął Paweł Brzoza z klasy 1b, drugie Patrycja Kuś z klasy 1e, a trzecie Kinga Pabijan z klasy 1e.

W konkursie na plakat matematyczny zwyciężyła gimnazjalistka Hanna Witoszek z klasy IIA za pracę pt. „Cinemath – czyli matematyka dla kinomana”. Drugie miejsce zajęła tegoroczna maturzystka, Klaudia Wysiadecka. Prace oceniali Tadeusz Chrószcz, Dariusz Wantulok i przewodniczący jury Adam Doliba.

Wykład z matematyki dla uczniów liceum prowadziła dr Iwona Nowak z wydziału matematyki stosowanej na Politechnice Śląskiej. Uczestniczyły w nim głównie klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Temat wykładu brzmiał „Po co szpiegom matematyka?”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co nieco na temat szyfrowania i rachunku macierzowego.

Po wykładach na auli szkolnej uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli okazję zaprezentować projekty edukacyjne z matematyki, które przygotowywali przez kilka tygodni pod czujnym okiem Katarzyny Hlubek. Pojawiły się prace pt. „Kryptologia”, „Fraktale”, „Matematyka w sztuce”, ,Matematyka w informatyce”, „Matematyka w sporcie” czy wreszcie Matematyka w hazardzie”.

Pomysłodawczynią i koordynatorką Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich była Aleksandra Wolny-Kowalska.