zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Inwestycja w rodzinę

2007-10-19, Autor: 
Długotrwałe bezrobocie jest problemem całej rodziny. Jest nadzieja, że takie rodziny nie będą dziedziczyć bezrobocia, a „Odziedziczą pracę”.

Reklama

W auli Akademii Ekonomicznej odbyło się forum dyskusyjne z udziałem parlamentarzystów, działaczy społecznych i przedstawicieli jednostek samorządowych. Organizatorem forum było Partnerstwo na Rzecz Rozwoju „Odziedzicz Pracę” Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Zaczepny temat: „Becikowe i zasiłek – czy tylko tak można pomóc rodzinie?” pobudził gości do szerokiej dyskusji na temat powodów powstawania, zapobiegania i „leczenia” długotrwałego bezrobocia.

 

- Mamy rekordzistę, który został zarejestrowany po raz 40. Bezrobotnym brakuje chęci do podjęcia pracy. Często przyzwyczajają się do takiego stanu i potrafią żyć na granicy minimum socjalnego – nakreślała smutny obraz rzeczywistości Teresa Bierza, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

 

Konferencja przedstawiała innowacyjną metodę Dualnego Modelu Szkolenia zawodowo-aktywizującego dla osób długotrwale bezrobotnych i członków rodzin. Idea ta jest głównym rezultatem projektu „Odziedzicz pracę”, który realizowany jest od 31.10.04 do 29.02.08. Kierownikiem projektu jest Tomasz Harsze , dyrektor Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej – Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego pełniącego funkcję administratora.

 

- Środki Europejskiego Funduszu Społecznego nie mogą być po prostu rozdane bezrobotnym, ponieważ to pogłębia ten problem. Należy skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku poprzez wielowymiarowe szkolenia – komentował Tomasz Harsze.

 

Dualny Model Szkolenia uzyskał tytuł Najlepszej Inwestycji w Człowieka 2007 w ramach konkursu „Dobre praktyki EPS” realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Szkolenie zasługuje na uwagę, ponieważ jest absolutnie innowacyjnym rozwiązaniem i daje gwarancję większej skuteczności przekwalifikowania się oraz znalezienia i utrzymania się na rynku pracy dzięki zaangażowaniu w pracę z całą rodziną. Model składa się z programu motywująco-aktywizującego, grupy wsparcia, szkoleń: IT, zawodowego, praktycznego i z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy oraz programu aktywacji rodziny. Wszystko to przez 17 tygodni pod okiem specjalistów.

 

> Więcej na temat projektu "Odziedzicz pracę".

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Monia2002 2007-10-21
    18:31:37

    0 0

    nti - brak podstawowej wiedzy dot. praw gospodarki :( zapisy w kodeksie pracy nikogo nie ochronią jeśli nie będzie wolnej gospodarki, natomiast jeśli gospodarka jest liberalna to powstają nowe firmy, istniejące się rozwijają co powoduje zwiększenie zatrudnienia a wtedy pracownicy wybierają sobie pracodawcę i automatycznie lepiej zarabiają bo są cenni. Pracodawcy sami /bez zapisów w kod. pracy/ dają przywileje bo boją się, że wartościowi ludzie odejdą do innego pracodawcy. Co do podatków, to im niższa stawka tym większa motywacja do zarabiania co zaś ciągnie gospodarkę a to się przyczynia do nowych miejsc pracy, lepszych zarobków itp. /oczywiście obniżenie kosztów pracy jest nawet istotniejsze niż PIT i CIT/
    Czasy, kiedy socjalizm dawał wszystkim "pracę" pokazały, że ta droga nie prowadzi do niczego dobrego!

  • ~ 2007-10-22
    10:03:16

    0 0

    Smutne jest, że bezrobocie jest efektem i celem polskiego pseudol-iberalizmu jaki forsują nam niektórzy biznesmeni próbujących kreować się na polityków. Bezrobocie bowiem oferuje rzeszę tanich pracowników, których można źle traktować oferować namiastkę płacy i wmówić, że na więcej nie zasługują. Zaserwowano nam liberalizację kodeksu pracy, który nawet w obecnej formie jest nieprzestrzegany. Najśmieszniejsze jest to, że pseudo-liberałowie wmawiają nam, że tak jest w Irlandii, co wynika nie tylko z próby oszukania społeczeństwa, ale bardziej z niewiedzy. Ostatnio często słyszałem bzdurę na temat podatku liniowego w Irlandii czy też rzekomego jego wpływu na inwestowanie przez firmy. W takiej atmosferze prywaty, gospodarczej korupcji, cwaniactwa i spekulanctwa, którego źródłem są półinteligencji ekonomiczni, swoje ideały czerpiący rodem z feudalizmu i teorii Fryderyka Nietzschego trudno nam będzie zlikwidować bezrobocie i podnieść standard życia większości Polaków.
    Irlandia swój rozwój zawdzięcza nie ''podatkowi liniowemu'' (tak panie Tusk), dzikiej skorumpowanej polityce liberalnej, preferencjom podatkowym dla bogaczy czy też komuno-liberałom (których się ostatnio namnożyło w Polsce), rozwinęła się dzięki inwestycjom w gospodarkę, w nowe technologie i uczciwość w podejściu do pracownika. Nasza ''niewidzialna ręka rynku'' jest bardzo bardzo wygodnym tłumaczeniem braku polityki ekonomiczno gospodarczej kraju, niestety nigdzie się nie sprawdziła, zwłaszcza w Polsce.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5400