zamknij

Biznes

Jest nowy inwestor w Rybniku. Produkuje komponenty dla pojazdów szynowych i wagonów

2023-12-18, Autor: 

W rybnickiej specjalnej strefie ekonomicznej pojawi się kolejna firma. Będzie to CADesigner Engineering Sp. z o.o. Umowa z miastem dotycząca sprzedaży nieruchomości została podpisana kilka dni temu.

Reklama

Jak informuje dzisiaj magistrat, 14 grudnia podpisana została umowa sprzedaży nieruchomości z udziałem przedstawicieli CADesigner Engineering, sprzedane na podstawie rozstrzygniętego w listopadzie przetargu - zorganizowanego na podstawie umowy pomiędzy Miastem Rybnik i KSSE. Cena nieruchomości wyniosła 2 626 000,00 zł netto (+podatek VAT).

CADesigner Engineering wybrał Rybnik ze względu na strategiczną lokalizację inwestycji, bardzo dobrą infrastrukturę, w pobliżu dwóch autostrad, dostępu do wykwalifikowanej kadry, otoczenia biznesowego i naukowego, a także fakt, iż jako inwestor i pracodawca działamy na Śląsku od 2013 r. Od tego czasu konsekwentnie rozszerzamy naszą działalność jako dostawca wysoce zaawansowanych usług i produktów dla przemysłu - przekazał Bartłomiej Markowicz, Prezes Zarządu CADesigner Engineering.

- Chciałbym również podziękować  prezydentowi Piotrowi Kuczerze oraz jego zespołowi w Urzędzie Miasta Rybnika, a także Zarządowi KSSE wraz z zespołem za profesjonalną współpracę oraz wsparcie dla naszej aktywności w regionie - dodał Markowicz.

CADesigner Engineering jest europejskim liderem w branży projektowania, produkcji, montażu i wdrażania zaawansowanych urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu, szczególnie do produkcji pojazdów szynowych dla kolei wysokich prędkości i wagonów. Ponadto rozwija innowacyjne produkty i usługi dla branży aluminiowej.

Inwestor w Rybniku wybuduje nowy zakład produkcyjny, inwestycja powinna rozpocząć się już w przyszłym roku, natomiast produkcja rozpocznie się najpóźniej w 2026 roku.

To kolejny inwestor na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Rybniku. Na tym obszarze nabywców znalazły firmy, które zagospodarowały tereny o powierzchni ponad 16 hektarów, z czego większość to nieruchomości sprzedane w 2022 oraz 2023 roku - powiedział Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.

Dzień przed podpisaniem umowy sprzedaży terenu, 13 grudnia, w siedzibie KSSE spotkali się dr Janusz Michałek - Prezes Zarządu KSSE i Piotr Kuczera - Prezydent Miasta Rybnika. Celem spotkania były rozmowy na temat dalszej współpracy i podjęcia działań, które w przyszłości mogą przyciągnąć kolejnych inwestorów do Rybnika.

Oceń publikację: + 1 + 147 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-12-18
  10:52:01

  48 18

  Dobra informacja i życzymy powodzenia nowemu inwestorowi z Mysłowic.
  Przypomnijmy jednak, że miasto sprzedało półtorej roku temu działkę o powierzchni 40 ha firmie Panattoni i nic na niej się nie dzieje.
  Ciekawie też robi się jak się porówna np sprzedaż podobnych działek.
  Miasto sprzedaje bardzo fajną działkę inwestycyjną za 2,6 mln zł, a kupuje wadliwą (z liniami wysokiego napięcia) podobnej wielkości działkę na zajezdnię autobusową za 20 mln zł. Widać że prezydent miasta umie robić interesy ;)

 • ~ 2023-12-18
  11:12:49

  35 22

  Co to za inwestycja skoro nie ma mowy o zatrudnieniu ludzi.
  Ponowna pusta obietnica czarujacych raczek pana prezydenta.

 • ~Kwinto 2023-12-18
  15:15:37

  16 25

  ~nutytyty roboty jest od cholery tylko robić nie ma komu, a ty wszędzie smęcisz o zatrudnianiu ludzi? Nie wiem czy ci sie robić nie chce czy górnicza emerytura za słaba?.

 • ~Francik049 2023-12-18
  16:15:51

  35 4

  ~Kwinto nie jest problemem znaleźć pracę za drobne w Rybniku, kiedy wystarczy obrać np kierunek Gliwicki i zarobki na podobnych stanowiskach potrafią być o połowę wyższe niż u nas

 • ~Arteks 2023-12-18
  17:07:55

  4 39

  Czyli firma projektowa. Super wiadomość. Kolejny zakład który będzie potrzebował wykwalifikowaną kadrę. Nie tak jak w niektórych ościennych ośrodkach gdzie wypełniono strefy... montowniami, pakowalniami i magazynami, a potem zatrudniano na umowę zlecenie...
  @Francik049 - z danych statystycznych nie wynika taka zależność aby w Gliwicach można było zarobić aż 50% więcej. Czy więc posiadasz jakąś wiedzę tajemną, twoje przypuszczenie, czy też masz jakieś powody aby deprecjonować zarobki w swoim mieście?

 • ~1floyd 2023-12-18
  19:05:40

  32 4

  ~Arteks Tobie chyba się czas zatrzymał. Firma projektowa, potrzebuje iluś tam hektarów by działać? W dobie internetu? Powiem ci tak. Syn mojego kumpla, siedząc w domu pracuje dla INTELA pisząc i testując wsady dla procesorów. Jego kolega ze studiów, współpracuje z Rolls-Roycem pisząc programy dla obrabiarek. A mieszka obecnie pod Krakowem. Koleżanka mojego syna pisze i testuje programy dla banków w Niemczech i Francji. No syn mojego kuzyna, też informatyk wyjechał do Kuwejtu do pracy. Na moje pytanie, czy kiedy wraca do PL, mówi z uśmiechem nawet jutro. Jak ktoś mi zapłaci ok 10 tys USD na miesiąc. Bo tyle potrafię tu zarobić.
  Tak więc twoje ochy i achy że, Rybniku są firmy informatyczne które są oknem na świat są mocno przesadzone. Tak naprawdę tylko produkcja, czy centra logistyczne, są obecnie przywiązane do danego miejsca, na ziemi. Dzwoniąc np. na infolinię MSC możesz być przełączony w dowolny tel operatora np. w Indiach lub Słowacji.

 • ~ 2023-12-18
  19:22:30

  13 9

  Kwinto a ty czym sie zamujesz uwazajac ze jest tyle roboty w Rybniku.W posrednictwie siedzisz czy w ciupie gdzie ci zapewniaja robote po wyjsciu?
  Wskaz gdzie jest w Rybniku nowy zaklad pracy u sa przyjecia wtedy moze inni skorzystaja.

 • ~Arteks 2023-12-18
  19:35:23

  3 25

  @1floyd - mimo komputeryzacji i robotyzacji, nie ma firm bez kadry. Nie wiem dlaczego czepiasz się akurat mnie - osoby o liberalnych poglądach, popierających rozwój, dumnych z siły rybnickiego biznesu i różnorodnego rynku pracy. Uderz w malkontentów którzy zawsze ględzą i pokazują nam jako przykłady rozwoju jakieś śmieszne montownie z lat 90. kiedy we współczesnych czasach sprytny i inteligentny młody człowiek może zarabiać w necie nawet nie wychodząc z domu...

  Szczerze się przyznam, że gdyby ktoś 10 lat temu napisał tu, że w Rybniku zniknie bezrobocie i będzie 16 tysięcy zarejestrowanych obcokrajowców którzy przyjechali tu za pracą - nawet ja bym nie uwierzył!

  Mało kto zauważa, że kulą u nogi dla Rybnika jest bardzo nieprzedsiębiorcza i uboga okolica. Powiat SRB to jeden z najsłabszych powiatów w Polsce. W zasadzie jego jedyną silną stroną jest Rybnik. Dla porównania powiat gliwicki czy raciborski są bardzo silnie wspierane przez zakłady z miejscowości poza Gliwicami np. w Knurowie, Pyskowicach, Kuźni Raciborskiej czy Kornicach. U nas tego nie ma - rzadko kto na to zwraca uwagę.

 • ~Arteks 2023-12-18
  19:45:27

  6 27

  @nutyty - ostatnio prezydent Kuczera mówił w wywiadzie w innym portalu, że wielu pracodawców z firm zatrudniających 200-300 osób skarży się, że chcą się rozwijać w Rybniku ale... nie mają rąk do pracy. W radiu słyszę reklamy pracodawców którzy szukają ludzi do pracy. Także tu na tym portalu niedawno reklamowało się... Tennecco. Specjalnie dla ciebie wszedłem na stronę DB Cargo. Szukają w tej chwili w Rybniku np.: monterów, operatorów koparki, toromistrzów,
  specjalistę ds. zamówień, pracowników produkcyjnych i wielu innych.
  W Rybniku jest pełno pracy co nie powinno dziwić, kiedy na każdym kroku jest jakiś zakład, instytucja, firma, biurowiec.

 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-12-18
  20:05:04

  24 6

  @Arteks „ W Rybniku jest pełno pracy co nie powinno dziwić, kiedy na każdym kroku jest jakiś zakład, instytucja, firma, biurowiec.”
  Rybnik ma problem, gdyż młodzi wyjeżdżają na studia do innych miast i nie wracają, bo tam ich „przejmują” inni pracodawcy. Obecny prezydent, choć nauczyciel, doprowadził do upadku kampus. Nie mamy oferty dla absolwentów średnich szkół, przez co stajemy się zaściankiem. Dlatego trzeba reaktywować kampus, wybudować akademik i zacząć dawać alternatywę młodym żeby nie wyjeżdżali z miasta. Kolejne muzea tego nie uczynią.

 • ~Arteks 2023-12-18
  20:41:27

  5 20

  @Lepszyrybnik - a może to jest problem wydumany? Bo ja nie wiem czy dysponujesz jakimikolwiek danymi na ten temat? Owszem, uczelnie są potrzebne bo to jest też biznes np. wynajem mieszkań, student musi zjeść, zabawić się, idzie do kina, na dyskotekę - ale jak widzisz nawet w obecnej sytuacji, branża rozrywkowa czy gastronomiczna nie narzeka na brak klientów. Za rozwój szkolnictwa wyższego odpowiada Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego. Czy nie uważasz, że po pozbyciu się PiSowców którzy stawiali na rozwój tylko Polski wschodniej, nie nastaną lepsze czasy właśnie dla Śląska? Szkolnictwo wyższe może sprzyjać zmianom transformacyjnym. Nielubiane przez ciebie muzea to świetnie miejsce pracy dla pasjonatów sztuki, historii, etnografii. O humanistach też warto pamiętać. Bardzo mi się podoba równowaga jaką cechuje prezydentura Kuczery, dla którego rozwój Rybnika to także kultura.

 • ~ 2023-12-18
  21:26:33

  16 4

  artex do teneco napewno pojdzie student...
  Student kiedys przestanie sie bawic i bedzie sie chcial zatrudnic zeby zalozyc rodzine.
  Gdzie ty widzisz na kazdym kroku te firmy ...
  Moze chodzi ci o bylom ryfame albo sylesie no i w koncu elektrownie.
  Nic nie robia tylko pod swoje stolki.

 • ~Arteks 2023-12-18
  21:53:01

  4 17

  @nutyty - na każdym kroku albo nowe firmy i nowe inwestycje albo też stare, które istnieją od dekad. Jeśli jesteś PiSowcem i lubisz polski przemysł to musisz mieć satysfakcję z tego, że w twoim mieście jest tak dużo miejsc pracy w firmach/instytucjach państwowych. W wielu polskich miastach nie ma: szpitali wojewódzkich, nie ma PKP Cargo, nie ma kopalń, nie ma elektrowni, nie ma ZUS, nie ma sądów...

  Ryfama padła, a wszyscy pracownicy znaleźli pracę w innych firmach. Można jednak złą wiadomość przerobić w dobrą. W miejscu Ryfamy ma powstać wielkie osiedle mieszkaniowe z myślą o młodych ludziach którzy... nie chcą stąd wyjeżdżać bo nie mają powodów. Zresztą bardzo dużo mamy w Rybniku od paru lat inwestycji mieszkaniowych. To chyba powinno cieszyć czyż nie?

 • ~80aleece 2023-12-18
  23:43:14

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Apollo2 2023-12-19
  07:26:55

  11 5

  Dobrze że coś będzie się budować ale ten grunt jest wart 2 razy tyle.Przetarg był ustawiony pod tego inwestora.Tak się obraca nieruchomosciami w Rybniku.

 • ~Francik049 2023-12-19
  10:27:52

  9 2

  Arteks z danych statystycznych powiadasz ? jak wychodzisz z psem na spacer to statystycznie macie po trzy nogi, jak zrobisz odpowiednie założenia to podpierając się statystyką jesteś w stanie udowodnić każdą, nawet najgłupszą tezę
  oczywiście jeżeli ktoś pracuje jako wykładowca towaru i kasjer w Biedronce, czy jak Ty handluje internetowo książkami o autobusach i pociągach, to lokalizacja firmy nie ma dużego wpływu na dochody, ale tam gdzie mamy duże zapotrzebowanie np na kadrę inżynieryjną sprawa wygląda inaczej
  pracowałem kiedyś we wspomnianym DB Cargo, nie powiem zarobki jak na nasze rybnickie warunki nie były złe, ale wystarczyło że zawodowo opuściłem Rybnik i odczułem znaczącą poprawę
  wyśmiewasz się z montowni, a jak wyglądają firmy na Paruszowcu ? dokładnie tak samo, pracownicy produkcyjni po krótkim przeszkoleniu, wąska kadra inżynieryjna do zapewnienia sprawniści maszyn i zarządzający pochodzący z upadłej Silesii i tkwiący mentalnie w tamtych czasach, zarobki brały się tylko i ilości przepracowanych godzin ( 6 dni w tygodniu po 12 godzin robiło kasę), pracowałem tam to wiem, wiem też że od tego czasu niewiele się zmueniło, przynajmniej nie na lepsze

 • ~Arteks 2023-12-19
  11:35:52

  4 10

  @Francik049 - to na jakiej bazie postawiłeś tezę o 50% wyższych zarobkach jeśli nie na statystyce? Na bazie swoich snów?! To bzdura bo różnice między dużymi śląskimi miastami nie są duże. Wiele spółek, firm i koncernów ma swoje zakłady w różnych miastach np. PGG (Gliwice, Katowice, Rybnik, Radlin, Bytom itd). Co najwyżej są miasta takie jak Gliwice i Rybnik w których ilość miejsc pracy jest bardzo różnorodna - w tym dla inżynierów. Są miasta takie jak Żory czy Piekary Śląskie gdzie rynek pracy jest ubogi. Jeśli faktycznie podjąłeś pracę w Gliwicach to niestety ośmiesza twoją pozycję biznesmena i oznacza, że twoja firma nie daje ci utrzymania... Czy stąd twoje frustracje?

  Nie wyśmiewam żadnego miejsca pracy bo każde ma jakieś uzasadnienie. Nie można jednak miastu przemysłowego które swoją pozycję budowało przez długi czas z wytworem współczesnych czasów w postaci strefowych montowni czy pakowalni. Wspomniane przez ciebie DB Cargo to... remonty lokomotyw i produkcja wagonów. A największy żorski zakład Mokate to... pakowanie kawy. Który potrzebuje fachowców, a w którym wystarczy podstawówka?

  Takie Tennecco ma swoje laboratorium w którym zatrudnia kilkudziesięciu inżynierów i wymyśla technologie(!), projekty nowych urządzeń, które potem oferuje producentom motoryzacyjnym, lotniczym, kolejowym, a nawet morskim. W innych zakładach na wspomnianym przez ciebie Paruszowcu wytwarza się nie półprodukty tylko np. gotowe grzejniki dla budownictwa czy opakowania dla wielkich koncernów chemicznych, a od niedawna kampery...

 • ~Francik049 2023-12-20
  00:08:05

  11 3

  Widzę że brak argumentów u Arteksa i niemożność pokazania że „moje zawsze na wierzchu” powoduje agresje i prymitywne przytyki w moim kierunku, w sumie nic nowego. Ale przechodząc do konkretów, moja „ teza” nie wynika ze snów, jak sugerujesz, tylko z PITów 11, na bazie których mogę porównać swoje zarobki w dwóch miejscach gdzie wymagane były zbliżone kwalifikacje, zdaję sobie sprawę że jako rasowemu biznesmenowi jest to rzecz Tobie nieznana
  jako ciekawostkę podam że w Rybniku moja kolejarska przeszłość i kwalifikacje wpłynęły na plus na kategorię zaszeregowania, mimo uzyskiwane u nas dochody były mniejsze
  nie wiem po co rozpisujesz się na temat DB Cargo i firm na Paruszowcu, chyba tylko po to by pustą treścią zapełnić swą wypowiedź, ja te firmy dobrze znam, także od środka bo w jednych pracowałem, a inne mogłem zobaczyć od środka korzystając z zaproszenia pracujących tam znajomych i wierz mi że nie do końca jest tak jak opisujesz, wspomniane Tenneco to prawie manufaktura – produkcja na rozproszonych stanowiskach , a technologia produkcji kaloryferów niewiele zmieniła się od początków ich produkcji w Rybniku w drugiej połowie lat 70, bo to nie jest żadna kosmiczna technologia, no ale cóż, mam świadomość że i tak mi nie uwierzysz jako świadkowi, bo wolisz opierać się na swoich wymysłach i urojeniach, bo pomimo tego że wielokrotnie pisałem że całe życie pracuję etetowo, ciągle wypisujesz swoje brednie na mój temat, a twoje ostatnie mądrości „Jeśli faktycznie podjąłeś pracę w Gliwicach to niestety ośmiesza twoją pozycję biznesmena i oznacza, że twoja firma nie daje ci utrzymania... Czy stąd twoje frustracje?” przebiły wszystko, cóż takie są skutki samotności w blokowych czterech ścianach lub ciężkiego dzieciństwa, widać nie każdy miał okazję urodzić się normalnym bo z czegoś takie zachowania się biorą.

 • ~czarteks 2023-12-27
  22:31:50

  3 1

  wg Pana z rybnickim autobusem na zdjęciu:
  montownie w Żorach bee
  montownie w Rybniku suuper:)
  Pan z lepszyRybnik trafne uwagi zagłosuje na Was tylkko nie dajcie się platformie kupić.
  Odnośnie tematu to kiedyś Żory były noclegownia. Teraz to miasto z dobrym dostępem do autostrady (2 wjazdy); nowe budownictwo zarówno miejskie jak i deweloperka. Piękne parki i szereg możliwości. Minus to na pewno gorsze połączenia kolejowe( nie zanosi się na poprawę ponieważ po dojedzie polską kolej...

 • ~Arteks 2023-12-28
  00:15:38

  1 7

  @czarteks - Żory obecnie są większą noclegownią niż w czasach PRL bo nie rozwijają centrum - tylko osiedla. A jak mają rozwijać centrum skoro go nie mają? No i wreszcie inne pytanie po co w Żorach centrum jak jest... w Rybniku? :DDD

  Na transport trzeba patrzeć kompleksowo, a tu również zdecydowanie łatwiej żyć w Rybniku bo dostępność do A1 jest taka sama, obwodnica dwujezdniowa nieporównywalnie lepsza, a kolej zapewnia dojazd w wiele miejsc nawet tak odległych jak Warszawa czy Wrocław. Tras rowerowych w Żorach brak, a komunikacja publiczna to totalna porażka - mimo, że bezpłatna.

  A co do przemysłu to w Żorach też kiedyś był! Przecież była kopalnia, odlewnia żeliwa, a nawet zakład chemiczny Erg... To było, a w Rybniku nadal jest! Mamy kopalnie, odlewnie (np. słynny na całą Polskę artystyczny RODLEW) czy zakłady chemiczne jak Masser czy Chemika... Żory to tylko mały, dużo biedniejszy nasz sąsiad. Taka trochę większa Czerwionka.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5257