zamknij

Wiadomości

Komorowski odznaczył Fudalego

2010-09-28, Autor: pww
Prezydent RP - Bronisław Komorowski w miniony piątek odznaczył prezydenta Rybnika – Adama Fudalego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, za osiągnięcia w pracy samorządowej oraz w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 24 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i zorganizowana była z okazji obchodów 20-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.


Poza prezydentem Rybnika w gronie nagrodzonych osób znaleźli się: Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej, Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent Warszawy, Ryszard Grobelny – prezydent Poznania, Władysław Husejko – marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz Witold Krochmal – były wojewoda wrocławski i dolnośląski.


Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta jest drugim najwyższym państwowym odznaczeniem cywilnym, nadawanym za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.


W hierarchii orderów i odznaczeń Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Orła Białego oraz Orderze Wojennym Virtuti Militari, a przed Orderem Krzyża Wojskowego i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~chmielu 2010-09-28 00:24:11

  ...trzeba żyć najlepiej jak się potrafi.

  0 0
 • ~koalaup 2010-09-28 06:21:04

  Gratuluje i jako rybniczanin jestem poniekad wyrozniony, chociarz co do p. Fudali nie zawsze sie z nim zgadzam. Pomimo wszystko doceniam

  0 0
 • ~mb3366 2010-09-28 06:33:59

  Gratuluje Panu Fudalemu.
  Nie wiem tylko jak to jest, ale zewnętrzne instytucje coraz częściej doceniają zasługi obecnego prezydenta jak i miasta, a tu na forum sami niezadowoleni. Co by się nie działo w mieście to i tak będzie źle, Fudali i tak jest be. Tylko skąd się to bierze ?
  Sam nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem obecnego prezydenta, na prawdę nie obchodzi mnie z jakiego jest ugrupowania, ale liczy się to co robi - a to właśnie doceniam.

  0 0
 • ~Ksenopita 2010-09-28 07:15:32

  Powinien przeciąć ten Order na dwie części i wręczyć większy kawałek Makoszowi. Ja mu gratuluję trzech kadencji bo to faktycznie wyczyn przy tak małych osiągnięciach. No to jest teraz idealna okazja żeby z twarzą przejść na emeryturę panie Fudali. Należy się panu ale przede wszystkim nam się należy ta abdykacja.

  0 0
 • ~wojtek144 2010-09-28 07:33:53

  ~Ksenopita powinieneś dostać złoty medal dla najwybitniejszego rybnickiego malkontenta.

  0 0
 • ~ 2010-09-28 08:37:17

  Nie ma ludzi doskonałych, każdy popełnia jakieś błędy. Niemniej GRATULACJE dla p. Fudalego, w ten sposób nasze miasto też zostało wyróżnione.

  0 0
 • ~ 2010-09-28 08:56:02

  Jeżdżąc po innych częściach kraju widać że RYBNIK należny do czołówki i to zawdzięczamy sami sobie i naszym włodarzom. BRawo

  0 0
 • ~dams 2010-09-28 09:40:02

  Ja bym powiedział ,że to klasyczny strzał w stopę (własną) ,przyznawanie medalu przez PO przed wyborami.

  0 0
 • ~grzesnick 2010-09-28 09:44:34

  ale czy to znaczy, że nie można pytać - szukać lepszych rozwiązań? Nikt nie kwestionuje tego, że pod jego rządami miasto się zmieniło nie do poznania. To nie znaczy jednak, że on ten stołek ma dożywotnio. Ostatnia kadencja to zastój - kolejna to będzie marazm. Piszę to w głębokim przekonaniu. Jak jest inaczej - przekonajcie mnie konkretami. Inne miasta podobnej wielkości zaczynają nam uciekać. A pisze to znowu z Polski - bo jeżdzę w interesach i nie dam sobie kitu wciskać. Miasto nie pozyskuje środków europejskich na duże inwestycje i w najbliższych latach nic nie pozyska. Ostatni konkurs na rewiatalizacje obszarów miejskich był latem! I co? Rybnik nic nie przygotował. W ciągu 4 lat znaleziono jednego inwestora do strefy. Drogi przez 3 lata były pomijane, żeby wydać spektakularnie 140 milionów przed wyborami. W Rybniku mamy mniej Orlików niż w Rydułtowach. Boiska robione przez Fudalego nie są dotowane, nie maja takiego zaplecza i przede wszystkim instruktorów - w godzinach popołudniowych infrastruktura szkól jest słabo dostępna. To są fakty. Wreszcie - zamiast promocji miasta i szukania rozwiązań dla nas - mamy promocję Adam F. Mylę się gdzieś? A mogę stworzyć podobną litanię. Potem ktoś mnie nazwie malkontentem. Dlatego, że martwi mnie przyszłosć tego miasta i nie mam zamiaru skakać na widok Fudalego, który miał sukcesy? Miał, a nie ma!

  0 0
 • ~aquarius 2010-09-28 10:48:49

  Ja też jestem dumna z naszego prezydenta, mimo iż jego sympatie polityczne są dalekie od moich. Mieszkam tu prawie 25 lat i widzę ogromną przemianę w wyglądzie miasta. A malkontentom proponuję wycieczkę np. do Zabrza, gdzie czas zatrzymał się na wczesnych latach 70-tych -brud, smród i ubóstwo.

  0 0
 • ~Jaro 2010-09-28 11:35:38

  Gratulacje dla prezydenta Fudalego, to odznaczenie wyraźnie wskazuje na to, iż faktycznie jest to bardzo dobry prezydent. I nie ma się o co sprzeczać w tej kwestii. Natomiast -grzesnick- jakie wg Ciebie są lepsze rozwiązania? Zapewne Krząkała wnioskując po poprzednich opiniach? Tak więc spróbuj sobie wyobrazić co by było gdyby został prezydentem. Otóż, gdyby poseł Krząkała został prezydentem czekałoby nas pełne zacofanie dla naszego dobrze rozwijającego się miasta. Być może za dużo jeździsz po Polsce a zbyt rzadko jesteś w Rybniku - wskazuje na to Twoja opinia, ponieważ nie da się nie zauważyć żyjąc w Rybniku jego ciągłego rozwoju. A konkretów jest wiele, z tego co znalazłem, największe inwestycje masz tutaj: http://www.rybnik.eu/index.php?id=271 . I to są konkrety. A co do orlików - ja osobiście cieszę się, że nie buduje się ich u nas na pęczki. Po pierwsze są drogie, po drugie lepiej budować inne obiekty sportowe aniżeli boiska które służą tylko kopaniu w piłkę i to w sezonie letnim. Ogólnie idea orlików jest bezmyślna jak zresztą większość pomysłów obecnego rządu. Ale to już jest osobny temat. A co do 'dożywotniego stołka', o którym piszesz, to jeśli ktoś rządzi bardzo dobrze to wydaje mi się, że nie ma sensu usuwać takiej osoby 'ze stołka'. Życzę sobie i Rybnikowi przynajmniej jeszcze jednej kadencji obecnie urzędującego prezydenta Fudalego, szczególnie, że w nadchodzących wyborach nie ma żadnej merytorycznej konkurencji. Na szczęście nie musimy szukać lepszych rozwiązań.

  0 0
 • ~zab 2010-09-28 11:49:25

  Gratulacje
  ~jarorybnik666 - naczytałeś się pierdół o żabach i piszesz bzdury (jak wszyscy PiS-owcy). O sposobie finansowania orlików poczytaj a potem pisz głupoty (żebyś nie szukał link: http://futbol.wieszjak.pl/kop-endium/206731,Orliki---rzadowy-program-Orlik-2012.html). Co do wyborów poprostu trzeba świeżej krwi w zacofanym do granic możliwości Rybniku

  0 0
 • ~Valjean 2010-09-28 12:28:42

  Jakoś wyjątkowo mało postów w tym temacie, pewnie niewiele jest osób które mają na tyle kultury żeby napisać gratulacje ze względu na sam fakt, nawet gdy jest to sprzeczne z ich poglądem i sympatią do obecnego Prezydenta. Widzę że napisali jego zwolennicy, ale nie tylko, gdzie jest reszta krzykaczy? Gdzie jest Tadeusz Dybała? Co, nie ma co napisać? Przecież gratulacjami się nie splamią, to wolą nic nie pisać. Też trochę jeżdżę po kraju, więcej po Śląsku i naprawdę możemy być dumni z takiego Rybnika jaki mamy, bo poza Śląskiem zdarzają się ładniejsze miejsca, ale na Śląsku, to mało które miasto może się do nas równać. Większość Śląskich miast są szare i ponure, a Rybnik? Odpowiedzcie sobie sami. Gratulacje dla Pana Prezydenta i nas wszystkich.

  0 0
 • ~werkk 2010-09-28 12:49:58

  dams lepiej nie szło tego ująć Prezydent Komorowski zaszkodził. M. Krzakale pomijając fakt czy medal się należał czy nie należało zrobić to po wyborach. Oczywiście ze należą się gratulacje Prezydentowi Fudalemu w końcu nie każdy dostaje taki medal. Ja życzę p. Fudalemu aby Prezydent Komorowski wziął go do Warszawy skoro jest tak dobry to powinien mieć możliwość wykazać się w Kancelarii Prezydenckiej.

  0 0
 • ~KeRim 2010-09-28 13:26:16

  To wyróżnienie zapewne przyznawane jest w taki sam sposób jak to dla naszych wodociągów.

  0 0
 • ~mily pan 2010-09-28 14:22:56

  To odznaczenie Prezydenta Fudalego to tak naprawde to wyroznienie dla RYBNIKA.Miasto ZOSTALO DOCENIONE i to przez przeciwnika politycznego wiec tym bardziej mile jest to ze mozna sie pochwalic przed cala POLSKA

  0 0
 • ~grzesnick 2010-09-28 15:06:15

  ja jeszcze raz powtarzam, że moim zdaniem należało mu się wyróznienie. Sukcesy sprzed kilu lat nie gwarantują, że będą zawsze! Ludzie - nawet najwięksi menadżerowie w biznesie po rewelacyjnych sukcesach zwykle kończyli strasznymi skandalami, lub kiepskimi wynikami. Prezes Nokii popełnił samobóstwo. Trzeba wiedzieć kiedy odejść i kiedy jest się na spadkowej. Fudali jest już na niej od 3-4 lat. Kto dziś stoi ten się cofa. Nawet Zabrze w tym roku pokazuje 30 inwestycji za 300 milionów. Rybnik stracił tempo. Jaro - pokazałeś to czego ja niecierpię w ludziach. Ja piszę o rozwiązaniach, a Ty o sprawach personalnych. To niestety także cechuje Fudalego - albo jesteś mój, albo jesteś "gnój" (to tylko rym). Trzeba nam alternatywy, potrzeba nam zmian (z szacunkiem do dotychczasowych osiągniec)

  0 0
 • ~WENUS 2010-09-28 15:06:23

  Aby otrzymać taki medal to ktoś, oczywiście z lizusów, musi napisać bardzo,bardzo pozytywną opinię,potem złożyć wniosek i cierpliwie czekać może ktoś się da nabrac

  0 0
 • ~WENUS 2010-09-28 15:08:39

  na te frazesy. Jak widać w Warszawie się nabrali!

  0 0
 • ~bezimienny 2010-09-28 15:13:36

  pytanie za 100 pkt - kto przyznawał te nagrody ???, bo wszyscy twierdzą, że komorowski; poszukajcie :):):) pozdro 106

  0 0
 • ~AntyKrzakala 2010-09-28 15:25:41

  Przez wiele lat Rybnik pompował grube miliony w kanalizację. Teraz pompuje grube miliony w drogi. To logiczne i naturalne. 2-3 letni przestój w dużych inwestycjach komercyjnych spowodowany był kryzysem i tym, że w Rybniku w ciągu wcześniejszych 2-3 lat powstały duże obiekty. Teraz rozpoczną się nowe tego typu inwestycje za grube miliony. Krząkała nic innego by nie zrobił, bo nic innego zrobić się nie dało.

  0 0
 • ~mily pan 2010-09-28 15:26:25

  Buzek przewodniczacy PE ,czlonek PO zawsze kokietuje Rybnik teraz to samo Prezydent Polski jeszcze to tego grona brakuje Tuska i Rybnik jest Stolica SLASKA poswiecona prze PO ha ha.Teraz widac jakim malym czlowiekiem przy Fudalim jest KRZAKALA

  0 0
 • ~werkk 2010-09-28 15:50:18

  Ważne ze w sondażach M. Krzakała wyprzedza A. Fudalego i to ponad 10% nawet medal nie pomógł.

  0 0
 • ~AntyKrzakala 2010-09-28 15:56:16

  W sondażach wyprzedza, bo młodzieżówka PO nigdy nie śpi. W wyborach będzie duża różnica na korzyść Fudalego.

  0 0
 • ~charlie 2010-09-28 17:21:26

  No i tych sondaży w mediach się nie publikuje. Dzięki temu każdy może myśleć samodzielnie. Dlatego wygra Fudali i szczekanie zwolenników miernego Krząkały nic nie poradzi.

  0 0
 • ~Arteks 2010-09-28 18:18:34

  @ksenopita i werkk są szczerzy w tym co piszą - krytykowanie Fudalego to ich pasja, nie można im tego zabronić ;) Ja tym się różnię od was, że gdyby taki medal otrzymał np. radny Kołodziejczyk to bym mu pogratulował. Tak samo cieszyłbym się jakby wyróżniono jakiegoś dyrektora z Rybnika, lekarza czy polityka. Ale nas różni to, że ja jestem fanem Rybnika, a wy jesteście fanami Krząkały. ;) Odznaczenie Fudalego nie robi na mnie wielkiego znaczenia bo facet na to zasługiwał już od conajmniej kilku lat i można się było tego spodziewać, że taki gość musi zyskać uznanie bo jest dobrym przykładem dla innych. To jeden z najbardziej aktywnych samorządowców, bardzo ceniony na Śląsku - także wśród działaczy PO. Wiem od jednego znajomego z PO, że on miał propozycję wstąpienia do tej partii i z tego nie skorzystał bo dla niego cenniejsze od polityki była i jest działalność na rzecz swojego miasta. @bezimienny - domyślam się, że masz na myśli, że to pomysł nieżyjącego Kaczyńskiego? Możliwe ale na tej liście są prezydenci z różnych opcji politycznych np. Gronkiewicz-Waltz (PO). A więc jakiś klucz dobierania był. Z drugiej strony czy naprawdę uważasz Komorowskiego za jakąś marionetkę, która podpisze i odznaczy każdego kogo mu podstawią? Ja tak nie uważam. Komorowski z Fudalim to prawdziwi, twardzi faceci i takich w sferach rządzących nam trzeba, a nie takich cieniasów jakie rządzą np. obecnie naszym województwem z marszałkami: Śmigielskim i Spyrą na czele.

  0 0
 • ~hiso 2010-09-28 18:48:30

  Gratuluję Prezydentowi Fudalemu. Marudy będę marudzić bo ich największym osiągnięciem jest zdanie do następnej klasy.

  0 0
 • ~Jaro 2010-09-28 18:56:18

  -grzesnick- nie piszesz o żadnych rozwiązaniach. Dla Ciebie jedynym rozwiązaniem jest 'potrzeba nam zmian', i brzmi to mniej więcej tak jak cały program PO, czyli maksymalny ogólnik bez konkretów. Jeśli masz jakieś pomysły, zrób projekt i wyślij go do UM, jeśli będzie dobry masz bardziej niż pewne, że go zrealizują. Co do zarzutu o pisanie w sprawach personalnych - otóż moja opinia to w dużej części odpowiedź na Twoją opinię wcześniejszą. I jest to przekonanie konkretami, o które tak bardzo prosisz. A co do orlików to uważam, że pomysł ich budowania na pęczki jest po prostu szkodliwy. Wystarczy trochę wyobraźni - obiekt nie działa cały rok, duże koszty utrzymania, służy sportowi, który być może i jest popularny ale Polska od dawna nie ma w nim żadnych sukcesów. Pora pomyśleć ponadprzeciętnie, nie powtarzać cały czas tych samych błędów, wybudować coś co będzie służyło większej ilości osób i co najważniejsze, coś co rozwinie inny sport niż tylko kopanie w piłkę. Ważne pytanie do -grzesnick- piszesz, że potrzeba nam zmian - jakich zmian? czy aby nie chodzi Ci o zmiany personalne? wynika z tego, że sam siebie nie cierpisz, gdyż sam poruszasz sprawy (personalne), którymi tak bardzo gardzisz. Wprost można dojść do takich wniosków. Odrobina logiki. I na koniec: Janik i Krząkała na pewno przegrają z Fudalim w wyborach. Na szczęście. Na nasze szczęście.

  0 0
 • ~Bialy Rekin_1 2010-09-28 20:16:47

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/romaszewska-i-bugaj-opuszczaja-prezydenta-kurtuazy,1,3704487,wiadomosc.html

  0 0
 • ~alchemik 2010-09-28 20:44:03

  Żal mi Krząkały - nawet jego własna partia popiera Adama Fudalego. Prezydent Komorowski daje mu odznaczenia państwowe, marszałek Śmigielski daje mu unijną kasę na kampanię. A Marek Krząkała ma wokół siebie tylko grupkę hałaśliwych łebków, którzy za wszelką cenę próbują mu wmówić, że nadaje się na prezydenta Rybnika. Panie Krząkała, dobra rada: warto słuchać mądrzejszych od siebie, a niekoniecznie głośniejszych, bo bliższych :) PS. Gratulacje Panie Fudali, taki order to jest coś!

  0 0
 • ~dizers 2010-09-28 22:08:15

  sprzeciw ! jak można odznaczyć kogoś kto wciąż zadłuża miasto ?

  0 0
 • ~Arteks 2010-09-28 22:45:27

  @alchemik - nawet ludzie którzy lubią i sprzyjają PO popierają Fudalego. Jestem takim przykładem. :) PO w naszym regionie jest zupełnie nieudana. Albo musi dojrzeć albo musi zmienić kierownictwo i kierunek. Rybnicka PO przypomina mi bandę Leppera...

  0 0
 • ~grzesnick 2010-09-28 23:11:19

  jaro...jakie pomysły mieszkańców wladza tego miasta bierze pod uwagę. Rady dzielnic nawet nic nie mogą poza wydaniem 10 tysięcy na festyn. Obłuda. Nie ma inicjatywy uchwałodawczej, naweet radni są bezradni. Chłopie, zainteresowanie władz to jest kit dobry dla nieczytatych i niepisatych. Zapytaj Kadłubka z UŚ,zapytaj właścicieli firm np. Kołoczka, zapytaj ludzi kultury, zapytaj ludzi sportu. Ja zaproponowałem rozmowę o rozwiązaniach - nie przywołalem żadnego. Bronisz interesownie prezydenta- nijak ma sie to do mieszkańców tego miasta. Jeszcze sprostowanie - PO nie opublikowała jeszcze swojego programu. To co pokazano, to było jego streszczenie w punktach..ale tu brak twojej woli, informacji, albo po prostu zrozumienia.

  0 0
 • ~Tofik The Dark Knight 2010-09-28 23:20:21

  jarorybnik666 co Ty za głupoty opowiadasz?! Powiedz mi, kiedy Orlik w ciągu roku jest nieczynny? Bo z czego ja wiem to tylko w święta! Ja grywałem na rybnickim orliku i w niedziele w środku zimy. I twierdzę, że to jeden z najlepszych pomysłów, jaki powstał w naszym kraju od obalenia komuny. Każdy kto grał na orliku wie, że takich warunków do trenowania i spędzania wolnego czasu na boisku w tym kraju nigdy wcześniej nie było! A to, że nie mamy ostatnio sukcesów w tym sporcie to co to za argument? Może zacznijmy budować wszędzie pomosty dla sztangistów, bo ostatnio nasi zawodnicy zdobywają w podnoszeniu ciężarów mistrzostwa świata! Ciekawy sposób rozumowania. A dla Adama Fudalego gratulacje, że zauważono go w Warszawce. W końcu odznaczył go sam Prezydent Polski.

  0 0
 • ~zab 2010-09-29 13:18:28

  jarorybnik666 - ciekawe jakie obiekty sportowe maja budowć? Może przepiękne centrum sportowe w Kamieniu, a dzieciaki dalej prze tv i kompami? tylko po co? może market dla Ciebie żebyś mógł shoping uprawiać. Jaką funkcję w UM sprawujesz? Lizanie.... ale ciicho. A Krząkała i tak wygra:):)

  0 0
 • ~Jaro 2010-09-30 10:02:20

  Mają budować chociażby hale sportowe, takie jak w Boguszowicach. Ja osobiście marzyłbym o profesjonalnym ośrodku rekreacji, w którym znalazłyby się zadaszone korty tenisowe, duża ściana wspinaczkowa, basen olimpijski, boisko do badmintona, skatepark dla młodych ludzi itp. A nie tylko kopanie piłki. A co do podejrzeń, że pracuję w UM, traktuję je jako żart. Nie mam nic wspólnego z urzędnikami wręcz staram się trzymać od nich z daleka. A wygra na pewno Fudali bo jest póki co najlepszym kandydatem.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3486