zamknij

Wiadomości

Kopalnia ROW o ostatnich wstrząsach: wszystko w normie

2018-02-07, Autor: tora

Dotarliśmy do pisma dyrekcji KWK ROW Ruch Marcel dotyczącego ostatnich silnych wstrząsów, które niepokoiły mieszkańców. Kopalnia odnosi się do dwóch wstrząsów z 31 stycznia i 1 lutego.

Reklama

O wstrząsie z 31 stycznia pisaliśmy >>>tutaj<<<. Warto jednak przypomnieć, że kilkanaście dni wcześniej również ziemia się trzęsła. I to tak mocno, jak nigdy wcześniej: >>>Wstrząs na Marcelu, mieszkańcy przestraszeni: „Takiego wstrząsu jeszcze nie było”<<<.

Z pisma kierownictwa kopalni wynika, że wstrząsy są wynikiem prowadzenia przez Ruch Marcel eksploatacji na terenie gminy Marklowice dwóch ścian na głębokości od 660 do 770 metrów. Węgiel pozyskiwany jest metodą na zawał. Fedrunek nie powoduje jedynie wstrząsów - osiada również teren.

Dla kopalni tąpnięcia nie są niczym niespodziewanym. Zostały nawet ujęte w prognozie przygotowanej przez Zakład Geologii i Geofizyki GIG Katowice. Naukowcy oszacowali energię wstrząsów. Ich zdaniem energia wstrząsów wywołująca drgania gruntu będzie stosunkowo niewielka. Wstrząsy, które wystąpiły 31 stycznia o godz. 15.04 oraz 1 lutego o godz. 4.54 nie przekraczają wartości prognozowanych.

Zdaniem dyrekcji kopalni nie ma więc powodów do obaw. „Zdajemy sobie sprawę z tego, iż wstrząsy te powodują wystąpienie dużej uciążliwości dla mieszkańców, niemniej jednak pragniemy zapewnić, że wstrząsy występujące w wyniku prowadzonej obecnie na terenie gminy Marklowice eksploatacji, nie będą stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania obiektów budowlanych oraz infrastruktury technicznej, mogą one powodować wystąpienie drobnych uszkodzeń elementów wykończeniowych, rysy na tynkach gipsowych oraz na styku płyt kartonowo – gipsowych, itp.” piszą Piotr Grabowski, kierownik Działu Mierniczego i Geologicznego oraz Jacek Kowalczuk, pełnomocnik zarządu PGG, naczelny inżynier Ruchu Marcel.

Szefowie Ruchu Marcel wyjaśniają, że po wystąpieniu wstrząsów prowadzone są oględziny budynków w rejonie epicentrum, także obiektów, których właściciele zgłoszą uszkodzenia. Tak samo sprawdzane są media w rejonie wstrząsów, czyli sieci energetyczne, gazowe i wodociągowe, badane jest również odchylenie słupów linii energetycznej. Z pisma wynika, że obiekty budowlane w rejonach wstrząsów zostaną poddane dodatkowym przeglądom, dlatego, że mogą pojawić się ponowne deformacje.

Przedstawiciele kopalni zwracają się jednocześnie do mieszkańców z prośbą, aby nie zgłaszali szkód na kopalni zaraz po wstrząsie, ale np. z godzinnym poślizgiem: „Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia przez dyspozytorów kopalni bieżącego nadzoru nad bezpieczeństwem pracowników zatrudnionych na dole kopalni. Czynimy również starania, aby w najbliższym czasie uruchomić automatyczną linię, na numer której można będzie zgłaszać ewentualne uszkodzenia występujące po wstrząsach” czytamy w piśmie.

Na temat tąpnięć władze Marklowic rozmawiały w ostatnich dniach z przedstawicielami kopalni oraz Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku. Wyjaśnienia nie do końca przekonały samorządowców: - Wszyscy nas przekonywali, że to jest normalna sprawa i że wszystko jest pod kontrolą. Ich zdaniem bezpiecznie jest wtedy, kiedy nie zawali się budynek. A to, że się trzęsie, że się ludzie boją, to jest drobnostka. Ja sam się bałem, kiedy 31 stycznia o 15.04 zatrzęsło. Siedziałem w urzędzie i miałem wrażenie, że wszystko pływa – mówi wójt Tadeusz Chrószcz. Samorządowiec ma też obawy czy kopalnia będzie realizować szkody górnicze. A może będzie kwestionować, czy ściana popękała, lub odpadły kafelki z powodu tąpnięć.

Z informacji przekazanych władzom Marklowic wynika, że kopalnia zamierza w ciągu miesiąca najdalej dwóch zorganizować spotkanie z mieszkańcami. Zwłaszcza, że wydobycie potrwa, więc i kolejne wstrząsy są prawdopodobne.

Wracając do pisma z kopalni, zastanawia nas, czy rzeczywiście wszystko jest pod kontrolą. Skoro wstrząsy są spodziewane z powodu wydobycia węgla, to dlaczego górnicy przebywali w rejonie narażonym na tąpnięcia i potem trzeba było ich ewakuować, a ścianę zamknąć na kilka godzin? Tak było 18 stycznia >>>czytaj więcej<<<

- Nikt nie przewidzi kiedy dokładnie wstrząs nastąpi. W ten sposób można byłoby też przewidywać trzęsienia ziemi. Eksploatacji górniczej towarzyszą tego typu zjawiska i kopalnie są tak projektowane, aby temu zapobiec i, odpukać, to się sprawdza – wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

Co sądzicie o wyjaśnieniach kopalni? Czy waszym zdaniem wydobycie węgla prowadzone jest prawidłowo?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~zenek65 2018-02-07 18:18:45

  od kiedy wydobycie na zawał nie powoduje wstrząsów? Coś się chyba komuś pomyliło albo chce nam wmówić, ze te wstrząsy to pewno atak na polskie górnictwo.

  50 6
 • ~minowa 2018-02-07 18:24:55

  Dlaczego piszecie zamiennie o wstrząsach i tąpnięciach ? Wiele razy pisałem, że to nie to samo. Proszę przeczytać sobie definicję wstrząsu, tąpnięcia i odprężenia na stronie internetowej WUG. Różnice są jasne i oczywiste, nawet dla zupełnego laika

  35 14
 • ~ 2018-02-07 18:29:07

  Emen, a jakie to ma znaczenie? Przyczyna ta sama (kopalnia), skutek ten sam (zniszczenia)

  39 19
 • ~zenek65 2018-02-07 18:29:15

  cały świat odchodzi od węgla, wydobycie na zawał to klasyczny obraz niemalże rabunkowej gospodarki, można przecież wydobywać z podsadzką, ograniczamy wtedy ilość wstrząsów a przede wszystkim ich wielkość. Oczywiście wzrosną koszty wydobycia, ale zmaleją koszty na powierzchni.

  48 20
 • ~ 2018-02-07 18:31:21

  Zenek, jak ty nie myslisz... Gdyby wzrosly koszty, to moglyby zostac obciete 14tki! Jak mozesz myslec, ze jakies tam budynki, czy srodowisko jest wazniejsze od kasy dla gornika!

  56 37
 • ~ 2018-02-07 18:45:55

  Rybnik posiada elektrownię i kopalnie to dlaczego ja nie posiadam centralnego ogrzewania na prąd .
  Rybnik posiada pokłady soli ( Gotartowice ) a ja kupuje sól 60 zł za worek
  Rybnik posiada złoża złota i srebra ( kierunek Gliwice ) a ja obrączki przepłaciłem :)
  a dlaczego braże energetyczną ma chronić izraelska firma .
  zenek65
  cały świat nieźle nas w konia robi :)

  67 19
 • ~Lateks 2018-02-07 21:39:44

  Tia drobne rysy na kartongipsach i odpadające kafelki to nie zagrożenie dla budynków... A mnie w szkole uczyli że pękające ściany to wynik przemieszczenia się fundamentów i gruntu które stanowi poważne zagrożenie dla istnienia takiego budynku, pękające kafelki to tylko kosmetyczny efekt naruszenia konstrukcji....

  41 0
 • ~norton 2018-02-07 23:44:00

  Jak czytam wypowiedzi wszelkiej maści korpoludków usiłujących wmówić ludziom, że jest ok to szlag mnie trafia. Mamy 21 wiek - nie 19. Jak można zezwolić na fedrowanie na zawał? Ekologia, smog, DPF-y itp. A górnictwo ryje w ziemi tak jak "pierwyj" - bez konsekwencji, Bo tak i już, bo nam wolno i nic się nie dzieje. Norma.

  44 14
 • ~exx 2018-02-08 10:04:42

  Przydała by się dobra kancelaria prawna i pozew zbiorowy. Ale Polacy to taki naród, że im możesz po łepie skaka,ć byle dmuchany basen jest i trampolina jeszcze stoi. Ale jak się trafi ktoś rozgarnięty i taki pozew złoży to się go przedstawi jako oszołoma i odmieńca.Naród cwaniaczków i roboli.

  18 9
 • ~laguna 670 2018-02-08 17:31:19

  Pozamykać te KRETOWISKA i będzie spokój. Węgiel z Czech dużo tańszy śmiechu warte naprawdę.A idż człowieku upomni się że masz w mieszkaniu straty z powodu tych tąpnięć to cie wyśmieją to nie ich teren oni tam nie fedrują itd .Kur......a mać.To się musi skończyć .

  13 8
 • ~laguna 670 2018-02-08 17:32:57

  Popieram wypowiedż exx

  5 3
 • ~ 2018-02-08 20:09:47

  Przypuszczam że jak się skończy to całe eldorado kopalniane to ten cały Śląsk się zapadnie i jedyne co zostanie to zaorać i buraki nasadzić. Albo kartofle.

  6 4
 • ~Lateks 2018-02-09 01:15:59

  ~norton mylisz się w 19-tym wieku nie fedrowano na zawał....

  2 1
 • ~DawidKP24 2018-07-11 11:14:47

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1527