Judo: popłynęły łzy szczęścia

2009-10-16, Autor:
Zawodnicy Polonii Rybnik reprezentowali swój klub i nasze miasto w kilku ważnych imprezach. Medale Mistrzostw Polski zdobyli Agata Perenc i Ariel Kuśka .

Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek w Judo

Od 2 do 4 października w Opolu odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek w Judo. Z klubu Polonia Rybnik w zawodach wystąpiło czterech zawodników. Agnieszka Szymura w kategorii do 78 kg (aktualnie jest trenerką młodszych grup w klubie, a zarazem nauczycielką WF-u w SP 34) po dwóch walkach przegranych i jednej wygranej ostatecznie zajęła 9. miejsce. Rafał Kowalczyk, który startował jako junior walczył wśród seniorów, przegrał jedną walkę odpadł z turnieju.

Agata Perenc, która również startowała w seniorkach będąc jeszcze juniorką, potwierdziła swoją klasę jako najlepsza zawodniczka w kraju w swojej wadze i kategorii wiekowej. Rybniczanka zajęła 3. miejsce i zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski. Ostanie sukcesy na arenie krajowej w juniorkach, jak również w seniorach potwierdzają jej wysoką formę przed Mistrzostwami Świata w judo, które zostaną rozegrane pod koniec października w Paryżu. Trener klubowy Artur Kejza nie kryje oczekiwań przed startem Perenc na Mistrzostwach Świata.

Doskonały występ w Opolu zanotował Ariel Kuśka w kategorii wagowej do 60 kg, który udowodnił, że jest również w czołówce krajowej. Przegrał dopiero w finale i zajął 2. miejsce. Warto dodać, że rok temu Kuśka również był drugi.

W występu swoich zawodników zadowolony był trener Kejza: – Agata i Ariel wykorzystali 100% swoich możliwości i 100% normy – mówił.

Eliminacje do Pucharu Polski Młodzieży

10 października w Bytomiu odbyły się eliminacje do Pucharu Polski młodzieży, w których wystąpiło dwóch zawodników Polonii Rybnik. Rafał Kowalczyk zajął 1. miejsce, a jego kolega Przemysław Smołka - 5. Po bardzo wyrównanych i zaciętych walkach obaj zakwalifikowali się do Pucharu Polski młodzieży, który odbędzie się 24-25 października w Opolu.

Puchar polski Juniorów i Juniorek młodszych.

10 i 11 października w Jastrzębiu odbył się Puchar Polski Juniorów i Juniorek Młodszych w judo. Po wcześniejszych eliminacjach, które odbyły się w Bytomiu, do zawodów zakwalifikowali się dżudocy Polonii Rybnik - juniorzy młodsi: Przemek Frysztacki w wadze do 46 kg, Adrian Wala w wadze do 50 kg, Dawid KuwaczkaSzymon Bury w wadze do 60 kg oraz juniorki młodsze: Karolina Wojciechowska w wadze do 48 kg, Ania Borowska w wadze do 52 kg, Ania Porwoł w wadze do 70 kg oraz Dominika AntoszNicole Kukuczka w wadze +70 kg.

Tradycyjnie już w sobotę wystąpili juniorzy młodsi. Zawody rozpoczęły się od startów zawodników od najwyższej wagi.  Pierwszy  do walki stanął Szymon Bury, który przegrał pierwszą walkę z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski. Następnie dwie walki wygrał i był na najlepszej drodze do walki o brązowy medal. Niestety przegrał czwartą walkę i zajął 7. miejsce. Równocześnie walczył Dawid Kuwaczka w tej samej kategorii wagowej. Zawodnik Polonii miał pierwszy los wolny. Następnie walkę wygrał, kolejną przegrał i wszedł do repasaży, gdzie dwie kolejne walki wygrał. Przegrał starcie o trzecie miejsce i zajął 5. miejsce, co jak na młodzika jest dużym osiągnięciem.

Po nich do walki stanął Adrian Wala, który po losie wolnym wygrał trzy kolejne walki i w finale zmierzył się z zawodnikiem gospodarzy Patrykiem Godkiem. Rybniczanin uległ nieznacznie na najmniejszą akcję punktowaną i zdobył pierwszy medal dla Polonii Rybnik.

Jako ostatni do walki stanął najlżejszy zawodnik Polonii, Przemek Frysztacki. Idąc w ślady swojego kolegi Adriana również wygrał wszystkie walki i dotarł do finału. W nim musiał uznać wyższość przeciwnika i zdobył drugi srebrny medal dla swojego klubu. Dla Frysztackiego jest to pierwszy medal na arenie krajowej, z czego był bardzo zadowolony sam zawodnik, jak i trener Krzysztof Mika.

W niedzielę do walk przystąpiły juniorki młodsze i tak jak w sobotę walki rozpoczęły się od najcięższych kategorii wagowych. Jako pierwsza walczyła Dominika Antosz, która przegrała i odpadła z turnieju. Kolejną zawodniczką, która stanęła do walki, jak się później okazało o złoty medal, była Nicole Kukuczka. Zawodniczka wygrała wszystkie walki potwierdzając, że jest najlepszą juniorką młodszą w kraju.

Ania Porwoł rozpoczęła od dwóch wygranych walk. W walce o wejście do finału uległa swojej koleżance z sąsiedniego klubu UKS Dwójka Rydułtowy – Weronice Czempik. Pozostała jej walka o 3. miejsce, ale i w niej zabrakło siły na swoją przeciwniczkę. Jak sama zawodniczka stwierdziła, musiała zbić wagę, co pozostawiło ślady w organizmie pozbawiając jej sił w decydujących walkach. Porwoł ostatecznie zajęła 5. miejsce.

Kolejną zawodniczką, która stanęła do walk, była Ania Borowska. Rybniczanka wygrała jedną i przegrała dwie walki zajmując 7. miejsce.

Karolina Wojciechowska to najlżejsza zawodniczka (do 48 kg) Polonii. Rozpoczęła od wygranej, a potem przegrała z mistrzynią swojej wagi i musiała walczyć w repasażach. Wojciechowska wygrała wszystkie kolejne walki i zdobyła brązowy medal. Rybniczanka była tak szczęśliwa, że nie ukrywała łez szczęścia.

Ogólnie zawodniczki i zawodnicy Polonii Rybnik zajęli miejsca punktowane, a co za tym idzie otrzymają dofinansowanie do obozów z kadry Śląska w przyszłym roku. Klub Polonia zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji śląskich klubów, które wystartowały w Pucharze Polski. Za Polonią uplasowały się kluby Czarnych Bytom i Koki Jastrzębie.