Kielce pokonane

2005-11-07, Autor:
Zgodnie z oczekiwaniami kibiców i przesłankami po dobrym meczu w Dąbrowie zawodnicy MKKS-u Rybnik pokonali w hali „Ekonomika” Lafarge Kielce.

MKKS spotkanie rozpoczął w tradycyjnym ustawieniu: Adam Rener, Batłomiej Kozieł, Mirosław Frankowski, Łukasz Ochodek i Jacek Rduch. Świetnie mecz zaczął Łukasz Ochodek, który zdobył 6 punktów z rzędu tym samym trzykrotnie doprowadził do wyrównania. Ochodek w pierwszych 10 minutach zdobył w sumie 11 punktów z 17 rzuconych przez cały zespół. Mimo to, rybnicki zespół przez większą cześć kwarty gonił rywali. Brakowało skuteczności, a rzuty z dystansu oddawane były w większości przypadków z nieprzygotowanych pozycji. Na 2 minuty przed końcem I kwarty przewinienie techniczne za dyskusję z sędzią otrzymał trener gości - Włodzimierz Środa, a rzuty wolne celnie wykonał Stanisław Grabiec, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku i tym samym wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Ostatnie punkty w tej kwarcie zdobywa jednak Rzońca i to goście zeszli na przerwę z 1 - punktową przewagą.

Na początku II kwarty do wyrównania doprowadził Frankowski zdobywając 4 punkty z rzędu. Po przerwie na żądane trenera Adama Kubaszczyka przez kolejne 90 sekund żadnej z drużyn nie udaje się zdobyć punktów. Wkrótce jednak goście odskoczyli na 6 punktów (21:27) głównie dzięki znakomitej grze Grzegorza Kija. Gospodarze nie radzili sobie z kryciem tego zawodnika, a dodatkowo nie walczyli na tablicach, co przy niewielkiej skuteczności pozwoliło kielczanom na powiększanie przewagi. I tylko dzięki celnym rzutom za 3 punkty kolejno: Grabca, Renera i Frankowskiego, rybniczanie doprowadzają kolejny raz do wyrównania. Gdy wydawało się, że MKKS będzie schodził do szatni z 2 - punktowym prowadzeniem, po udanej akcji Ochodka, Hubert Makuch oddaje celny rzut z połowy równo z końcową syreną. II połowa kończy się wynikiem 34:35.

W III kwarcie rybniczanie zaskoczyli nieco zawodników Lafarge agresywną obroną co przekłada się na liczne błędy kielczan. Mirosław Frankowski i Adam Rener pokazali, że potrafią rzucać za 3 punkty,  ponownie trafił też  Ochodek. Tych trzech zawodników zdobyło kolejnych 19 punktów i MKKS osiągnął przewagę 5 punktów (56:51). W ostatniej minucie dwie "trójki" trafił Rener, czym poderwał liczną, rybnicką publiczność. Przez 90 sek. IV kwarty Rener i Frankowski w sumie 11 punktów doprowadzając do wyniku 76:57. Wydawało się, że mecz jest już rozstrzygnięty. Gospodarze dali pokaz koszykówki rybnickim kibicom, przeprowadzali składne, efektowne akcje. Przewaga gospodarzy powiększała się z sekundy na sekundę. Sześć punktów Ochodka i Rducha oraz dziesięć Grabca ostatecznie przesądziło o losach meczu, który zakończył się wynikiem 99:65.

Po meczu, trener rybniczan - Adam Kubaszczyk, powiedział: - Cieszę się z wyniku, alczkolwiek I połowa absolutnie nie zwiastowała takiego obrotu sprawy. Dzisiejszy mecz jest potwierdzeniem faktu, że wszystko zaczyna się od obrony - jeżeli agresywniej się broni to łatwiej zdobywa się punkty i pozycje rzutowe, funkcjonuje szybki atak. Nie moglismy poradzić sobie z Kijem. W II połowie Jacek Rduch już znalazł sposób, Kij stracił werwę, rzucał na siłę, nie był tak skuteczny. Chciałbym pochwalić zdecydowanie Adama Renera, który w tym właściwym momencie rzucił kilka "trójek" pod rząd. Jednak to cały zespół zasługuje na uznanie.

MKKS Rybnik - Lafarge Kielce 99:65 (17:18, 17:17, 31:22, 34:8)

MKKS Rybnik: Frankowski 27, Ochodek 22, Rener 19, Grabiec 12, Rduch 9, Kozieł 7, Marczyk 3, Gołucki 0, Gawałek 0. Lafarge Kielce: Kij 21, Makuch 13, Rzońca 9, Jurczyk 9, Miernik 7, Karólewski 6.