zamknij

Biznes

Korki od kwietnia

2006-03-23, Autor: 
Znane są szczegóły modernizacji głównej arterii komunikacyjnej w Rybniku – drogi krajowej nr 78.

Reklama

Wczoraj (22.03) w Urzędzie Miasta została podpisana umowa na realizację robót budowlanych w zakresie „Usprawnienia ruchu tranzytowego poprzez przebudowę drogi krajowej nr 78 na odcinku przebiegającym przez miasto Rybnik".


Na realizację zadania miasto pozyskało dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki unijne pokryją 75 procent kosztów inwestycji. Łączna umowna wartość inwestycji brutto wynosi 48 279 348,82 zł. Przetarg na wykonanie zadania wygrała firma Budimex Dromex S.A. z Warszawy.


Najbardziej newralgiczny punkt całej inwestycji – wiadukt nad stacją kolejową Rybnik Towarowy zamknięty będzie od kwietnia do końca roku.


Realizacja inwestycji obejmuje dwa zadania:

 

Zadanie nr 1 - Przebudowa wiaduktu drogowego w ciągu drogi krajowej  nr 78 na ul. Wodzisławskiej w Rybniku (w obrębie dworca kolejowego Rybnik-Towarowy) oraz utwardzenie poboczy wzdłuż jezdni ul. Wodzisławskiej na odcinku od granic miasta z Radlinem do stacji paliw STATOIL w obrębie ul. Witosa. Dzięki przebudowie zwiększy się nośność wiaduktu z 30 do 40 ton. Będzie to możliwe poprzez rozebranie przęseł i przyczółków, wzmocnienie fundamentów i budowę nowych przęseł. Rozpoczęcie robót  przewiduje się w drugiej połowie kwietnia 2006 r., a ich zakończenie planuje się jeszcze w tym roku.

 

Wraz z rozpoczęciem robót zamknięta zostanie ul. Wodzisławska, na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Hetmańskiej. Objazdy dla pojazdów do 3,5 ton prowadzone będą przez dzielnicę Niedobczyce (ul. Konarskiego-Rymera-Górnośląska-Hetmańska). Objazd dla samochodów ciężarowych prowadzony będzie przez Radlin, a dojazd do Rybnika ulicą Sportową i Raciborską. Część objazdu prowadzona będzie również ulicą Śląską i Niepodległości. Objazdy będą obowiązywać do grudnia 2006 r.

 

Zadanie nr 2 - Remont i częściowa przebudowa ul. Rybnickiej i Gliwickiej (DK -78) w Rybniku na odcinku od rzeki Ruda do granic miasta Rybnik w dzielnicy Ochojec. Przebudowa obejmie:  wymianę  konstrukcji nawierzchni jezdni (rozbiórka nawierzchni i koryto na głębokość do 50 cm, nowa nawierzchnia asfaltowa na podbudowie tłuczniowej i mineralno-asfaltowej), wykonanie poszerzeń jezdni pod lewoskręty (prawoskręty) i pasy do wyprzedzania, budowę zatok autobusowych chodników i ścieżek rowerowych, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego. Roboty będą wykonywane połówkowo przy ruchu wahadłowym pojazdów, odcinkami około 200 mb, od maja 2006 do listopada 2007.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~BartekH 2006-03-23
  20:03:14

  0 0

  czemu tytuł brzmi "korki od kwietnia" ?
  jak korki sa już dawno :D, szczególnie po budowie TESCO, i zamknięcia Żorskiej

 • ~P_Buchta 2006-03-24
  16:10:38

  0 0

  Jeszcze chwila i w naszym kochanym miescie bedzie trzeba przesiasc sie z samochodow do helikopterow...Innego rozwiazania nie widze.PS - Jutro ide kupic rower.Na heli mnie jeszcze nie stac.

 • ~ 2006-04-15
  08:49:53

  0 0

  Jeszcze nigdy nie było w Rybniku tyle DZIUR na jezdniach, moze w pierwszej kolejności zajac sie tym problemem , a pozniej budowac nowe drogi!!!???
  Wspomne ze za Prezydenta Makosza nie miała miejsca na jezdni zadna dziura - to jest fakt ktory stwierdzam i nic wiecej.

 • ~Zrzęda 2006-04-15
  14:23:25

  0 0

  A ja wspomnę, że prezydent Makosz rządził w naszym mieście prawi 10 lat temu!
  Inne czasy mniejszy ruch, mniej inwestycji.
  W tej chwili w samym Rybniku zarejestrowanych jes 60 ty. aut (dane z urzędowego BIPu), do tego dochodzą goście, których też w Rybniku coraz więce, cięzki sprzęt z kilku budów, realizowanych w różnych częściach miasta, do tego tiry i takie tam...
  Dziury nie biorą się znikąd.

  Nic mnie tak nie bawi, jak wycieranie sobie gęby Makoszem. Tak, to był bardzo dobry prezydent. Prawdziwy gospodarz miasta. Ale "był" i nie chciał nadal "być".
  Był dobry na ówczesne czasy. Nie wiadomo jak dziś by sobie poradzil z tym co dzieje się w mieście... z pozyskiwanie m inwestorów (jacy by oni nie byli), ze zdobywanieum funduszy unijnych, bez których w mieście nie dałoby się zrobic nawet połowy tego co jest zrobione.
  Nie jestem specjalną entuzjaztką tych wszystkich centrów handlowych, które jak grzyby po deszczu pojawiają się w Rybniku, ale jeżeli miasto na tym zyska - to nam wszystkim wyjdzie to na dobre..
  Remonty dróg to będzie konieczność... Tylko po co to marudzenie? Jak się nie remontuje, to krzyk, że nic się nie robi, a jak jak się remontuje, to jeszcze większy krzyk, bo... objazdy... :D
  Samo nic się nie zrobi :P

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5123