Rozpoczął się sezon grzewczy. Koszty ogrzewania już są wysokie, a ceny nośników energii trudne do przewidzenia. Dlatego Polski Alarm Smogowy przypomina – możesz obniżyć rachunki już teraz, korzystając z prostych i często niedrogich działań dostępnych dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Kampania PAS „Ciepło od zaraz!” pokazuje jak to zrobić.
- Koszty ogrzewania domu to jedna z najważniejszych pozycji naszych domowych budżetów z reguły przekraczająca wydatek siedmiu tysięcy złotych rocznie. Możemy jednak w bardzo prosty sposób i – co ważne – bez wydawania dużych sum pieniędzy obniżyć nasze koszty co najmniej o jedną piątą – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.
PAS wspólnie z audytorami energetycznymi przygotowali zestaw prostych działań, które w sezonie grzewczym pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie domu niemal natychmiast.
Tak proste i tanie działanie jak montaż ekranów z pianki za grzejnikiem czy odsłanianie grzejników na noc to o 6% niższe koszty ogrzewania. Z kolei zamontowanie termostatów na grzejnikach to nawet 18% oszczędności. Nawet tak prosta czynność, jak wietrzenie pomieszczeń (intensywnie i krótko zamiast okna uchylonego na dłużej) może przynieść oszczędności. Kolejnym ważnym działaniem jest regulacja docisku okien — dobrze zrobiona to dalsze 5% oszczędności. Na koniec rzecz oczywista, ale często pomijana: warto rozważyć zmniejszenie temperatury w domu w niektórych pomieszczeniach — jeden stopień mniej to 8-10% mniej zużytej energii. W łazience optymalna temperatura to 23 stopnie, w pokoju 19-20 stopni, a w sypialni nawet 18 stopni.
Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Te kotły to obecnie jedno z najdroższych źródeł ogrzewania. Według kalkulatora kosztów energii Polskiego Alarmu Smogowego opracowanego wspólnie z Porozumieniem Branżowym Na Rzecz Efektywności Energetycznej koszt ogrzewania przykładowego 150-metrowego domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest wyższy od ogrzewania gazem czy pompą ciepła i wynosi ponad 10 000 zł rocznie. Zaproponowane przez PAS działania mogą doprowadzić do łącznych oszczędności energii sięgających nawet kilkudziesięciu procent!
– To już drugi rok, gdy prowadzimy kampanię “Ciepło od zaraz!”. Nasze materiały przekażemy do sołtysów, wójtów i burmistrzów licząc, że wykorzystując je, będą mogli pomóc osobom, które zmagają się z wysokimi cenami energii. Osoby, które dotychczas nie pozbyły się starych kotłów, tak zwanych kopciuchów, a do tego mieszkają w słabo ocieplonych domach, narażone są na wysokie koszty ogrzewania. Mamy nadzieję, że docelowo gospodarstwa te skorzystają z dostępnych dotacji w ramach programu Czyste Powietrze na wymianę kotłów i ocieplenie domu. Zanim to jednak nastąpi, mogą znacznie ograniczyć zużycie ciepła, korzystając ze wskazówek audytora. Najtańszą energią jest przecież ta, której nie zużyjemy – dodaje Piotr Siergiej.
Zobacz 15 wskazówek, które pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
14454ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
6306Ranking Inwestycji 2024 w Katowicach – na co dziś zwracają uwagę kupujący?
3805W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
2212Czy Ruch Rydułtowy wznowi wydobycie w miejscu, gdzie doszło do tąpnięcia? Jest decyzja WUG
+20 / -5Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
+19 / -7Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
+5 / -1Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -1ZUS: rośnie liczba pracujących emerytów
+5 / -3Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
4W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0Ranking Inwestycji 2024 w Katowicach – na co dziś zwracają uwagę kupujący?
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~d1ab 2023-10-23
16:12:13
"W łazience optymalna temperatura to 23 stopnie, w pokoju 19-20 stopni, a w sypialni nawet 18 stopni."
Z całym szacunkiem ale temperatura 19-20 stopni to w żadnym wypadku nie jest temperatura komfortowa dla ludzkiego organizmu. Komfort termiczny dla zdecydowanej większości ludzi będzie w okolicach 22, 23 stopni. 18 stopni to już proszenie się o nieszczęście. Temperatura w garażu ogrzewanym powinna wynosić w okolicach 16 stopni a wy piszecie o 18 stopniach w sypialni!? Proszę przespać się w takiej temperaturze kilka dni z rzędu i dać znać czy udało się nie rozchorować.
~ciwox40692 2023-10-23
18:50:54
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~hub381 2023-10-23
19:47:42
To stara "gadka do Władka", taką radą do d..y jadą. Aby tylko coś napisać...
~ 2023-10-23
20:22:31
Jak ktos placi ryczalt to ma to w szerokiej pupie.
~ 2023-10-23
20:45:25
Czy ,,pan z alarmu " smogowego słyszał o czymś takim jak krzywa Moliera ? Która pokazuje relacje relacje pomiędzy temperaturą powierzchni np. ścian i wilgotnością powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli doprowadzimy do skondensowania wilgoci na ścianach , to mamy pleśń jak w banku . Czy pan z alarmu smogowego ograniczając dopływ powietrza do pomieszczeń wziął pod uwagę możliwość zatrucia tlenkiem węgla z piecyków gazowych ?Najgorsze jest jak ktoś nie douczony udając eksperta nakłania ludzi do jakiś działań nie zdając sobie sprawy z efektów i ryzyk jakie to może przynieść
~jacek_ligota 2023-10-23
21:11:48
d1ab: przy obecnych temperaturach mam otwarte okno w sypialni na noc. 18 stopni to zdecydowanie wystarczajaca temperatura. przy 23 w domu chodze w krotkich spodenkach i mi jest za cieplo. To wszystko zalezy od wieku, zdrowia, sposobu ubierania sie itp. Nie kazdemu pasuja te same temperatury, ale zawsze mozna sie dodatkowo ubrac.
~hans dunderschtytz 2023-10-24
08:40:37
"Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Te kotły to obecnie jedno z najdroższych źródeł ogrzewania"
Najdroższe ogrzewanie, ciekawe. Jak miałem stary piec i paliłem od góry to spalałem 3 tony węgla. Teraz spalam 6 ton pelletu. O cenach to nawet nie ma co gadać.