Dostęp do kredytów i pożyczek jest obecnie bardzo prosty. Jednak nie zawsze warto decydować się na samodzielne przechodzenie procedury. Doradca kredytowy pomoże nie tylko w doborze najlepszej propozycji dostępnej na rynku, ale zajmie się również wieloma obowiązkami, które w przeciwnym razie obciążałyby kredytobiorcę. Oto 5 sytuacji, w których warto zwrócić się do niego po pomoc.
Podstawowym zadaniem brokerów kredytowych i innych specjalistów zajmujących się pośrednictwem na rynku kredytów i pożyczek jest wsparcie klientów, którzy poszukują rozwiązań w zakresie kredytu hipotecznego. Większość ekspertów skupiających się na usługach dla osób fizycznych będzie w stanie pomóc nam w tym zakresie. Co wyjątkowo ważne: w większości przypadków nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami, wobec czego skorzystanie z oferty jest jeszcze korzystniejsze.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z ekspertem, możesz również liczyć na wstępną ocenę prawną wybranej nieruchomości. Doradca kredytowy powinien potrafić sprawdzić księgę wieczystą, podstawę nabycia nieruchomości oraz umowę przedwstępną kupna-sprzedaży nieruchomości.
Z punktu widzenia kredytobiorcy duże znaczenie może mieć sposób, w jaki określa się ekspert. O ile niezależny doradca kredytowy lub niezależny doradca finansowy pobierają wynagrodzenie od swojego klienta, pozostali doradcy zazwyczaj pełnią rolę pośredników. W ich przypadku wynagrodzenie wypłaca w formie prowizji bank udzielający kredytu. Przykładem takiego eksperta jest Michał Dawidowicz – doradca kredytowy i autor serwisu blogkredytowy.pl, więcej na jego temat przeczytasz na stronie https://blogkredytowy.pl/michal-dawidowicz/. Kiedy warto się do niego zwrócić? Oto najczęstsze scenariusze.
1. Ocena zdolności kredytowej i dobór najlepszych rozwiązań
Procedura udzielania kredytów hipotecznych jest rozbudowana i skomplikowana. Ważnym elementem staje się sprawdzenie, czy wybrana osoba spełnia wymagania formalne – dotyczące chociażby wieku, stażu pracy czy legitymowania się określonym typem umowy. Przepustką do kredytu jest przy tym oczywiście posiadanie określonej zdolności kredytowej. Doradca zweryfikuje, jakie banki będą w stanie rozpatrzyć wniosek, a także oceni zdolność kredytową swojego klienta.
2. Dobór najlepszej oferty
Propozycje banków znacząco się od siebie różnią. Broker kredytowy posiada dostęp do wielu z nich. Potrafi przy tym wskazać, czy korzystne stanie się np. skorzystanie z dodatkowych produktów umożliwiających obniżenie marży. Dzięki temu wytypowanie najlepszej spośród aktualnych propozycji będzie prostsze.
3. Problemy formalne
Procedura kredytowa jest skomplikowana. Wypełnienie wszystkich dokumentów, dotrzymanie terminów i kontrolowanie całego procesu nie jest proste. Doradca kredytowy przejmie wiele zadań i po prostu okaże się znaczącym wsparciem na każdym etapie – od doboru oferty po podpisanie umowy. W wielu przypadkach będzie również współpracował z innymi specjalistami, np. z zakresu ubezpieczeń czy czynności notarialnych.
4. Skomplikowane sytuacje
Oczywiście każdy przypadek jest inny. Kredyt hipoteczny to długie i kosztowne zobowiązanie, wobec czego warto szukać najlepszych rozwiązań. Do doradcy kredytowego warto zwrócić się zwłaszcza w scenariuszach odbiegających od najprostszych transakcji, kiedy w grę wchodzi np. sprzedaż nieruchomości z obciążoną hipoteką czy finansowanie budowy domu.
5. Wyjaśnienie wątpliwości
Jak sama nazwa wskazuje, doradca kredytowy zajmuje się doradztwem. Pełni więc ważną funkcję edukacyjną. Warto zwrócić się do niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących produktów bankowych czy procedur. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiedzialnej decyzji i obiektywne ocenienie indywidualnej sytuacji.
Tagi: doradca kredytowy
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
44097Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29800Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
25638Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
23832W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22022„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+127 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604