Prawdziwa technologiczna prehistoria w porównaniu do możliwości, które odbiorcy mają obecnie dziś – wykorzystując możliwości, jakie ma internet i telewizja są w stanie sięgać po tysiące produkcji z całego świata. Od tamtej pory telewizja przeszła długą drogę - zmieniała się nie tylko technologia, ale i treści programowe, a także sam rynek telewizyjny w Polsce.
Pierwsze lata TV w Polsce były jednak diametralnie inne. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku w Polsce działała tylko jedna stacja telewizyjna - Telewizja Polska. Oczywiście trudno, by liczba kanałów była tak rozbudowana jak obecnie. W praktyce programy były nadawane jedynie kilka godzin dziennie, co i tak dostarczało multum rozrywki. Trzeba też pamiętać o tym, iż – proza codzienności - nie każdy miał wówczas telewizor. Jeśli spojrzeć bowiem na zestawienia historyczne, w np. 1964 roku w Polsce było zaledwie 160 tysięcy odbiorników do telewizji.
Zmiany, jakie przyniósł w polityce rok 1989 przeniosły się również na to, jak zaczęto postrzegać TV – to przecież kluczowy kanał informacyjny dla masowego odbiorcy. Z tego powodu w 1990 roku w Polsce wprowadzono ustawę o radiofonii i telewizji, która umożliwiła rozwój prywatnych stacji TV. Debiutantami na rynku byli twórcy stacji Telewizja Polsat i Telewizja Wisła. Z czasem liderem rynkowym stał się - korzystając z zaplecza amerykańskiego – TVN. W tym kontekście warto porównać, jak szybko wzrosła liczba odbiorników zarejestrowanych w Polsce. W 1995 roku było to już ponad 11 milionów. Potężna liczba biorąc pod uwagę 40-milionową społeczność Polski, w którą trzeba przecież wliczyć ogrom dzieci i nastolatków – praktycznie w każdym gospodarstwie domowym był więc TV.
Zmiany technologie sprawiają, że telewizja się zmienia - przede wszystkim w zakresie digitalizacji. W 2013 roku w Polsce przeprowadzono cyfryzację sygnału. Dzięki temu Polacy mieli dostęp do większej liczby kanałów, a jakość obrazu i dźwięku znacząco się poprawiła. Spójrzmy – ponownie – na kolejny etap wzrostu liczby odbiorników: aktualnie szacuje się, że w Polsce istnieje ponad 20 milionów telewizorów, z czego 80% wykorzystuje sygnał cyfrowy.
Sprzyja temu fakt, że polski odbiorca ma naprawdę spore zestawienie kanałów do odbioru telewizji. W przestrzeni TV działa ponad 120 stacji – to formaty publiczne, jak i prywatne, ogólnopolskie i regionalne, a także stacje tematyczne.
W praktyce oferta ta pokrywa potężne zapotrzebowanie Polaków na rozrywkę telewizyjną. Pokazują to badania przeprowadzone przez Nielsen Audience Measurement. Firma analityczna w 2020 roku informowała, że telewizję oglądało wtedy średnio 17,5 miliona Polaków – robiło to każdego dnia. Najpopularniejszym źródłem TV jest – na to wskazuje 66% respondentów Kantar Polska z 2021 r. - telewizja kablowa. Z kolei ok. 43% wskazuje tu na sygnał satelitarny. Zaledwie 3% Polaków korzysta z usług telewizji internetowej. To jednak melodia przyszłości, bo taki format będzie stopniowo rósł. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem internetu i platform streamingowych, Polacy zaczynają coraz częściej korzystać z innych źródeł rozrywki i informacji niż telewizja tradycyjna.
Tagi: Internet
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
49030Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30073Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26759Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24403W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22179„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3Zapomnieli o swoich kolegach na dachu? Spędzili na nim prawie całą noc. Byli pijani
+86 / -4„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1693