Kolejna runda RALK w Czerwionce

2009-02-26, Autor:
Rozgrywki rundy zasadniczej Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki zbliżają się do końcowych rozstrzygnięć.

Jedni chcą zapewnić sobie miejsce w ósemce, aby mieć w ogóle szanse na grę w play-off, inni szukają sposobu na zajęcie jak najlepszego miejsca w tabeli, aby zwiększyć swoje szanse na końcowy sukces. Dlatego niedzielne mecze, może z wyjątkiem pierwszego spotkania, nacechowane były sporym zaangażowaniem, a czasami wręcz determinacją w walce o zwycięstwo.

Trudno powiedzieć dlaczego do pojedynku z liderem klasyfikacji drużyna SKOK-u przystąpiła bez swych dwóch najlepszych strzelców. Tylko w drugiej kwarcie gracze z Czerwionki potrafili stawić czoła rybnickim Kulturalnym, wygrywając ją dwoma punktami. Pierwsza i trzecia kwarta to ogromna przewaga rybniczan. Czwarta odsłona to 6 punktów przewagi i końcowy sukces Kulturalnego Klubu nie podlegał żadnej dyskusji.

W drugim meczu spotkały się drużyny Antidotum i Do ostatniej kropli.... Różnica trzech punktów dzieląca obie drużyny w tabeli oraz jedno mniej rozegrane spotkanie rybniczan spowodowały, że oba zespoły bardzo chciały wygrać ten pojedynek. Zaczęło się od jednopunktowego zwycięstwa rybniczan w pierwszej kwarcie. W drugiej gliwiczanie praktycznie przegrali ten mecz. Choć trzecia i czwarta kwarta należały do gliwiczan, to nie udało się odrobić straty z pierwszej połowy meczu. Do ostatniej kropli... pokonali Antidotum czterema punktami.

W trzecim meczu kolejki spotkali się Youngers Team, zajmujący ostatnie miejsce w tabeli z AKS Tygodnik Rybnicki, który jest na miejscu ósmym z możliwością poprawy na siódme miejsce. Youngers, nie mają szans na play-off, ale mogą jeszcze przeskoczyć SKOK i mając na to nadzieję ostro wzięli się do pracy wygrywając pierwszą odsłonę meczu. W drugiej trochę spadła ich skuteczność. Połowę punktów zdobywali z rzutów wolnych, a po pierwszej połowie dwoma punktami prowadził AKS Tygodnik Rybnicki. Youngers Team nie miał zamiaru łatwo sprzedać skóry. Jeszcze raz zwarli szeregi i trzecią odsłonę wygrali dwoma punktami doprowadzając przed ostatnią częścią meczu do remisu. I gdy wydawało się, że końcowy rezultat meczu jest sprawą otwartą, siedem kolejnych rzutów najlepszego strzelca drużyny AKS Łukasza Stokłosy pozwoliły uzyskać kilkupunktową przewagę i zwycięstwo w całym meczu.

Czwarty mecz zetknął ze sobą drugą i trzecią drużynę tabeli. Zespoły już kilka razy zmieniały się miejscami, a ich wczorajszy pojedynek znów miał zdecydować o zajmowanym miejscu. Bardzo dobrze zaczęli gracze WSHE-Chrobry uzyskując dwanaście punktów przewagi po pierwszej kwarcie. W odpowiedzi rybniczanie zacieśnili obronę, przyspieszyli w ataku i drugą kwartę wygrali trzynastoma punktami i różnica po pierwszej połowie była minimalna. Bardzo dobry okres gry wodzisławsko-jastrzębski zespół miał w trzeciej kwarcie, a dwaj najlepsi strzelcy drużyny tzn. Krzysztof HarlakRobert Kozielski rzucili dwa razy więcej punktów od graczy ARX. Nie pomogły w całości wykorzystane przerwy na żądanie. Tym razem trener Czesław Grzonka nie znalazł recepty na dobrze grających rywali i choć rybniczanie wygrali czwartą kwartę, to nie wystarczyło to do odniesienia końcowego sukcesu.

Nadzieję na pokonanie rywali mieli Bezimienni, których siódmemu miejscu w tabeli zagraża AKS Tygodnik Rybnicki. Nikt nie chce w pierwszej kolejce play-off spotkać się z liderem tabeli, który już zapewnił sobie pierwsze miejsce. Ale drużynie rybnickiej zabrakło trochę umiejętności oraz Łukasza KurucaFilipa Kruka. Od początku spotkania drużyna z Radlina uzyskała przewagę i systematycznie ją powiększała. Czwartą kwartę rybniczanie co prawda wygrali, ale cztery punkty to zbyt mało na końcowy sukces.

Podsumowując niedzielne zmagania koszykarzy trzeba stwierdzić, że była to jedna z ciekawszych rozegranych dotychczas kolejek Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki.

XVII kolejka RALK zostanie rozegrana zgodnie z terminarzem 1 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach.

Kulturalny Klub R-k – SKOK Ziemi Rybnickiej:  119 : 70 (35:10, 14:16, 41:21,29:23)

KK: P.Bednarek i R.Schinske po 30, A.Rener-24, K.Kaczmarczyk-16

SKOK: W.Trałka-31, A.Szymura-17, J.Thomann-13, Ł.Hanak-5.

Do ostatniej kropli...Rybnik – Antidotum Rybnik  81 : 77 (24:23, 24:14, 17:19, 16:21)

Do ostatniej: J.Marciniak-25, K.Fojcik-22, B.Polnik-16, M.Bober-8

AR: M.Mandowski-20, M.Gajdziński-16, M.Reszkiewicz-12, K.Januszka-12.

AKS Tygodnik Rybnicki – Youngers Team Rybnik:  65 : 54 (18:19, 13:10, 14:16, 20:9)

AKS: Ł.Stokłosa-15, Ł.Kasprzyk-13, M.Jarmundowicz-12, A.Furmanek-8

YT: M.Jakubiak-15, K.Kruczek-12, T.Fojcik-11, P.Krupa-9.

ARX Rybnik – WSHE-Chrobry:  76 : 81 (14:26, 29:16, 11:23, 22:16)

ARX: M.Kras-22, M.Grzonka-18. D.Prus-16, J.Chołuj-13

WSHE: R.Kozielski-34, K.Harlak-28, D.Janiszewski-7, K.Janiszewski-5.

Leśna Perła Radlin – Bezimienni Rybnik:  79 : 62 (19:13, 23:15, 21:14, 16:20)

Perła: K.Franczuk-21, M.Master-18, L.Uryga-10, Ł.Kamiński-9

BR: P.Mrugalski-16, G.Marciniak-14, R.Grzybek-13, J.Motyka-12.