Kolizja drogowa nie należy do przyjemnych doświadczeń. Jeśli jednak niefortunnie dojdzie do tego typu zdarzenia, warto wiedzieć, jakie wsparcie przysługuje nam ze strony ubezpieczyciela.
Nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się zupełnie nieprzewidziana sytuacja, w której chwila nieuwagi lub niewłaściwe zachowanie innego uczestnika ruchu doprowadzi do uszkodzenia pojazdu. Warto wówczas wykorzystać wszystkie możliwości, które w ramach polisy mogą pomóc nam m.in. w pokryciu kosztów naprawy czy leczenia.
Aby doszło np. do złamania kończyny, nie trzeba wiele. Wracanie do sprawności może trwać jednak przez długi czas i do tego być bardzo kosztowne. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu to świadczenie, którego możemy wymagać od towarzystwa ubezpieczeniowego, które objęło ochroną z tytułu odpowiedzialności cywilnej sprawcę zdarzenia. Czasami dochodzi jednak do sytuacji, w której wartość wypłaty jest zaniżana, a na konto poszkodowanego wpływa o wiele niższa kwota, niż w rzeczywistości się należy.
Dochodzenie swoich praw to żmudna droga, nierzadko kończąca się w sądzie. Eksperci z Centrum Pomocy Prawnej Helper wiedzą jednak, jak przejść przez nią obronną ręką. Ich wsparcie obejmuje kilka etapów:
Najczęściej stosowanym przez sądy przelicznikiem jest kwota od 2000 do 2500 zł za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciele, za ten sam uszczerbek oferują jedynie 800 do 1000 zł. Warto więc powierzyć sprawę pracownikom Helpera, którzy wygrywają ponad 94 proc. dochodzeń zleconych przez klientów.
Kolejnym aspektem nieszczęśliwego zdarzenia drogowego może być uszkodzenie samochodu do takiego stopnia, który uniemożliwi poszkodowanemu dalsze poruszanie się nim. Aby na czas naprawy auta nie pozostać bez środka transportu, warto ubiegać się też o samochód zastępczy z OC sprawcy. Eksperci z firmy Helper, opierając się na jednym z wyroków Sądu Najwyższego wskazują, że ubezpieczyciel pokryje związane z tym koszty w uzasadnionych przypadkach. Z pewnością auto zastępcze nie przysługuje jeśli:
W pozostałych przypadkach warto jednak podejmować próby pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Podobnie, jak w przypadku odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, eksperci przeprowadzą klienta przez całą, związaną z tym procedurę – od polubownego rozwiązania sprawy, aż po etap sądowy.
Warto pamiętać, że auto zastępcze przysługuje przez cały okres naprawy, to jest:
W tym wypadku Helper również powołuje się na uchwałę Sądu Najwyższego. Możliwa jest również pomoc nie tylko wtedy, kiedy ubezpieczyciel odmawia przyznania zastępczego samochodu, ale również pokrycia kosztów auta już wynajętego w tym celu. Co istotne – prowizja pobierana jest dopiero w chwili, kiedy odszkodowanie zostanie przyznane.
Aby usprawnić dochodzenie swoich praw po stłuczce, warto już w trakcie jej trwania poprosić o pomoc policję, która sporządzi stosowny protokół. Jeśli szkody są niewielkie, a uczestnicy zdarzenia potrafią dojść do porozumienia, wystarczy spisać oświadczenie o przyznaniu się do winy jednego z nich. Taki dokument powinien posiadać informacje o danych kierowców, przebiegu zdarzenia oraz jego miejscu i czasie, informacje o pojazdach biorących udział w kolizji i podpisy obydwu stron. Rzetelne opisanie sytuacji jest kluczowe, ponieważ na podstawie tego dokumentu ubezpieczyciel będzie przyjmował zgłoszenie od poszkodowanego i podejmował dalsze działania.
Tagi: kolizja drogowa
„Nie było gwałtu, nikt jej nie zrzucił”. Koleżanki Marceliny opowiadają o wypadku na wakacjach w Turcji
187952On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
44238Samochód roztrzaskał się na drzewie. Podróżowali nim dziadkowie z wnuczkami [AKTUALIZACJA]
38068Bonjour Rybnik! W nocy na rondzie stanęła wieża Eiffla (zdjęcia)
36094Śmigłowiec LPR lądował na obwiedni południowej. Co tam się stało? (foto, wideo)
34851On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
+158 / -14Chabrowa: pijany mężczyzna katował kota. Agresora obezwładnili policjanci
+97 / -5„Nie było gwałtu, nikt jej nie zrzucił”. Koleżanki Marceliny opowiadają o wypadku na wakacjach w Turcji
+137 / -69Ktoś porzucił szczeniaki w Niedobczycach. Przygarnął je strażnik miejski
+71 / -3Szkoła Medyczna w Rybniku ma w końcu wystartować. Potrzeba jeszcze tylko jednej zgody
+67 / -9Trudniej będzie odzyskać prawo jazdy, łatwiej będzie je stracić. Wchodzą w życie ważne zmiany
35Kto zatruł Odrę? Premier: milion złotych za wskazanie sprawcy
23Bonjour Rybnik! W nocy na rondzie stanęła wieża Eiffla (zdjęcia)
22Kierowca autobusu przewoził dziecko w swojej kabinie. „Nie miał z kim zostawić syna”
19Ł. Kohut i M. Belka: zatrucie Odry to katastrofa ekologiczna. Wysłali pismo z mnóstwem pytań
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert