Prawdziwa technologiczna prehistoria w porównaniu do możliwości, które odbiorcy mają obecnie dziś – wykorzystując możliwości, jakie ma internet i telewizja są w stanie sięgać po tysiące produkcji z całego świata. Od tamtej pory telewizja przeszła długą drogę - zmieniała się nie tylko technologia, ale i treści programowe, a także sam rynek telewizyjny w Polsce.
Pierwsze lata TV w Polsce były jednak diametralnie inne. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku w Polsce działała tylko jedna stacja telewizyjna - Telewizja Polska. Oczywiście trudno, by liczba kanałów była tak rozbudowana jak obecnie. W praktyce programy były nadawane jedynie kilka godzin dziennie, co i tak dostarczało multum rozrywki. Trzeba też pamiętać o tym, iż – proza codzienności - nie każdy miał wówczas telewizor. Jeśli spojrzeć bowiem na zestawienia historyczne, w np. 1964 roku w Polsce było zaledwie 160 tysięcy odbiorników do telewizji.
Zmiany, jakie przyniósł w polityce rok 1989 przeniosły się również na to, jak zaczęto postrzegać TV – to przecież kluczowy kanał informacyjny dla masowego odbiorcy. Z tego powodu w 1990 roku w Polsce wprowadzono ustawę o radiofonii i telewizji, która umożliwiła rozwój prywatnych stacji TV. Debiutantami na rynku byli twórcy stacji Telewizja Polsat i Telewizja Wisła. Z czasem liderem rynkowym stał się - korzystając z zaplecza amerykańskiego – TVN. W tym kontekście warto porównać, jak szybko wzrosła liczba odbiorników zarejestrowanych w Polsce. W 1995 roku było to już ponad 11 milionów. Potężna liczba biorąc pod uwagę 40-milionową społeczność Polski, w którą trzeba przecież wliczyć ogrom dzieci i nastolatków – praktycznie w każdym gospodarstwie domowym był więc TV.
Zmiany technologie sprawiają, że telewizja się zmienia - przede wszystkim w zakresie digitalizacji. W 2013 roku w Polsce przeprowadzono cyfryzację sygnału. Dzięki temu Polacy mieli dostęp do większej liczby kanałów, a jakość obrazu i dźwięku znacząco się poprawiła. Spójrzmy – ponownie – na kolejny etap wzrostu liczby odbiorników: aktualnie szacuje się, że w Polsce istnieje ponad 20 milionów telewizorów, z czego 80% wykorzystuje sygnał cyfrowy.
Sprzyja temu fakt, że polski odbiorca ma naprawdę spore zestawienie kanałów do odbioru telewizji. W przestrzeni TV działa ponad 120 stacji – to formaty publiczne, jak i prywatne, ogólnopolskie i regionalne, a także stacje tematyczne.
W praktyce oferta ta pokrywa potężne zapotrzebowanie Polaków na rozrywkę telewizyjną. Pokazują to badania przeprowadzone przez Nielsen Audience Measurement. Firma analityczna w 2020 roku informowała, że telewizję oglądało wtedy średnio 17,5 miliona Polaków – robiło to każdego dnia. Najpopularniejszym źródłem TV jest – na to wskazuje 66% respondentów Kantar Polska z 2021 r. - telewizja kablowa. Z kolei ok. 43% wskazuje tu na sygnał satelitarny. Zaledwie 3% Polaków korzysta z usług telewizji internetowej. To jednak melodia przyszłości, bo taki format będzie stopniowo rósł. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem internetu i platform streamingowych, Polacy zaczynają coraz częściej korzystać z innych źródeł rozrywki i informacji niż telewizja tradycyjna.
Tagi: Internet
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
29016To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16451Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
15317Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15167Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14672Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert